Salut. Sper sa se mai uite cineva pe aici. Am o problema cu motorul. Mentionez ca am si GPL de vreo 2 ani. de curand i-am schimbat garnitura de chiuloasa pt ca mia fost arsa(disparea apa) am schimbat si distributia(curea pompa role si intinzator), curea de alternator, bujiile, filtrele(aer benzina), garnitura culbutor baie de ulei. Problema ii ca acum nu trage cum ar trebui daca ii dau talpa se ineaca in a 1-ia, daca o iau incet merge mai bine dar nu cum ar trebui totusi daca ma duc cu ea turata at merge bine(adica trage) dar nu asa ar trebui sa mearga. am fost cu ea la vreo 5 mecanici leam zis care e problema, sau urcat la volan au turato si ei si miau zis ca merge masina. am lasato balta.
Mentionez ca mi se aprinde becul engine check. mia recomadat cineva un service auto am fost acolo miau spus urmatoarele: potentiometru clapeta acceleratie, senzor presiune galerie admisie, sonda lambda, si garnitura galerie admisie(cica trage aer fals, am schimbate si pe asta, posibil sa nu o fi pus bine).
Parca pe gaz trage mai bine dar nu cum ar trebui, si nu sta aprins mult becul galben, pe benzina aproape tot timpul ii aprins, acuma nu stiu ce sa fac sa schimb reparatiile de adineauri mau costat 1500 ron, acum nu mai vreau sa dau inca 500ron sa schimb cele mentionate de tester. cateodata se mai aprinde becul la ulei si incepe si tremura f tare moturul, uleiul lam schimbat recent (Aral 15W40) parca este cam negru si subtire.

Astept un raspuns. multumesc

Am uitat sa mentionez motorul este C16nz smile.gif