Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce merita? sa iau sh din romania sau din germania?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Raluca30501
Vreau sa ma incadrez la 7000 euro cu totul. Sunt momentan in germania si mai stau inca o luna. Merita sa imi iau masina second-hand de aici sau pot gasi o masina buna si acasa? Multumesc!
Emanoel-Adrian
Cumpara de acolo !!. In tara parcul este invechit si rar mai gasesti o masina rulata putin si ingrijita,ca sa nu mai vorbim de uzura trenului de rulare,iti amintesti de vesnicele gropi din carosabil dupa fiecare iarna ??.
Ai grija numai sa fie Euro 3 + certificat Eur 1.
Succes !!.
James Kilowatt
Mie nu mi se pare foarte evident raspunsul la intrebarea asta. Depinde unde si de cine a fost rulata. Afara traficul urban e groaznic, iar pe autostrada se merge uneori cu cat duce motorul.... de multe ori masinile din Romania sunt utilizate mai normal. Cred ca indiferent de unde o iei, trebuie sa fii foarte atenta.
Rai
Oriune cumperi trebuie sa ai noroc dar depinde ce masina vrei cu banii astia cumperi un SH bun in Germania la 1-2 ani.Succes.
stefan_ieu
Da, dar la banii astia mai adaugi 1500-2000$ TVA, drum, taxe, etc. Oricum, in Germania ai mult mai mari sansele ca datele masinii (lovita/nelovita, kilometrii) sa fie reale.
James Kilowatt
TVA-ul poate fi recuperat, din cate stiu.
Orice ai face, fii foarte atenta. Mai ales cu garajele. Pot fi hoti printre ei.... sunt si in Germania asa ceva. Nu am experienta proprie, insa am colegi care s-au bazat pe corectitudinea germana si au luat plasa...
stefan_ieu
TVA-ul nemtesc il recuperezi, dar aici il platesti pe ala romanesc. Iar recomandarile facute de Marius presupun ca nu includeau TVA. Cel putin asa vedeam eu preturile pt masini de 1-2 ani.
Laurentiu_007
la fel cum au spus si ceilalti e mai bine sa cumperi din germania.la banii astia gasesti ceva mai bun in comparatie cu ce gasesti in romania
Raluca30501
TVa in Germania se poate recupera doar de la Händler, adica firma. Si asta doar in anumite conditii. Sunt multe firma care vand masinile privatilor pentru un mic comision. La alea nu poti recupera TVA. Pe site-uri, cum e mobile.de, daca vrei sa gasesti exclusiv ceva cu TVA recuperabil, trebuie sa pui filtru pe "MwSt ausweisbar", adica tva recuperabil.
stefan_ieu
.... corect.
Tocmai de-aia iti spuneam ca indicatiile date de Marius (masini bune de 1-2 ani la banii astia) nu includ nici un TVA recuperabil. Si cum tu ai precizat ca ai doar 7000E, nu te incadrezi.
Oricum, gandeste-te ca la o masina mai veche incepi sa dai bani pe piese de schimb in cateva luni, asa ca tot o sa ai cheltuieli. Cum ti-e norocul. Si eu sunt in situatia ta si iau in considerare tot mai mult varianta Logan. Macar 1.5 ani sa scap de cheltuieli neprevazute. Dar nu sunt 100% decis inca.
catalin30610
Sa nu faci greseala sa iei masin din Romania. Daca vrei sa-ti blestemi zilele nu ai decat.
Daca tot ai ocazia , cumpara de acolo si parerea mea sa iei ceva cu tractiune pe fata sau 4x4
Raluca30501
Cred ca pana la urma imi iau masina de aici, din Germania. As avea o rugaminte: daca are cineva o lista cu valorile automobilelor la vama, la de la care se calculeaza taxele care trebuie platite. Multumesc
stefan_ieu
Pai daca esti in Gemania ar fi o prostie sa nu-ti iei de acolo. Din locatie (Bucuresti) eu am presupus ca intra si costuri de deplasare, etc, dar asa.... Nu citisem atent primul post.
Costel
Pai dupa cate stiu eu la o masina din 2001 valoarea in vama este de 6000 EURO, din 2002 7000 EURO, accize vreo 6% si la total se adauga TVA 19%, si vreo 2-3 mil. la comisionari Vamali (Bani dati de geaba).
Raluca30501
Din cate am mai citit pe forumuri am inteles ca valoarea in vama depinde de an si de capacitatea cilindrica. Asa ca la un motor mai mic ar trebui sa fie mai putin.
Tavy31112
Prinzi aici un romin cu datorii in banca sau cu probleme financiare, licitezi un pic cu el si scapi de toate stressurile. Daca nu te grabesti, gasesti masini bune si in Ro. Macar aci le poti testa, ca pe increderea "handlerului"........
Adrian28391
si la ce masina te-ai gandit, si eu as avea tot atatia bani si tot gin germania vreau sa-mi iau.
rafaello5
Daca vrei date exacte si la zi despre cat tear costa taxele vamale, tva ,etc. cauta pe google ministerul de finante roman si gasesti acolo tot ce vrei. :cheers:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.