Help - Search - Members - Calendar
Full Version: AUDI A6 3.0 TDI sau AUDI A4 2.0 TFSI 220CP DTM
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
LUV2XLR8
Buna seara,

Urmaresc de mult forumul, am vazut multe pareri interesante si multi oameni care se pricep. Ma gandesc ca ati putea sa ma ajutati cu niste pareri legate de noua achizitie pe care as dori sa o fac. Sunt cele din titlul topicului evident...
Ambele modele le gasesc pe la 24-25k, maxim 2 ani vechime. Ideea e ca nu stiu ce sa aleg. Ma gandesc ca A4 si prin gabarit si ca motor ar fi mult mai sprinten, pe cand A6-le ar fi mult mai confortabil si mai elegant. Ceea ce vreau e clar sa fie o masina puternica cu tenta de bolid dar sa fie si aratoasa, potrivita pentru un tanar de 30 de ani casartorit cu copil in plan.

Voi ce ati alege si de ce?

Aveti eventual o alta propunere apropiata ca si pret care spuneti ca ar face o alegere la fel de inspirata?

Va multumesc mult!
T u d o r
Alegerea benzina sau motorina e determinata de nr de km pe care ii parcurgi intr-un an. Eu as alege tfsi indiferent de raspuns, dar e vorba doar de mine. Tu poti avea alte prioritati si e bine sa le stim inainte de a-ti da un sfat pertinent. In principiu, A6 e mai bun daca te folosesti de spatiul in plus. Daca nu ai nevoie de el, restul te deranjeaza, atat la parcare cat si la feelingul masinii, mai grea.

Bineinteles ca exista variante - BMW, Merc, ambele cu tractiune integrala cum iti doresti tu.

Si bine ai venit pe forum. smile.gif
V_I_C_T_O_R
Salutare LUV2XLR8,

Daca iti iei 2.0 TFSI-u de 220, vei fi proprietarul unui adevarat bolid, asa cum spui... Si eu ma uitam zilele trecute la un Audi de genul biggrin.gif. Performante de exceptie, 6,7 pan' la suta...pfiu...greu. Insa cred ca A6 3.0 TDI e o masina mai complexa si cred ca ar fi o alegere mai inteleapta mai ales ca e pe drum copilasu ca la mine.....mai mult spatiu si mai mult confort.

Dar daca e strict problema de motor si performante....TFSI-u de 220 de caluti.

Succes!
AZAZEL
A4 DTM edition este un bolid. Fiind un "DTM edition" are si multe features de exceptie. m-a depasit un asemenea exemplar cand veneam de la ramnicu valcea spre pitesti(singura masina ce m-a depasit in anul 2008 pe acel traseu) si crede-ma masina aia era una cu asfaltul iar cand apasa ala pe acceleatie intrand in depasire era o adevarata incantare sa-l urmaresti. scotea un sunet de putere, un muget insotit de un suierat de turbo. era un sunet real, frumos si nu obtinut artificial prin adaugarea de subansamble facute special pt a mornai si impresiona ieftin.

da-i inainte cu DTM-ul.
cauta o culoare albastra "sprint blue " daca gasesti

apropo, asteapta -te la consum.
mariusdruta
Frumos topic smile.gif

Avand in vedere modelele alese, nu cred ca se pune problema consumului de carburant. Banuiesc ca esti realist si in ce priveste cheltuielile de exploatare, mai ales ca masina nu va fi achizitionata noua.

Caracteristicile le-ai rezumat destul de bine: "Ma gandesc ca A4 si prin gabarit si ca motor ar fi mult mai sprinten, pe cand A6-le ar fi mult mai confortabil si mai elegant."

A6 are mai multa prestanta poate, dar daca tot vrei avant... who cares... smile.gif 3.0 TDI e un motor excelent si se potriveste foarte bine cu quattro si conceptul de break de familie.

Dar, daca ai posibilitatea de a alege, eu as zice sa iei TFSI-ul.. O sa ai mai incolo destul timp pentru A6 , in schimb varsta asta nu se va mai intoarce niciodata smile.gif

Felicitari pentru variant si felicitari pentru quattro!
Apropos, culoarea ar fi ultimul lucru care m-ar interesa daca as fi in locul tau smile.gif
DORU
QUOTE (AZAZEL @ Feb 20 2009, 12:59 AM) *
M-a depasit un asemenea exemplar cand veneam de la ramnicu valcea spre pitesti (singura masina ce m-a depasit in anul 2008 pe acel traseu) ...


OT: Marius draga, daca ma prinzi intr-o zi cu chef de serpentine, ai numara 2 masini ! cool.gif

Acum, imi permit sa-mi dau si eu cu parerea in acest versus...atunci cand iei in calcul o investitie asa mare, tb musai sa-ti raspunzi sincer la cateva intrebari:
- ce scop are masina pe care o cumpar? ce vreau de la ea?
- cati km rulez in medie anual si ce pondere urban-extraurban?
- cat timp intentionez sa o tin?

As adauga ca un factor deloc minor ar fi sa iei in calcul si costurile de intretinere !!

Acum, in asteptarea raspunsurilor tale, iti spun ca eu as alege pt mine DTM-ul, pt ca am condus 2.0TFSI, conduc un 1.8T 4x4 (tunat la 215CP deocamdata) si stiu ce senzatii iti poate oferi o astfel de motorizare. Sa nu ma intelegi gresit, si 3.0TDI de 233 CP are cuplu f bun si reprize de invidiat, dar treci intr-o alta clasa cu masina si cu taxele la motor. Daca te impaci cu gandul ca pt o performanta si senzatie deosebite vei avea un consum mediu de 13-14% la extrem "afara" sau 16-18% urban (desi aici nu ii vad rostul), atunci mergi pe A4 TFSI DTM. yes.gif
AZAZEL
oare un A6 nou 3.0tdi 233cp tiptronic la 38.000 ddp este o oferta buna? masina costa fara discount 55.000 euro iar discountul inseamna 31%.
ati auzit ceva basme de aceasta cutie? eu nu prea am baza in ea.
HalbaSus
Primul impuls ar fi clar indreptat catre A4 DTM, acum ceva vreme cautam si eu ceva de genul ala dar am eliminat A4 pentru ca modelul anterior este mult inferior modelului nou (incepand de la capitolul spatiu pana la sasiu, amplasarea motorului, suspensii etc). Din acest motiv (mai ales lipsa spatiului interior) eu as fi mers pe A6 3.0 TDI. Nu e o masina sportiva dar e rapida... foarte rapida.
florin55503
In ceea ce priveste 2. tfsi, eu am mers cu cel de 240 de pe cupra. consumul in oras e undeva intre 15-20% in functie de trafic. daca mai bagi piciorul in el...

pe de alta parte, a6-le e o masina mult mai confortabila, mai spatioasa. e pur si simplu din alta clasa. motorul de 3.0 tdi o face (in modul S de functionare al cutiei) chiar rapida. in oras consumul se invarte undeva intre 12-16%. in afara, pe un drum bucuresti-iasi (nu am depasit 180 km/h, in general ruland cu 140) un consum de 6.5%. dar avand in vedere costurile generate de un astfel de motor (taxe mai mari, impozite mai mari, asigurare mai mare), cu diferenta de bani, mergi cu motorul de 2.0 cateva luni gratis.

efectiv depinde de ce nevoi ai tu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.