Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Polo 1.2 sau Ibiza 1.2 ???
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
clara_luna
Doresc sa-mi achizitionez o masina si momentan am in cap aceste 2 modele.Precizez ca sunt fata si as dori o masina fiabila cu costuri de intretinere cat mai mici,o masina trainica si de calitate.
Va rog cine se pricepe sa ma sfatuiasca ! am citit pe aici si unii zic ca Ibitza are consum mare,ba ca volkswagen-ul e nemteasca ea dar pana la urma nu e mare smecherie cu masinile nemtesti,ca motorul e nu stiu cum... voi ce credeti? rolleyes.gif
PS: Sunt din Craiova si cine poate spune ceva si de service-urile celor doua din Craiova v-as multumi mult!
Hoinar
Salutare si bine ai venit pe forum.
VW Polo 1.2 si Seat Ibiza 1.2 sunt exact aceeasi masina dar cu alta forma smile.gif. Deci alege-o pe aia care iti place cel mai mult. Mie imi place mult mai mult Ibiza decat Polo, dar asta e doar parerea proprie.
In caz ca nu stiai, Seat face parte din concernul Volkswagen, si se impart platforme de masini si piese (de asemeni si Skoda face parte din VW). Polo e similara 99% cu Ibiza, Golful e similar cu Leonul...etc.
Legat de costuri, cel mai bine afli costurile de manopera si piese de la service-urile din localitate, desi mari diferente n-o sa fie intre cele 2...

Spor si sa ne spui la ce te-ai mai gandit.

PS: nu alege masina fara sa faci drivetest...
PS2: ai fost pe la Mazda (Mazda2), Toyota (Yaris), Honda (Jazz), Reno (Clio), Citroen(C3), Pejo(207) sa vezi modelele din aceeasi clasa (scrise in paranteza)? Nu te limita din start doar la 1, 2 modele...ci incearca mai multe si vezi care iti plac...
PS3: Legat de preturile din Craiova, sunt sigur ca te vor ajuta colegii din orasul tau.
clara_luna
Mersi frumos de raspuns!
Da am auzit ca si Seatul e preluat de Volkswagen,insa nu ma asteptam chiar sa fie acelasi lucru! e bine de stiut,Ibiza are mult mai multe optiuni la acelasi pret,deci s-ar putea sa ma sucesc,initiam ziceam ca Polo rolleyes.gif
Sincer nu m-am uitat la modelele despre care zici,si pentru ca am senzatia ca sar de 10000 euro,care este limita posibilitatilor mele rolleyes.gif
Drive test?crezi ca e o idee buna avand in vedere ca mi-am luat carnetul acum o luna si nu am pe ce conduce? whistling.gif poate fac naiba vreo gafa la drive test drive.gif laugh.gif laugh.gif
Diesel
din cele enumerate mai sus sigur gasesti ceva sub 10000euro, cel putin la dotarile de baza, as adauga Mitsubishi Colt si Fiat Grande Punto pe lista

pentru drive test ia inca pe cineva cu un pic de experienta la volan, sau poate ai printre prieteni posesori de masini din clasa mica si poti conduce masina lor ca drive test

cand verifici o masina nu te uita doar la aspect si dotari, asigura-te ca ti se potriveste:
- sa iti placa pozitia la volan si sa poti regla scaunul si volanul dupa gustul tau
- vizibilitatea sa fie corespunzatoare, incearca niste parcari cu spatele
- sa te intelegi cu servodirectia si cu schimbatorul de viteze
clara_luna
Diesel,eu am 10.000 pentru masina dotata,nu doar pentru ce reprezinta baza rolleyes.gif
La Fiat m-am gandit si eu,chiar la Panda,insa e prea mica totusi.
De-asta intreb,sicer m-am gandit la Volkswagen cum fac multi,in ideea ca e nemteasca si nu ai surprize neplacute cu ea poate rolleyes.gif
Imi place cum arata Polo insa si Ibiza e ca lumea,e mai greu pentru mine ca sunt fata si nama bazez si eu pe impresii de la voi care poate ati condus multe din modelele astea mici...
Citeam undeva ca motorul de la Ibiza scoate un zgomot mai puternic,ca un motor diesel si ca ar consuma mult..

Ca sa fac drive test pe masinile prietenilor nu prea se poate,adica nu cunosc pe nimeni cu masinile astea la care ma gandesc eu,in fine,poate atunci voi face un drive pe masina lor de la reprezentante,asa cum zici tu e foarte important!
Hoinar
Mi-am mai adus aminte de o oferta faina, mai e si Suzuki Swift cu dotari OK si motor de 1.3 (vreo 90 cai putere) sub 10 mii de euro, super motor comparat cu cel de 1.2 pe Seat/VW (care are parca 65 sau 70 de cai putere).

Cand Diesel se referea la un amic...se gandea sa iei un amic cu tine la dealer, sa conduca el masinile si sa-ti spuna parerea lui. Bineinteles, sa aiba experienta in condus smile.gif. Asta pentru partea de condus. Pentru partea de look, sigur te descurci si singura sa alegi ce-ti place smile.gif.

Nu te grabi, sunt destule variante din care poti alege! Inclusiv masini pe care dealerii le au pe stoc si mai au reduceri consistente.
mike.omega
In bugetul tau la majortiatea masinilor din clasa mica intra in calcul un motor mic. 1.1, 1.2, maxim 1.3 smile.gif
Daca cu un 1.3 sa zicem te poti impaca bine, 1.2 HTP de pe Ibiza/Polo e anemic(are ~65CP) si consuma destul de mult.

Mama noastra(a mea si a lui Diesel) are un C3, versiunea de baza(a costat 10100 euro de Paste anul trecut) cu motorul 1.1i consumul in oras se ridica la 9% si ea conduce destul de corect, probabil ca daca esti mai atenta la turometru poti obtine mai putin dar astea insemna mult stres in plus. Am reusit eu un 8% dar am schimbat vitezele foarte des si tot timpul cu ochii pe turometru tongue.gif

Pe ce masina ai facut scoala? Dupa scoala ai mai mers?

Daca nu e o graba, eu as astepta pana la prima expozitie auto din oras, acolo le ai pe toate(majoritatea) la un loc wink.gif
clara_luna
A da scuze,n-am citit cu atentie,asta pot face,sa iau un prieten sa conduca el rolleyes.gif

Nu o sa ma grabesc,intentionez sa cumpar masina prin vara,adun bani din greu whistling.gif
M-am uitat acum pe site la Suzuki,e draguta Swift,o pun si pe ea pe lista yes.gif
clara_luna
QUOTE (mike.omega @ Jan 21 2009, 07:28 PM) *
In bugetul tau la majortiatea masinilor din clasa mica intra in calcul un motor mic. 1.1, 1.2, maxim 1.3 smile.gif
Daca cu un 1.3 sa zicem te poti impaca bine, 1.2 HTP de pe Ibiza/Polo e anemic(are ~65CP) si consuma destul de mult.

Mama noastra(a mea si a lui Diesel) are un C3, versiunea de baza(a costat 10100 euro de Paste anul trecut) cu motorul 1.1i consumul in oras se ridica la 9% si ea conduce destul de corect, probabil ca daca esti mai atenta la turometru poti obtine mai putin dar astea insemna mult stres in plus. Am reusit eu un 8% dar am schimbat vitezele foarte des si tot timpul cu ochii pe turometru tongue.gif

Pe ce masina ai facut scoala? Dupa scoala ai mai mers?

Daca nu e o graba, eu as astepta pana la prima expozitie auto din oras, acolo le ai pe toate(majoritatea) la un loc wink.gif
Am luat permisul pe finalul lui decembrie,de atunci n-am mai condus si nici nu mai conduc pana imi iau masina mellow.gif
Scoala am facut-o pe un Ford KA,m-am descurcat bine ...

Dap,nu stiu ce sa zic,ce sa aleg...stiu ca motorul de 1.2 nu e puternic insa ma gandeam ca e potrivit pentru o femeie unsure.gif
adi.mitrea
Dacă intră în buget Swift de 1,3 litri mergi și uită-te la el mai întâi.

Când spui Ibiza, te referi la vechiul sau la noul model? Asta pentru că noul model e scump, iar cel vechi nu cred că merită cumpărat pentru că NU vei mai lua mare lucru la revânzare...

Polo e la sfârșit de generație, este o mașină corectă, dar totuși cam plictisitoare și cam ieftină la interior. La sfârșitul anului acesta apare noul Polo.

Ca o părere personală, cumpără cea mai puternică mașină mică pe care o găsești, pentru că 60 - 65 de Cai Putere îți sunt suficienți doar o săptămână. După aceea vei vrea ceva mai puternic....

Încă o dată, Swift!
laurentiu
Cam cat timp ai de gand sa o pastrezi?
Pentru un incepator care nu are prea multa experienta in conducere, un motor de 60-70 de cai nu este neaparat depasit. E adevarat ca este mai slab, insa se poate circula lejer cu el... atat timp cat nu ii ceri prea mult. Eu am mersc cu o Skoda Fabia de 1.4 60 CP si mergea destul de bine pentru puterea lui, desi dupa 120 km/h parea cam "obosit".
Ca modele iti recomand Mitsubishi Colt sau Suzuki Swift din motivele spuse de colegii mei.
Polo si Ibiza sunt masini fiabile, insa dotarile pentru bugetul tau sunt putine si eu zic ca nu se merita.
clara_luna
Eu am de gand sa pastrez mult masina,deci de aceea va cer sfatul in legatura cu o masina fiabila,cu costuri de intretinere cat mai mici.
In cazul asta prima data o sa-i acord atentie Swift-ului,cand ma hotarasc o sa merg la Suzuki sa vad cum este cu adevarat,probabil o sa ma imbolnavesc rolleyes.gif avand in vedere ca prin vara o sa am bani pentru masina incerc sa mai trag de timp cu plimbarile pe la dealeri,am cam prins microbul cu masinile rolleyes.gif
Am vazut ca momentan e oferta la Swift, 9.800 euro.
ivd
am mers eu cu cele doua. daca vrei sa alegi numai dintre ele clar.....polo. ibiza este muuuult mai zgomotoasa. la motoare nu ai ce sa alegi sunt la fel. calitatea(daca se poate numi asa) materialelor este putin mai ridicata la polo. dar cum au zis si colegii mai uitate si pe la altii prin curte(ex. COLT). nu se stie pe ce ti se pune pata. si ca sfat daca-mi permiti, nu cumpara nimic pana nu il incerci.
clara_luna
QUOTE (ivd @ Jan 23 2009, 04:52 PM) *
am mers eu cu cele doua. daca vrei sa alegi numai dintre ele clar.....polo. ibiza este muuuult mai zgomotoasa. la motoare nu ai ce sa alegi sunt la fel. calitatea(daca se poate numi asa) materialelor este putin mai ridicata la polo. dar cum au zis si colegii mai uitate si pe la altii prin curte(ex. COLT). nu se stie pe ce ti se pune pata. si ca sfat daca-mi permiti, nu cumpara nimic pana nu il incerci.

Da? rolleyes.gif
Mersi pentru parere!
Tare greu sa-ti alegi o masina,fratilor!
George I
Parerea mea este sa alegi totusi intre Polo si Ibiza , poate dai un ochi si la Fabia . Swift -ul are un "aer" mai de Matiz sau masina koreana . A-si merge pe Ibiza ,pt. look-ul exterior, oricum ai timp pana la vara sa decizi ! Sau poate un New Beetle sh , la 10mii iei unul bun si sigur are cam tot ce vrei in materie de dotare . Cine stie ce oferte mai apar ?!

Toate cele bune !
Lucian107416
QUOTE (George I @ Jan 29 2009, 04:11 PM) *
Parerea mea este sa alegi totusi intre Polo si Ibiza , poate dai un ochi si la Fabia . Swift -ul are un "aer" mai de Matiz sau masina koreana . A-si merge pe Ibiza ,pt. look-ul exterior, oricum ai timp pana la vara sa decizi ! Sau poate un New Beetle sh , la 10mii iei unul bun si sigur are cam tot ce vrei in materie de dotare .

Grija mare sa nu-ti iasa snobismul pe nas, domnule "A-si merge pe Ibiza". Oricum, sfatul - New Beetle second-hand in loc de Swift nou - este ridicol.
George I
Prietene ,ce ai sarit asa la gatul meu ? Asta e parerea mea !!! Cum ti-ai dat seama ca sunt snob ?! Aaaaa, ca nu i-mi place Swift-ul ?

Apropo ,tot pe 'Ibiza a-si merge ' !!!!

Consider postul tau o impertinenta , nici macar nu ma cunosti sa-ti dai cu parerea !

Discutia noastra se termina aici.
pmhoria
Salut,
Eu am Fabia 1 cu acelasi motor 1.2 HTP de 64 ponei. In prezent am 41kkm cu masina si masina a vazut numai revizii pana in prezent. Avantaje ar fi ca motorul e pe lant deci nu trebuie sa-i faci distributia dar dezavantale ar fi ca in oras consuma ca si una de 1.4 iar daca dai drumul la AC vara trebuie sa te astepti sa nu mai ai aceleasi performante.... de..motor mic, 3 cilindrii.
Eu am mers si cu 140km/h si mai mult dar numai pe autostrazi. In tara noastra e bine sa calculezi cand faci o depasire pt ca daca nu controlezi cei 64 de cai cum trebuie s-ar putea sa ai emotii. In rest daca te invarti in oras 95% din timp (cum fac eu) nu ai nevoie de mai mult.
Legat de cele 2 marci nu stiu ce sa-ti spun. Sunt cam la fel. Ar trebui sa intrebi care sunt mai ok la partea de service pt ca asta conteaza f mult in perioada urmatoare.
Benzina am pus numai de 95 fara probleme (am incercat mai multe tipuri de benzine) si motorul a mers fara probleme..
Bafta.
Lucian107416
Nu dai un sfat sa-si cumpere o masina second-hand de acceasi valoare cu una noua si cu garantie, mai ales atunci cand persoana respectiva economiseste si va fi cam la limita cu banii!!!
QUOTE (George I @ Jan 30 2009, 12:42 PM) *
Cum ti-ai dat seama ca sunt snob ?! Aaaaa, ca nu i-mi place Swift-ul ?

Reciteste-ti parerile. Eu n-am recomandat Swiftul in acest topic.
QUOTE (George I @ Jan 30 2009, 12:42 PM) *
Apropo ,tot pe 'Ibiza a-si merge ' !!!!

Mare greseala, cel putin ca exprimare. In rest, fiecare e liber sa cumpere ce-i place si ce considera ca i se potriveste.
QUOTE (George I @ Jan 30 2009, 12:42 PM) *
Consider postul tau o impertinenta , nici macar nu ma cunosti sa-ti dai cu parerea !
Discutia noastra se termina aici.

Nu te cunosc, dar te recunosc. Mi se pare normal ca atunci cand ai o parere despre design, estetica, frumos etc, macar sa scrii corect. Asa, atitudinea ta superioara - european, nu asiatic amarat cu design ieftin - pare lipsita de orice fundament.
Si eu consider discutia incheiata acum. N-am vrut sa te jignesc, ci doar sa subliniez un rationament incorect si o atitudine incorecta!
adrian_r5
QUOTE (George I @ Jan 29 2009, 04:11 PM) *
Swift -ul are un "aer" mai de Matiz sau masina koreana .


... te referi la aerul conditionat unsure.gif unsure.gif unsure.gif

clara_luna
QUOTE (George I @ Jan 29 2009, 04:11 PM) *
Parerea mea este sa alegi totusi intre Polo si Ibiza , poate dai un ochi si la Fabia . Swift -ul are un "aer" mai de Matiz sau masina koreana . A-si merge pe Ibiza ,pt. look-ul exterior, oricum ai timp pana la vara sa decizi ! Sau poate un New Beetle sh , la 10mii iei unul bun si sigur are cam tot ce vrei in materie de dotare . Cine stie ce oferte mai apar ?!

Toate cele bune !

N-am idee de propunerea ta,o sa caut sa vad despre ce masina vorbeai,oricum nu-mi iau second hand rolleyes.gif
Chestia cu "ha,suzuki?astia fac masini,oare e ceva de capul lor?" am avut-o si eu cand mi-a propus un coleg de forum Swift,si eu gandeam "nemteasca=calitate=incredere" insa nu stiu daca e tocmai asa,daca sunt peste alte optiuni chiar si din koreea,astia vad ca si-au dat silinta sa le echipeze cu tot ce e nevoie si fiabile am auzit ca sunt...

QUOTE (pmhoria @ Jan 30 2009, 02:10 PM) *
Salut,
Eu am Fabia 1 cu acelasi motor 1.2 HTP de 64 ponei. In prezent am 41kkm cu masina si masina a vazut numai revizii pana in prezent. Avantaje ar fi ca motorul e pe lant deci nu trebuie sa-i faci distributia dar dezavantale ar fi ca in oras consuma ca si una de 1.4 iar daca dai drumul la AC vara trebuie sa te astepti sa nu mai ai aceleasi performante.... de..motor mic, 3 cilindrii.
Si cat consuma mai exact,in oras?
pmhoria
Pai e greu de spus in oras.. depinde f mult de trafic cat e de fluent, viteza medie., etc..
Pe scurt:
- la sf de saptamana imi ia intre 7 si 8 fuctie de anotimp + cauciucurile aferente.
- in timpul saptamanii fac drumuri scurte de obicei si consumul sta in jurul valorii de 9. Vara am cam 8 iar iarna spre 10 chiar si peste (distante nu f mari, motorul se incalzeste greu..)

In afara orasului media e pe la 5.5%.
Pe autostrada cu viteza medie (!! atentie, viteza medie pe comp de bord) de 112 km/h, consumul a fost 7.7 aprox 8 la suta.

Toate volorile sunt valori medii observate in decursul timpului. Sunt zile in care de abia ma tarasc cu 10km/h viteza medie prin oras si consumul e de 14%, dar na nu se intampla decat f rar.... asa ca nu e f relevant. Pe baza acestor observatii pot spune ca la consum nu vei vedea cine stie ce castig comparativ cu un motor de 1.4 de ex. Avantajul e intretinerea simpla (motor pe lant) si taxe mici (RCA, Casco)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.