Help - Search - Members - Calendar
Full Version: revizie la 7k km,sau..?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 2
george73315
Salut!Am aproape 7k km cu noua O2 si urmeaza sa plec din tara si sigur fac mai mult de 8k km,deci fac revizia acum sau o fac "afara"?Cat costa asa ceva afara?Iar daca o fac acum urmatoarea o fac la 22k km si mai fac una la 30k?ce ma sfatuiti?multumesc
DORU
Urmeaza un drum lung, ar fi bine sa pleci cu revizia facuta de acasa, toate filtrele noi, lichid frana schimbat, verifica de erori computerul, la fel si placutele frana si discurile. Drum bun !
Cipp
In vest, de regula, reviziile sunt mai ieftine decat la noi. De ce? Nu stiu. Poate pentru ca ei nu au curs de schimb...
22nst
Dar ce revizie este asta la 7000 km?
Asa este la Skoda, vor sa iti "fure" cat mai multi bani?
(daca poti sa o faci afara, iti recomand sa nu mai stai pe ganduri!)
DORU
Este inainte de prima revizie...

"Afara" este bine sa ajunga cu masina deja pregatita de drum, nu sa caute service-uri...de aceasta data, consider ca e mai firesc sa scape de griji de aici !
22nst
QUOTE (george73315 @ Feb 20 2009, 05:04 PM) *
Salut!Am aproape 7k km cu noua O2 si urmeaza sa plec din tara si sigur fac mai mult de 8k km,deci fac revizia acum sau o fac "afara"?Cat costa asa ceva afara?Iar daca o fac acum urmatoarea o fac la 22k km si mai fac una la 30k?ce ma sfatuiti?multumesc

nu are cum sa fie de 70000km biggrin.gif

el a zis 7k km adica 7 si 3 de 0
iar in final aminteste de rev de 22000 si 30000 km tongue.gif
DORU
Reviziile se fac la maxim 15.000km sau 1 an, el spune ca va depasi cei 8000km ramasi. E logic ca ar fi cazul sa faca revizia inainte sa-i depaseasca pt a pastra garantia masinii !
22nst
Sa-l asteptam sa ne lamureasca tongue.gif

RUE
sfat: fa revizia afara. o sa vezi apoi difgerenta in tara... eu zic ca te costa aproape la fel.
la un drum de 8000 km nici nu se pune revizia... soda gasesti afara.
unde anume?
DORU
Ma vad nevoit sa repet: NU MA OPUN DELOC IDEII de a face revizia IN AFARA TARII, ci sustin din proprie experienta si preventiv ca revizia s-o faca INAINTE DE A PLECA LA DRUM LUNG, surprize neplacute au mai aparut si ma indoiesc ca-i va face placere sa caute un service Skoda volens-nolens !
mike.omega
Ce probleme pot sa apara la o masina cu 7000 de km la bord? smile.gif Plus ca 7+8=15 deci s-ar incadra la limita pentru revizie biggrin.gif
DORU
Omul va lua decizia singur, eu mi-am spus doar parerea wink.gif
george73315
Sincer nu ma asteptam la atat de multe raspunsuri in cateva ore si va multumesc pentru promptitudine.Respect!Revin si specific ca am aproape 7000(sapte mii) rolleyes.gif si vreau sa fac o excursie care de obicei are ce treseu Austria la unchiul nevestei ,apoi Italia (spre centru-sud,adica Pescara)sa o vizitez pe mama care munceste acolo,iar de acolo Spania spre centru Alicante la niste prieteni si retur care trece prin Franta si...mai urcam spre nord-Paris,depinde de timp si de finante rolleyes.gif .Am mai facut "traseul" asta cu Fabia sedan de 3 ori in anii precedenti,de doua ori toamna si odata in aprilie si niciodata nu am "scapat" sub 11mii de km ,pentru ca nu avem timp limita si daca vedem ceva pe harta...incercam sa vedem cat mai multe.Ideea e ca nu ma grabesc sa fac revizia,caci de schimbat lichidul de frana si placute nu cred ca se pune problema iar uleiul si filtrele nu pot costa asa mult in UE,ma tem doar ca daca nu e service autorizat nu as vrea sa pierd garantia,iar la cele autorizate ma gandeam sa nu fie preturi prohibitive.De aceea ma gandeam ca daca e prea scump mai bine "ajut" economia nationala platind in tara un schimb prematur care nu are ce dauna masinii.Dar dupa aceea eu ar trebui sa fac revizia la maxim 22mii km si pe urma la 30000 iar? sau la 37mii?
Merci oricum de urari Doru si tuturor de raspunsuri.
DORU
Cu placere, George. Nu ti-am mai raspuns si pe forumul Skoda Club, desi am vazut ca ai postat si acolo.

Revizia o vei face din 15.000km in 15.000km sau la maxim 1 an in caz ca nu rulezi acesti 15.000km mai devreme, evident. Deci daca mergi la IVAS acum la 7000km, urmatoarea va fi la 22.000km maxim wink.gif

P.S. Daca ajungi la IVAS, da-mi de veste, sa te pun in leg cu cineva de acolo sa-ti mearga bine !
22nst
Haha tongue.gif Ai vazut Doru ca am avut dreptate? biggrin.gif

George, felicitari pentru masina si sa ai parte de momente placute in vacanta ce urmeaza smile.gif
DORU
Ai avut, mea culpa ca am inteles gresit initial nr reali km. wink.gif
george73315
Merci,merci!Unii dintre voi ar trebui sa luati cate o medalie,sau macar o bere-la propriu,nu glumesc,pentru promptitudinea voastra.Noi ceilalti scriem ocazional cand avem cate o problema sau nelamurire,dar voi... thumbsup.gif .Iar la IVAS ma duc,normal,mai ales ca mai am putin si ma indragostesc de domnisoara ce mi-a vandut masina ,Corina woot.gif .Sa imi spui cu cine sa iau legatura ,daca venind din partea ta imi va fi mai bine.Wow si tre' sa fac o programare urgent ,ca nu stiu cat de liberi sunt.Va salut si va multumesc inca odata.(poti irita pe cineva daca multumesti prea mult?Cred ca da.Nu sunt pupincurist,dar nu sunt obisnuit cu solidaritatea dezinteresata decat in carti si filme)
mike.omega
Si mai frumos ar fi daca te-ai intoarce cu un jurnal de calatorie cu poze si detalii multe! thumbsup.gif
DORU
QUOTE (george73315 @ Feb 21 2009, 04:11 AM) *
Iar la IVAS ma duc,normal,mai ales ca mai am putin si ma indragostesc de domnisoara ce mi-a vandut masina ,Corina woot.gif .Sa imi spui cu cine sa iau legatura ,daca venind din partea ta imi va fi mai bine.Wow si tre' sa fac o programare urgent ,ca nu stiu cat de liberi sunt.


Da, o stiu pe Corina, o poti saluta din partea mea, sper sa-si mai aminteasca de plimbarile pe faleza din 2006.

Cauta-l pe Cristi Chiru, lucreaza tot la vanzari, daca ii spui ca vii la recomandarea mea (de pe Skoda Club), te va ajuta cu ce e nevoie. Toate bune !
george73315
Multam fain!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.