Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Indemnizatia de crestere a copilului in UE si nu numai
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
RUE
se tot discuta acest drept al mamelor, eu unul inclin spre un model folosit in statele UE si daca tot suntem cu ei sa fim si ca ei.

Legionaru'
Nu cred ca se va schimba mare lucru.Nu ai vazut ca deja se vaita ca nu prea sunt bani la buget.
drabisan
Ar fi fost foarte frumos sa fie 2 ani cu 85%. Dar, din ce ne informeaza presa ca ar fi prin Europa...ar fi prea frumos. Statele nordice nu intra in calcul, acolo e altceva.
Dar faptul ca s-au cramponat pe tipa aia care a facut o galagie de bani oficial, pe salariu...Pai ea a platit lunar CIC-ul la sute de romance! Acum, ca si ea ar trebui sa isi permita sa stea acasa sa aiba grija de gogoasa ei...brusc, e periculoasa pentru buget! Cit timp dadea era buna, acuma nu mai e!

Probabil or sa dea, dar nu 2 ani si vor plafona valoarea maxima. Si, aproape sigur, vor intra in calcul doar mamele care intra in CIC dupa publicarea normelor in MO. Adica interes minim pentru mamele valoroase. Sint mai bune alea care nu gindesc, nu muncesc, dar fac copii. Alora le ajung 600 de ron si pe ei ii coafeaza!

Asigurarile sociale oricum sint vaca de muls a bugetului si ultima prioritate!
De ce avem nevoie de avioane de lupta si nu de mame capabile sa produca bani? Simplu, mamele nu platesc comisioane...
RUE
eu nu contest nimic.
doar vreau sa vad cum e in alte state.
parca in Germania nu sunt avantaje marete pt mamici, de exemplu...

20krpm
QUOTE (f1anatic @ Dec 29 2008, 04:57 PM) *
O sa ma gindesc


wow. thumbsup.gif

in fine, ideea era ca la noi nu se da nimic. mpare rau daca am fost asa de obscur.
ozz86651
Mi se pare corect, copilul tau e responsabilitatea ta. De ce sa ti-l creasca altii? Aberatia asta cu 85% da nastere numai la coruptie. 2 ani? Haidade... un pas inainte spre deprofesionalizarea femeii.
HalbaSus
QUOTE (ozz86651 @ Dec 30 2008, 07:43 AM) *
Mi se pare corect, copilul tau e responsabilitatea ta. De ce sa ti-l creasca altii? Aberatia asta cu 85% da nastere numai la coruptie. 2 ani? Haidade... un pas inainte spre deprofesionalizarea femeii.

Ok, sunt de acord cu tine in principiu... dar tu platesti impozit in care guvernul a inclus si cotizatia pentru mame, deci eu platesc banii aia... iar cand e sa beneficiez de ei mi se spune ca nu mi se dau decat intr-o anumita limita, desi atunci cand am platit nu mi-a zis nimeni sa platesc mai putin.

E ca si cum as face o asigurare casco pentru un S-klass, as plati constiincios rata, iar cand o dau in gard (e vina mea, responsabilitatea mea) asigurarile m-ar anunta ca nu imi da decat bani cat sa repar un vw passat, ca e imoral sa iau atatia bani de la ei, si ca li se duce naibii bugetul.

Sunt de acord si cu varianta pur capitalista - nu platesc nimic in plus, nu primesc nimic - daca o dau in gard (sau fac copil) e treaba mea si suport consecintele. Si cu varianta "sociala": adica platesc un procent din venitul meu si daca o dau in gard primesc bani. Dar nu pot fi de acord cu varianta intermediara: platesc un procent din venitul meu (adica daca e mare platesc mult) dar cand o fi sa primesc, primesc putin sau deloc.
adrian_flavius
Problema este atitudinea "haiduceasca" a impozitelor din Romania, de gen "hai sa luam de la bogati si sa dam la saraci"...sunt de acord cu redistribuirea veniturilor, ca si principiu bugetar, dar pana la un punct...nu mi se pare normal sa penalizam productivitatea si insasi sursele cele mai bune de venituri fiscale... daca mama aia care a produs 400 000 lei pe an, a si platit impozit la banii respectivi, si a tinut in spinare vreo alte cateva zeci/sute de puturoase, nu vad de ce sa nu stea si ea acasa, tot 2 ani, si pe 85% din veniturile care i-au fost impozitate...e chestie e echitate, pana la urma...

Se pot gasi solutii, si nu neaparat plafonarea si sus si jos a acestor alocatii...unele care sa fie cu mult mai echitabile...din pacate la noi primeaza principiul popularitatii, iar multi dintre conationalii nostri inca nu au reusit sa inteleaga ca statul ar trebui sa sprijine munca, si nu ne-munca...productivitatea, si nu parazitismul...ma rog, aici sunt foarte multe de discutat, nu este cazul pe acest topic, dar era statului-providenta, cu toate incercarile actuale, mai ales in economiile dezvoltate, de a-l revitaliza, doar pentru ca o minoritate bogata vrea sa scape de efectele crizei (vezi nationalizarile din mai multe state, in mai multe ramuri economice), a cam luat sfarsit...statul nu este, nu poate si nu va fi niciodata in stare sa administreze cum trebuie nimic...prin insasi organizarea birocratica pe care se bazeaza, organizare care cauta sa se auto-justifice si auto-perpetueze...
20krpm
ca sa poti sa stai acasa cu 85% din salariu platit timp de 2 ani e ca si cum, inainte de asta, ai renunta cu buna stiinta la salariul pe mai bine de un an si jumatate. te-ai duce la serviciu un an jumate si ai munci pe degeaba, ca sa ai bani de stat acasa cu copilul. in plus, vrei si spitalizare gratuita la nastere (inca vreo $10,000 - cite salarii e asta?), si vrei si asistenta medicala gratuita pentru copil, pina e sa ajunga la virsta la care... aaa... nah, ca-s incurcatura acum, unsure.gif pina la virsta la care i se ofera asistenta medicala gratuita pe baza muncii proprii. (pf.) toti banii astia trebuie "sa se dea", de la stat, si sa fie felie din banii aia cu care trebuie platite scoli, armata, politie, autostrazi de miliarde si studiile de fezabilitate aferente.
klm
Tu vrei politici liberale de dreapta in conditiile in care o parte din liberalii romani habar n-au ce sunt alea. Sa zici mersi ca ai ajuns sa ai cota unica de impozitare.
Halba a vorbit in asentimentul meu, ceva de genul: vrei pensie? fa-ti. vrei asigurare de sanatate? fa-ti. vrei ...? FA-TI. Nu vrei? roaga-te sa fii sanatos si sa mori inainte de a avea nevoie de pensie teehee.gif .
Nici eu nu inteleg cum vine treaba cu incasarea de procente si cu plata de sume fixe confused.gif ; pai cum? eu ma imbolnavesc altfel decat cel ce plateste dublul sau jumatate din contributia mea la asigurarile medicale? adica mie daca-mi curg mucii mi se fac injectii de 10 lei iar celui care plateste mai putin i se fac de 5 lei?
Diesel
problema e ca se ia de la bsaraci si se da la bogati. o femeie cu salariu 5000 ron va incasa 4250 ron. Sa presupunem ca salariul mediu este 1500ron. Cat e contributia la fondul asta? de cati salariati cu salarii medii e nevoie sa se acumuleze 4250ron?

O femeie cu salariul de 1000ron va primi 850ron. Din contributia a cativa salariati de 5000ron cred ca se rezolva.

PS: am stat azi 30min la tv si mi s-a acrit. saptamana trecuta guvernul, saptamana asta indemnizatia pt mame. Parca suferim toti de ADD si nu putem urmari mai mult de un subiect.

Intrebarea initiala a ramas si sunt si eu foarte curios. In US nu exista, in UE? James KW?
ozz86651
Diesel, mai sus scrie de procente, deci nici vorba de luat de la saraci si dat la bogati. Ci pe dos. Ghici cine face mai multi copii?

QUOTE
dar tu platesti impozit in care guvernul a inclus si cotizatia pentru mame, deci eu platesc banii aia... iar cand e sa beneficiez de ei mi se spune ca nu mi se dau decat intr-o anumita limita, desi atunci cand am platit nu mi-a zis nimeni sa platesc mai putin.


Am inteles, dar eu ziceam de varianta capitalista (eventual putin indulcita cu masuri sociale) cum ii spui tu. Adica nu platesti nimic, dar nici nu primesti nimic. Altfel nu ai cum sa faci o varianta onesta din citeva motive:
1. Numarul de copii e variabil, ba mai mult unii oameni sint bolnavi si nu pot sa faca copii. De aia care nu vor numai zic ca deja sint subiectul oprobiului public. Cu alte cuvinte automat unii oameni vor plati pentru ceva ce nu folosesc, unii vor plati impozit pe boala (foarte imoral!) si altii vor avea beneficii.. pai ia sa faci vreo 5 copii, iaca 12.5 ani de stat acasa. Meserie...
2. Statul este un foarte prost administrator al banilor. Daca aduni banii pe care ii platesti toata viata pentru copiii astia, ai sa vezi ca daca i-ai pune deoparte in loc, intr-o investitie cu return mediu si risc mic/moderat ba chiar si intr-o investitie cu return mic si risc 0 (banca, ce mai emite statul din trezorerie etc) ai avea cu mult mai multi bani decit ai primit pentru cei 1-2 copii pe care i-ai facut. Restul ori se duc la cei cu 5 copii, ori se duc in chletuieli de administrare (proasta!) ori in salarii de functrionari care nu fac nimic si sint 3 la o hirtie, ori sint deturnati pur si simplu spre alte scopuri.
Principiul asta e valabil si pentru pensii. Daca aduni banii pe care ii platesti si banii pe care ii primesti (presupunem durata medie de viata) ai sa vezi ca e sub inflatie, cu alte cuvinte pierzi bani, nu cistigi in investitiile pe care le face statul. Smecheria e ca statul nu face de fapt investitii, ci foloseste banii pe care ii dai tu acum ca sa plateasca datoriile catre ceilalti (pensii, alocatii etc) tot acum.

Eu inteleg care e rostul masurii asteia, aceea de a restabili natalitatea pierduta. Problema e ca oamenii care isi fac copii din motive economice nici nu se calca pe degete sa aiba grija de ei si sa cheltuiasca cu educatia lor... cu alte cuvinte, natalitate poate o sa fie, dar calitatea o sa fie cam slaba.
adrian_flavius
Gata, guvernul Poc a hotarat plafonarea indemnizatiei...maximum 3 salarii medii pe economie...adica undeva pe la 3000 de lei...nu stiu suma exact...deci minim 800 de lei, maxim 3000 de lei...

Nici nu mai conteaza, oricum, eu am impresia ca acest guvern va fi si mai pagubos decat cele dinainte...am asa un gol in stomac, gandindu-ma ca guvernarea Poc va fi pe principiul scapa cine poate, ca tot actioneaza in regim de criza...are pe ce da vina nereusitelor...e criza, dom'le, ce mai vrei sa facem noi? ...in afara de a ne umple buzunarele bine-bine, cat se poate, si cat mai e ceva prin vistieria aia golita a tarii...
adrian_flavius
Nivelul indemnizatiei stabilit de guvern
20krpm
QUOTE (adrian_flavius @ Dec 31 2008, 04:00 AM) *
Gata, guvernul Poc a hotarat plafonarea indemnizatiei...maximum 3 salarii medii pe economie...adica undeva pe la 3000 de lei...nu stiu suma exact...deci minim 800 de lei, maxim 3000 de lei...

wow. super. deci 3 luni de stat acasa for free. ce bine ne-ar fi prins si noua asa ceva in primele luni dupa ce a nascut nevasta-mea...
ozz86651
Ceva n-ai inteles sau nu inteleg eu. Nu e vorba de 3 luni, ci de 3 salarii medii pe luna plafon. De stat acasa se sta (parca) 2 ani, nu?
20krpm
ba, nu se poate, ce puii mei. atuncea perioada de dupa nastere nu mai e concediu, e mod de existenta, e meserie de-a binelea. adica io pot sa am un sereleu, s-o angajez pe nevasta-mea cu 3000 sau 4000 pe luna sau cit trebe, face un copil si statu ii da bani? neimpozitati ca deh sint de la buget? si cind au trecut doi ani mai face unu?...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.