Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Koenigsegg? Veyron? Nope! Shelby!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Rebel
deci cea mai rapida masina nu este nici Koenigsegg si nici Veyron (care nu a fost cea mai rapida oricum).
In momentul de fata este Shelby Aero.

Horsepower: 1287 bhp @ 6075 rpm
Torque: 1112 ft-lbs @ 6150 rpm
Redline: 7200 rpm

http://www.shelbysupercars.com/index.php

Si o lista cu cele mai rapide masini. Se pare ca inca unii sustin ca Veyron ar fi mai rapid decat Koenigsegg...
Dupa cum se stie McLaren cu al sau motor BMW S70 V12 engine a fost de neinvins si a detinut suprematia mondiala din 1995 pana in 2005. Si este inca superior masinilor de productie recenta gen Ferrari, Lamborghini si Porsche... thumbsup.gif
Un McLaren F1 se vinde pentru o suma ce depaseste usor 3.5 milioane de dolari.

http://www.thesupercars.org/fastest-cars/f...ld-top-10-list/
James Kilowatt
QUOTE (Rebel @ Dec 21 2008, 04:14 AM) *
Horsepower: 1287 bhp @ 6075 rpm
Torque: 1112 ft-lbs @ 6150 rpm
Redline: 7200 rpm


http://www.thesupercars.org/fastest-cars/f...ld-top-10-list/



Aici ceva scartaie.... cifrele sunt aiurite, nu au cum sa fie corecte toate simultan.

In rest, astept sa mai scada pretul cu criza asta biggrin.gif Si evident, sa apara dizalul biggrin.gif
Rebel
de ce ? Ti se pare torque-ul prea mare?
AZAZEL
QUOTE (Rebel @ Dec 22 2008, 06:43 PM) *
de ce ? Ti se pare torque-ul prea mare?


probabil faptul ca turatia la care este obtinut torque-ul este mai mare ca turatia la care este obtinuta puterea maxima.
si eu m-am gandit la asta.
James Kilowatt
Pai torque mai mare la turatie mai mare -> putere mai mare. Nu are cum puterea sa fie maxima la o turatie mai mica decat turatia de cuplu maxim.
Alex-F1
Si mie mi s-a parut ciudat.....ce facusi Rebelule, dadusi cu mucii in fasole..... tongue.gif Ai tras ceva la masea??? Prea devreme o luasi frate cu sarbatorile.... biggrin.gif
T u d o r
Da' curbele cum le ia? Ca masini foarte rapide in linie dreapta au mai fost.
mike.omega
QUOTE (Alex-F1 @ Dec 23 2008, 08:31 PM) *
Si mie mi s-a parut ciudat.....ce facusi Rebelule, dadusi cu mucii in fasole..... tongue.gif Ai tras ceva la masea??? Prea devreme o luasi frate cu sarbatorile.... biggrin.gif

E usor sa acuzi dar de ce sa nu oferim dreptul la replica. Poate o fi gresit, poate nu, dar sa nu acuzam ca a luat una la masea sau mai stiu eu ce, ca nu e frumos smile.gif
Hoinar
QUOTE (mike.omega @ Dec 23 2008, 10:56 PM) *
...
E usor sa acuzi dar de ce sa nu oferim dreptul la replica. Poate o fi gresit, poate nu, dar sa nu acuzam ca a luat una la masea sau mai stiu eu ce, ca nu e frumos smile.gif


Omu' n-a gresit...asa scrie pe site-ul producatorului smile.gif.
Alex-F1
QUOTE (mike.omega @ Dec 23 2008, 05:56 PM) *
sa nu acuzam ca a luat una la masea sau mai stiu eu ce, ca nu e frumos


Hai bre, iara dramatizezi.....credeam ca gluma va fi luata ca atare..... teehee.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.