Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SX4 sau altceva?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
razvan gl
Salutari.Dupa ce am citit aproape toate postarile de pe acest forum sunt intr-o mare dilema .Trebuie sa achizitionez pina in vara un automobil pentru sotia mea care sa indeplineasca cateva cerinte: cutia automata,benzina(asta nu inseamna ca trebuie sa ma imprietenesc cu baiatul de la pompa),sigura(4,5 stele) garda mare(ma mut in mediul rural) fiabilitate(sa nu devin un client al servicului).Prima data m-am oprit la un monovolum(scenic sau c-max) dar din pacate au garda joasa(am bagat unul dupa ploaie pe acolo si mi-am batut joc de masina),apoi m-am orientat la un SX4.Acum stau in dubii;ori un SX4 nou sau masina sh adusa din Germania anul 2005-06 pina in 60000km cam la acelasi pret(max.14-15mii) si anume subaru forester,grand vitara.Ce spuneti nou sau aproape nou dar mai consacrat?!
Random
Eu poate ca sunt defect dar nu vreau sa aud de second hand. Am un prieten care si-a luat un Forester fabricat 2007 second din Germania, ales si adus de el personal. Dupa 6 luni de folosinta mi-a zis ca "mi s-a spart ambreiajul si ma costa o caruta de bani". Nu l-am mai intrebat ce inseamna "mi s-a spart" ambreiajul. Acelasi prieten si-a luat acum 3 ani un Allroad quattro second, merge perfect si acum dupa 300.000 km. O loterie.

SX4 imi pare o masina perfecta pentru o femeie, e si o varianta AT pe benzina dar nu e 4x4 si nu are o garda la sol atat de mare precum cred ca ai vrea tu. Ar fi ideal un SX4 cu AT si 4x4, dar din cate am vazut pe saitul lor, nu se poate. Si eu merg zilnic in afara orasului pe drumuri de pamant cu denivelari mari si am o garda la sol probabil asemanatoare cu a lui SX4, dar cand ploua, din cauza namolului care se lipeste de roata, nimic nu m-ar ajuta mai mult decat un 4x4. Eu as opta pentru SX4 4x4, chiar daca nu e AT.
SX4 pare unica masina noua care sa indeplineasca cele mai multe conditii, dar sa fie 4x4.
Pentru ceva mai multa siguranta si prestanta, un Vitara cu 3 usi, ar fi ideal pentru doamna.
Despre fiabilitate, e o loterie orice ai alege. Am citit in Quattroruote ca cei mai multi proprietari de sx4(sau fiat sedici)acuza probleme la caseta de directie. Dar macar ai garantie daca o iei noua.

Spor la shoping.

sandman
sx4 arata f bine. dar nu trebuie sa te grabesti. tot or sa scada preturile, si daca mai astepti pana in aprilie, sigur o sa fie niste oferte serioase la mai toate marcile. Si cele sh din afara, o sa scada muult la pret.
nu te grabi
M A R I A N
Hm, SX4 e fara indoiala o masina interesanta iar problemele de care am auzit si eu sunt caseta de directie+ovalizarea discurilor de frana (eu am auzit de vreo 4 masini).
La pretul de 14000-15000 euro nu sunt decat vreo cateva variante (daca iei masina noua), exclus Grand Vitara, Forester, Rav4 etc.
O masina destul de buna este o japoneza foarte fiabila din cate am auzit eu, Daihatsu Terrios. Momentan Daihatsu este comercializat prin Gold&Platin Opel Chevrolet (daca te intereseaza masina, nu uita sa ceri un discount cat mai mare).
Masinuta este un suv de mici dimensiuni, cu garda la sol inalta si potrivita, zic eu pentru o doamna. Niste grecotei (apropos e mare nebunie cu Terios in Grecia) ziceau ca e mai rezistenta in off-road decat Rav4 si cu garda la sol mai mare.
Mie personal mi-e simpatica masina si, fiindca apartine grupului Toyota, are in componenta multe piese Toyota.

http://www.daihatsu.com/catalogue/terios/d.../cat_dl_001.pdf

http://www.daihatsu.com/catalogue/terios/s...rior/index.html

Nici Suzuki Jimny n-ar fi o varianta rea, sau VW Cross Polo (daca te pasioneaza nemtoaicele)

Fiat Panda 4X4...hmmm...ma abtin...dar varianta exista.
adrian_r5
QUOTE (M A R I A N @ Feb 6 2009, 01:38 AM) *
Niste grecotei (apropos e mare nebunie cu Terios in Grecia) ziceau ca e mai rezistenta in off-road decat Rav4 si cu garda la sol mai mare.


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ... e in Timisoara unul cu numere de Grecia ... s-a intimplat sa parchez de 2 ori linga el (in locuri complet diferite, si la interval de vreo 2 luni ... de fapt prima data am parcat eu linga el si duminica trecuta l-am gasit linga SX-ul meu) ... imi place cum arata wink.gif
razvan gl
Tot respectul pentru Terios dar parca are un interior tare urat mai ales pentru femei, care sunt pretentioase.Intrebare este mai spatios decat SX4 ma refer spatiul real nu la dimensiuni tehnice.
Andrei Suzuki
Referitor la preturi,SX4 1,6 GS(cea mai buna echipare) 4x4 e vreo 14500eur.Si era mai mult de 16000.
hdi
QUOTE (sandman @ Feb 5 2009, 09:26 PM) *
sx4 arata f bine. dar nu trebuie sa te grabesti. tot or sa scada preturile, si daca mai astepti pana in aprilie, sigur o sa fie niste oferte serioase la mai toate marcile. Si cele sh din afara, o sa scada muult la pret.
nu te grabi


Ba eu m-as grabi sa iau o masina fabricata in perioada pre-criza. Crezi tu ca scaderea de pret pentru modelele fabricate in 2009 o sa fie moca sau o sa insemne reducere de costuri? Mai o roata dintata din plastic, mai un disc de frana mai chinezesc etc....
Daca e vorba de noroi si masina cu garda mare pe benzina, la banii astia eu mi-as lua un Suzuki Jimny noua. Bineinteles ca nu vei primi nimic in plus. Echiparea este destul de spartana.
Si in plus te poti juca si tu cu ea in we... thumbsup.gif
T u d o r
Jimny mi-as lua eu... sau tu, sau un alt barbat. biggrin.gif Nu prea e o masina potrivita pentru o femeie, macar daca ne referim doar la aspectul estetic. SX4 pare mult mai aproape de ce si-ar dori o femeie, eu m-am urcat intr-una si e draguta in interior si are si ceva dotari de confort. Jimny e un fel de off-roader, cate femei se simt atrase de o masin a spartana care se urca pe munti? Un mini-SUV e altceva, ai un AC automat, ai una-alta...

In privinta garzii la sol, cred ca o comparatie cu Almera e putin fortata. Totusi vorbim de un aproape 20 cm comparat cu 14-15, cat are o compacta medie.
Random
QUOTE ( T u d o r @ Feb 16 2009, 12:02 AM) *
In privinta garzii la sol, cred ca o comparatie cu Almera e putin fortata. Totusi vorbim de un aproape 20 cm comparat cu 14-15, cat are o compacta medie.


Nu poate fi fortata comparatia pentru ca am spus "probabil asemanatoare". Am vazut ca SX4 are 190mm garda la sol, nu stiu cat are Almera(o sa ma uit prin carte si daca aflu ceva o sa revin). Dar Almera are o garda la sol mai mare decat restul masinilor din clasa si nu numai. Asta nu-i neaparat o virtute. De exemplu, din experienta proprie pot sa-ti spun ca Ford Mondeo wagon, VW Passat wagon, Ford Focus FF2, Peugeot 206, Skoda Octavia, Dacia Logan, Dacia Solenza, freaca cu "burta de pamant" pe acolo pe unde merg eu cu Almera.
Zetics
QUOTE ( T u d o r @ Feb 16 2009, 12:02 AM) *
Jimny mi-as lua eu... sau tu, sau un alt barbat. biggrin.gif Nu prea e o masina potrivita pentru o femeie, macar daca ne referim doar la aspectul estetic.
...


N-as fi asa de sigur! rolleyes.gif Nevasta-mea a vazut de curand un Jimny cand mergeam spre Pitesti pe autostrada si i-a placut la nebunie.
Sx4 e bun si pentru ca se pot pune scuturi la motor si la diferentiale (si-a luat un coleg si Sx4 si scuturile despre care vorbesc), asa incat asociat cu cei 19 cm garda la sol, ar trebui sa faca fata. Mai problematica inteleg ca e faza cu automata dar... 4x4 ar trebui sa fie obligatoriu.
air_wolf
jimny are punti rigide fata/spate. are un ruliu care poate speria rau de tot pasagerii. nu se conduce sportiv, desi sint persoane cu experienta care fac minuni cu jimny (baietii de la concursurile de offroad - gargaritele). totusi, e cel mai ieftin si cel mai fiabil. e masina super si cu o investitie minima poti pune cauciucuri MT si uiti de noroi. forestierul va devei autostrada, pentru ca masina este usoara si trece peste aproape orice. o sa vezi ca veveritele astea de soi exemplifica perfect miscaea browniana in ten, cind mamutii zac prin balti si astia mici vvvttttt-vtttt-vvvvvvrrrr-vttttt in stinga, vvvttttt-vtttt-vvvvvvrrrr-vttttt in dreapta si cit te-ai troliat tu 100m ei au facut vro 3km teehee.gif
chestia e ca jimny e pe piata de 11 ani si si-a dovedit fiabilitatea cu virf si indesat. basca piesele ieftine.
eu as lua jimny.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.