Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Logan sau Opel Astra sau Golf IV
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Doru26282
Dacia Logan 1.4MPI LAUREATE sau Opel Astra break(>2001) second sau
VW Golf IV variant(>2001) second

Masina va fi folosita in general in oras, in jur de 12000-15000km pe an;
Pretul de achizitie sa fie in jur de 8000 EURO.

Ce parere aveti :?: :!: :?:
V l a d
se muta la versus
Rai
Inca nu stim din pacate cat de bine e facuta Dacia Logan pare interesanta.Dar Golf 4 am si am cam condus si opel eu as alege Golful.Dar mai bine mai astepti Logan a fost laudata peste tot in vest.
Viorel5
Salutare!
Am vazut noua Dacia Logan pe strada. Arata interesant si pastreaza linia adoptata cu ocazia lansarii Solenzei,linie care pare a fi creata pt identitatea de marca.
Mai ramane sa o vad la interior sau sa merg cu o Dacia Logan ca sa pot face o comparatie intre modelele de mai sus.
Solutia : timp :!:
Radu30230
Eu as merge pe un Golf IV. Dacia tot Dacie e ...
Alecs
Fugi de dacie!.. asta o sa-ti spuna toti cei care detin o astfel de 'masina'.. si stiu ei ce spun. Spre exemplu eu am o dacie nova din 2000 si e vai de ea.. trancane din toate incheieturile, nu se mai deschid decat 2 portiere, motorul este varza, directia, suspensiile terminate.. am mers cu un golf 2 din 87 parca si e de 100 ori mai placut sa o conduci decat dacia mea.. Faci cum vrei dar vezi sa nu regreti.. eu zic sa-ti iei golful fara sa stai pe ganduri..
Gociu75
QUOTE(Alecs)
Fugi de dacie!.. asta o sa-ti spuna toti cei care detin o astfel de 'masina'.. si stiu ei ce spun. Spre exemplu eu am o dacie nova din 2000 si e vai de ea.. trancane din toate incheieturile, nu se mai deschid decat 2 portiere, motorul este varza, directia, suspensiile terminate.. am mers cu un golf 2 din 87 parca si e de 100 ori mai placut sa o conduci decat dacia mea.. Faci cum vrei dar vezi sa nu regreti.. eu zic sa-ti iei golful fara sa stai pe ganduri..

dacia nova a fost cea mai mare prostie. Dar de atunci a aparut supernova, solenza si acum si Logan-ul. Costurile de intretinere sunt mai ridicate la Golf, si nu se merita la un rulaj de 10-15k km pe an. As merge cred totusi pe Logan
Alecs
QUOTE(gica26774)
QUOTE(Alecs)
Fugi de dacie!.. asta o sa-ti spuna toti cei care detin o astfel de 'masina'.. si stiu ei ce spun. Spre exemplu eu am o dacie nova din 2000 si e vai de ea.. trancane din toate incheieturile, nu se mai deschid decat 2 portiere, motorul este varza, directia, suspensiile terminate.. am mers cu un golf 2 din 87 parca si e de 100 ori mai placut sa o conduci decat dacia mea.. Faci cum vrei dar vezi sa nu regreti.. eu zic sa-ti iei golful fara sa stai pe ganduri..

dacia nova a fost cea mai mare prostie. Dar de atunci a aparut supernova, solenza si acum si Logan-ul. Costurile de intretinere sunt mai ridicate la Golf, si nu se merita la un rulaj de 10-15k km pe an. As merge cred totusi pe Logan


nu vorbeam neaparat de dacia nova ci de dacii in general.. intr-adevar sunt mai ieftine atat ca pretz cat si ca intretinere insa ca si confort sunt la fel de ieftine.. am mers si cu supernova si cu solnitza si tot dacii sunt.. intr-adevar mai evoluate.. dar nu-mi spune tu ca dacia logan o compari la confort, motor, stabilitate cu golf IV .. or fi mai scumpe piesele, dar cu siguranta pica mai rar decat la dacie.. Logan o vad buna pt. un om care a condus toata viata o dacie berlina si intr-adevar simte o imbunatatire..
Caragheorghiev30752
Sincer, am condus destule masini, de la ieftine la scumpe. Daca o sa o iei doar sa te invarti prin oras si nu te intereseaza foarte mult imaginea ei, Dacia noua (Logan 1.6 l full) ar trebui sa fie Ok; pana la urma un Renault. Second-handul poate fi cu Surprize. O spun din experienta. Poti sa iei o masina in care sa nu fie nevoie sa investesti sau (de cele mai multe ori) sa bagi bani in ea de la cateva milioane de lei la cateva sute de para . De multe ori la SH defectele (adevarate) le sesizezi dupa cateva saptamani Parerea mea este sa iei masina noua (chiar si Logan) fiindca ce e nou, e nou.
Iulian HondaFan
depinde de la SH la SH, eu as sta cu golf4 sau astra2, daca nu au fost abuzate. sunt totusi altfel de masina la baza.

si eu m-am fript cu SH, dar a fost vina mea. la fel m-am fript si cu Accent nou, cu care chiar daca nu am avut nici o problema am realizat ca nu s-a meritat, cand l-am vandut cu 3800$ dupa nici 2 ani si 55000km (platit 11100$ nou)... un Golf isi va pastra valoarea mult mai bine in urmatorii cativa ani daca il porti cu grija. in plus variantul este mai mare decat Logan, deci vei ava mai mult comfort.

in plus, un SH este cea mai economica alegere pt. ca o masina noua se depreciaza 10-20% in cateva saptamani.
Teo31487
Dorule, vad ca esti in aceeasi situatie cu mine. Eu urmaresc piata de vreo 6 luni, dar de vreo 2 luni mai intens. Am zis candva ca atunci cand va aparea o masina romaneasca voi cumpara si eu una (sa manance si romanasii mei o paine adevarata). Am crezut ca acea masina va fi Dacia Logan, dar cand am vazut ce consum are in oras, m-am lasat pagubas: 10 l/100 km pentru 1,6 si 9,4 l/100 km pentru 1,4 mi se pare foarte mult. Si astea sunt datele fabricantului. Cat o fi in realitate, ramane de vazut. Pentru ca si eu merg mult prin Bucuresti (cresa, gradinita, serviciu si pe unde o mai fi nevoie) am avut in vizor mai multe marci (modele): Opel Agila, Toyota Yaris, (benzina), si mai multe modele pe motorina. In urma acestei selectii, eu am considerat ca Opel Astra 1.7 DTI este modelul care se apropie cel mai mult de neviole mele. Cu un consum mediu de 4,8 l/100 km (eco 3) sau de 4,4 (Eco 4), este o masina beton. Pentru Caravan mai adaugi 0,5 l/100 km si vezi ce-ti convine.
Ce nu mi-a convenit la celelalte: Agila si Yaris au portbagajul mic si poate mai merg si eu la mare, la munte, iar cu 2 copii... nu prea fac fata. Si stiu ce zic pentru ca acum am tot una mica (Corsa). Concurentul Astrei este Golful dar, ca sa parafrazez destui vanzatori de masini, cu banii pe care-i dai pe o Astra cu toate dotarile iti iei un Golf fara dotari. Am luat in calcul la un moment dat si o Skoda Fabia 1.9 TDI dar mi-au spus vreo 2 persoane ca Dieselul nu este bine implementat pe Skoda datorita cutiei de viteze. Informatie neconfirmata, dar am ramas precaut.
Cam astea sunt datele problemei din punctul meu de vedere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.