Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce-mi recomandati la 15-16 mii euro???
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Radu30379
Salut,

as avea si eu nevoie de un sfat. Vreau sa investesc intr-o masina dar nu sunt prea hotarat ce sa iau. As vrea sa investesc in jur de 15-16 mii euro (avans+leasing)

Vreau ca masina sa fie noua, pe benzina si optiuni: clima (nu neaparat automata), cd player, inchidere centralizata(daca se poate si alarma), abs, asr, minim 2 airbag-uri etc.

Din ce oferte am vazut Golf V cu motor de 1,4SFI si dotari la nivel Comfortline mi se pare cea mai buna solutie.

Poate imi da cineva un sfat. Va rog sa nu imi spuneti ca mai bine sa iau o masina la mana a doua ca aceasta varianta nu o iau in considerare.

Multumesc
Androne30051
Te-ai orientat bine. Daca aveam banii astia asta era singura optiune pentru mine: Golf V, 5 usi, eventual diesel (cu toate ca daca nu faci mai mult de 25-30.000 de km pe an nu prea merita). Nici VW Passat nu este o optiune rea. In orice caz, generalizand , mi-as lua o masina nemteasca care sa se incadreze in banii astia.
James Kilowatt
Seat Cordoba Diesel? E mai performant decat golf pe benzina.
HalbaSus
eu daca as avea banii nu as sta pe ganduri, mi-as lua un A4 second hand 1.9 sau 2.5 tdi quattro... Un audi de 2-3 ani e preferabil unui golf nou..
Iulian HondaFan
mazda3 de 1.6l sau 2l sau Golf 1.4FSI-1.6FSI.

Eu as prefera, in conditii de buget limitat) o masina mai golasa in optiuni ( AC e singurul musai) dar sa aiba un motor rezonabil ( 1.4 e cam lesinat pt clasa asta, merge pe subcompacte). daca vrei pe parcurs iti poti adauga optionale.

ah,... si astra, desi GM suge...
Viorel5
Salutare!
Ce zici de un Mercedes-Benz clasa C diesel sh din 2000.
Dotari super plus ca este un Mercedes laugh.gif
V l a d
poti sa te gandesti si la un megane 2 cu motor de 1.6 16v, 115cp care la banii astia vine cu toate dotarile de care ai nevoi, inclusiv climatronic, cd si esp. Acum ramane sa vezi cem ce marca iti place tie caci tot in banii astia iti poti lua si golful 5 sau mazda 3 sau opel astra. Toate sunt masini bune (nu cred sa mai existe masini straine proaste) asa ca pana la urma va fii o chestiune de gust. Sfatul meu este sa mergi la showroom-uri sa le vezi pe toate si apoi sa te hotaresti la cea care iti place cel mai mult.
stefan_ieu
Sfatul lui Vlad e cel mai bun. La banii astia deja iti permiti sa iti alegi o masina in care sa te si simti bine (adica sa te satisfaca si la nivel de aspect/confort/spatiu de depozitare/placerea condusului/etc). Optiuni ar fi destul de multe, de-aia sa ti le insiram noi aici ar fi pierdere de vreme. Uita-te in sectiunea masini noi, vezi acolo preturi si eventual poze. Dupa ce iti faci o lista (care va fi destul de mare - cred) mergi pe la showroom-uri si uita-te la ele, mergi putin cu ele, vezi in care te simti mai bine, etc. Dupa ce ajungi la o lista ceva mai scurta (2-3-4 modele) revino si ti se vor da sfaturi de fiabilitate si alte chestii de genul asta.
Radu30379
Eu am restrans deja numarul de masini, dintre acestea cea mai buna mi s-a parut VW Golf 5.
Celelalte ar fi fost Seat Cordoba sau Seat Toledo, Renault Clio Bicorp, Rover 25 si Peugeot 206.

Dintre acestea mie cel mai mult mi-a placut Golf 5. Acum as vrea sa aflu exact ceea ce ai spus si tu, parerile celor care au condus mai mult timp aceste masini. O comparatie intre ele, un top.

Apropo, masina vreau neaparat sa fie noua. Deci varianta cu Mercedes C din 2000, oricat de bine ar suna, cade din start.

Mersi
Rai
Golful e o alegere buna dar cu 1.6 FSI si sper ca stii ca FSI consuma mai puti dar le trebui benzina buna cel putin de 98 dar oricum iti trebuie un motor de 1.6.
FESTINA
BMW 325 i 12.000 euro(avans) 32.000 (pret total) cu ceva optionale, 3 ani, 550 rata/luna + CASCO

Una oabla e vreo 26.000 parca sper sa nu ma insel si restul mai intereseazate ca nu mai stiu precis.

Vezi ca la BMW e promotie au reduceri ca vor sa scape de calasa 3 ca apare cea noua

Sau RENAULT SEDAN full 6.000euro (aproximativ avans), intre 17.000-18.000euro (pret total), 3 ani, rata ~ 300 euro/luna

Iar Skoda cam tot pe aici

Depinde de cat dai avans, si pe cati ani
Ciobaca30445
Ai mare grija cu Golful. VW a cam dat cu batu in balta in ultimul timp atat la design cat si la confort, eu unul am mers cu un pasat de curand si tremura volanu in mana la fiecare denivelare de ziceai cai dacie veche.
Dupa parerea mea, ia si vezi si un Peugeot 307 (eventual un sw cu 1,6 benzina 110cai e 15700Euro mai multe pe www.peugeot.com.ro). Da nu stiu de ce vrei tu neaparat benzinoasa ca cele disel sunt mult mai fiabile consuma mai putin iar motorul hdi de la peugeot e o adevarata bijuteie.
Cat despre mercedes SH, sa fm seriosi oare de ce crezi ca il da omul de prea bun , cred ca stim toti ce inseamna mercedes pana in 1997 si ce inseamna jegu de CDI care sta numai prin service (si mai sunt si atat de complicate motoarele ca nu stiu nici astia la reprezentanta cum sa le faca).
Dar un lucru sa nu uiti ininte de a lua o masina fa un drive test cu ea ca noua la toti sar putea sa ne placa unele masini iar tu sa nu te simti bine in ea.
Bafta
Laurentiu_007
Iata recomandarile mele:Citroen Xara Picasso, Opel AstraC, Renault Megane Sedane si Peugeot 307SW
Iulian HondaFan
QUOTE(Ciobaca30445)
Ai mare grija cu Golful. VW a cam dat cu batu in balta in ultimul timp atat la design cat si la confort, eu unul am mers cu un pasat de curand si tremura volanu in mana la fiecare denivelare de ziceai cai dacie veche.


te anunt ca ai fost victima unui caz nefericit, daca e adevarat si nu e imaginatie.

VW are ceva probleme de fiabilitate dar nu sunt chestii majore, au fost niste probleme de parte electrica( fire si sigurante), ceva zdranganituri pe la portiere, ignition coils la 1.8T. Nu sunt inca date pt. noul Golf5 ca sa faci afirmatii. Pe ambele maluri ale Atlanticului modelele Golf, Passat si Bora/Jetta se vand foarte bine si au valori reziduale foarte bune la revanzare ca SH.

Daca faceai comparatie cu Toyota, Honda, Mazda eram de acord. Dar Peugeot, Renault sau Fiat nu au fiabilitate peste VW. De aceea au si ramas acolo si nu au rezistat peste ocean ( ma refer la Peugeot, Renault si Alfa Romeo a fiatului).
Aurelian25780
Incearca o Honda Accord 2.0i, aprox 150CP, consumul bunisor si garantie 3 ani. Are cam tot ce vrei tu, uita-te pe www.honda.com.ro, vezi ca au reduceri! :cheers:
Eu am o Honda 2.4i noua si sunt multumit!
laugh.gif Bafta!
stefan_ieu
Dintre cele 5 enumerate de tine Golf e cea mai buna. Nu sunt un expert si nici nu am experienta prea mare, dar intrea alea nici nu incape indoiala. Ma mira totusi ca ai lasat pe dinafara o gramada de masini f bune (Astra, Megane, Corolla etc) si ai luat in calcul Clip bicorp (care are un pret mult mai mic decat ce propui tu aici).
Nu ti-as recomanda masini mai rare prin romania (ger Rover). Daca ai probleme si trebuie sa-ti inlocuiasca ceva in service stai saptamani pana comanda piesele ca nu au stocuri aici.
madalina
Daca o iei in leasing, eu iti recomand sa treci si pe la Mazda si Honda.

Mai intra in banii si Toyota Corolla. Poti incerca si o Astra, dar si ea si Golfunl V sunt masini aparute de foarte curand si pot avea defecte de proiectare.

Iulian, optionalele adaugate ulterior in Romania creaza mari batai de cap si sunt si sensibil mai scumpe decat daca le-ai fi cumparat de la inceput.
V l a d
se muta la versus
Stef30994
Daca ai de gind sa schimbi masina dupa 3 ani, (la sfirsitul perioadei de garantie) nu este nici o problema. Cumpara ce iti place.
Daca intentionezi sa ai masina pe termen lung (mai mult de 5 ani) variantele optime sint Toyota Camry si Honda Accord.
Iulian HondaFan
welcome stef, dar in Ro nu te atingi de accord sau camry in banii astia, cum ai fi putut aici la trim-urile de baza.
madalina
In Romania, masinile japoneze sunt vandute mai greu si se devalorizeaza mai repede decatcele germane.

Daca vrei sa o schimbi repede, ia una germana! daca vrei sa o tii mai multi ani, ia o japoneza.
Iulian HondaFan
dupa datele de aici si din Euro de vest in ceea ce priveste fiabilitatea eu tot o japoneza mi-as lua acolo, daca acest lucru ar fi principalul considerent ( cum la resursele financiare subtiricii clase mijlocii din Ro e si cazul) si as tine-o mai mult daca perceptia generala este aceasta.

problema este ca japonezele sunt inca mai scumpe decat aici. dar odata ce toyota si honda isi pun la punct baza de productie acolo si vor putea vinde la preturi apropiate de cele de aici, va fi nasol pt. multi producatori europeni. deja toyota atinge ca cifre de productie masa critica de la care afacerea devine si mai profitabila si, cum ii stim din invazia Americii, nu vor baga banii in vile si masini de lux, ci ii vor investi in perfectionarea afacerii sau vor scade preturile. asta e cheia succesului lor, muncesc mai mult, consuma mai putin, si noaptea nu dorm gandindu-se la ce sa faca maine...

eu le doresc producatorilor europeni sa se adapteze si sa contracareze atacul, dar situatia la vanzari are un trend ingrijorator. oricum consumatorii vor avea de castigat daca vin asiaticii, asta va insemna preturi mai mici pt. masini mai bune.
Iulian HondaFan
ah, si mai am observatie, cifra asta de 15-16000 euro este cred aproape sau un pic peste media pretului unui autovehicul in Europa. aici asta e in jur de 20000$. media pretului unui autovehicul nou este mai jos insa in Ro, dar nu cred ca asta ar fi neaparat relevant, daca ne uitam la o definitie simpla a clasei mijlocii de oriunde:

cine are bani de masina personala, de casa cu nr. de camere cel putin egal cu nr. membrilor de familie si de un concediu pe an in afara localitatii de domiciliu.
madalina
Imi pare rau sa te dezamagesc iulian, dar pretul mediu al masinilor noi in Romania depaseste binisor 15 000 euro.

Cele mai multe masini sunt in nivelul de pret 15-20 000 euro (pret CIP).

Daca mai adugi si optionalele (unele ar trebui sa fie standard, dar nu sunt pentru a reduce pretul).

Nu este tocmai usor sa iti iei masina noua, cu motor bun si dotari decente.
Peugeot_Fan
Masinile care au fost spune pana acum nu sunt rele,dar eu iti recomand un Peugeot 206 nou.Se incadreaza in banii tai,in plus consuma foarte putin.
Iulian HondaFan
Madalina, dupa datele pe care le-am compilat cu cateva luni in urma in 2003 in Ro s-au vandut aprox 107000 masini noi,, cu urmatorul top 12:

1) Dacia Solenza = 31000
2) Daewoo Matiz = 21000
3) Dacia classic = 11000
4) Daewoo Cielo=6000
5) Renault Clio= 5800
6) Renault Megane= 5200
7) Skoda Octavia= 3900
8) Skoda Fabia= 2600
9) Peugeot 206= 1900
10) Peugeot 307=1750
11) Opel Vectra= 1700
12) Volkswagen Passat=1600

din cate stiu eu primele 4 modele sunt binisor sub 10000 euro si reprezinta ochiometric peste 50% din vanzari. doar daca vrei sa scoatem masinile produse in Ro din socoteala... atunci iesim cam pe unde spui tu.
James Kilowatt
Scuze, am si eu o intrebare idioata... se mai vine Dacia Clasica?!
madalina
Nimeni nu isi ia dacie de placere. Nu poti spune ca este o masina. Din momentul in care o cumperi stii 100% ca vei avea probleme. Mai mici sau mai mari, dar probleme care iti toaca nervii.

Scoate-le pe cele romanesti, care sunt cumparate de saracie.
Iulian HondaFan
saracia face parte integranta din Ro, eu nu cred ca e bine sa le scoatem din calcul pt. ca sunt pe drumurile Ro, asa cum si plugul cu cai se vedea adesea pe campuri in aprilie... oricum trebuie sa ne gandim ca 80-85% din locuitorii planetei nu au masini personale, asa ca romanul cu Dacia nu e chiar persoana saraca. Ro are 2.8 mil. ori pe acolo masini, asta inseamna ca majoritatea natiei nu ar zice nu la o Dacie daca s-ar putea...

dacia clasic cred ca s-a produs pana in vara asta cand au schimbat liniile pt. logan. daca vrei, cred ca se mai gasesc pe la dealerii de dacia...in aprilie am vazut de pe drum in curtile lor.
madalina
Iulian, fa calculul la ce bani iti trebuie pentru o masina de familie, cu motor si dotari decente.

Degeaba am eu nevoie de o astfel de masina, daca am bani doarde un matiz.
Iulian HondaFan
inteleg ce spui si iti dau dreptate, nu cred ca e decent la standardele noastre ceva sub 10-15000euro, dar noi am fost cumva norocosi si/sau am stiut sa ne ajutam si singuri unde nu am avut noroc.

acum standardele trebuie adaptate la posibilitati...
Stef30994
Bine v-am gasit :P

Eu nu am prea avut curiozitatea sa studiez piata de masini din Romania, dar un lucru pot sa spun sigur.... Masina nu este o investitie ci o pierdere planificata. Acum sa nu ma intelegeti gresit, dar cind conditiile materiale nu permit sa cumperi ce vrei, mai bine cumpara ceva in zona minima de investitie. La un astfel de buget, teoretic, orice masina este masina atita timp cit te duce din punctul A in punctul B dar pretentii de performanta si dotari nu prea au cum sa intre in discutie.
Ca sa cumperi masina optima, trebuie sa tii socoteala de toate cheltuielile asociate cu masina pe termenul planificat.
Care sint prioritatile?
1) sa mearga cu reparatii minime
2) sa aiba minimul necesar de dotari
3) sa aiba o valoare de revinzare maxima

Dupa parerea mea, singurele masini care intra in aceasta categorie sint Honda si Toyota.
Iulian HondaFan
yep..., asa am zis si eu pe un alt topic. chestia cu masina ca investitie am vazut-o in multe locuri pe acest forum si nu stiu unde isi are explicatia dar pare un fel de perceptie comuna in tara de bastina.
Daniel31486
ce as alege eu:

1. Bmw 320 diesel
2. Mercedes C 200/220 CDI
3. Audi A4/A6 diesel.

toate intre 2000-2001
iuliana34566
la banii astia iti poti lua un civic 4 usi cu cutie automata care nu are taxe vamale.asa iei o masina noua,buna cu dotari destule ex.-dublu airbag frontal,airbag-uri laterale ,abs,ebd,brake assist, instalatie aer conditionat automata si altele.
oricum honda sta bine la dotari cat si la fiabilitate.
Garbu34752
Radu, ai spus ca ai fi interesat de Renault Clio Bicorp. Ce zici de un Clio Bicorp Extreme, varianta super dotata la modelul asta de Clio (climatronic, 4 airbaguri, ABS,EBD,AFU). La 12.300 (toate taxele) iti iei Clio asta cu motor 1.5 dCI 80CP (consum 3.7 extraurban, 5,4 urban).
Iti recomand sa mergi la un concesionar Renault si sa te convingi. Interiorul mi se pare super klumea. Are centuri albe, tapiterie unica, volan imbracat in piele. Oferta asta e valabila pana la 31 octombrie, dar poate o mai prelungesc.

Bafta! :compress:
malin34426
O alegi singur . E cel mai bine. Tine cont de urmatoarele :
- daca e singura care o ai ,nu uita ca din mare poti face mic,invers nu.
- Sa aiba suspensie spate cu arc elicoidal (versiunea cu bara de torsiune
nu tine in RO- eu imi mananc unghiile cu peug nevestimii cu rulm puntii spate)
- daca iei diesel - Pompa rotativa e inca mai fiabila decat celelalte versiuni
- EURO 4,5 -intra taxele pe poluare
- Sa aiba service calificat (nu ca unele marci)
- Sa cauti sa nu ii cada mult valoarea in timp in caz ca te saturi.
Bafta si sa ai noroc la ea!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.