Help - Search - Members - Calendar
Full Version: limitarea electronica a vitezei.
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Dragos4
Ma uit pe situl acesta, la masini noi... ca nici o masina prezentata nu are la rubrica "viteza maxima" mai mult de 250 km/h. Eu cred ca un Mercedes S 500 spre exemplu, poate atinge mai mult decat 250 km/h. Am auzit ca se pune nu stiu ce fel de limitare a vitezei in computerul de bord sau asa ceva... astfel incat nici o masina sa nu poata depasi o anumita viteza, in functie de categoria ei (de exemplu un autocar Otomarsan este limitat la 90 km/h !?!?!?!?!?!?!?) care e treaba cu limitarea asta... eu daca vreau sa imi iau Maserati ca sa merg cu 320 nu pot merge pentru ca e limitata electronic masina la 250?
Cum e?
link
Asa e.
iulian3
Acea limitare de viteza este o protectie pt pasageri,caroserie, motor cutie..s.a si reprezinta vireza maxima in regim de siguranta!
FLORIN2
DRAGOS hai sa-ti spun cum sta treaba: in Germania masinile noi sunt limitate la viteza de 250km/h de cativa ani buni incoace. Problema e ca modelele Porsche nu au acest limitator, de ce? nu stiu. Oricum tot ce se importa nu cred ca se limiteaza decat poate daca e oficial prin dealer importat caz in care banuiesc ca exista reguli care impun limitarile astea. Insa in Italia sigur nu exista regulile astea asa ca poti sa-ti iei Maserati, Ferrarri, Lambo si orice alt bolid dar bani sa ai.
iulian3
mmmmm da..... dam cu presupusul.. eu am dar raspunsul ...
FLORIN2
HHHhhhhhhmmmmmmmmmm....CARE-I problema ???? cine presupune si cine da cu banuuuu !!! )
OMEGA
Nemtii au venit cu ideea asta, au chiar legi.
Dar poti sa-l iei si gaseste ateliere unde se pot scoate aceste limitari prin schimbarea chipului, adica punei chip de tuning la motor si te-ai scos
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.