Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Garnitura etrier spate Nissan Primera 2005
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
mbrighiu
Cu cateva zile in urma ajungand seara acasa am simtit un miros ciudat venind din spatele masinii. A doua zi am mers intr-un service de cartier si mi-au spus ca este pistonasul de la etrier blocat din cauza mizeriei. Cand au schimbat la revizie, placutele de frana pe spate au montat aiurea o banala garnitura de cauciuc, in timp aceasta s-a uzat si a permis mizeriei sa intre si sa blocheze pistonul de la etrier.
Pana aici toate bune. Cei de la service au curatat pistonul, au spus ca e Ok, nu e deteriorat doar ca trebuie schimbata garnitura cu pricina.
Are cineva idee unde as putea gasi o garnitura (pt praf, mizerie), nici macar pentru etansare, la etrierul din stanga spate?
Am cautat la reprezentanta Nissan, la AlPadrino, la Japanparts, acea garnitura nu apare evidentiata in schite, ca urmare nici nu exista la vanzare. Atasez si poza cu sistemul de franare pe spate la nissan. Din poza am tras concuzia ca la pct. nr. 8 ar fi pistonul de la etrier si exista un cod al unui chit de reparatie "8 Seal kit-disc brake" - 411429F525, dar nu gasesc nicaieri ce contine acest chit.

Ma poate ajuta cineva cu vreo sugestie?
Mentionez ca cei de la Badsi si cei de la Serus mi-au spus ca singurele solutii sunt fie etrier nou (3.000 Lei fara TVA doar piesa) fie undeva la dezmembrari, o garnitura de la un etrier uzat..................
Multumesc anticipat!

mbrighiu@yahoo.com
AlexRe
Ti-am trimis MP! Nu promit decat ca o sa ma interesez. Poate ai noroc si gasesc ce cauti!
AlexRe
Am cerut informatii astazi despre ce iti trebuie. Astept un raspuns de la ei.
mbrighiu
Multumesc mult de tot tuturor celor care mi-au raspuns la strigatul de ajutor, in special lui AlexRe. Am reusit sa rezolv problema cu ajutorul celor de la Nissan Serus din Bucuresti si chiar as dori pe aceasta cale sa ii recomand. Si pretul reparatiei a fost nesperat de mic: 157 Lei, garnitura respectiva (nu originala ci una alternativa dar care se potriveste perfect), manopera si testul pt frane pe banc.
Oricum m-a surprins placut ajutorul primit si profesionalismul celor de la Serus si ma bucur ca am intrat in comunitatea Nissan.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.