Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru vs. Restul Lumii
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42
hdi
Un topic despre orice fel de situatii in care v-ati putut compara propriul Subaru cu o alta masina (eventual fostele masini) si despre care a fost rezultatul.
Daca nu e de bine, scrieti cu litere cat mai mici..... rolleyes.gif
Se ne referim in general la comparatii echilibrate dar merita eventual amintite si situatii gen "eram cu Subby si m-a depasit o masina cu un bou pe ea".
Cine nu are un Subaru, pana cand isi va cumpara unul, este binevenit sa-si compare acuala/fosta masina cu un Subaru. thumbsup.gif
Pe aceeasi tema:
Boxer diesel vs TDI, Diesel BMV, i-DTEC etc
Subaru Boxer vs i-VTEC si altele
Symmetrical AWD vs Quattro sau alte sisteme de tractiune integrala
etc, etc, etc.

Hai, poate reusim sa mai dezmortim atmosfera... drive.gif
arigato.gif
T u d o r
Interesant, cu conditia sa nu se transforme intr-un topic de liniute si alte grozavenii ilegale. smile.gif
mike.omega
Prevad ca o sa-mi para rau ca las topicul asta in viata dar sa zicem ca am incredere in voi si ca nu o sa idolatrizati marca Subaru pana in panzele albe. Stiti... inaintea voastra a fost George laugh.gif
hdi
OK, incep eu:
Ma intorceam de la Ranca si tocmai terminasem cei 1600km de rodaj.
Nu mai tin minte exact zona, dar parca dupa Horezu urmeaza o zona virajata, cu portiuni in care soseaua are si cate 2 benzi. Un drum foarte distractiv mai ales ca ai ocazia sa scapi de vehiculele lente. Cine il stie probabil imi da dreptate.
In orice caz, incep eu sa-i dau talpa incet-incet. Se prind si gagicile mele si nu numai ca nu le deranjeaza ci chiar incep sa ma incurajeze prind chiote de roller-coaster trase cu generozitate. Eu da-i mai tare. Centrifuga incepe sa ne lipeasca de usi, asa cum zice in manualul de fizica.
Depaseam tot ce-mi statea in cale mai ales ca portiunile cu cate 2 benzi pe sens sunt dese.
La un moment dat vad in retrovizoare un bolid care se apropie si ma depaseste intr-o curba, cu toate eforturile mele de a conduce sportiv. Si se duce. L-am mai prins abia in prima localitate unde se mergea cam in coloana. Erau tot o familie: el, ea si fetita.
Trebuia sa fortez mai tare? Probabil.
Nici nu cunosc masina foarte bine si ma joc cu limitele ei doar cand sunt singur in masina.
Asta a fost. Ciao!

Aaaa, nu v-am spus ce marca era bolidul? Peugeot Partner! laugh.gif
mike.omega
Chiar trebuie sa confirmati asteptarile???
f1anatic
QUOTE (mike.omega @ Feb 18 2009, 04:04 PM) *
Chiar trebuie sa confirmati asteptarile???



Mike eu azi am fost ocupat la munca; de fapt cu munca dar nu la un PC. Si nu am avut timp sa intru si sa comentez. Sa iti explic acum: initial titlul SUBARU vs RESTUL LUMII continea pe linia a doua si cuvintele (redau aproximativ) SI BINEINTELES SUBARU CISTIGA. Nu am avut timp decit sa sterg aceasta propozitie; asta pe la orele 10 seara (in Romania) pe data de 18 Feb cind am vazut eu.

O sa fiu atent si eu (la fel ca si tine, si Tudor) la acest subiect de discutie. Mie nu imi miroase a bine. Daca te uiti in thread-ul cu despre AWD un alt membru imi amintea ca noi conducem super masini.
http://masini.ro/forum/content/Subaru/2089...st&p=301747
GLC120, mesajul 169.

In fine, intre ei nu au decit sa comenteze dar de acum avertizez ca daca devine ceva gen grozavenii (ilegale) il mut la combat sa ii tina companie celui Din ciclul "Am Toyota deci sunt si destept si modest! ...ca de inchis e prea usor. Trebuie si lumea sa ramina ancorata cu picioarele pe pamint indiferent daca au Subaru sau Porsche sau Lada 1200.


Oricum daca distinsii membri ar fi fost un pic mai implicati in restul forumului, ar sti ca aceasta discutie a mai fost purtata, in vreo citeva volume de zeci de pagini.
klm
CITAT(hdi @ Feb 18 2009, 10:13 PM) *
Se ne referim in general la comparatii echilibrate dar merita eventual amintite si situatii gen "eram cu Subby si m-a depasit o masina cu un bou pe ea".
[...]
Pe aceeasi tema:
Boxer diesel vs TDI, Diesel BMV, i-DTEC etc
Subaru Boxer vs i-VTEC si altele
Symmetrical AWD vs Quattro sau alte sisteme de tractiune integrala

Pai ia zi-mi si mie cum poate fi o comparatie cat mai obiectiva plecand de la premisele de mai sus: daca te depaseste un "bou" cu A6 de unde stii ca e dizel sau ca are quattro?
Apoi cum iti dai seama daca Suby rulls sau saks daca un Tico trece printre toate masinile si-ti da "fum" la un semafor pe cand tu n-ai pe unde sa-l ajungi?
Deci, mike, eu zic ca topicul trebuia direct sters dar daca va ramane, lipsa de obiectivitate a informatiilor pe care le-ar putea cuprinde ma va face sa-l ignor total pe viitor.
Bafta!
Mircea104901
Eu cred ca ar fi interesant acest topic daca fiecare ar descrie intr-un mod cat mai obiectiv masinile pe care le are/le-a avut, sau le-a condus, diferente, ce-i place, ce nu-i place, etc.
Banuiesc ca sunt putini cei pentru care Subaru este prima masina.

Daca ar fi sa discutam ce intalnim pe sosele.... de acord cu admin-ii, topicul ar fi varza. Pentru ca, in primul rand, situatiile intalnite pe sosele nu pot fi considerate un etalon. Soferii difera(unii au, altii nu cursuri de pilotaj, unii stiu drumul, altii isi cunosc masinile, etc.), strazile nu sunt circuite de testare. Deci... ar fi mult prea mult subiectivism ninja.gif
HalbaSus
QUOTE (hdi @ Feb 18 2009, 11:01 PM) *
Depaseam tot ce-mi statea in cale mai ales ca portiunile cu cate 2 benzi pe sens sunt dese.
La un moment dat vad in retrovizoare un bolid care se apropie si ma depaseste intr-o curba, cu toate eforturile mele de a conduce sportiv. Si se duce. L-am mai prins abia in prima localitate unde se mergea cam in coloana. Erau tot o familie: el, ea si fetita
.....
Aaaa, nu v-am spus ce marca era bolidul? Peugeot Partner! laugh.gif


Foarte tareeeeeee ! Incepe sa-mi placa topicul asta... De mult n-am mai ras asa de tare.
hdi
rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
Daca cumva fraza "eram cu Subby si m-a depasit o masina cu un bou pe ea" v-a scandalizat, va rog sa-mi dati voie sa-mi cer scuze. Am fost, probabil, neinspirat.
Boul era PE masina, nu IN masina. Am intentionat sa fie citita ca:
"eram cu Subby si m-a depasit un Lamborghini". N-aveam muzele cu mine....
Cat priveste superioritatea mea, ca posesor de Subaru, cred ca am exemplificat-o destul de bine in singurul post On Topic de pana acum.
Cheers.
GLC120
Domnilor moderatori si super moderatori, faceti ce vreti cu acest topic. Cateva remarci totusi avand in vedere ca am fost citat mai sus:

- imi mentin parerea ca OBK Diesel este o super masina. Ca si majoritatea celorlalte Subaru ale user-ilor de aici. Daca unii nu concep acest termen fara 300 CP, display-uri multiple prin tetiere, 3 diferentiale cu alunecare limitata sau un pret de 100,000 Euro, este problema lor.
- nu vad nimic extravagant sau jignitor in ideea lui hdi nici in postul lui (original ca de obicei.. unsure.gif )
- am mai remarcat si repet, userii de aici nu sunt standard. Cred ca liniutele vor fi mai rare si in mod sigur foarte putin apreciate. "Am Subaru sunt cel mai smecher, modest, destept, frumos..." nu se aplica. Veti vedea ca marea majoritate a user-ilor sunt obiectivi si toti au observat mici "deficiente" ale masinii.

In concluzie nu vad ce ar fi rau ca oamenii sa spuna ce constata la Subaru prin comparatie cu alte masini pe care le-au condus. SUV-uri mici, quatro, limuzine cu sau fara tractiune integrala....

By the way cred ca tocmai apare "cel mai direct" concurent pentru OBK, A4 allroad.
Diesel
QUOTE (klm @ Feb 19 2009, 09:35 AM) *
daca un Tico trece printre toate masinile si-ti da "fum" la un semafor pe cand tu n-ai pe unde sa-l ajungi?


Pentru asta ai nevoie de un Justy, e facut de Subaru, deci tre sa fie o super masina. Chiar asa, n-am vazut pe nimeni discutand de Justy biggrin.gif

PS: forumul are si rol de entertainement, eu incerc sa il folosesc din plin
guerilla
ii prevad acestui topic un viitor luminos in combat zone biggrin.gif
T u d o r
Hdi, jos palaria pentru post. Daca si colegii tai de Subaru si ceilalti care vor mai intra aici sa scrie o vor face ca tine, ma inclin si-mi recunosc greseala de a va banui de "moaaaaa, ce supermega masina ne-am tras, sa ne batem fericiti pe spate ca nu ne-am tapit sa ne luam vreun tdi/hdi/tdci/di/d/..." si cum ii spulberam pe toti de pe sosele. A fost o postare plina de umor si am citit-o cu placere. smile.gif
FAR EASTERN
QUOTE (hdi @ Feb 18 2009, 11:13 PM) *
Subaru Boxer vs i-VTEC si altele



Intreb si io: exista boxer pe benzina sau ivtec pe diesel ???? whistling.gif
Zetics
QUOTE (Diesel @ Feb 19 2009, 10:50 AM) *
...
Pentru asta ai nevoie de un Justy, e facut de Subaru, deci tre sa fie o super masina. Chiar asa, n-am vazut pe nimeni discutand de Justy biggrin.gif
...


Justy e o masina produsa de Daihatsu, doar re-badged Subaru. Miscarea a fost facuta in special pentru Europa unde Subaru nu indeplinea nu stiu ce norma europeana referitoare la media emisiilor pe toate modelele, nu mai stiu detaliile.

QUOTE (FAR EASTERN @ Feb 19 2009, 11:44 AM) *
...
Intreb si io: exista boxer pe benzina sau ivtec pe diesel ???? whistling.gif


Boxer exista (acum!) de toate felurile, si benzina si diesel si se refera doar la faptul ca motorul are cilindrii asezati orizontal pozitii opuse (jumi-juma)
Pana sa scoata Subaru motorul diesel boxer, existau NUMAI pe benzina!
FAR EASTERN
Mersi. Stiam ce-i boxer-ul, dar nu stiam daca exista si pe benzina.

QUOTE (GLC120 @ Feb 19 2009, 11:43 AM) *
"Am Subaru sunt cel mai smecher, modest, destept, frumos..." nu se aplica....


... desi Toyota detine 16,5% din actiunile FHI. wink.gif Sau se poate aplica doar 16,5%. biggrin.gif
pista
subaru legacy2.0D.awd vs vw passat2.0tdi4motion vs bmw 320xd vs saab 9-3 2.0txwd
Cum vad acest vs Craiovenii ?
http://www.craiovaforum.ro/masini-de-strada-tuning-si-masini-preparate/subaru-legacy2-0d-awd-vs-vw-passat2-0tdi4motion-vs-bmw-320xd-vs-saab-9-3-2-0txwd-285439.html
GLC120
Hdi, cred ca problema acestui topic nu e Subaru ci a doua parte din titlu.... Poate moderatorii stiau ei ceva, prea au sarit prompt.

Nu se stie ca Subaru facea numai BOXER si numai BENZINA. By the way intrebati soferi din jur daca stiu ce e ala BOXER. Majoritatea habar nu au, iar unii din cei care "stiu" au impresia ca sunt motoare racite cu aer. "Cum ? Ti-ai luat masina fara radiator?"
pista
CITAT(FAR EASTERN @ Feb 19 2009, 12:51 PM) *
Mersi. Stiam ce-i boxer-ul, dar nu stiam daca exista si pe benzina.

Primul boxer diesel pe masini de serie, ceva de genul asta spune Subaru.
Subaru e cam sinonim cu boxer si Symmetrical AWD smile.gif . Si Porsche are motor boxer.
Ar fi interesant un topic cu titlul Motor Boxer: Avantaje si Dezavantaje
V_I_C_T_O_R
QUOTE (GLC120 @ Feb 19 2009, 12:41 PM) *
Hdi, cred ca problema acestui topic nu e Subaru ci a doua parte din titlu.... Poate moderatorii stiau ei ceva, prea au sarit prompt.

Nu se stie ca Subaru facea numai BOXER si numai BENZINA. By the way intrebati soferi din jur daca stiu ce e ala BOXER. Majoritatea habar nu au, iar unii din cei care "stiu" au impresia ca sunt motoare racite cu aer. "Cum ? Ti-ai luat masina fara radiator?"


laugh.gif laugh.gif laugh.gif Buna, buna asta.... Subscriu si eu ca asa e. Cel putin nu ma asteptam de la FE sa puna o asemenea intrebare


Eu prefer sa nu postez in acest topic, datorita antecedentelor avute de toyotisti. Sunt sigur ca hdi nu a vrut asta, dar din primele posturi toata lumea a sarit sa-l condamne.

Apropos, nu credeti ca ar avea nevoie si sectiunea Subaru de un moderator dedicat, asa cum are Toyota, Peugeot, Suzuki?
FAR EASTERN
Unii mai stiu sa foloseasca tastele si in alte scopuri, de exemplu am cautat aici http://en.wikipedia.org/wiki/Flat_engine , si chiar si asa, nu am gasit sa se faca IN CLAR referire ca ar fi vorba de benzina. Si nici aici http://en.wikipedia.org/wiki/Subaru .
V_I_C_T_O_R
QUOTE (FAR EASTERN @ Feb 19 2009, 01:15 PM) *
Unii mai stiu sa foloseasca tastele si in alte scopuri.......


Mda, ai dreptate. De exemplu..... http://www.youtube.com/watch?v=-UigF24UujA thumbsup.gif
FAR EASTERN
QUOTE (V_I_C_T_O_R @ Feb 19 2009, 04:10 PM) *
Cel putin nu ma asteptam de la FE sa puna o asemenea intrebare


Nu m-am dat niciodata atoatestiutor, V_I_C_T_O_R confused.gif .
V_I_C_T_O_R
Hai mah, nu o lua asa. Am spus-o in sensul ca te plimbi pe forumu asta de ceva vreme si mi-e chiar greu sa cred ca ai trecut cu vederea faptul ca motorul boxer e Biblia lui Subaru biggrin.gif
G e o r g e
QUOTE (hdi @ Feb 19 2009, 12:13 AM) *
Un topic despre orice fel de situatii in care v-ati putut compara propriul Subaru cu o alta masina (eventual fostele masini) si despre care a fost rezultatul.
Daca nu e de bine, scrieti cu litere cat mai mici..... rolleyes.gif
Se ne referim in general la comparatii echilibrate dar merita eventual amintite si situatii gen "eram cu Subby si m-a depasit o masina cu un bou pe ea".
Cine nu are un Subaru, pana cand isi va cumpara unul, este binevenit sa-si compare acuala/fosta masina cu un Subaru. thumbsup.gif
Pe aceeasi tema:
Boxer diesel vs TDI, Diesel BMV, i-DTEC etc
Subaru Boxer vs i-VTEC si altele
Symmetrical AWD vs Quattro sau alte sisteme de tractiune integrala
etc, etc, etc.

Hai, poate reusim sa mai dezmortim atmosfera... drive.gif
arigato.gif

pot sa compar actuala cu subaru ? ca eu nu mai conduc zilnic subaru ... am trecut la altceva , de noi nu ai zis nimic ? crezi ca lumea se opreste in loc la subaru ?
eporteka
Am avut pana vara trecuta un Passta 4motion T[color="#FF0000"]DIcolor] si pachet de drumuri grele.
Am un SUBARU diesel Outback, versiunea 3 de echipare, care nu se oferteaza in Romania.


Acum pot face o comparatie la 21.000 km la cat are Subaru'l meu din pct de veder tehnic, si una care nu-i legata de km parcursi din pct de vedere tinuta de drum, siguranta, etc...


Astfel la Passat la 21.000 km am avut o serie de probleme tehnice, astfel, in 4 luni am umplut paginele de garantie cu: computer de bord, inchizator electronic hayon, claxoane (2 buc. unul de joase, unul de inalte), cipul electronic din cheie, supapa de vacum de pe radiator, ceva garnitura de la admisia de la turbo, compresorul de clima si atat imi aduc aminte. (la iesirea din garantie, dupa 2 ani, aproape toate cele de mai sus le-am schimbat din nou)
La subaru in 6 luni, nimic.


Service-ul la Passat il deschideam cu minim 1.200 lei, iar la Subaru n-am platit numai vreo 500 lei (prima revizie inclus filtre)


Partea cu tinuta de drum, la Passat m-a surprins placut cum m-a scos din rahat in Obcinele Bucovinei sistemul antiderapaj ESP, la un drum asfaltat, pe care ii dadeam blana, am ajuns la o sicana scurta si am calcat pe acostament. Daca eram cu alta masina sigur eram in decor, iar Passat-ul m-a tinut pe traiectorie.
L-am frecat pe drumuri unde localnicii ziceau ca numai cu caruta se merge eu m-am tarait cu brio. L-am vandut, din cauza cu un Sofer de tir, a considerat ca-i mai ieftin sa nu-si foloseasca franele ca sa opreasca la trecere de nivel CF si s-a oprit in mine. Adica portbagajul si jumate din bancheta de spate le facut una cu pamantul, atunci Passatul s-a cerut vandut. Din aceasta experienta, pot sa zic ca tabla nemteasca e buna. Am fosyt in masina cu sotia si fetita, mergeam catre mare, si toti am facut baie in mare ziua urmatoare... smile.gif

Cu Subaru, pot sa zic ca m-am tarait la fel de bine peste tot. Am avut o experienta similara, la drive test cu Subaru pe ploaie. La 160 soferul a vrut sa-mi demostreze stabilitatea la Subaru, si el m-a convins sa-mi iau aceasta masina, gandul spre ea fiind deschis de un prieten care are un Outback pe benzina din 2007.
G e o r g e
QUOTE (Zetics @ Feb 19 2009, 03:37 PM) *
QUOTE (Diesel @ Feb 19 2009, 10:50 AM) *
...
Pentru asta ai nevoie de un Justy, e facut de Subaru, deci tre sa fie o super masina. Chiar asa, n-am vazut pe nimeni discutand de Justy biggrin.gif
...


Justy e o masina produsa de Daihatsu, doar re-badged Subaru. Miscarea a fost facuta in special pentru Europa unde Subaru nu indeplinea nu stiu ce norma europeana referitoare la media emisiilor pe toate modelele, nu mai stiu detaliile.

QUOTE (FAR EASTERN @ Feb 19 2009, 11:44 AM) *
...
Intreb si io: exista boxer pe benzina sau ivtec pe diesel ???? whistling.gif


Boxer exista (acum!) de toate felurile, si benzina si diesel si se refera doar la faptul ca motorul are cilindrii asezati orizontal pozitii opuse (jumi-juma)
Pana sa scoata Subaru motorul diesel boxer, existau NUMAI pe benzina!

si de suzuki nu zici nimic ... daihatsu ca daihatsu ... dar asta mai de curand . ai idee de ce daihatsu smile.gif daca tot ajungem la discutiile astea smile.gif
GLC120
George, nu credem ca lumea se opreste la Subaru, e un fapt real. Sunt printre cei mai fideli clienti din lume.

Eu insa nu sunt fidel vreunei marci deci ma intereseaza parerea ta. Ce avea Subaru? Ce aduce in plus noua masina "zilnica"?
G e o r g e
QUOTE (eporteka @ Feb 19 2009, 05:48 PM) *
Am avut pana vara trecuta un Passta 4motion T[color="#FF0000"]DIcolor] si pachet de drumuri grele.
Am un SUBARU diesel Outback, versiunea 3 de echipare, care nu se oferteaza in Romania.


Acum pot face o comparatie la 21.000 km la cat are Subaru'l meu din pct de veder tehnic, si una care nu-i legata de km parcursi din pct de vedere tinuta de drum, siguranta, etc...


Astfel la Passat la 21.000 km am avut o serie de probleme tehnice, astfel, in 4 luni am umplut paginele de garantie cu: computer de bord, inchizator electronic hayon, claxoane (2 buc. unul de joase, unul de inalte), cipul electronic din cheie, supapa de vacum de pe radiator, ceva garnitura de la admisia de la turbo, compresorul de clima si atat imi aduc aminte. (la iesirea din garantie, dupa 2 ani, aproape toate cele de mai sus le-am schimbat din nou)
La subaru in 6 luni, nimic.


Service-ul la Passat il deschideam cu minim 1.200 lei, iar la Subaru n-am platit numai vreo 500 lei (prima revizie inclus filtre)


Partea cu tinuta de drum, la Passat m-a surprins placut cum m-a scos din rahat in Obcinele Bucovinei sistemul antiderapaj ESP, la un drum asfaltat, pe care ii dadeam blana, am ajuns la o sicana scurta si am calcat pe acostament. Daca eram cu alta masina sigur eram in decor, iar Passat-ul m-a tinut pe traiectorie.
L-am frecat pe drumuri unde localnicii ziceau ca numai cu caruta se merge eu m-am tarait cu brio. L-am vandut, din cauza cu un Sofer de tir, a considerat ca-i mai ieftin sa nu-si foloseasca franele ca sa opreasca la trecere de nivel CF si s-a oprit in mine. Adica portbagajul si jumate din bancheta de spate le facut una cu pamantul, atunci Passatul s-a cerut vandut. Din aceasta experienta, pot sa zic ca tabla nemteasca e buna. Am fosyt in masina cu sotia si fetita, mergeam catre mare, si toti am facut baie in mare ziua urmatoare... smile.gif

Cu Subaru, pot sa zic ca m-am tarait la fel de bine peste tot. Am avut o experienta similara, la drive test cu Subaru pe ploaie. La 160 soferul a vrut sa-mi demostreze stabilitatea la Subaru, si el m-a convins sa-mi iau aceasta masina, gandul spre ea fiind deschis de un prieten care are un Outback pe benzina din 2007.


serviceul o sa fie cam la fel 1000-1200 ron si la subaru , ai rabdare , un filtru de polen e vreo 350 ron smile.gif

vad ca de passat ai zis ca masina cu piese proaste , dar buna cand merge .... de subaru doar 2 randuri .
Mircea104901
Simt eu sau George are un cui contra Subaru??
Sau a furat vreunul contul lui George? ninja.gif
G e o r g e
QUOTE (GLC120 @ Feb 19 2009, 05:51 PM) *
George, nu credem ca lumea se opreste la Subaru, e un fapt real. Sunt printre cei mai fideli clienti din lume.

Eu insa nu sunt fidel vreunei marci deci ma intereseaza parerea ta. Ce avea Subaru? Ce aduce in plus noua masina "zilnica"?


subaru avea AWD , actuala nu are ca nu am gasit pe stoc cu tractiune integrala .

noua masina :
+ 7 trepte automate
+ autonomie muuult mai mare ca la subaru , si asta la un motor de 3.0 fata de un 2.5 .
+ confort , daca nu ati citit bine mai scriu o data CONFORT ! si nu , nu aveti idee cum poate sa fie peste subaru , sa conduci nonstop si sa nu amortesti, sa nu te doara nimic samd
+ suspensii superbe
+ displayuri si butoane !!! gen comenzi audio pe volan ?!?!
+ telefon cu BT , agenda de telefon , da, conteaza mult daca mergi cu masina mult!
+ faruri cu xenon (sa nu mai zic de adaptive )
+ frane ! ahhh ... FRANE ! adica masina se opreste repede , nu au fading ! ca idee sunt ventilate si pe spate si perforate pe fata (da , din fabrica, nu , fara pachet optic amg)
+ balamale MARI la usi , nu se lasa usile , nu calca aiurea pe cheder
+ scaune incalzite (se pot pune si pe subaru , la a mea nu existau )
+ ESP (multe chestii de fapt in ESP ul asta)
+ preturi piese ok smile.gif

- service
- service
- service
- service !
- pret ridicat la achizitie
f1anatic
QUOTE (Mircea104901 @ Feb 19 2009, 08:55 AM) *
Simt eu sau George are un cui contra Subaru??
Sau a furat vreunul contul lui George? ninja.gif



Nope. Am depasit faza. Sint masini foarte capabile dar nu supermasini. Si in timp ce raminem fani (eu cel putin am 2; George are si el 2 in familie) consideram totusi ca Subaru, sau oricare alta masina: exemplu BMW, trebuie sa fie tratata ca pe o icoana si sa ne inchinam in fata marcii ca unui chip de lut.
G e o r g e
QUOTE (Mircea104901 @ Feb 19 2009, 05:55 PM) *
Simt eu sau George are un cui contra Subaru??
Sau a furat vreunul contul lui George? ninja.gif

simti prost , citeste semnatura mea !

nu am un cui impotriva subaru , am altceva de lamurit cu unii oameni . gen masinile nu incep si nu se termina la subaru.
si once subaru , always subaru e foarte adevat, chit ca nu mai conduci zilnic subaru.
pista
CITAT(G e o r g e @ Feb 19 2009, 02:52 PM) *
serviceul o sa fie cam la fel 1000-1200 ron si la subaru , ai rabdare , un filtru de polen e vreo 350 ron smile.gif


La revizia de 30kkm la OBK 2.5i am platit 700 RON. Filtrul de polen a fost vreo 120 RON.
Probabil ai primit piesele cu 100-200% adaos. Se mai intampla daca nu esti atent.
G e o r g e
QUOTE (pista @ Feb 19 2009, 06:12 PM) *
QUOTE (G e o r g e @ Feb 19 2009, 02:52 PM) *
serviceul o sa fie cam la fel 1000-1200 ron si la subaru , ai rabdare , un filtru de polen e vreo 350 ron smile.gif


La revizia de 30kkm la OBK 2.5i am platit 700 RON. Filtrul de polen a fost vreo 120 RON.
Probabil ai primit piesele cu 100-200% adaos. Se mai intampla daca nu esti atent.

atata costa piesele de origine smile.gif
si crede-ma ca eram mai mult decat atent ...

PS: eu nu mai am legacy de 1 an de zile smile.gif
pista
CITAT(G e o r g e @ Feb 19 2009, 03:01 PM) *
CITAT(GLC120 @ Feb 19 2009, 05:51 PM) *
George, nu credem ca lumea se opreste la Subaru, e un fapt real. Sunt printre cei mai fideli clienti din lume.

Eu insa nu sunt fidel vreunei marci deci ma intereseaza parerea ta. Ce avea Subaru? Ce aduce in plus noua masina "zilnica"?


subaru avea AWD , actuala nu are ca nu am gasit pe stoc cu tractiune integrala .

noua masina :
+ 7 trepte automate
+ autonomie muuult mai mare ca la subaru , si asta la un motor de 3.0 fata de un 2.5 . 2.0D are autonomie
+ confort , daca nu ati citit bine mai scriu o data CONFORT ! si nu , nu aveti idee cum poate sa fie peste subaru , sa conduci nonstop si sa nu amortesti, sa nu te doara nimic samd
+ suspensii superbe gasesti pe tribeca
+ displayuri si butoane !!! gen comenzi audio pe volan ?!?! deja exista
+ telefon cu BT , agenda de telefon , da, conteaza mult daca mergi cu masina mult!
+ faruri cu xenon (sa nu mai zic de adaptive ) deja exista(nu sunt adaptive)
+ frane ! ahhh ... FRANE ! adica masina se opreste repede , nu au fading ! ca idee sunt ventilate si pe spate si perforate pe fata (da , din fabrica, nu , fara pachet optic amg)
+ balamale MARI la usi , nu se lasa usile , nu calca aiurea pe cheder
+ scaune incalzite (se pot pune si pe subaru , la a mea nu existau ) exista
+ ESP (multe chestii de fapt in ESP ul asta) deja exista VDC
+ preturi piese ok smile.gif

- service
- service
- service
- service !
- pret ridicat la achizitie pret bomba la Legy si OBK


Am completat cu litere ingrosate unde ai solutii la ora actuala.
Nu ai AWD !
guerilla
eu zic ca daca nu va caftiti nu rezolvati nimic laugh.gif

subaru e o masina foarte decenta. si eu am luat-o in calcul la un moment dat. dar mi-a trecut pentru ca nu merge pe unde merg eu cu a mea.
sint multi care vor altceva cu timpul si atunci trec la alte marci. nu trebuie sa intelegeti din asta ca marca voastra favorita e proasta ca unii au renuntat. ci doar ca e doar o marca. si atata tot. daca maine veti avea nevoie de un confort ridicat - ca faceti spondiloza (doamne fere) ca ati imbatranit (la toti ni se intampla) ca mai nu stiu eu ce - garantat o sa va treaca euforia subaru si va veti indrepta spre alte marci.
cand nu folosesti la randament maxim un bun se cheama ca l-ai supraplatit nu? biggrin.gif cati dintre cei care cumpara awd chiar folosesc? cati dintre cei ce isi iau lumini adaptative conduc noaptea? sint retorice, nu tre sa raspundeti.

ma gandesc sa il mut la combat tot mai mult biggrin.gif
G e o r g e
QUOTE (pista @ Feb 19 2009, 06:19 PM) *
QUOTE (G e o r g e @ Feb 19 2009, 03:01 PM) *
QUOTE (GLC120 @ Feb 19 2009, 05:51 PM) *
George, nu credem ca lumea se opreste la Subaru, e un fapt real. Sunt printre cei mai fideli clienti din lume.

Eu insa nu sunt fidel vreunei marci deci ma intereseaza parerea ta. Ce avea Subaru? Ce aduce in plus noua masina "zilnica"?


subaru avea AWD , actuala nu are ca nu am gasit pe stoc cu tractiune integrala .

noua masina :
+ 7 trepte automate
+ autonomie muuult mai mare ca la subaru , si asta la un motor de 3.0 fata de un 2.5 . 2.0D are autonomie
+ confort , daca nu ati citit bine mai scriu o data CONFORT ! si nu , nu aveti idee cum poate sa fie peste subaru , sa conduci nonstop si sa nu amortesti, sa nu te doara nimic samd
+ suspensii superbe gasesti pe tribeca
+ displayuri si butoane !!! gen comenzi audio pe volan ?!?! deja exista
+ telefon cu BT , agenda de telefon , da, conteaza mult daca mergi cu masina mult!
+ faruri cu xenon (sa nu mai zic de adaptive ) deja exista(nu sunt adaptive)
+ frane ! ahhh ... FRANE ! adica masina se opreste repede , nu au fading ! ca idee sunt ventilate si pe spate si perforate pe fata (da , din fabrica, nu , fara pachet optic amg)
+ balamale MARI la usi , nu se lasa usile , nu calca aiurea pe cheder
+ scaune incalzite (se pot pune si pe subaru , la a mea nu existau ) exista
+ ESP (multe chestii de fapt in ESP ul asta) deja exista VDC
+ preturi piese ok smile.gif

- service
- service
- service
- service !
- pret ridicat la achizitie pret bomba



ma bucur ca ai stat sa dai bold smile.gif dar e vorba de fosta mea masina (legacy 2.5SW model 2005) si actuala smile.gif
spre ex : daca imi arati unde exista vdc pe legacy 2.5i din 2005 il mananc !
LE: ca nu ma pot abtine dar ...
2.0 are autonomie dar nu si cand il alergi ... in plus peste 130-140 se plafoneaza (stiu o sa ziceti ca zboara de sub voi , va dau o tura cu a mea sa vedeti diferenta)
tribeca e facuta pe platforma de legacy ... no comment
comenzi audio pe volan ? serios ca exista ? arata-mi pe legy 2.0D te rog
xenon , discutie lunga , poti pune pe orice masina vrei tu ? vreau sa pun pe un 2.0XS se poate ?
scaune incalzite, vezi faza cu xenonul
GLC120
George, asta e interesant. Trebuie sa stim ce ne asteapta si de ce sa ne ferim. Desi eu ma uit de mult la masinile astea, si la prieteni care le au de 4-5 ani.

As comenta numai suspensiile si autonomia care nu cred ca se aplica pe drumurile patriei pentru Outback Diesel.

Hai sa vorbim mai mult de caracteristicile masinilor si mai putin de termenii de comparatie (supermasina, icoana, sportiva....).

Luand in considerare si pretul din Decembrie raman la parerea ca Outback Diesel este masina perfecta (scuze ... nu am gasit alta rima) pentru Romania. Service-ul e o problema majora si la Subaru, de aceea sapam sa gasim solutii INAINTE sa ajungem la prima revizie.
guerilla
QUOTE (G e o r g e @ Feb 19 2009, 04:22 PM) *
spre ex : daca imi arati unde exista vdc pe legacy 2.5i din 2005 il mananc !


pot sa-ti scriu eu cu cheia pe capota VDC, vrei? biggrin.gif
pista
CITAT(G e o r g e @ Feb 19 2009, 03:15 PM) *
CITAT(pista @ Feb 19 2009, 06:12 PM) *
CITAT(G e o r g e @ Feb 19 2009, 02:52 PM) *
serviceul o sa fie cam la fel 1000-1200 ron si la subaru , ai rabdare , un filtru de polen e vreo 350 ron smile.gif


La revizia de 30kkm la OBK 2.5i am platit 700 RON. Filtrul de polen a fost vreo 120 RON.
Probabil ai primit piesele cu 100-200% adaos. Se mai intampla daca nu esti atent.

atata costa piesele de origine smile.gif
si crede-ma ca eram mai mult decat atent ...

PS: eu nu mai am legacy de 1 an de zile smile.gif


Si eu am piese originale, verificate de mine smile.gif . (Inclusiv ulei Motul 5W40)
G e o r g e
QUOTE (guerilla @ Feb 19 2009, 06:21 PM) *
eu zic ca daca nu va caftiti nu rezolvati nimic laugh.gif

subaru e o masina foarte decenta. si eu am luat-o in calcul la un moment dat. dar mi-a trecut pentru ca nu merge pe unde merg eu cu a mea.
sint multi care vor altceva cu timpul si atunci trec la alte marci. nu trebuie sa intelegeti din asta ca marca voastra favorita e proasta ca unii au renuntat. ci doar ca e doar o marca. si atata tot. daca maine veti avea nevoie de un confort ridicat - ca faceti spondiloza (doamne fere) ca ati imbatranit (la toti ni se intampla) ca mai nu stiu eu ce - garantat o sa va treaca euforia subaru si va veti indrepta spre alte marci.
cand nu folosesti la randament maxim un bun se cheama ca l-ai supraplatit nu? biggrin.gif cati dintre cei care cumpara awd chiar folosesc? cati dintre cei ce isi iau lumini adaptative conduc noaptea? sint retorice, nu tre sa raspundeti.

ma gandesc sa il mut la combat tot mai mult biggrin.gif

si eu l-as muta la combat smile.gif

la intrebarile tale : EU ! EU ! pick me ! pick me!

am si film : legy vs x5 wink.gif) ti l-am aratat ? smile.gif iar farurile adaptive (de fapt ILS ca sunt mai mult decat adaptive smile.gif ) le-a testat si mike wink.gif

QUOTE (pista @ Feb 19 2009, 06:25 PM) *
QUOTE (G e o r g e @ Feb 19 2009, 03:15 PM) *
QUOTE (pista @ Feb 19 2009, 06:12 PM) *
QUOTE (G e o r g e @ Feb 19 2009, 02:52 PM) *
serviceul o sa fie cam la fel 1000-1200 ron si la subaru , ai rabdare , un filtru de polen e vreo 350 ron smile.gif


La revizia de 30kkm la OBK 2.5i am platit 700 RON. Filtrul de polen a fost vreo 120 RON.
Probabil ai primit piesele cu 100-200% adaos. Se mai intampla daca nu esti atent.

atata costa piesele de origine smile.gif
si crede-ma ca eram mai mult decat atent ...

PS: eu nu mai am legacy de 1 an de zile


Si eu am piese originale, verificate de mine smile.gif . (Inclusiv ulei Motul 5W40)

atunci a fost teapa mea smile.gif unde faci servisarea ?
guerilla
jorj, sa fie ILS sanatos. momentan eu mi-as pune niste proiectoare mari ca imi cam bag dejtu in ochi noaptea. anyway, xenon sucks. eu conduc mult noaptea si xenon pe apa+intuneric = tu-ti **** ***** de bec slab. prefer halogenele alea beton biggrin.gif
Mircea104901
Pai nu stiu cine face plocoane lui Subaru.
Pe aici fiecare isi spune pasuri, probleme. Descoperim ce inseamna Subaru, ce poate, ce nu poate.
Nu cred ca se zeifica Subaru. Ideea lui HDI de a face topicul acela - a fost una hazlie. Poate altii o vad altfel.

Parerea mea: Subaru au un raport excelent calitate/pret. Pana acum.
Cand mi l-am luat, nu stiam prea multe de Subaru.
Am citit, am cautat. Vroiam un SUV. Subaru nici macar nu era in lista. Nici nu exista reprezentanta in Cluj (s-a deschis in anul cand mi l-am luat). Ma uitam la Tucson(finisaje de 2 lei),SantaFe(interesant, dar volan naspa),CR-V(prea scump fata de concurenta),Outlander(interesant),X-trail(nu mi-a placut bordul cu ceasurile pe mijloc si nu m-a mai interesat altceva),Sportage,Sorento, etc, etc.
Un priten de familie a venit pe la mine cu noua achizitie: Subaru Forester. Am zis: hai sa vad si eu. M-am suit in el si mi-a placut instantaneu. M-am simtit ca acasa.Dotari excelente la un pret fara concurenta. M-am dus la test-drive (asta mi-a pus capac, cand am vazut ca poate ce-mi trebuie mie) si am dat comanda.
Pana acum nu-mi pare rau de alegerea facuta.
Franele nu-mi plac, dar isi fac treaba si m-am obisnuit cu ele. Ruliul lateral te poate baga in sperieti, dar masina sta pe traiectorie. Cuplul la turatii joase e mic si trebuie retrogradat bine pentru depasiri mai rapide. Nu-mi plac troncaniturile de la suspensie. Plasticul de la hayon putea fi facut sa nu joace dupa un timp (eu l-am rezolvat). Pe autostrada e zgomotoasa(deh aerodinamica de caramida, banuiesc ca toate suv-urile au aceeasi problema)
Hmm.. ce nu-mi mai place... consumul., dar atentie: in clasa lui e no.1. X3 cu motor de 2l, Tiguan cu 2l, Passat 2l 4x4,orice altceva 4x4 2l benzina consuma mai mult si au performante dinamice mai slabe.
Ce-mi place? Cum sta pe drum si pe trasa dorita, feedback-ul oferit (asemanator masinilor sport si la BMW) - (aici George cu confortul lui nu mai are feedback - asa e facut Merc-ul), am ajuns pe unde am vrut pana acum, parchez pe unde vreau, vizibilitate excelenta, oglinzile rabatabile electric, trapa enorma, usile fara rame, sunetul la 7000rpm, motor silentios la turatii normale, am tot ce-mi trebuie ca sofer (inclsuv scaune incalzite si dezghetare parbriz), ventilatia e discreta si "nu te bate in freza" dupa ce se incalzeste inauntru (pana atunci e uragan cum scriau unii intr-o revista). Nu-mi trebuie un secol sa setez masina sa plece de pe loc, sau sa ies dintr-o mocirla. Mai am multe de descoperit la ea smile.gif
Daca ar fi dupa ce mi-ar placea, ar fi un RR (a se citi Range Rover nu Rolls Royce teehee.gif ) sau un X5. Dar nu merita toti banii aia. Da, exact: NU MERITA.
G e o r g e
ba si cu merc ul stau pe drum foarte bine smile.gif chiar foarte bine pentru o masina din clasa ei ! RR sau X5? tu vrei suv de strada ? care e scopul de a conduce un camion prin oras ?ohmy.gif sincer acum
pista
CITAT(G e o r g e @ Feb 19 2009, 03:22 PM) *
ma bucur ca ai stat sa dai bold smile.gif dar e vorba de fosta mea masina (legacy 2.5SW model 2005) si actuala smile.gif
spre ex : daca imi arati unde exista vdc pe legacy 2.5i din 2005 il mananc !
LE: ca nu ma pot abtine dar ...
2.0 are autonomie dar nu si cand il alergi ... in plus peste 130-140 se plafoneaza (stiu o sa ziceti ca zboara de sub voi , va dau o tura cu a mea sa vedeti diferenta)
tribeca e facuta pe platforma de legacy ... no comment
comenzi audio pe volan ? serios ca exista ? arata-mi pe legy 2.0D te rog
xenon , discutie lunga , poti pune pe orice masina vrei tu ? vreau sa pun pe un 2.0XS se poate ?
scaune incalzite, vezi faza cu xenonul


Un benzinar comparat cu un dieselar premium hmm...hmm...parca sunt categorii diferite. Cat e diferenta de pret ?
Eu am scris ce solutii sunt la ora actuala. Eu am scris 2.0D si nu 2.0. Asa ca plafonarea e pe la 180-190, dar mai bine intreaba posesorii de boxer diesel.
Da, exista comenzi audio pe volan la unele legy 2.0D. Intreaba pe Victor, el are.
Xenon am si eu pe OBK 2.5i MY07, scaune incalzite la fel (totul standard ca echipare inferioara)
G e o r g e
QUOTE (pista @ Feb 19 2009, 06:41 PM) *
QUOTE (G e o r g e @ Feb 19 2009, 03:22 PM) *
ma bucur ca ai stat sa dai bold smile.gif dar e vorba de fosta mea masina (legacy 2.5SW model 2005) si actuala smile.gif
spre ex : daca imi arati unde exista vdc pe legacy 2.5i din 2005 il mananc !
LE: ca nu ma pot abtine dar ...
2.0 are autonomie dar nu si cand il alergi ... in plus peste 130-140 se plafoneaza (stiu o sa ziceti ca zboara de sub voi , va dau o tura cu a mea sa vedeti diferenta)
tribeca e facuta pe platforma de legacy ... no comment
comenzi audio pe volan ? serios ca exista ? arata-mi pe legy 2.0D te rog
xenon , discutie lunga , poti pune pe orice masina vrei tu ? vreau sa pun pe un 2.0XS se poate ?
scaune incalzite, vezi faza cu xenonul


Un benzinar comparat cu un dieselar premium hmm...hmm...parca sunt categorii diferite. Cat e diferenta de pret ?
Eu am scris ce solutii sunt la ora actuala. Eu am scris 2.0D si nu 2.0. Asa ca plafonarea e pe la 180-190, dar mai bine intreaba posesorii de boxer diesel.
Da, exista comenzi audio pe volan la unele legy 2.0D. Intreaba pe Victor, el are.
Xenon am si eu pe OBK 2.5i MY07, scaune incalzite la fel (totul standard ca echipare inferioara)

iar nu ai fost atent... iar treci in fundul clasei ... te rog eu , citeste tot inainte sa raspunzi.

totul a inceput de aici :
QUOTE (GLC120 @ Feb 19 2009, 05:51 PM) *
George, nu credem ca lumea se opreste la Subaru, e un fapt real. Sunt printre cei mai fideli clienti din lume.

Eu insa nu sunt fidel vreunei marci deci ma intereseaza parerea ta. Ce avea Subaru? Ce aduce in plus noua masina "zilnica"?



QUOTE (pista @ Feb 19 2009, 06:41 PM) *
QUOTE (G e o r g e @ Feb 19 2009, 03:22 PM) *
ma bucur ca ai stat sa dai bold smile.gif dar e vorba de fosta mea masina (legacy 2.5SW model 2005) si actuala smile.gif
spre ex : daca imi arati unde exista vdc pe legacy 2.5i din 2005 il mananc !
LE: ca nu ma pot abtine dar ...
2.0 are autonomie dar nu si cand il alergi ... in plus peste 130-140 se plafoneaza (stiu o sa ziceti ca zboara de sub voi , va dau o tura cu a mea sa vedeti diferenta)
tribeca e facuta pe platforma de legacy ... no comment
comenzi audio pe volan ? serios ca exista ? arata-mi pe legy 2.0D te rog
xenon , discutie lunga , poti pune pe orice masina vrei tu ? vreau sa pun pe un 2.0XS se poate ?
scaune incalzite, vezi faza cu xenonul


Un benzinar comparat cu un dieselar premium hmm...hmm...parca sunt categorii diferite. Cat e diferenta de pret ?
Eu am scris ce solutii sunt la ora actuala. Eu am scris 2.0D si nu 2.0. Asa ca plafonarea e pe la 180-190, dar mai bine intreaba posesorii de boxer diesel.
Da, exista comenzi audio pe volan la unele legy 2.0D. Intreaba pe Victor, el are.
Xenon am si eu pe OBK 2.5i MY07, scaune incalzite la fel (totul standard ca echipare inferioara)

ce nivel de echipare ai ?
Mircea104901
am gasit

RR sau X5 - imi plac. Sunt specii evoluate tehnic, si capabile si pe camp. Dar am spus: NU MERITA.
Subi meu e zgariat tot. M-am bagat prin padure cu el. Cu un RR sau X5....
pista
CITAT(G e o r g e @ Feb 19 2009, 03:28 PM) *
atunci a fost teapa mea smile.gif unde faci servisarea ?

La AUTO KINO Brasov. Citeste topicul cu Service la Subaru.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.