Help - Search - Members - Calendar
Full Version: catalizator euro 5
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
liviu.nicolae
Salut, mai am o intrebare: daca masina mea e euro 4 pot sa ii pun un catalizator euro 5 ca sa scap de taxa? rolleyes.gif drive.gif
cucuci
nu poti. cei de la RAR se ia de pe norma de poluare din brief ... asta din auzite de la cei de la inmatriculari tongue.gif
George I
Hahaha , super tare ideea , dar nu cred ca merge ! Cum zicea si cucuci cei de la RAR se uita la brief ,nu sub masina . Succes cu inmatricularea !
cristsib
Teoretic se poate, practic te costa o gramada de bani, timp si nervi. Dupa montarea catalizatorului, iti trebuie o hartie oficiala de la reprezentanta marcii de masina (producator) in care sa certifice ca norma de poluare cu noul catalizator este E5. Apoi la RAR iti faci determinarea noxelor (costa aprox.20 mil)- adica categoria de poluare nu ceea ce se face la orice atelier, asta se face numai in Bucuresti. Daca masina corespunde, vei primi incadrarea in E5 dar toate costurile cred ca sunt comparabile cu taxa de la E4, plus ca dureaza cam 2-3 luni. Succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.