Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Seat Leon
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
link
Stiti ceva despre masina asta, in special modelul de 1,6 105 CP?
Sorin1
www.seat.ro gasesti infos ce te intereseaza. E o masina faina, motor nemtesc, design super...io am un Toledo TDI si-s ff. multumit
OMEGA
Despre Seat Leon iti pot trimite poze dar este cu versiunea sport.
mike.omega@apropo.ro
[addsig]
link
Merci Sorin pentru infirmatii, dar ceea ce ma intereseaza sunt aspectele fiabilitate si dinamica la 1.6. Apropos, tu ce motor ai, 90 CP? Spune-mi si mie daca stii cum se misca ala de 1.6 benzina?
Sorin1
Boierule, e cel de 90CP.Eu sunt multumit de el, nu-mi trebuia mai puternic.De cel de 1,6, habar nu am cum se comporta...e ai nervos, ma gandesc eu.Bafta !
Bogdan6
Daca esti sportiv, 1.6 e cam putin. Desi are cam 105CP, nu prea are demaraj. La drum lung "se intinde" bine, si nu consuma mult. Ca design e super, si e fiabila.

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-04-29 14:00 ]
Stormy63471
QUOTE(link)
Stiti ceva despre masina asta, in special modelul de 1,6 105 CP?

Am un Leon 1,6 102 cp de o luna, sunt multumit, usor sportiva dar fara pretentii prea mari, vreau sa-i pun un cip, ma interesez. Stie cineva unde gasesc tuning pt caroserie, ceva de calitate? Am vazut ceva in revista dar aici in Constanta nimic inca. Poate prin alte locuri?
[color=darkred][/color][size=18][/size]
Apropo eu ii pun numai benzina 99+ sau 98 si merge super, ati incercat si cu 95?
Anubis66276
Re all,

Am un Leon 1,6 105 CP (Leon 1) cumparat in 2005. Calitatea finisarii la clasa ei este impecabila (destul de mult peste Octavia&Co.), dotarile sunt destul de OK la banii respectivi (15,000 EUR noua).

Motorul este destul de OK si demareaza destul de bine daca te dai la el (evident nu e un FR de 180CP) dar la capitolul motorizari 1,6 (DE SERIE si nu TUNATE) nu cred ca este masina sa ii stea in fata (oricum nu risti sa arunci in aer pistoanele ca la 6,500 rpm iti taie gazu automat..smile.gif.

Insa punctul forte al masinii este tinuta exceptionala de drum (il simti cum se lipeste de sosea de la 10 la 200 pe ora); am mers 4 ore fara sa opresc si nu am obosit pentru ca masina te ajuta efectiv la fiecare manevra (evident NIMENI si NIMIC nu poate invinge legile fizicii) - aviz AMATORILOR care cred ca ABS+TCS+ESP => nimik nu se poate intampla.

ABS-ul intra exact atunci cand trebuie (pana acum NU am avut surprize neplacute)...pentru fortari sportive OBLIGATORIU DEZACTIVATI TCS si ESP (cine are...)

O zi buna,

ARA
Serol
salut!

am si eu un "leut" la 1.6 si 105hp, de vreo luna.ca design interior mi se pare super.mult peste leonul nou.credeti-ma!l-am vazut si pe acela si exceptand mana lui Da Silva si motorul de golf V, care ti-l scoate in fata, la interior e slabut.parerea mea.si vorbesc de ceasuri, dispunere si aspect interior....poate sunt subiectiv
ca motor, sincer inca nu m-am dat la ea prea tare, dar neamtu' cu nume spaniol isi face treaba:are demaraj si vreau sa il vad la un drum mai lung dar nu cred ca ma va dezamagi.am varianta aproape full option, fara pachetul de iarna si suspensia sport, la care am renuntat la sfatul dealerului si cu feed backul de la opelul manta care il mai am.cred totusi ca se merita..mai refer la suspensia sport.
in rest, astept sa dea coltul ierbii, sa bag mai tare picioru'n el :boxing:
una peste alta cred ca alegerea a fost buna.voi ce parere aveti?
Cos84959
Salut.
Subscriu, e super masina,
am un Leon de aproximativ doua luni, Sh ce-i drept model 2003 1.9 tdi 90 cp. cu foarte multe dotari trapa electrica etc, am facut cam 3.000 km si in afara de motorina,... nici o alta cheltuiala cu el, sunt foarte multumit pana acum, si de afacere si de masina in sine, ma surprinde constant in mod placut, si.. surprinzator pentru asteptarile mele de la un tdi, nu e zgomotos deloc in interior, eu conducand doar masini pe benzina pana acum, ah, sa nu uit, alimentarile cu combustibil sunt simtitor mai rare si mai ieftine. intrebarea mea este in legatura cu chiptuningul, ce implicatii are asupra motorului si in ce fel afecteaza consumul sau uzura. cam cochetez cu ideea,
multumiri
Serol
QUOTE(Cos84959)
Salut.
Subscriu, e super masina,
am un Leon de aproximativ doua luni, Sh ce-i drept model 2003 1.9 tdi 90 cp. cu foarte multe dotari trapa electrica etc, am facut cam 3.000 km si in afara de motorina,... nici o alta cheltuiala cu el, sunt foarte multumit



i-am facut eu chiptuning la leul meu, 1.6 105hp, benzina.....consumul a scazut, in oras, cu 0.1l/100km, deci insesizabil.chipuit, la mine a ajuns la 118-120hp si se simte dupa 3.500rpm.de uzura nu trebuie sa iti faci probleme, avand in vedere ca motoarele vin din fabricatie limitate electronic, iar marja in care se face chipuirea se incadreza in limitele de siguranta ale motorului.in cazul tau, 1.9 tdi, cresterea ar fi de maxim 25-30% la putere, deci te-ar duce la cam cat am eu acum, bineinteles cu o diferenta de cuplu, in favoarea ta(vezi dieselul).nu stiu cat va scadea consumul la tine, oricum se merita, una peste alta, zic eu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.