Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cauciucuri swift 185x60x15
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Swift
BazaX
Salut,

Unul dintre cauciucurile mele a primit un "cucui", cel mai probabil din cauza unei gropi neprietenoase. Cauciucul trebuie neaparat schimbat!
Am anvelope GoodYear venite din fabrica.

Pe talon, scrie urmatoarele: 185/60R1581H
la Depozitul de Cauciucuri am vazut Cauciuc GoodYear 185/60R15 Excellence 84H la pret zic eu bun: 254RON/buc.

intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Ce fel de cauciucuri sunt cele standard cu care a venit masina mea : vara?, all season ? (iarna stiu ca nu sunt smile.gif )

2. Ce inseamna acel 81H sau 84H de la coada descrierii ? Ma intereseaza caracteristica asta ? In ce masura ?

3. Masina mea are doar 15.000 km iar cauciucurile sunt aproape noi. Pot scimba doar cauciucul bonav ? (toata lumae vorbeste sa le schimbi in pereche).

4. In magazine n-am gasit niciunde cauciuc de dimensiunea asta, ... de unde ati cumparat si la ce pret ?

5. Alte sfaturi ?

merci,
LeonardSZK
81 sau 84 reprezinta indicele de incarcare pe roata: 81 - 462kg, 84 - 500kg
H - indicele de viteza (maxima) garantat de producator; H - 210 km/h
RobertoSW
Daca nu gasesti un cauciuc identic, schimba-le pereche. Incearca la dealer, normal ar fi sa aiba.
drares
Goodyear-urile cu care vine echipat Swift-ul sunt astea si sunt de vara.
RobertoSW
Poate iti va fi de folos:

anvelope
BazaX
QUOTE (RobertoSW @ Jan 5 2009, 12:06 PM) *
Poate iti va fi de folos:

anvelope


Am cautat azi la toti distribuitori de anvelope. (inclusiv link-ul de mai sus)
Nimeni nu are pe stoc modelul cu care vine echipat swift gs: GoodYear 185x60xR15 H84 Eagle TCN5. Mai mult, pentru ca este inceput de an, .. e si greu de spus cand vor avea sad.gif

Am pus azi cauciucuri de iarna pe toate rotile. De la Sara Motors: 1400 RON 4xPirelli SnowControl + jenti. Pana da primavara urmeaza sa schimb si cauciucul bolnav.

merci pentru ajutor.
Iarna blanda !


RobertoSW
Cauta mai atent, sunt la pretul de 320,15 RON.
BazaX
QUOTE (RobertoSW @ Jan 5 2009, 10:52 PM) *
Cauta mai atent, sunt la pretul de 320,15 RON.


He he ... dar nu le au pe stoc ca am intrebat... smile.gif si btw, sunt altii care au acelasi model la 275 RON, dar degeaba, ca tot nu pe stoc, si dureaza.

pe ste-ul mentionat mai sus am gasit link-ul asta care e interesant.
RobertoSW
Il stiam, cu adevarat interesant si folositor in alegerea gumelor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.