Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Merita de adus TLC120 3 usi din Germania?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
stanley
Salut pe toata lumea si va doresc sa va bucurati din plin de masinile pe care le aveti, fara incidente!
Ridic o problema si rog pe cine poate sa-mi dea un sfat:
S-ar putea ca in ceva timp sa am banii necesari pentru a procura un LC120 D-4D 3 usi, problema este ca in Romania varianta cu 3 usi se ofera doar in configuratia Luxury cu 44.150 euro (TVA inclus) la care nu se poate primii "blocare diferential spate" (doar varianta lunga cu 5 usi se poate comanda Confort cu aceasta optiune). Stiti ca la noi nu poti comanda optionale, in afara de vopsea metalizata
Am studiat site-ul mobile.de la capitolul Toyota LC. In Germania varianta scurta are doar 2 categorii de confort: 5-Sitzer si Luna 5-Sitzer si la fiecare poti comanda optionale suplimentare, sunt liste separate pentru fiecare categorie (asta se poate verifica in toyota.de)
Masina oricum o voi lua pe firma iar daca in Germania prezinti actele, ti-o da cu TVA deductibil, asa am inteles.
Doresc neaparat varianta inferioara pentru a avea blocajul diferentialului pe spate. Dupa site-ul toyota.de, pretul de baza pentru o masina noua culoare alba mat, cu roti inguste, jante otel, fara praguri, bare fata spate negre, ar fi 35.450 euro cu TVA inclus iar daca mai comanzi tapiterie piele, blocare diferential spate (doar la aceasta categorie) si bare longitudinale acoperis pretul ajunge la 38.745 euro iar daca o cumperi pe firma se deduce TVA de 19% si platesti doar 32.559 euro (si bineinteles factura o primesti fara TVA). Iar ulterior, in Romania, daca vrei ii poti vopsi barele in culoarea masinii, ii comanzi praguri, ii cumperi roti de 265/65R17 si va arata la exterior ca si varianta "luna" dar ai blocaj diferential spate (si minus cateva dotari la interior, nu asa de importante, dar poti avea piele cu scaune incalzite!). Si acuma fiti atenti:!
In mobile.de, handler-ul "Schwabenautos Am Gallengraben 5 73529 Schwabisch Gmund / Bargau Tel +49 (0) 7173714223 ofera LC120 3 usi varianta "5-sitzer culoare alba (la alte culori plus 600 euro) la rulaj 1 km la pretul de 30.190 euro cu tva inclus - MwSt. ausweisbar 19%), deci cu peste 5.000 euro mai putin decat daca o cumperi de la reprezentanta Toyota din Germania
Tot asa, ofera si varianta Luna 5 - Sitzer dar la 36.890 euro (asta are roti groase aliaj, praguri, bare in culoarea caroseriei plus ceva dotari suplimentare la interior si fara blocaj diferential spate).
Ce parere aveti de ce ofera handler-ii? Ce inseamna 1km rulata? Asta inseamna masina noua sau rulata? Se ofera garantia normala care se ofera si de catre toyota.de, dar o iei cu cca 5000 euro mai putin! Au alta posibilitate handler-ii sa aduca masinile, sunt stocuri in Europa? Puteti verifica ce v-am scris eu intrand in mobile.de.
Doresc neaparat varianta cu blocaj diferential spate, ajuta totusi mai mult in teren!
Ii multumesc anticipat celui care ma poate lamuri!
cristi98
Sa nu uiti sa iei in calcul si taxa de poluare de cca 6.000 euro (in momentul asta)
cristi98
QUOTE (stanley @ Jan 12 2009, 12:54 AM) *
Ii multumesc anticipat celui care ma poate lamuri!

Pt. "lamuriri" ti-am trimis PM.
Hoinar
QUOTE (cristi98 @ Jan 12 2009, 04:23 PM) *
Sa nu uiti sa iei in calcul si taxa de poluare de cca 6.000 euro (in momentul asta)

Din cate stiu taxa nu se aplica si pe motoare Euro 4...parca fusese suspendata pt motoare Euro 4 sau mai noi...si triplata pt cele mai vechi..
Legionaru'
La motoare pana in 2 litri s-a anulat.
air_wolf
taxa de polutie o s-o platesti si in cazul in care iei masina din romania. de fapt o platesti daca o cumperi de oriunde din europa. cel mai simplu e s-o inmatriculezi in alta tara si sa scrii pe un colant: "guvernul suge!"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.