Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul Renault Symbol vs Fiat Albea
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
raizen
Ce ati alege intre un Fiat Albea full option, motor 1.4 77cp benzina si Noul Renault Symbol motor de 1.2 75cp benzina, varianta de echipare expression?In Fiat am fost in interior si imi place e destul de spatios dar in Renault nu am fost si am auzit ca se sta cam inghesuit in spate.Si as mai vrea sa stiu cum se comporta Renault-ul cand e incarcat, adica daca se lasa arcurile spate tare. Daca este cineva care are Noul Symbol sa-mi dea si mie niste detalii as fi recunoscator. thumbsup.gif
Cipp
FUGI DE FIAT!
T u d o r
Ambele sunt masini de buget, cu compromisuri. Eu m-as uita si la Logan, la aceiasi bani e mai motorizat/dotat si nu e mai prost, e din aceeasi categorie de masini. In plus, ai beneficia de service mai ieftin si mai raspandit.
raizen
QUOTE (Cipp @ Dec 27 2008, 10:36 PM) *
FUGI DE FIAT!

Da ce are Fiatul ca eu am mers destul de mult cu unul si chiar se comporta bine si e destul de spatios in spate.
Cipp
Of, of, of...! Stiu, n-ai de unde sa stii ca n-ai stat sa citesti cele 145 de pagini dedicate Fiat Albea Activ, ai fi vazut acolo ce hoti sunt cei de la AutoItalia: Fiat Albea este singura masina din Romania si probabil din Europa unde importatorul te obliga sa schimbi distributia la 2 ani, si nu e o suma modica, e vorba de 1500-1600 de ron! Asta daca nu faci 60.000 de km in 2 ani, eu am facut 30.000 de km in 2 ani si am renuntat la garantie. Asta n-ai de unde s-o stii nici daca iti cumperi masina, fiindca hotii de la AI au trecut in Certificatul de Garantie ceva de genul: "...verificare, eventual inlocuire distributie la 2 ani sau 60.000 de km!

In realitate, toti cei care si-au dus masinile la revizia de 2 ani s-au trezit cu sume de plata astronomice, gen 2400 de ron sau 2000 de ron, fara macar sa fie anuntati in prealabil ca urmeaza sa fie efectuata aceasta schimbare a distributiei deloc neglijabila ca pret. Imi imaginez ce a simtit un coleg din Prahova, parca, atunci cand stia ca are de plata in jur de 6-700ron pentru schimbul obisnuit de lichide, filtre eventual placute de frana si s-a trezit cu o factura de 2400 de ron! Bun, si daca nu ai bani, ce faci? Vii cu masina la revizie si apoi te duci sa faci credit?

De-asta spun, ori iti iei Albea, o tii in garantie 2 ani si apoi o intretii in regie proprie - cum am facut si eu si multi alti colegi, fiindca am refuzat sa fim furati pe fata de niste jigodii, ori te duci si iti iei Symbolul si ceri altora pareri despre masina. Eu personal sunt multumit de masina, nu mi-a facut nicio problema dar sa te fereasca Dumnezeu de sacalii din service! Poate ii mai curata criza asta, ca prea au sarit calul!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.