Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Renault Clio Bicorp Generation 2004 vs. Peugeot 206
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Lord
intre un Renault Clio Bicorp Generation 2004 de 1.5 dci varianta Confort Expression cu optionale: climatizare automata, Cd-player,Computer de bord vopsea metalizata totul la super pretul de 13060 euro

si un Peugeot 206 1.4 hdi varianta XT fara alte optionale (no cd-player and no vopsea metalizata) la vreo 13111 euro care ar fi mai buna ?

ca optionale evident primeaza renault. stiu ca e facuta in franta varianta asta de clio. exista vreun posesor de clio d-asta pe forum ? am vazut ca s-au inmultit in bucuresti astfel de masini

206 imi place mai mult la design dar in rest ?
dati-va si voi cu parerea pe aici, si mai ales daca este vreun posesor ar fi si mai bine

ma intereseaza si costuri de intretinere si etc.

sunt deschis si altor propuneri care sa se incadreze la 12-13 mii euro (NU MAI MULT, asta reprezentand PRET FINAL)
Adrian-211
Eu as alege 206! Nu degeaba a fost cea mai bine vanduta masina in Europa! :roll:
Gabriel30292
Sunt scumpe amandoua. Peugeot 206 e model vechi de 6 ani si cere banii astia fara nici o optionala !
Mai bine ia 2 Loganuri Laureat de 7100 fiecare (cu toate optionalele) de banii astia.
V l a d
eu zic renault clio, dar mai bine incerci sa mai strangi 1000 - 2000 si iti ei un megane 2 hatcback gata dotat. SI mie imi pare cam scump Clio. Meganul meu a fost 11.800 cip si 14.800 cu taxe si are o tona de dotari in banii astia, inclusiv cd, vopsea si climatronic.
TheCube
Eu mi-am luat Clio Bicorp 1.5 DCi 65CP Confort Expression, fara CD-player, fara climatizare automata si fara computer de bord si m-a costat (cu toate reducerile) 11.200 EUR DDP. Oricum, optionalele pe care le iei tu in plus fac in jur de 250 de Euro. Daca iei si motor de 80CP, mai pune cam 500 EUR. Eu l-am luat din stoc, de aceea am renuntat la diverse alte optiuni in favoarea reducerii mari.
Insa, ATENTIE! Dealerul m-a asigurat ca e fabricat in Franta, iar pe actele vamale am vazut ca e fabricat in Slovenia. O sa fac reclamatie la Renault pe chestia asta; mai bine suna la Renault Vocea Clientului si te intereseaza exact.
Despre masina nu pot sa-ti spun multe, pentru ca o am de o luna si jumatate. Eu sunt f. multumit de ea, dar n-am cu ce s-o compar, singura masina pe care am mai condus-o e Dacia lu' tata.
Sfat: discuta cu dealerii toate aspectele legate de masina si ar fi bine sa obtii in scris aceste date. Eu le-am obtinut si am in acest fel un suport cand o sa depun reclamatie.
James Kilowatt
QUOTE(Adrian-211)
Eu as alege 206! Nu degeaba a fost cea mai bine vanduta masina in Europa! :roll:



Nu degeaba, e adevarat.... ci pentru ca are marketingul cel bun, nu neaparat calitatea cea mai buna. Asta nu inseamna totusi ca e masina proasta.


Tinand cont de pret si de optionale, eu as alege Renaultul. Plus ca banuiesc (nu sunt sigur) ca reteaua de service-uri e mai bine pusa la punct decat pentru Peugeot, in Romania. Daca nu pretul e cel mai important, atunci n-as alege nici una nici alta.... as lua Fiat Punto MJT smile.gif Are caroseria mai bine facuta, si motorul mai performant, plus ca daca te certi putin cu ei iti ofera si garantii mai bune:) Insa e off topic.
Viorel5
Sunt de acord cu Vlad.
Pt un pret de aproximativ 13 000 euro pt ambele modele este de preferat un Megane II (evident cu un plus de 1 000-2 000 euro), masina aflata intr-o clasa superioara, f moderna si accesorizata ca sa nu mai vb de siguranta 5 stele :!:
Oricum intre cele 2 modele eu as alege Renault Clio.
Salutare :colors:
Rai
Lord?parca vroiai o Skoda sau era alceva.
Eu unul daca as pute as lua o masina germana se fac unele si in Germania dar probabil sunt scumpe si ajung iar la Skoda si poate Seat.
Dar sincer atat 206 cat si clio e cam trecut dar fa cum vrei.
Laurentiu_007
Eu as alege Renault-ul Clio pt ca a parut mai recent si e mai bine dotat.206 a inceput sa nu mai faca fata concurentei din cauza varstei.Deja multi asteapta inlocuitorul sau.
Lord
situatia este cam asa

se pare ca am cam renuntat la gandul de masina mare, s-au hotarat ai mei sa nu sara si cu ultimii bani pe masina, si s-au convins ca merge o masina mai mica


in banii astia incape si un megane (la fo 13 si un pic) dar nu prea mai vor masina asa mare, oktavia sare deja si de pret si de tot

un 307 le-ar surade dar in banii astia intra unu pe benzina 1.4

asta a fost pt marius (el moderatore) chiar sunt surprins ca mai tii minte ca vroiam skoda smile.gif


the cube eu mi-am bazat afirmatiile de mai sus strict pe site-urile web si de acolo toate astea, nu am mers sa vb. la reprezentante (dar se va face in curand si aia)

si eu inclin spre clio, dar 206 imi da impresia ca ar fi mai mare

loganul iese din discutie pt. ca e tata incapatanat si pt. ca pe logan scrie dacie si abia mai jos renault smile.gif

eu sper ca cu ceva reduceri scot clio ala pe la 12.500 sa zic si e ok


acum mai am o intrebare si nu am gasit nicaieri raspuns (evident trebuie sa vb. la showroomuri) dar poate stie vreunul din voi

la peugeot daca iei in leasing iesi mai ieftin ? (pt. ca dupa calculatorul lor online daca as lua prin leasing as plati numai vreo 11300 euro)

the cube chestia cu slovenia e ciudata, nu stiam ca se fac renault acolo, si stiam ca acest model de clio se face numai in franta
oricum sunt curios ce poti rezolva cu reclamatia (ar fi prea belea sa-ti dea alta masina smile.gif )
Iulian HondaFan
QUOTE(Adrian-211)
Eu as alege 206! Nu degeaba a fost cea mai bine vanduta masina in Europa! :roll:


aproape... anul trecut s-au vandut in UE 492mii buc 206, dar Golful a vandut 495mii buc. ( e drept asta e golf4 si 5).
Iulian HondaFan
QUOTE(MR28673)
Daca nu pretul e cel mai important, atunci n-as alege nici una nici alta.... as lua Fiat Punto MJT smile.gif Are caroseria mai bine facuta, si motorul mai performant, plus ca daca te certi putin cu ei iti ofera si garantii mai bune:) Insa e off topic.


subscriu recomandarii de mai sus. MJT e cutting edge tehnology la un pret accesibil, sper sa fie si fiabil.

Punto 1.3 sau 1.9 MJT e disponibil si in Ro dupa cum zic pe site-ul FIAT.RO
Lord
m-am uitat pe site si e foarte scump in comparatie cu celelalte si la dotari
Rai
Eu unul as lua Skoda Fabia a avut un lift si parca e mai ieftina si ca combi e destul de mare pentru clasa ei si s-ar potrivi la pretul tau.
E normal sa nu te uit doar ne ajutam cum putem unii pe altii.
guerilla
eu prefer Clio Bicorp in fata lui 206 si Fabia. Da, imi place Skoda dar Octavia, imi place Peugeot dar sa fie 407. Imi place Fiat cu ale lui multijeturi dar sunt scumpe. 206 mi se pare o jucarie iar Fabia un pic fortata ca masina in varianta break. Clio mi se pare atat cat trebuie de "umana" dar si de agresiva. Astea din punctul de vedere al look-ului.

Daca vorbim de motorizari acolo lucrurile sunt foarte simple - scoti datele tehnice si le compari dupa criteriile care iti sunt tie importante - secundele pana la suta, consum, viteza maxima, suspensii, dotari, optionale, etc.
cu siguranta stii la ce sa te uiti.. doar esti membru in clubul masini.ro tongue.gif
si daca nu te descurci sunt altii care sa te ajute pe aici.
arunca un ochi aici
sa vezi ca exista oferta promo la Clio.
Lord
Marius - a avut fabia un lift dar tot cheala in optiuni este la bani putini, am sa fac o vizita la porche romania sa vad ce si cum mai ales ca e reclama aia cu 7-8 mii euro smile.gif pe aici pe site si dap aici ne ajutam unii pe altii smile.gif

CristianT - personal imi place mai mult cum arata Peugeot 206 decat Clio asta, dar datele tehnice sunt de partea renault-ului care e mai rapid, consuma mai putin, are portbagaj mai mare, dar e mai mic ca lungime cu 6 cm smile.gif si mai greu cu fo' 60kg
si ca dotari sta peste peugeot, dar parca are numai 18 luni de garantie

stie cineva cata garantie are peugeotul ?


p.s. misto prezentare aia cu renault n-o mai vazusem smile.gif
Ciobaca30445
si peugeot da tot 18 luni.
Deoarece amandoua sunt masini frantuzesti eu unu as intreba un francez ce parere are : tongue.gif da cum nu avem nici unu pe aici nu prea ai cum, oricum gandestete si tu ca nu degeaba e supranumit peugeot "mercedesul francezilor". Sau tu nu ai vazut nici un film de la ei sa vezi ca masinile de protocaol la ei sunt peugeot nu renault e adevarat e vechi 206 da tot mai frumoasa ramane decat clio,
iar la motor 1.4HDI e bijuterie si are si 70 cai in comparatie cu clio 1,5dci care are 68 si e si masina mai grea (doar nu vrei sa treaca solenza pe langa tine, si sa rada in oglinda).
SI fii atent cu tara producatoare ca renault are fabrica de clio si in turcia :joker:
Oricum nu sfaturile noastre sunt importante pentru ca amandoua sunt masini noi, bune si frumoase. Conteaza sa te duci tu la concesionar sa faci un drive test si sa vezi dupa aia si da si tu intr-o groapa cu masina in drive test sa vezi cum se comporta, trage brusc de volan, pune o frana brusca chestii de astea.
James Kilowatt
Daca vei intreba un francez vei afla ca masinile frantuzesti sunt cele mai bune din lume, la fel ca si vinurile si branzele, si ca axa de rotatile a universului trece prin Paris laugh.gif
Si Clio si 206 sunt depaside de noile modele ale concurentei, ca VAG sau Fiat in materie de performante. Problema se pune din cate am inteles la bani, asa ca functie de buget si de rezultatul test-driveului hotaraste-te.
Lord
QUOTE(Ciobaca30445)
206 da tot mai frumoasa ramane decat clio,
iar la motor 1.4HDI e bijuterie si are si 70 cai in comparatie cu clio 1,5dci care are 68 si e si masina mai grea (doar nu vrei sa treaca solenza pe langa tine, si sa rada in oglinda).



da, si eu cred ca e mai frumoasa dar clio are 80CP la 1.5 dci asa ca e mai "fortzoasa" ca sa zic asa


sa vad, poate iau un peugeot 307 la mana a doua daca gasesc pe undeva
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.