Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Taxe vamale
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Radu30230
Buna, imi spuneti va rog conditiile care trebuie sa fie indeplinite pentru a putea inregistra *legal* o masina in tara ?

Voi cumpara un golf iV din germania, cu motor TDI, din anul 1998-2002. Il pot inregistra in Romania ?

Cam ce valoare (in procente) are vama care trebuie sa o platesc ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
James Kilowatt
Fii atent, nu stiu sigur, insa am senzatia ca cele din 1998 si 1999 nu sunt cu EURO3, asa ca risti sa ai probleme. Intereseaza-te inainte de a-l cumpara...
Daca e din UE, in mod normal nu ai de platit decat TVA-ul... pe care-l poti insa recupera de la cel de la care cumperi masina. Ar fi bine sa fie un dealer sau garaj....
Radu30230
Multumesc pentru raspunsuri.

Eu stiam ca Euro 3 a fost introdus in 1998 (are tatal unui coleg un opel astra din 1998 cu euro 3 pe el). Acum ma gandesc ca un golf IV trebuie sa aiba euro 3, avand in vedere ca primele iesite pe banda au fost in 1998 tarziu (or was that '99 ? smile.gif ).

Legat de taxele vamale, esti sigur de treaba cu TVA-ul ? eu stiam ca doar pentru masinile noi fabricate in UE nu se percep taxe vamale.

Si da, intentionez sa o cumpar de la un dealer si sa recuperez TVA-ul smile.gif

Daca mai are cineva alte detalii, il rog sa posteze.
James Kilowatt
Esti sigur de asta din 98 cu euro 3?! Sigur a fost asa, sau a fost adaptata? Eu am un amic care are, insa din ce stie el nu poate fi inmatriculata la noi.... Are T3, sau D3, niste norme germane.
Nu stiu sigur de figura cu taxele vamale, daca se aplica doar la masinile noi sau si la sh. Din ce stiam eu, se aplica la toate, numai ca nu sunt sigur.
Radu30230
Sunt sigur ca 98 masinile trebuiau sa aiba euro 1 ca sa poata fi aduse in tara, asa ca nu vad nici un motiv s-o fi facut euro 3 (mai ales ca este foarte scump).

Legat de taxele vamale ... ai unde sa te interesezi ? Am cautat pe net nenumarate ore si nimic ce m-ar putea ajuta. Imi este groaza sa ma duc la vama sa intreb, o sa stau la coada cateva ore sa primesc niste raspunsuri :evil:
James Kilowatt
N-am de unde... Eu sunt afara, nu inauntru.... ma intereseaza si pe mine figura, pentru ca m-ar tenta si pe mine poate sa inmatriculez o masina in romania smile.gif
Echo
chestia cu TVA e simpla. masina e scoasa din UE, deci este scutita de TVA. in schimb trebuie sa platesti taxe vamale si accize, care pentru un golf 4 de 1,9 tdi pot ajunge la 1500 de euro. daca cumperi masina cu factura si platesti Mehrwertsteuer (tva) ti se da un certificat de origine E1 pe care-l, stampilezi la vama cum ca masina a iesit din EU si poti apoi face demersuri pentru recuperarea TVA. asta presupune sa iei legatura cu dealerul sau sa mergi la finante in localitatea de unde ai cumparat masina si sa-ti iei banii inapoi
James Kilowatt
In franta exista posibilitatea teoretica sa-ti recuperezi foarte repede TVA-ul, daca cumperi masina de la un dealer sau un garaj, cu conditia sa poti demonstra ca o scoti din tara. Te poti intelege cu ei sa ti-o exporte, situatie in care nu mai platesti TVA-ul de la bun inceput, insa trebuie sa fie ei de acord sa-si bata capul cu problema asta.
De taxe vamale, stiam ca nu mai exista....
Radu30230
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Sa speram ca ma voi descurca. Wish me luck wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.