Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce masina sa imi iau cu 5000-6000 de E?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
sorin1987
Salutare! Peste cateva luni voi merge sa imi cumpar prima masina. Pt ca sunt la inceput si pt ca nici nu am suficienti bani voi opta pt o masina SH.
Acum intervin dilemele..... Cand imi voi lua masina voi avea in jur de 6000 E....si...din ce am vazut pe net si prin targuri...pot opta pentru 2 variante:
Fie imi cumpar o masina ceva mai noua (2004-2005) dar ceva mai putin impresionanta ca nume (Renault Laguna, Opel Astra si asa mai departe) sau imi pot cumpara o masina mai veche dar cu nume (am gasit in 6000 de E cateva masini Audi A4 de prin '98 - '99 si chiar cateva Ford Mondeo de prin 2000).
Intrebarea mea este: Se merita sa iti iei un Audi A4 sau un Ford Mondeo, masini bune, dar care sunt de prin 99 sau 2000 si care au in jur de 150 000 km in bord si chiar mai mult ? Sau ar trebui sa ma gandesc la o masina ceva mai modesta ca dotari si traditie dar sa fie ceva mai noua?
Trebuie sa mentionez ca as vrea o masina care sa nu aiba sub 100 de cai dar nici sa consume exagerat....eu zic ca o masina pe undeva pe la 120 de cai e tocmai buna.....voi ce ziceti legat de dilema mea ?
Sincer, inclin catre Audi sau Ford Mondeo mai vechi un pic.....astept raspunsuri de la posesori de astfel de masini....cum se comporta daca au 9 sau 10 ani vechime ?
Multumesc! Astept raspunsurile voastre!
krondet
Daca nu esti 200% sigur ca vrei masina, eu ti-as recomanda sa mai astepti putin vreo 3 luni, macar
1.vezi cum evolueaza taxa de prima inmatriculare
2.vezi daca cu cei 6000 euro de azi, poti sa-ti mai iei ceva
thumbsup.gif
T u d o r
N-am inteles care e legatura dintre traditie (nume) si Mondeo. smile.gif Ford e o masina din aceeasi categorie cu Renault si Opel, masini pentru popor, ieftine si mai putin orientate catre imagine.
Eu in locul tau as opta pentru o masina compacta, cu un motor de ~1600 cmc, cat de noua. Astfel impaci taxa de inmatriculare, dorinta ta de a avea minim 100 cai si in plus beneficiezi de o masina mai fiabila decat o "medie" de 10 ani sau mai bine, fie ea si Audi.
sorin1987
QUOTE ( T u d o r @ Feb 1 2009, 04:24 PM) *
N-am inteles care e legatura dintre traditie (nume) si Mondeo. smile.gif Ford e o masina din aceeasi categorie cu Renault si Opel, masini pentru popor, ieftine si mai putin orientate catre imagine.
Eu in locul tau as opta pentru o masina compacta, cu un motor de ~1600 cmc, cat de noua. Astfel impaci taxa de inmatriculare, dorinta ta de a avea minim 100 cai si in plus beneficiezi de o masina mai fiabila decat o "medie" de 10 ani sau mai bine, fie ea si Audi.


Cand am spus traditie ma refeream la masini care inspira siguranta. Am un prieten care e mecanic auto si imi zicea ca la el in service sunt Renault cu gramada...probleme mari la masini noi... Audi sau Volswagen mult mai putine. Ford Mondeo este o masina buna...si care are si un nume ... Ford.
HalbaSus
Fiabilitatea e una, costurile de intretinere sunt alta.
Eu spre exemplu am un A4 din 2000... nu pot sa spun ca masina este nefiabila... dar costurile de intretinere sunt imense. Spre exemplu:
- mergand pe hartoapele patriei am lovit fulia compresorului de clima - cost reparatie: 2.500 RON
- mergand pe alte hartoape mi-am distrus scutul motor si cutia de viteze (niste bucati de plastic care stau sub masina) - 1.200 RON
- inlocuirea unui furtun de cauciuc de vreo 10 cm - 120 RON (doar furtunul, inlocuirea am facut-o eu - ca era o operatiune banala)
In schimb principala problema de fiabilitate a masinii (mai ales pe drumurile noastre) este suspensia, eu am ajuns sa inlocuiesc bratele suspensiei aproape anual. Si costa cam 1200 RONi toata distractia.

Prin comparatie un opel vectra pe care il am de aproximativ 5-6 ani si e folosit mai mult la firma, cu peste 240.000 km, desi are mai des probleme nu cred ca a consumat pana acum mai mult de 2000-3000 de RONi. Piesele la opel sunt ieftine in general. Asa ca sfatul meu ar fi sa mergi pe opel astra 1.6 sau 1.8 benzina.
James Kilowatt
La preturile de intretinere Nubira e inbatabila in Ro. Bate si Loganul....
Alex-F1
Bora sau Vectra, ambele de prin 2000.....si uita de masinile frantuzesti....
laurentiu
CITAT(sorin1987 @ Feb 1 2009, 10:59 AM) *
Trebuie sa mentionez ca as vrea o masina care sa nu aiba sub 100 de cai dar nici sa consume exagerat....eu zic ca o masina pe undeva pe la 120 de cai e tocmai buna.....voi ce ziceti legat de dilema mea ?
Sincer, inclin catre Audi sau Ford Mondeo mai vechi un pic.....astept raspunsuri de la posesori de astfel de masini....cum se comporta daca au 9 sau 10 ani vechime ?
Multumesc! Astept raspunsurile voastre!


Nu mi-o lua in nume de rau, dar cred ca ai pretentii cam mari. Nu zic ca nu poti gasi o astfel de masina la 6000 euro, insa ma cam indoiesc ca o vei gasi intr-o stare generala buna. In plus, daca zici ca vrei si consum ceva mai mic, trebuie sa te indrepti spre un diesel care e mai scump decat un benzinar.
Cred ca cel mai bun echilibru il gasesti la Opel Astra si Vectra sau Toyota Avensis, iar dintre acestea as alege Toyota si nu m-as gandi la imaginea de marca sau prestigiul ei (mai ales ca in Romania ii cam lipses-asta ar putea avea efect si asupra valorii la revanzare; deci ar putea fi chiar un chilipir).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.