Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme ambreiaj???
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
patzaichin
Salut,



Am si eu de facut o constatare. Am observat ca in momentul in care apas ambreajul se aude un parait ca si cum "crapa" ceva in ea....sunt curios daca e problema tehnica sau se poate sa faca asa din cauza frigului (am intzeles ca la avensis ambreajul nu este pe disc ci hidraulic si se poate sa mai inghete uleiul de acolo)...masina are 9500km si am garantie....la fel si cu placutzele de frana....se aud scartzaieturi mici nu tot timpul la franare....se poate sa fie tot din cauza frigului?

Nu as vrea sa ma duc la service fara sa mai aflu si alte pareri...sincer eu nu prea ma pricep...



Va multumesc
vio
nu e acu actionare pe cablu , ci hidraulic .ambreiaju acelashi sistem are de cand a aparut , modul de actionare este diferit ... nu are cum sa inghetze lichidu de frana la -10 grade ... probabilplaca de presiuna sau furca care ghideaza .. auzi zgomotul afara sau in mashina ? poate sa paraie as asi din pedala
patzaichin
QUOTE (vio @ Jan 6 2009, 01:48 PM) *
nu e acu actionare pe cablu , ci hidraulic .ambreiaju acelashi sistem are de cand a aparut , modul de actionare este diferit ... nu are cum sa inghetze lichidu de frana la -10 grade ... probabilplaca de presiuna sau furca care ghideaza .. auzi zgomotul afara sau in mashina ? poate sa paraie as asi din pedala


Se aude in masina, si e asa ca un pacanit/parait....si am obs azi de dim...afara nu se aude nimic....acum am urcat ca m-ai facut curios...doar in masina se aude...
Iar la placa de frana ma gandesc sa nu fie de la condens, am mai patzit asa la un nissan almera....daca nu mergeam o perioada cu el cand franam la inceput scartzaia si apoi nimic....si acum la avensis...foarte rar....si doar la frana incet....adica maxim vit 2....si cand apes foarte usor pe pedala de frana...

Merci mult
cristsib
De zgomotul la placute la franare usoara, mai multi s-au plans, parerea mea este ca provine de la "franarea asistata", incearca cu dubla pedala sau franare mai hotarata.
bhp
Salut.

Am avut si eu ceva asemanator la Avensis. Se manifesta cam in aceiasi masura pe care o povestesti tu, insa la mine "paraia" pedala de ambreiaj. Am fost la service si au schimbat nu stiu ce "bucsa" de la pedala.

vladpo
Am si eu o problema. Uneori cand plec de pe loc (mai ales dupa ce am mers mai mult in oras), imi vibreaza toata masina. Exact ca si cand cauciucurile nu ar avea aderenta... Nu tot timpul si uneori mai tare, alteori mai slab. Si banuiesc ca este ambreiajul care da primele semne de deces. Am 34000km dar ma gandesc ca nu am avut noroc de ambreiajul cel mai bun si a uite a inceput sa cedeze. Ar putea fi de la altceva? Pareri?
vladpo
Si am fost si la Toyota Sud. Am explicat problema (mi-au spus ca ar fi bine sa vin cand face, desi le-am explicat ca daca masina se raceste degeaba), s-au uitat de 10 ori crucis si au concluzionat ca mai mult ca sigur nu este ambreiajul si problema vine de la debimetru/clapeta de acceleratie murdara.

M-au rugat sa las masina si sa verifice. am lasat masina, dupa 40 minute m-au sunat sa imi spuna ca trebuie sa schimb placutele de frana fata/spate ca nu mai merg mai mult de 2000 de km.

Le-am spus ca le voi schimba la revizie si sa imi rezolve problema la care inca investigau. Au mai investigat ei ce au investigat au curatat clapeta si debimetrul si mi-au spus ca au mers cu ea si nu face in niciun fel. Acum voi observa daca mai face sau nu, desi tind sa cred ca va face.

Ps: placutele se duc la 34.000 si pe fata si pe spate in acelasi timp? am mai avut masini de la alte marci cu discuri pe spate si deobicei cam la 2 schimburi de placute pe fata schimbam si pe spate. Imi miroase a teapza!
In principiu sunt dezamagit pentru ca sunt convins ca nu de aici era problema. Dar sper...
kri
QUOTE (vladpo @ Mar 30 2009, 02:03 PM) *
Si am fost si la Toyota Sud. Am explicat problema (mi-au spus ca ar fi bine sa vin cand face, desi le-am explicat ca daca masina se raceste degeaba), s-au uitat de 10 ori crucis si au concluzionat ca mai mult ca sigur nu este ambreiajul si problema vine de la debimetru/clapeta de acceleratie murdara.

M-au rugat sa las masina si sa verifice. am lasat masina, dupa 40 minute m-au sunat sa imi spuna ca trebuie sa schimb placutele de frana fata/spate ca nu mai merg mai mult de 2000 de km.

Le-am spus ca le voi schimba la revizie si sa imi rezolve problema la care inca investigau. Au mai investigat ei ce au investigat au curatat clapeta si debimetrul si mi-au spus ca au mers cu ea si nu face in niciun fel. Acum voi observa daca mai face sau nu, desi tind sa cred ca va face.

Ps: placutele se duc la 34.000 si pe fata si pe spate in acelasi timp? am mai avut masini de la alte marci cu discuri pe spate si deobicei cam la 2 schimburi de placute pe fata schimbam si pe spate. Imi miroase a teapza!
In principiu sunt dezamagit pentru ca sunt convins ca nu de aici era problema. Dar sper...

Aceeasi problema cu ambreiajul o am si eu. Dupa o rulare de 70-100 km prin oras ,la plecarea de pe loc, tremura tare ciudat .
Corolla mea 1.6 vvt-i are are 95000 Km .
Astept parerile tale dupa ce ai fost in service.
_Constantin_
Si Avensisul meu 1.6 face la fel. Masina are 70.000 km, nu stiu ce sa zic ... am inteles ca mai merge inca atat cu acest ambreiaj ... om vedea.

In legatura cu placutele. E gresita ideea ca la 2 schimburi pe fata merge si unul pe spate. Conteaza foarte mult cum franeaza masina respectiva. Cel mai usor e sa dai roata jos si sa verifici. thumbsup.gif
vladpo
Ma repet ca vad ca nu vreti sa intelegeti. La mine in general asa s-a intamplat la mai toate masinile pe care le-am avut cu schimbarea placutelor. Asa s-a nimerit.
Eu pana acum am cam facut 40.000 cu placutele pe fata, indiferent de masina. Asta mi se pare ciudat. teehee.gif

Vedeti ca am scris prin topicul de service ca am avut dreptate si nu era nevoie de schimbare pe spate. Eu subliniam nesimtirea din serviceul Toyota
_Constantin_
Cu nesimtirea sunt de acord. thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.