Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Achizitie masina
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Mkl
Salut,
Intentionez sa mi i au o masina pe la sfarsitu lu martie, si am cam 7000 euro.
Aleg intre BMW 316 sau 118, VW Bora si Seat Leon(nu ultimu model), neaparat benzina.
Problema e ca nu prea stiu ce sa aleg, am citit la forumuri de mi a s a acrit si tot nu sunt hotarat; BMW la banii astia gasesc din cel mult 2001 cu 150000 km, Bora cam 2003-2004 si Leon 2004-2005 intre 50000 si 100000km.
Ce ar fi mai avantajos BMW-ul cu mai multi ani si km kisca sau Bora/Leon cu mai putini ani si km cat de cat?
BMW e preferata mea dar am auzit ca sunt fugarite bine.
Multumesc aniticipat
T u d o r
Ia masina mai noua, in stare mai buna si cu km cat mai putini. Indiferent de model. Un BMW se intretine greu, piesele costa bani si fiind cel mai vechi si probabilitatea de a fi intr-o stare de uzura mai avansata e mai mare.
Mkl
QUOTE ( T u d o r @ Jan 28 2009, 02:49 PM) *
Ia masina mai noua, in stare mai buna si cu km cat mai putini. Indiferent de model. Un BMW se intretine greu, piesele costa bani si fiind cel mai vechi si probabilitatea de a fi intr-o stare de uzura mai avansata e mai mare.

Corect, merci
adrian_flavius
Benzinarele de la Bora sa stii ca sunt destul de fiabile...are un coleg de-al meu unul de prin 2001, el l-a cumparat acum 2 ani, a facut intre timp vreo 65 000 km cu el, si nu i-a schimbat decat distributia (atunci cand l-a cumparat), plus bucsaraia si placutele de frana anul trecut...pe bord avea in jur de 100 000 km cand l-a cumparat, da' el zice ca a stiut inca de atunci ca era manarit...

Asa ca zic si eu ca Tudor: mai bine o masina mai noua si cu km mai putini...
Mkl
De Leon stie cineva ceva (e ceea mai ieftina varianta)?
laurentiu
De Seat si de Leon implicit eu stiu ca este alternativa mai sportiva a lui VW... asta doar in privinta designului. Deci mare diferenta intre un Leon si Golf nu prea este.
Ce ti-as recomanda eu e sa te uiti si la masinile japoneze. Calitatea in general e foarte buna (tehnica nu este neaparat inovatoare, insa e fiabila). In Romania masinile japoneze nu prea au imagine, iar asta "afecteaza" valoarea la revanzare unde pretul uneori poate fi un chilipir.
Dintre cele trei amintite de tine, personal as merge pe Bora. La 7 000 de euro nu as avea curaj sa ma bag la o marca premium.
Mkl
QUOTE (laurentiu @ Jan 28 2009, 04:40 PM) *
De Seat si de Leon implicit eu stiu ca este alternativa mai sportiva a lui VW... asta doar in privinta designului. Deci mare diferenta intre un Leon si Golf nu prea este.
Ce ti-as recomanda eu e sa te uiti si la masinile japoneze. Calitatea in general e foarte buna (tehnica nu este neaparat inovatoare, insa e fiabila). In Romania masinile japoneze nu prea au imagine, iar asta "afecteaza" valoarea la revanzare unde pretul uneori poate fi un chilipir.
Dintre cele trei amintite de tine, personal as merge pe Bora. La 7 000 de euro nu as avea curaj sa ma bag la o marca premium.

Mda .. la Bora ma gandesc si eu.
Designu la masinile japoneze lasa totusi de dorit.
Alex-F1
Pai limitandu-ma la cele enumerate de tine, clar as zice si eu tot Bora, dar....dar.....daca zici ca BMW e febletea ta, merita sa incerci sa-ti implinesti visul, dearece se stie ca fiecare vis implinit e o adevarata binefacere pt. suflet si spirit, doar ca pt. a fi posesorul uni BMW ar trebui sa ai si un venit din care sa poti suporta fara {prea mari} sacrificii intretinerea si/sau eventualele reparatii sau inlocuiri de piese.....hai sa zicem ca banii care ti-ar fi necesari pt. intretinerea unui BMW ar trebui sa fie cam cu 30-40% mai multi ca cei necesari pt. Bora! Si sa nu uiti nici consumul, care la un BMW e cu 2-4l/100 km mai mare, ca sa nu zic mai mult! confused.gif Deci, tu decizi...
Mkl
QUOTE (Alex-F1 @ Jan 28 2009, 08:21 PM) *
Pai limitandu-ma la cele enumerate de tine, clar as zice si eu tot Bora, dar....dar.....daca zici ca BMW e febletea ta, merita sa incerci sa-ti implinesti visul, dearece se stie ca fiecare vis implinit e o adevarata binefacere pt. suflet si spirit, doar ca pt. a fi posesorul uni BMW ar trebui sa ai si un venit din care sa poti suporta fara {prea mari} sacrificii intretinerea si/sau eventualele reparatii sau inlocuiri de piese.....hai sa zicem ca banii care ti-ar fi necesari pt. intretinerea unui BMW ar trebui sa fie cam cu 30-40% mai multi ca cei necesari pt. Bora! Si sa nu uiti nici consumul, care la un BMW e cu 2-4l/100 km mai mare, ca sa nu zic mai mult! confused.gif Deci, tu decizi...

Am mai ridicat suma la 9000 , am gasit bora din 2005 cu km putini .. si avand in vedere cele zise de voi mai sus .. mai mult ca sigur asta o sa ramana.
Multumesc pt sfaturi wink.gif
adrian_flavius
Bafta multa la shopping...si tine-ne si pe noi la curent...

Inca un sfat: daca ai "ochit" o masina, ia-i seria de caroserie si du-te cu ea la un dealer, sa-ti dea numarul real de km al masinii...cunosc cativa oameni care au avut surprize ff mari...
RUE
din cate tin eu minte, in weekend am postat sugerand de avensis deoarece vazusem un anunt cu 10 000.
binevoitorii au sters postul care se voia doar un ajutor pt om.

cine e moderator pe aria asta si e asa de plictisit? chiar asa, ne luam m*e aiurea?
stuparu
Rog ajutor de la cei cunoscatori,
merg in Ger. vreau s-ami iau o masina pina in 3000 eu (gen papuc) ce tre sa iau sa fie taxa de poluare mai mica.
____ce urmaresc pe talonul masini unde sc ce euro este??
multumesc anticipat
sarger0s
Ma intereseaza si pe mine o masina de maxim 4000 euro (fara taxe) 2 hand luata de afara ... mentionez ca nu vrea sa fie nesatula (consum mare ^^) si nici sa ma rog de ea sa fac si eu o depasire . Multumesc anticipat smile.gif
DORU
Incearca sa-ti definesti necesitatile cotidiene astfel ne va fi mai usor sa te ajutam...ti-am raspuns si la mesajul privat.
sarger0s
QUOTE (DORU @ Oct 13 2009, 11:35 PM) *
Incearca sa-ti definesti necesitatile cotidiene astfel ne va fi mai usor sa te ajutam...ti-am raspuns si la mesajul privat.



Am vazut , merci de raspuns dupa ce ma mai documentez putin probabil o sa revin cu intrebari smile.gif

In principal sa merg 2 km pana la facultate si dupa acasa ... seara in afara orasului dar nu departe si in unele weekenduri diferite tripuri - ~ 300 km (more or less).
DORU
Indreapta-te catre un motor aspirat benzina sau diesel.

Daca tii mortis sa ai Skoda, recomand cu mana pe inima un SDI.

Daca accepti si alte marci, recomand cu caldura Peugeot 206 1.4 75 / 88 CP sau Renault Clio 1.4 16v 98CP sau 1.5dCi 65CP.

Toate au consum bun pt oras si veleitati suficiente pt cateva drumuri extraurbane. Numai dCi-ul rivalizeaza insa cu SDI-ul la consum.
Benzinarele au cifre de maxim 7-8% in mediu urban, uneori si mai putin.

Acum depinde si de tine...as lua in calcul si fiabilitatea masinii, nu doar marca si pretul intretinerii ei.
sarger0s
Am mai stat de tratative + documentat ... si am ajuns la un Opel Astra H 1.7 cdti sh pe la 70k-110k km in jur de 5500-6500 euroi in detrimentul unui Golf 5 putin mai scump smile.gif Astept pareri , din ce am citit pe forumuri e o masina bunicica la banii ei si imi place tare mult cum arata (desi unele culori imi dau impresia de caroserie ieftina). A da nu am vazut mentionat niciunde daca are mufa usb si cei cu mp3ul ... sa inteleg ca nu are nu ?
laurentiu
CITAT(sarger0s @ Oct 19 2009, 01:52 PM) *
Am mai stat de tratative + documentat ... si am ajuns la un Opel Astra H 1.7 cdti sh pe la 70k-110k km in jur de 5500-6500 euroi


Poti sa detaliezi putin? Mi se pare totusi cam ieftina. Din ce an este, cam cati km are (mai exact) si cam ce dotari?
sarger0s
Nu am gasit una anume dar din ce am vazut la search pe mobile sau bestauto - un exemplu (ro) :

Inchidere centralizata, ABS, ESP, geamuri electrice fata, geamuri electrice
spate, oglinzi electrice, faruri electrice, radio casetofon, cd player,
computer bord, tempomat, airbag, tapiterie stofa, pachet crom, car-kit,
volan reglabil, volan multifunctional, genti aliaj 16", cauciucuri
vara, cotiera fata, climatronic

Pe mine ma intereseaza : ESP, ABS (duh) , geamuri electrice , oglinzi electrice incalzite , mp3 player+radio , computer bord , clima , cotiera fata , scaune ajustabile pe inaltime (eventual incalzite) , inchidere centralizata ,airbaguri (duh) --- astea must have.
Eventual (daca se incadreaza in pret) : Faruri xenon, genti aliaj , piele+stofa , pachet crom.
mihai_gm
grija mare smile.gif
sa nu cumva sa o iei si sa stai cu ea in fata blocului . Incearca sa lasi putin dotarile la o parte si sa te axezi catre masina care este in starea cea mai buna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.