Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CONSUM ENORM Seat Vario 1.4 benzina
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
ionutz2807
Am un seat cordoba vario din 2002, motor 1.4 benzina. i-am facut consumul si...mananca 13 litri/100km. enorm... am dus-o la un mecanic, dar mi-a spus ca e consumul normal ptr ca este motorul prea mic ptr caroserie. am pus-o totusi pe tester si totul apare ca fiind ok. ce-i de facut?
22nst
daca stai in bucuresti consumul este unul normal smile.gif
(asta depinde si de talpa)
Diesel
instalatie GPL

computer de bord ai? daca ai, sta cu ochii pe consumul instant sau macar pe cel mediu si incearca sa intelegi in ce situatii consuma cel mai mult. care este greutatea masinii?

nu tine niciodata cutia de viteze pe neutru decat la oprirea pe loc a masinii

incearca sa eviti congestiile de trafic, alege traseele si orele astfel incat sa nu stai la un semafor mai mult de odata si evita strazile unde stii ca se circula incet, de asemenea evita sa tii portbagajul plin cu chestii inutile

nu in ultimul rand: verifica presiunea pneurilor si la urmatoarea revizie asigura-te ca este schimbat uleiul cu unul corespunzator, la fel trebuie schimbat filtrul de aer. chiar daca masina este iesita din garantie, reviziile nu sunt optionale, doar service-ul unde sunt facute e alegerea propietarului.
mike.omega
1.4, 8v, 75CP, nu? Din pacate mecanicul a avut dreptate, este un caz clasic de masina submotorizata servita de nemti pe tava biggrin.gif

Cati km faci pe an? nu renta un diesel?
James Kilowatt
N-are legatura cu asta, e o scuza sa fie puturoasa, nu gurmanda. Insa consuma mult daca la 1500 ture ai piciorul la blana asteptand sa accelereze.
Am dat exemplu pe topicul despre cordoba cum o corsa, mai grea decat cordoba si cu motor si mai mic mi-a consumat mai putin decat un diesel. Aia e tot germana si tot submotorizata smile.gif Era lenta ca naiba, am fost obligat sa o tin in ture, insa consumul a iesit super.
Cristi2
domnu mike, pentru generalizare, ar trebui sa te autopedepsesti.
teehee.gif
AZAZEL
acest motor de 1.4 este extrem de gurmand si am mai citit despre asta inclusiv pe forumul dedicat VAG.
nasul de botez al nevestei si-a luat anul acesta un seat cordoba nou cu motor de 1.4 (acum se pare ca motorul are 80 si un pic de cp) si cu proxima ocazie il voi intreba de consum. apropo, nasul nevestei locuieste tot in iasi deci comparatia va fi pertinenta.

deci, nu ai de ce te teme, masina functioneaza in parametri.
FAR EASTERN
Are un coleg de-al meu... consum mediu de 7%...
G e o r g e
QUOTE (FAR EASTERN @ Feb 23 2009, 03:33 PM) *
Are un coleg de-al meu... consum mediu de 7%...

dar nu in bucuresti , iar mediu inseamna si afara . daca te tarasti un pic cu ea , da , poti scoate 7%

si ontopic : e normal consumul , mike are dreptate
mohordbx
Am avut un Golf IV 1.4i si consuma in Bucuresti in jur de 10l/100km. In cazul in care erau ambuteiaje sau trafic ingreunat ajungea si la 11-12 lejer..In afara condus pana in 110km/h consuma cam 5.5-6 imediat cum depaseam viteza de 110km/h consumul practic putea ajunge si la 8. Personal consider evident faptul ca este un motor subdimensionat caroseriei (cred ca si acesta a fost unul dintre motivele pentru care am dat-o). Cred ca aceleasi valori ale consumului le au si cele de 1.2 L.
FAR EASTERN
@George,

Pai ionutz n-a zis ca e din Bucuresti sau ca are consum doar de oras... mai mult, in profilul sau scrie ca e din Iasi... tongue.gif

Si da, masina colegului e condusa preponderent interurban(ca sa fii si tu multumit... biggrin.gif )
Diesel
vreau sa atrag atentia ca respectivul care a ridicat problema n-a mai intrat pe forum
mike.omega
@FE: traficul difera foarte mult de la un oras la altul. Nu stiu cum e in Iasi, dar in CT sau in capitala un astfel de motor va consuma mult spre exagerat biggrin.gif
Eu am patit-o in capitala, cu dieselu am ajuns aproape de 10L%, adica aproape 3L% in plus fata de CT unsure.gif
FAR EASTERN
Hehe, mike... traficul e diferit si de la o strada la alta... wink.gif

Oricum, consumul susamintit de ionutz este CHIAR enorm... pentru Iasi. Dar stati ca apare el imediat ( laugh.gif ) si ne mai da detalii.
mohordbx
traficul este diferit de la o strada la alta..de la o ora la alta..sau de la o directie la alta.. smile.gif pe acelasi drum este liber spre serviciu dimineata si ocupat pe banda cealalta...acealasi scenariu si seara cand banda cealalta sta in trafic..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.