Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Astra H 1,7 cdti 125 C.P. versus VW GOLFV 1,9 TDI 105 C.P.
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
fredy103262
Din punct de vedere al fiabilitatii, performantei si cheltuielilor mici la intretinere , acum , cand cele doua modele nu se vor mai produce(VW V, nu), care este mai ,,the best''?Opel Astra H in varianta diesel sau VW Golful TDI?In acest moment nu vreau sa cumpar ,insa aud multe discutii contradictorii pe acest subiect, asa ca parerea obiectiva(daca se poate smile.gif )a unor cunoscatori este mai mult decat binevenita.
A K U
125 de cai pe 1.7 cdti?
Seri
1.7 CDTI de 125 CP nu este disponibil in Romania, dar este disponibil in alte tari din vest. Acest motor a fost lansat acum 2 ani, impreuna cu 1.7 CDTI de 110 CP. Dealerii de la noi au preferat sa nu ofere noul motor de 125 CP pentru a nu face concurenta mai vechiului 1.9 CDTI de 120 CP.
Comparativ cu motorul 1.9 TDI de 105 CP, cel de la Opel este mai bun in toate privintele: putere mai mare cu 20 CP, cuplu mai mare cu 30 Nm, iar acceleratia mai rapida cu o secunda. De asemena este mai putin zgomotos, per total fiind mai rafinat. Ca fiabilitate nu stiu ce sa spun pentru ca nu stiu pe nimeni cu acest motor. Consumul este cam la fel pentru ambele motoare.
fredy103262
Si daca generalizam discutia, luand in calcul toata gama de motorizari diesel, al celor doua marci, tot motorizarea Opel este mai buna?Inclusiv fata de motorul de 2 litri si 140 C.P. de la VW?
sorin200693010
Nu stiu cat de fiabil este motorul de Opel in comparatie cu cel de VW insa la capitolul design , din punctul meu de vedere , VW-ul este mai simpatic decat Astra H care are un aspect uratel.Ma refer la partea din spate si plansa de bord.Eu as merge pe VW Golf V , eventual motorizarea 2litri, 140 caluti.Ideal ar fi varianta cu tractiune integrala.Daca banii o permit.
florin55503
comparabil cu 2.0 tdi e 1.9 cdti de 150 CP. e un motor mai reusit decat cel de pe VW. sa nu uitam in primii 2 ani de productie 2.0 tdi a avut grave probleme de fiabilitate. nu mai vb de celebrul consum de ulei. aspectul exterior este superio la astra dar cel interior este superior la golf.

1.7 e un motor fiabil, nepretentios. varianta de 125 CP nu se gaseste in RO.

Intretinerea: daca o faci la reprezentante va fi scumpa la opel si o idee mai scumpa la VW.

Devalorizare: golful se tine un pic mai bine decat astra in ceea ce priveste pretul de revanzare. insa cum ambele au sau urmeaza sa aiba inlocuitor, se vor devaloriza destul de repede.

ce propunea colegul mai sus: 2.0 tdi, 4 mottion suna bine. insa e al naibii de scump. daca ai bani pt o astfel de combinatie mai bine te uiti la alta clasa de masini
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.