Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Barilul de petrol - 35 de dolari !!!
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
f1anatic
QUOTE
PETROLEUM ($/bbl)
PRICE* CHANGE % CHANGE TIME
Nymex Crude Future 35.10 -1.12 -3.09 12:23
Dated Brent Spot 40.73 -.34 -.83 12:53
WTI Cushing Spot 35.88 -.34 -.94 12:01


La ora 12:10 CST (-6 GMT) adica 20:00 ora Romaniei, Vineri 19 Dec 2008
http://www.bloomberg.com/energy/

In sfirsit nu mai profita vagabonzii aia miliarde ci doar zeci poate chiar sute de milioane.

NYMex - New York Mercantile Exchange
vio
thumbsup.gif e oki dar sa se faca si la voi litru de benzina ca in UE si restu lumii sa nu mai profitati doar voi de pretz mic la litru
T u d o r
Mai bine il fac la noi ca la ei.
ozz86651
Pai nu e mare lucru, vorbiti si voi cu guvernul sa taie 75% din taxele pe benzina.
Alex-F1
Guvernu ala mai bine-si taie lui altceva, decat sa taie din preturi.... confused.gif
James Kilowatt
La mine tractorina a ajuns 84 centi iar benzina 1E. Nu ma pot plange, la un moment dat era 1.35 tractorina si 1.5 benzina.... Exact acum un an, cand am luat dizalul, motorina era 1.05.

Iar GPL-ul e 33 centi whistling.gif
RUE
oara la sauditi si in venezuela cat mai e benzina?
klm
La aia cred ca la un cumpararea unui kil' de apa primesti si plinul gratis.
RUE
nu i chiar asa. si la ei costa dar putin. cert este ca daca iei apa de baut de la alimentara te costa mult mai scump ca benzina.
cu 10 usd dadea peste rezervorul.
Cristi2
in Venezuela am impresia ca vorbim de 2 centi litru de benzina.
AZAZEL
QUOTE (James Kilowatt @ Dec 20 2008, 10:17 AM) *
La mine tractorina a ajuns 84 centi iar benzina 1E. Nu ma pot plange, la un moment dat era 1.35 tractorina si 1.5 benzina.... Exact acum un an, cand am luat dizalul, motorina era 1.05.

Iar GPL-ul e 33 centi whistling.gif


stau si ma intreb in cate tari ale lumii motorina e mai scumpa fata de benzina asa cum este la noi.

RUE , dupa cum am mai spus, in egipt benzina era 10 eurocenti/litru.
asa mi-a spus un flacau, si probabil asa o fi. stau si ma intreb de ce sauditii au preturile asa "piperate" comparativ cu egiptenii!
RUE
nu i chiar asa, m-am informat la sursa direct:

in egipt benzina Litrul este cam 0.25 euro = 25 centi
in arabia saudita litrul de
CO 95 este 0,90 riali (0.171645 EUR) si cand am fost eu acum un an si ceva era 0.60 riali
CO 90 este 0.60 riali (0.114492 EUR) respectiv acum un an era 0.45 riali

1 euro = 5.25 riali (SAR) si acum un an era cam 4.8 riali.
James Kilowatt
@Azazel
In Germania motorina e mai scumpa decat benzina. Apropo, stie cineva cum e in Austria?

Azi am facut plinul de tractorina cu 79 centi/l banana.gif
T u d o r
In Austria era tot motorina mai scumpa. Nu retin, poate ma insel, dar era ceva peste 1 euro.
James Kilowatt
Hmmm
http://www.touring.be/fuel/fuel00.asp

Pretul din Be e corect... cel din Ro e bun?
E drept, acolo e pretul oficial (la care gasesti pe autostrada), insa sunt benzinarii care sunt cu pana la 12 centi sub pretul asta....

Intr-adevar, si in Austria motorina e mai scumpa decat benzina. Si astia nici n-au auzit de GPL biggrin.gif
20krpm
aici n-am vazut niciodata sa fie motorina mai ieftina ca benzina. e cam cu 20-30c peste pretul benzinei premium. dar tre sa te uiti bine dupa pretul motorinei, ca nu prea-i afisat la un loc cu celelalte, si nu toate benzinariile vind si motorina.
AZAZEL
cum sunt preturile in UE la motorina acum, incepand cu 1 ianuarie?

James?

la noi au crescut cu 0,2 RON adica ceva peste 5 euro centi.
acum la omv pretul pt motorina non premium este 3,47ron care inseamna aprox 87 centi.

cea mai scumpa motorina ce am cumparat-o a fost asta vara in grecia: 1,47 euo/litru adica un plin a fost 90 de euro.
mariusdruta
QUOTE (AZAZEL @ Jan 4 2009, 02:36 PM) *
cum sunt preturile in UE la motorina acum, incepand cu 1 ianuarie?

James?

la noi au crescut cu 0,2 RON adica ceva peste 5 euro centi.
acum la omv pretul pt motorina non premium este 3,47ron care inseamna aprox 87 centi.

cea mai scumpa motorina ce am cumparat-o a fost asta vara in grecia: 1,47 euo/litru adica un plin a fost 90 de euro.


La James motorina e 0,80-0,85 euro. Asta la un SHELL express de exemplu, unde platesti cu cardul si alimentezi singur, nu au angajati si deci e mai ieftin decat la statiile obisnuite. Statiile express sunt frecvente, deci pretul nu e o exceptie, majoritatea asa alimenteaza.

Oricum, pretul variaza de la o tara la alta, in Franta si Germania de exemplu e mai scumpa, dar notiunea de "tara" nu e asa de rigida ca in Romania smile.gif Oricum, peste tot, combustibilul e mai scump la statiile de alimentare de pe autostrada.
James Kilowatt
Azi era acelasi pret ca pe 26 dec - 79 centi la benzinaria mea. Pe autostrada e cam 85. Benzina e un pic sub 1E.
In austria am luat cu 94 centi in oras, si 1.05 pe autostrada. Benzina e sub 1E peste tot.
In Germania pe autostrada era tot cam asa.
f1anatic
Pai a crescut cam 10 dolari datorita razbelului dintre Pale-Straeliti.
James Kilowatt
E o crestere justificata sau doar un pretext? Ca nici unii nici altii nu sunt exportatori de petrol, si n-au amenintat nici unii nici altii ca scufunda petrolierele...
ozz86651
QUOTE
si ma intreb in cate tari ale lumii motorina e mai scumpa fata de benzina asa cum este la noi.


Pai in multe tari, pentru ca pretul de productie al motorinei e mai mare. Si cererea de motorina e mai mare in europa. Tot trasnportul comericial, partial cfr, naval, agricultura etc se face pe motorina la care se adauga 40-50% din masini in UE. Asta in conditiile in care iese mai putina motorina decit benzina din litrul de petrol (cu cometariul ca depinde de rafinare) si din benzina e mai greu sa faci motorina decit invers.
Pretul mai mic la motorina insa se poate manipula din taxe, adica taxezi motorina mai putin.
Si asta ca sa nu mai intru in iadul cu discutia despre poluare smile.gif.
RUE
hai sa facem o listare! eu nu am fost la benzinarie pe 2009. ce preturi mai sunt la principalii furnizori: 95/98/ diesel?
OvidiuH
QUOTE (RUE @ Jan 13 2009, 10:36 AM) *
hai sa facem o listare! eu nu am fost la benzinarie pe 2009. ce preturi mai sunt la principalii furnizori: 95/98/ diesel?

http://www.gazonline.ro
klm
Pe bursele electronice din Asia (care au cazut luni in medie cu peste 2.5 puncte procentuale) pretul barilului este in cadere libera ajungand la valoarea de 34.39$ pentru cel livrat in februarie.
edit: criza a reusit sa "economiseasca" 2.500 mld $ pentru preturile la petrol (sau se poate spune ca cersafarii pe cap au pierdut 2500 mld dar au cumparat cateva banci aflate in rahat).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.