Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Madaras 31.01-01.02.2009
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Intalniri Subaru
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
subidriver
Ca sa nu poluam topicul colegului cu Outback diesel, propun sa continuam discutiile intr-un topic dedicat.
Vf.Madaras este mai populat si mai usor accesibil, atat pentru masina cat si pentru eventualii doritori de o intalnire. E in centrul judetului Harghita si are destule posibilitati de cazare. Cateva pensiuni si poze din zona: AICI S-ar putea sa ajung acolo la sf. lunii decembrie sau inceputul lui ianuarie, sa vad cum e drumul, cazarea, eventuale poze.
Dar ceva mult mai atragator este cabana meteo din Muntii Calimani (Vf. Pietrosu 2100 m), drumul e mai palpitant (~30 km din Toplita) iar peisajul este fantastic cum se vede de acolo de sus (acolo este si orasul parasit - daca ati auzit de el). Dar nu stiu nimic despre conditiile si preturile de cazare, oricum, mai "salbatic" decat pe Madaras, dar...spiritul de aventura conteaza! Un filmulet cu peisajul de pe langa cabana meteo.
Sa speram ca vom reusi o intalnire!

Mircea104901
Harta zonei smile.gif
eporteka
Cool!

M-ati cucerit. Pe mine puteti pune baza intr-un weekend!

Eusebiu
subidriver
O alta descrire a zonei din Calimani. Pe mine m-a cucerit pur si simplu. Am vazut sus Aro si Lada Niva. Daca prindem zapada, sigur putem urca si mai lejer (e drum forestier pe partea din Harghita si am inteles ca e asfaltat pe partea dinspre Vatra Dornei - daca se doreste coborarea spre alta directie).
Harta zonei:
V_I_C_T_O_R
Astept si eu cu nerabdare intalnirea. Ar fi super sa fie in ultimul weekend din ianuarie si sper sa ne adunam cat mai multi. Daca avem noroc sper sa prindem si putina zapada sa fie 'orgia' completa.

Asteptam inscrieri drive.gif
pista
CITAT(V_I_C_T_O_R @ Dec 22 2008, 06:08 PM) *
Daca avem noroc sper sa prindem si putina zapada sa fie 'orgia' completa.


Nici la Odorhei nu este inca zapada, dar de ex. spre Vf.Madaras este din belsug.
La ora actuala drumul nu este abordabil dinspre Capalnita datorita troienelor de peste 1m !
hdi
Hop si eu cu echipajul! Mai ales ca se si schiaza daca am inteles eu bine. Mai vine cineva cu copii?
pista
Cred ca incet-incet se contureaza intalnirea... smile.gif
Inainte de stabilirea exacta a locatiei, ar fi bine de aflat printre altele:
1. venim cu familia, inclusiv copii ? Atunci atingerea locatiei nu trebuie sa fie dificila, si sa aiba conditii acceptabile. De acolo in schimb putem ataca portiuni in care poate e nevoie si de ajutor reciproc devil.gif . In acest timp copii pot fi lasati in grija sotiei wub.gif ..
2. venim fara copii sau chiar numai Pilot+Subaru ? Atunci datele problemei se pot schimba.
3. ce anume asteapta fiecare de la aceasta prima intalnire ?

Eu personal consider ca prima intalnire sa fie un pic mai "soft", incluzand posibilitatea de a testa masinile si pe portiuni mai dificile. Sa ne cunoastem, sa ne simtim bine si sa stabilim impreuna datele urmatoarei intalniri.

Astept cu interes parerile voastre.
V_I_C_T_O_R
Mi se pare ca cea mai buna idee ar fi ca la prima intalnire sa venim cu sotii + copii cine are, adica sa fie putin mai light. Cabana sa fie in limitele bunului simt, ma gandesc ca exista ceva cat de cat in zona, si vedem la fata locului fiecare ce are chef sa faca si cu ce propuneri vine.

Primul lucru totusi mi ar trebui sa stabilim data si sa vedem concret cu cazarea, ca apoi o sa vedeti ca se anunta lumea... teehee.gif

Mircea104901
QUOTE (pista @ Dec 22 2008, 04:19 PM) *
Eu personal consider ca prima intalnire sa fie un pic mai "soft", incluzand posibilitatea de a testa masinile si pe portiuni mai dificile. Sa ne cunoastem, sa ne simtim bine si sa stabilim impreuna datele urmatoarei intalniri.


sunt de acord.
aduceti cablurile de tractare ninja.gif turned.gif

mi se pare normal sa fie si sotiile/copii. doar nu ne intrunim la offroad extrem. nu avem "dotarea" necesara smile.gif

o intebare: se accepta si echipaje cu alte 4x4(gen outlander,cr-v,etc)?
bobita
Buna ziua,
Dau si eu buzna, desi de felul meu sint mai tacut, da daca e vorba de vreo plimbare cu Subaru pe coclauri nu pot rezista....
Sint Bob din Botosani, am un Forester 2.0 din 2007, pasionat de motoare boxer, am boxere inclusiv la motociclete smile.gif
Ideea cu Mtii Calimani e...savuroasa de-a dreptul.Am facut o pasiune anii trecuti pentru muntii astia si ii cunosc destul de bine, sint in zona f multe posibilitati de distractie pt un posesor de subaru, de la drumul toplita-vatra dornei prin cariera, foarte fain dar care ar putea parea cam "hard" pt unii mai putin iesiti de pe sosea, desi nu este dificil, mai usor decit Transalpina de ex,pina la rute ocolitoare dar pline de noroi prin Bilbor-Paltinis si variante.Locurile sint frumoase si relativ lipsite de "turisti"....Am facut drumurile astea si cu motocicleta, si cu Dacia si cu Subaru, sint accesibile toate.
So, daca ma primiti si pe mine, cu familie sau nu(am 2 copii), I'm in!
Ma ofer chiar sa fac o recunoastere in prealabil drive.gif
vlademir
QUOTE (Mircea104901 @ Dec 22 2008, 11:48 PM) *
QUOTE (pista @ Dec 22 2008, 04:19 PM) *
Eu personal consider ca prima intalnire sa fie un pic mai "soft", incluzand posibilitatea de a testa masinile si pe portiuni mai dificile. Sa ne cunoastem, sa ne simtim bine si sa stabilim impreuna datele urmatoarei intalniri.


sunt de acord.
aduceti cablurile de tractare ninja.gif turned.gif

mi se pare normal sa fie si sotiile/copii. doar nu ne intrunim la offroad extrem. nu avem "dotarea" necesara smile.gif

o intebare: se accepta si echipaje cu alte 4x4(gen outlander,cr-v,etc)?

Eu zic ca pot veni si alte 4X4, atat timp cat au stickere cu "Subaru/Toyota rules!" rolleyes.gif
Zetics
Ca sa fim politically corecti, trebuie sa spunem ca Subaru/Toyota/Nissan/Mitsubishi/Daihatsu/Honda rulz! teehee.gif
klm
Deci nu se pune problema sa pot veni cu chiusaptele sau cu icscinciu'?

FAR EASTERN
QUOTE (bobita @ Dec 23 2008, 07:41 AM) *
Sint Bob din Botosani, am un Forester 2.0 din 2007, pasionat de motoare boxer, am boxere inclusiv la motociclete smile.gif



Salut bobita! Bun venit pe forum. thumbsup.gif Atat. Deocamdata.... cool.gif
subidriver
@bobita Presimt ca noi doi vom face recunoasterea prin Calimani yes.gif , din moment ce am mai fost prin zona. drive.gif
Sper sa pot ajunge si eu sau Pista la Madaras ca sa vedem conditiile concrete in care putem organiza treaba asta.
Mai tinem legatura...
bobita
QUOTE (subidriver @ Dec 23 2008, 11:36 AM) *
@bobita Presimt ca noi doi vom face recunoasterea prin Calimani yes.gif , din moment ce am mai fost prin zona. drive.gif
Sper sa pot ajunge si eu sau Pista la Madaras ca sa vedem conditiile concrete in care putem organiza treaba asta.
Mai tinem legatura...



Cu placere wink.gif
Cind ai chef de o plimbare nu ezita...

@far eastern
Multumesc, tirziu am vazut locatia....
pista
CITAT(klm @ Dec 23 2008, 09:29 AM) *
Deci nu se pune problema sa pot veni cu chiusaptele sau cu icscinciu'?


Parca exista topic mai adecvat pentru acestea... dar nu vreau sa par prea nepoliticos...sunt inca "novice"...
Dar cu acordul vostru putem alege un traseu suficient de moale, alunecos si inclinat in care Symmetrical AWD Subaru sa arate superioritatea biggrin.gif.
M A R I A N
Eu mereu am vrut sa vad cu ochii mei cum se comporta quattro si x-drive comparativ cu Subaru... rolleyes.gif
V_I_C_T_O_R
QUOTE (pista @ Dec 23 2008, 08:54 PM) *
QUOTE (klm @ Dec 23 2008, 09:29 AM) *
Deci nu se pune problema sa pot veni cu chiusaptele sau cu icscinciu'?


Parca exista topic mai adecvat pentru acestea... dar nu vreau sa par prea nepoliticos...sunt inca "novice"...
Dar cu acordul vostru putem alege un traseu suficient de moale, alunecos si inclinat in care Symmetrical AWD Subaru sa arate superioritatea biggrin.gif.


Ahahahah!! Imi plac remarcile astea putin rautacioase si imi place si mie sa apelez la ele cand ma calca cineva pe mandria Subaru. De exemplu, tocmai imi cumparasem Impreza, si la o vizita la showroom-ul Peugeot din Arad (eu fiind un mare iubitor de Peugeot - am avut 206 cc, 307 cc, 307 SW si 607), unul dintre baietii de la vanzari a iesit afara sa vada noua achizitie si ma intreaba ' Ce e cu Loganu asta? '. In momentul urmator am vazut negru in fata ochilor, dar m-a calmat repede prietenul meu care era cu mine si a zis ' Defapt...ce stie taranu ce-i sofranu? ' Si avea foarte mare dreptate....pacat ca respectivul lucra intr-o reprezentanta auto si ma asteptam sa stie cate ceva despre masini...

Scuze pt offtopic dar citind randurile de mai sus mi-am adus aminte si simteam nevoia sa va povestesc.

P.S.: Cand si la cine trimit banii pt cazare? biggrin.gif
pista
CITAT(subidriver @ Dec 23 2008, 11:36 AM) *
@bobita Presimt ca noi doi vom face recunoasterea prin Calimani yes.gif , din moment ce am mai fost prin zona. drive.gif
Sper sa pot ajunge si eu sau Pista la Madaras ca sa vedem conditiile concrete in care putem organiza treaba asta.
Mai tinem legatura...


La Madaras se duce fratele meu joi. Impresii indirecte vineri.
Eu cred ca urc duminica sau luni. Revin cu relatari.
In Calimani m-as duce si eu cu voi, cunoscatorii zonei, dar numai spre inceputul anului viitor am timp liber.
pista
CITAT(M A R I A N @ Dec 23 2008, 10:05 PM) *
Eu mereu am vrut sa vad cu ochii mei cum se comporta quattro si x-drive comparativ cu Subaru... rolleyes.gif


E o idee buna sa vezi "live" o comparatie de acest gen.
In conditiile propuse de mine iese invangator AWD Subaru, iar pe teren mai ferm datorita motorizarii superioare cred ca se comporta la fel de bine, sau chiar mai bine.
Intrebarea este ce anume dorim sa comparam si care sunt termenii de comparatie.
pista
CITAT(V_I_C_T_O_R @ Dec 23 2008, 10:07 PM) *
P.S.: Cand si la cine trimit banii pt cazare? biggrin.gif


Ar fi bine de stabilit (de comun acord) locatia si data exacta cool.gif
klm
CITAT(pista @ Dec 23 2008, 10:54 PM) *
Dar cu acordul vostru putem alege un traseu suficient de moale, alunecos si inclinat in care Symmetrical AWD Subaru sa arate superioritatea biggrin.gif .

Nu mi-o luati in nume de rau insa nu va considerati masinile mai bune decat sunt verymad.gif .
vlademir
Topicul nu se cheama Superioritatea Subaru. In atentia celor care eventual ar vrea sa raspunda domnului de mai sus, va rog sa ii cititi postarile si de pe alte topicuri. Parerea mea este ca e vesnic pus pe harta, asa ca nu se va ajunge la niciun rezultat, oricum ideea topicului nu este de a demonstra oricui vreo eventuala superioritate, aici scriu iubitorii de masini Subaru si atat. Eu, personal, cred ca era sa ma mai incontrez pe forumul Toyota cu klm dar am cedat primul, si nu-mi pare rau.


Sarbatori fericite tuturor, inclusiv lui klm, si ne vedem la facies in ultimul weekend din ianuarie, ramane clar stabilit, da?
klm
Precizez ca acesta, cu voia voastra, va fi ultimul raspuns (asa cum ar fi fost cel cu chiusaptele).
vlademir, hai sa-ti arat 2 citate de-ale tale care se contrazic:
CITAT(vlademir @ Dec 23 2008, 08:53 AM) *
Eu zic ca pot veni si alte 4X4, atat timp cat au stickere cu "Subaru/Toyota rules!" rolleyes.gif

CITAT(vlademir @ Dec 24 2008, 10:22 AM) *
aici scriu iubitorii de masini Subaru si atat.

N-am nicio intentie sa ma incontrez smile.gif (si nici pe Toyota n-am avut de gand) mai ales ca am doar ganduri pozitive asa cum ar fi frumos sa avem fiecare dintre noi macar in perioada sarbatorilor.
Hai sa imi explic mesajul cu chiuul: la intalnirile la care am fost (cu cei de pe alt forum monomarca) si intalnirile facute de masini.ro (care, daca nu ma insel, au fost initiate de posesorii de Toyota si la care, din pacate, nu am participat niciodata) au presupus socializarea, cunoasterea persoanelor din spatele pseudonimelor, schimbul de pareri, aprecieri aduse la adresa masinilor dar nu am auzit sa fie exclusi posesorii altor marci de masini (in Gl s-au facut intalniri comune intre posesori de VW+reno+daewoo - nemtia, franta, coreea - la care au fost si posesori de BMW, Mitsubishi, Skoda, Volvo etc fara a fi priviti ca outsideri, erau considerati, pur si simplu, tot niste pasionati de masini).
Aveti tot dreptul sa faceti intalniri monomarca (si posesorii de Alfa ne-au aratat cat de frumoase pot fi) insa ideea:
CITAT(Zetics @ Dec 23 2008, 09:38 AM) *
Subaru/Toyota/Nissan/Mitsubishi/Daihatsu/Honda rulz! teehee.gif

omoara macar o parte din ceea ce inseamna intalnirile intre posesorii de masini.
Sarbatori fericite fiecaruia dintre noi si mache lãv not var thumbsup.gif !
vlademir
Ideea cu stickerele era o gluma.
pista
CITAT(klm @ Dec 24 2008, 09:10 AM) *
CITAT(pista @ Dec 23 2008, 10:54 PM) *
Dar cu acordul vostru putem alege un traseu suficient de moale, alunecos si inclinat in care Symmetrical AWD Subaru sa arate superioritatea biggrin.gif .

Nu mi-o luati in nume de rau insa nu va considerati masinile mai bune decat sunt verymad.gif .


De ce as lua in nume de rau rolleyes.gif ?
In conditiile propuse de mine un Subaru AWD de cca. 1,5To, cu centrul de greutate mai coborat fata de alte SUV-uri mai grele are multe avantaje. Doriti sa vedeti ? Veniti la un test comparativ cu un alt SUV.
Cred ca un posesor Subaru stie de ce a ales Subaru yes.gif.
Craciun Fericit beer.gif !
iulian_1976
....asteptam si fotografiile aferente pe unde ati colindat de sarbatori thumbsup.gif .

Chiar ar fi interesant un test intre posesorii Outback/Audi quattro/Toyota LC(Rav4)/Mitshu.Pajero. rolleyes.gif
...sa ne dumirim cum se misca.

Craciun fericit!
V_I_C_T_O_R
Mai baieti....cred ca toata lumea a mancat prea mult de sarbatori si s-a lasat pe tanjala. Nimeni nu mai zice nimic...
Dupa ultimele zile in care m-am obisnuit cu fel de fel de comentarii, incep sa ma plictisesc tongue.gif .

Oricum, va doresc si eu Sarbatori Fericite si un An Nou plin de impliniri!!....si da Domnu tot asa reduceri la Subaru biggrin.gif beer.gif

Salut si numa bine!

pista
Buna ziua tuturor !
Este destul de frig prin Harghita, azi dimineata au fost masurate -22C la M.Ciuc si -14C la Odorhei.
In schimb nu este suficienta zapada, zapada este destul de subtire pentru practicarea sporturilor de iarna. Dar deja suficienta pentru a testa Subaru pe portiune Izvoare - Harghita Madaras. Portiune cu o lungime de cca. 10 km si diferenta de nivel 900 m ! Pe ultima treime cu niste serpentine frumoase.
Eu cred ca voi urca la inceputul anului viitor, dupa care voi relata mai pe larg.(inclusiv fotografii)
Sper sa mai ninga pana la intalnirea noastra.
V_I_C_T_O_R
QUOTE (pista @ Dec 28 2008, 01:38 PM) *
Buna ziua tuturor !
Este destul de frig prin Harghita, azi dimineata au fost masurate -22C la M.Ciuc si -14C la Odorhei.
In schimb nu este suficienta zapada, zapada este destul de subtire pentru practicarea sporturilor de iarna. Dar deja suficienta pentru a testa Subaru pe portiune Izvoare - Harghita Madaras. Portiune cu o lungime de cca. 10 km si diferenta de nivel 900 m ! Pe ultima treime cu niste serpentine frumoase.
Eu cred ca voi urca la inceputul anului viitor, dupa care voi relata mai pe larg.(inclusiv fotografii)
Sper sa mai ninga pana la intalnirea noastra.



Asteptam impresii cat mai curand. Si sa nu uiti de rezervarile pentru intalnirea de la sfarsitul lunii.
pista
Ieri am urcat la Harghita Madaras dinspre Capalnita si am coborit spre Izvoare.
Vestile proaste: nu mai sunt locuri libere in Cabana Madarasi si Pensiunea Sugo in weekend luna ianuarie. Aici preturile sunt de cca. 30-70 RON/pers/noapte in functie de tipul camerei. Ar fi si o varianta la Pensiunea 21 Grame, dar exista un singur dormitor comun cu paturi supraetajate pt. cca. 32 persoane, pret 25 RON/pers/noapte. Suficiente locuri libere sunt la noua Pensiune Petho, conditii excelente, camere pt. 2-3-4 persoane, dar preturi piperate 200 RON/pers/noapte !
Vestile bune: drumul acoperit de zapada nu foarte circulat dinspre Capalnita, suficient de dificil ca sa poate fi abordat numai cu 4x4 mai ales pe ultima portiune cu serpentine ! Foarte distractiv, mai ales pentru cei care nu sunt obisnuiti cu astfel de trasee de iarna, dar nu numai. E un traseu care cere atentie si un pic de indemanare. Peisajul nu este foarte bland din cauza taierilor masive de molizi/brazi.
La cota 1.600 m, unde sunt cabanele si pensiunile este un strat de zapada de cca. 40 cm care permite si schiatul pe unele partie.
Am coborit spre Izvoare, un drum inconjurat de padure, suficient de denivelat, chiar cu santuri formate de tractoare, autoturisme, care nu te lasa sa te relaxezi foarte mult. Bineinteles totul acoperit cu zapada si gheata. Nu am avut curajul sa cobor cu peste 50 km/h. Dupa cca. 10 km am ajuns la intersectia cu Izvoare, unde chiar montau pe un autoturism care dorea sa urce lanturi . Atunci am apreciat si mai mult ca sunt la volanul unui Subaru, si nu am nevoie de lanturi.
Am si cateva poze facute pe traseu, incerc sa descarc de pe telefonul mobil in cursul zilei de maine.

URGENT: cati dorim sa venim, si care sunt pretentiile fiecaruia referitor la cazare. Camere separate si/sau comune, nivel de confort/pret, cu sau fara masa etc. Ar trebui sa ne miscam foarte rapid ca sa gasesc cazare la sfarsitul lunii.
eporteka
Eu, vreau sa particip la intalniera SUBARU, suntem 2+1, si as avea nevoie de o dubla, masa a la carte.

Sunt disponibil in aproape orice weekend.

Eusebiu
V_I_C_T_O_R
QUOTE (pista @ Jan 8 2009, 11:11 PM) *
Ieri am urcat la Harghita Madaras dinspre Capalnita si am coborit spre Izvoare.
Vestile proaste: nu mai sunt locuri libere in Cabana Madarasi si Pensiunea Sugo in weekend luna ianuarie. Aici preturile sunt de cca. 30-70 RON/pers/noapte in functie de tipul camerei. Ar fi si o varianta la Pensiunea 21 Grame, dar exista un singur dormitor comun cu paturi supraetajate pt. cca. 32 persoane, pret 25 RON/pers/noapte. Suficiente locuri libere sunt la noua Pensiune Petho, conditii excelente, camere pt. 2-3-4 persoane, dar preturi piperate 200 RON/pers/noapte !
[


Esti sigur ca e 200 ron/pers/noapte si nu 200/camera/noapte? 200/pers mi se pare.....hihi ENORM! Oricum si eu vreau sa vin sigur, noi suntem 4 pers, pentru ca prietenul meu cand a auzit de "expeditie" a spus ca vrea sa participe si el neaparat. Cazarea e ok atata timp cat este curat, o baie in camera si un loc unde sa mancam ceva sa avem putere a doua zi sa tinem de covrig si sa mestecam in benzina biggrin.gif
pista
Suficiente locuri libere sunt la noua Pensiune Petho, conditii excelente, camere pt. 2-3-4 persoane, dar preturi piperate 200 RON/pers/noapte !

VESTE BUNA smile.gif !
Azi dimineata am vorbit cu fiul patronului Pensiuii Petho si mi-a zis ca pretul este pe camera dubla, care poate fi suplimentat cu un pat pentru copil. Adica 200 RON/camera/noapte cu micul dejun inclus ! Conditiile sunt la un nivel ridicat, camera, toaleta+dus, televizor LCD, restaurant a la carte. Panorama superba.
Ce ziceti ?
Rezervare pe 31 ianuarie (sambata) sau si pe 30 ianuarie (vineri) ?
http://www.turistinfo.ro/harghita_madaras/cazare-hoteluri-vile-pensiuni-harghita_madaras.html
Pensiunea Petho

ASTEPT RASPUNSURI CAT MAI URGENT POSIBIL !
vlademir
Intrebare: sunt absolut necesare anvelopele de iarna? Pana acum, la Arieseni, m-am descurcat cu cele de vara, inclusiv am reusit sa ies din zapada inghetata dupa 5 zile de stationare. Intreb deoarece o investitie in cauciucuri de iarna m-ar dezechilibra complet.
V_I_C_T_O_R
Hehe....ti-am zis eu!! thumbsup.gif

Din partea mea se poate conta pe mine de Vineri pana Duminica. Chiar daca vor fi care merg doar de sambata eu vreau sa merg de duminica pentru ca am de venit mult de la Arad, si macar smbata sa fie zi plina.

Deci noi suntem 4 persoane, adica 2 cam dbl. O sa vorbesc cu domnul de la pensiune sa vedem cum facem cu plata ca nu are rost sa-ti facem tie de lucru. Si asa e super ca ai gasit pensiunea asta ff faina.
pista
CITAT(vlademir @ Jan 9 2009, 10:18 AM) *
Intrebare: sunt absolut necesare anvelopele de iarna? Pana acum, la Arieseni, m-am descurcat cu cele de vara, inclusiv am reusit sa ies din zapada inghetata dupa 5 zile de stationare. Intreb deoarece o investitie in cauciucuri de iarna m-ar dezechilibra complet.


Ce anvelope ai pe masina ? Nu cumva Yokohama G900 ?

V_I_C_T_O_R
QUOTE (vlademir @ Jan 9 2009, 10:18 AM) *
Intrebare: sunt absolut necesare anvelopele de iarna? Pana acum, la Arieseni, m-am descurcat cu cele de vara, inclusiv am reusit sa ies din zapada inghetata dupa 5 zile de stationare. Intreb deoarece o investitie in cauciucuri de iarna m-ar dezechilibra complet.


Parerea mea cu Subaru si cauciucurile de iarna.... De urcat urci cam peste tot, mai ales ca Yokohama-urile ce le ai si tu pe masina au ceva striatii in plus fata de majoritatea de vara cu putine asperitati. Problema mare pe care o vad iarna la un Subaru cu cu cauciucuri de vara este ca se te opresti este mult mai greu. La urcat te bazezi pe toate 4 rotile fie ele adecvat sau nu incaltate, dar la oprire, acolo vine partea nasoala. Oricum parerea mea este ca atata timp cat nu va fi o zapada foarte mare, te vei descurca fara probleme si cu cauciucurile din dotare.

Asteptam totusi o parere avizata de la pista care stie concret dificultatea traseului.
vlademir
Ba da.
pista
CITAT(V_I_C_T_O_R @ Jan 9 2009, 10:25 AM) *
Hehe....ti-am zis eu!! thumbsup.gif

Din partea mea se poate conta pe mine de Vineri pana Duminica. Chiar daca vor fi care merg doar de sambata eu vreau sa merg de duminica pentru ca am de venit mult de la Arad, si macar smbata sa fie zi plina.

Deci noi suntem 4 persoane, adica 2 cam dbl. O sa vorbesc cu domnul de la pensiune sa vedem cum facem cu plata ca nu are rost sa-ti facem tie de lucru. Si asa e super ca ai gasit pensiunea asta ff faina.


Da, ai avut dreptate cu pretul !
Hihi...adica vii de duminica si stai pana duminica biggrin.gif ? (Scuze, dar nu m-am putut abtine... teehee.gif)
Suna pe Dl. Pethõ Attila 0745-242.358, el se ocupa de rezervari.

Daca vom fi cativa cu Subaru, vorbesc cu cei de la Clubul Off-Road Odorheiu Secuiesc sa recomande un traseu aproape de Madaras Harghita pentru doritorii de senzatii tari devil.gif . Traseu pe care voi parcurge in prealabil.
Deja traseul dinspre Capalnita nu este foarte soft pe ultima portiune.
V_I_C_T_O_R
QUOTE (pista @ Jan 9 2009, 10:59 AM) *
QUOTE (V_I_C_T_O_R @ Jan 9 2009, 10:25 AM) *
Hehe....ti-am zis eu!! thumbsup.gif

Din partea mea se poate conta pe mine de Vineri pana Duminica. Chiar daca vor fi care merg doar de sambata eu vreau sa merg de duminica pentru ca am de venit mult de la Arad, si macar smbata sa fie zi plina.

Deci noi suntem 4 persoane, adica 2 cam dbl. O sa vorbesc cu domnul de la pensiune sa vedem cum facem cu plata ca nu are rost sa-ti facem tie de lucru. Si asa e super ca ai gasit pensiunea asta ff faina.


Da, ai avut dreptate cu pretul !
Hihi...adica vii de duminica si stai pana duminica biggrin.gif ? (Scuze, dar nu m-am putut abtine... teehee.gif)
Suna pe Dl. Pethõ Attila 0745-242.358, el se ocupa de rezervari.

Daca vom fi cativa cu Subaru, vorbesc cu cei de la Clubul Off-Road Odorheiu Secuiesc sa recomande un traseu aproape de Madaras Harghita pentru doritorii de senzatii tari devil.gif . Traseu pe care voi parcurge in prealabil.
Deja traseul dinspre Capalnita nu este foarte soft pe ultima portiune.


Hai mah nu fi rau, am gresit si eu dar am scris ca se poate conta pe mine de vineri pana duminica. rolleyes.gif

Is curios cati ne vom aduna...
hdi
Power is nothing without control.
Nu te poti astepta la performantele normale ale masinii atata timp cat mergi iarna cu cauciucurile de vara.
Oricum anvelopele stock am inteles ca ar fi allseason. Adica iarna mai proaste decat cele de iarna iar vara mai proaste decat cele de vara. La ce sunt bune ele? Vara pe macadam, pamant etc
pista
@Vlademir
Cu G900 poti sa urci cum spune si Victor, caci sunt un fel de ALL SEASON. La coborare trebuie mai multa prudenta, atentie la franare chiar si cu frana de motor, mai ales in curbe.
Pe varianta Capalnita nu sunt sigur ca e o idee foarte buna fara anvelope de iarna, chiar daca vorbim de Subaru. Pe aceasta portiune eu nu as incerca sa cobor fara anvelope de iarna. De urcat merita o incercare !
Pe varianta Izvoare nu cred sa ai probleme. La coborare totusi nu strica precautia. Dar la urcare te vei lamuri oricum.
Chiar ar fi interesant sa vedem diferentele de tractiune in functie de anvelope.
pista
CITAT(V_I_C_T_O_R @ Jan 9 2009, 11:06 AM) *
Hai mah nu fi rau, am gresit si eu dar am scris ca se poate conta pe mine de vineri pana duminica. rolleyes.gif

Is curios cati ne vom aduna...


Nu sunt rau, imi cer scuze...Greseala ta fata de a mea e floare la ureche.

Si eu astept cati ne adunam.

Ideea ta de a veni de vineri e foarte buna, avand in vedere drumul lung.
Noi am fost de Revelion la Szeged. Pe ce ruta doriti sa veniti de la Sebes ?
V_I_C_T_O_R
@pista

Pai m-am gandit sa venim pe varianta Sebes - Sibiu - Medias - Sighisoara - Odorhei - Izvoare. Nu imi place pe la Alba Iulia ca mi se pare ca drumul ala e tot timpul foarte aglomerat, dar daca ai tu alte sugestii, astept cu placere.

G900 sunt un fel de All Season datorita profilului destul de striat pe care il au dar oficial ca model si ca si compozitie a cauciucului este un cauciuc de vara. Stiu cu siguranta pentru ca nici eu nu am vreut sa fac investitia destul de mare in cauciucurile de iarna, crezand ca am all season. Ei, la o cercetare amanuntita pe net si la un service de anvelope unde umblu eu de obicei, am aflat ca modelul acesta este clar de vara.

Chestia cu urcatu si coboratu am testat-o pe propria piele pe vremea cand aveam Impreza. Era prima zapada la Semenic, a nins vreo 30 cm intr-o noapte, si am plecat cu 2 prieteni asa de distractie. Bineinteles aveam cauciucuri de vara pe jumatate uzate deja. Urcatul pe gheata si zapada a fost chiar floare la ureche, nu am intampinat absolut nici o problema, dar in schimb la coborare, la viteze mai mari de 10km/h efectiv masina nu mai lua viraje, de oprit ce sa mai vorbim. Deci hdi are dreptate, atata tot ca la coborare simti din plin lipsa anvelopelor de iarna.
pista
@VICTOR
Si eu folosesc de 5-6 ori pe an varianta Sebes - Sibiu - Medias - Sighisoara - Odorhei - Izvoare. E varianta mai buna, mai rapida si de mai buna calitate.

G900 este exact cum ai descris. Se vede ca esti in tema.
Eu am derapat cu ele intre Odorhei si M.Ciuc in noiembrie 2007, noroc ca eram singur pe sosea in portuinea respectiva. Cu greu am reusit sa redresez masina. Totul s-a intamplat la o viteza de numai 60-70km/h. Soseaua era patinoar, gheata peste care s-a depus si zapada. La noi in Harghita trebuie sa te pregatesti pentru iarna deja din octombrie.

Pe Impreza ce cauciucuri de vara ai avut ?
Mircea104901
Salutare tuturos si "La multi ani"!

Sigur, pana acum, suntem 2 persoane. Maine o sa stiu daca o sa fim 4. Conditiile de la 200ron/noapte sunt ok. Deci vreau deocamdata 1 camera dubla.
Si pot numai de sambata pana duminica sad.gif



Daca se merge si de vineri, poate coboara cineva sa ne indrume si pe noi cei de "sambata" smile.gif thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.