Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Intel vs AMD
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
RUE
Ce sa aleaga intre cele 2 laptopuri?


Intel Pentium Dual Core Mobile T3400 2.6 Mhz FSB 667
graphics: Intel Graphics Media Accel X4500MHD up to 368 MB

vs

AMD Turion X2 mobile processor RM-70/ 2 Ghz (DUal Core) 1 MB L2 cache 1800 Mhz
graphics: ATI mobility Raadeon HD3200 up to 512 MB
cucuci
eu zic ca la jocuri amd-ul respectiv se misca mai bine ca intelul.
la filme, muzica ... oricare.
in concluzie eu merg pe amd in acest caz.
OvidiuH
Si eu as merge pe varianta cu placa ATI.
drabisan
Eu am facut de curind o invirteala si am si am schimbat placa de baza a laptopului si acum am una cu ATI in loc de mizeriile de Intel.
Acelasi procesor/memorie/hdd, dar per total alt laptop. Chiar si fara jocuri o placa video buna, eventual cu memorie dedicata, imbunatateste considerabil performantele unui laptop.
Diesel
am pus mana pe multe laptop-uri cu procesoare intel si doar pe 2 modele cu procesoare amd, un sempron low-end si un turion x2. ala cu sempron era un fel de suflanta cu aer cald. la turion era oarecum acceptabil din punctul de vedere al temperaturii.

cat despre placa video, daca vrei orice chestie 3d, fereste-te de alea intel
Rebel
Are si Intel lucrurile lui bune. Raman totusi la impresia ca AMD are cel mai "flexibil" procesor...
OvidiuH
In zona performace si high performance Intel nu prea are contracandidat din partea AMD. In zona entry, si solutiile acestora din urma sunt mai ok.
Insa marele atu in cazul de fata e placa video care are si memorie dedicata.
Paul46623
CITAT(OvidiuH @ Dec 20 2008, 11:51 AM) *
In zona performace si high performance Intel nu prea are contracandidat din partea AMD. In zona entry, si solutiile acestora din urma sunt mai ok.
Insa marele atu in cazul de fata e placa video care are si memorie dedicata.

N-are. Radeon Mobility HD 3200 e chipset integrat. http://en.wikipedia.org/wiki/AMD_700_chips...grated_graphics

Mare diferenta intre cele doua lap-uri nu e. Ala Intel e net superior la capitolul putere bruta, insa e gatuit de restul configuratiei. Daca avea o placa dedicata, era perfect.
f1anatic
QUOTE (Rebel @ Dec 20 2008, 12:10 AM) *
Are si Intel lucrurile lui bune. Raman totusi la impresia ca AMD are cel mai "flexibil" procesor...



Aria Versus este dedicata Masinilor...nu procesoarelor de PC.

In fine, ani buni am folosit procesoare AMD dar recunosc cinstit ca Intel e in fata din nou. Si mie imi trebuie un nou processor si o noua placa si ma uit cu jind la un Intel Core i7.
RUE
eu le zic masini si la astea, cred ca se incadreaza perfect aria :-)
20krpm
ce sistem de operare o sa fie pe ele? ce aplicatii o sa foloseasca?
air_wolf
cred ca procesorul ala e la 2.16, nu 2.6; mult mai important era sa dai marca si sa te uiti dupa review-uri pe net.
eu as merge pe intel la orice ora din cauza stabilitatii si a performantelor
RUE
o sa fie xp, jocuri si alte prostii.
se pare ca a ales pe cel mai scump, adica intel.
multumesc
air_wolf
QUOTE (RUE @ Dec 22 2008, 01:57 PM) *
o sa fie xp, jocuri si alte prostii.
se pare ca a ales pe cel mai scump, adica intel.
multumesc


jocuri pe asta nu prea cred... cel putin nu cele de ultima generatie.
OvidiuH
QUOTE (RUE @ Dec 22 2008, 01:57 PM) *
o sa fie xp, jocuri si alte prostii.
se pare ca a ales pe cel mai scump, adica intel.
multumesc

Fără o placă dedicată nu va prea putea juca mai nimic.
RUE
totul e o agitatie.
poate mai cauta si altii si imi pot da o oferta de laptop cu placa video separata pana in 23 bulioane. (metro, real, flamingo etc etc) sau online de incredere.
tipul mai are un hp si incerc sa i zic ca nu e cel mai bun laptop (si eu am hp) dar e ok doar.
eu l-am sfatuit sa accepte si alte branduri dar sa aiba placa fara memorie share ca i da fiu su cu laptopul in cap... cadou.
OvidiuH
Cam greu in suma asta sa iei un laptop pentru jocuri.

Ar fi asta care se incadreaza cat de cat -> http://www.emag.ro/notebook_laptop/noteboo...b--pX50GL-AP115

Totusi sa nu se astepte la minuni.
DRAGOS
Doar o paranteza: orice laptop ai lua, jocuri noi si foarte noi n-o sa poata juca smile.gif Am eu dell xps, cu placa video 8400M GS, una dintre cele mai bune placi video care se pun pe laptopuri. Gafaie destul de tare la jocuri mai noi de 2006 smile.gif De ex crissis, cel mai bun joc din 2007: il ruleaza, dar gafaie tare de tot si personal nu l-am putut juca. De ultimile aparitii, gen GTA 4, nici nu se pune problema. unsure.gif

Deci pt jocuri, desktop rulles smile.gif
20krpm
eu am un notebook simplu. din cauza asta, cel mai nou joc pe care-l pot juca e asta. smile.gif
OvidiuH
QUOTE (DRAGOS @ Dec 22 2008, 07:09 PM) *
Doar o paranteza: orice laptop ai lua, jocuri noi si foarte noi n-o sa poata juca smile.gif Am eu dell xps, cu placa video 8400M GS, una dintre cele mai bune placi video care se pun pe laptopuri. Gafaie destul de tare la jocuri mai noi de 2006 smile.gif

Pe la 3700 RON gasesti laptop-uri cu 9600M GT care se descurca onorabil.
DRAGOS
da, asa-i. Sincer sa fiu cea mai atre placa pe care o vazusem pe laptopuri era 8500 smile.gif Dar nici nu am cautat in mod special. Stiu doar ca in momentul in care am luat eu laptopul (mai anul asta) nu gaseam laptop cu placa video din seria 9000 sub 4000 lei smile.gif

Oricum, pana in 2500 lei cred ca 8400 e cea mai tare pe care o poti lua.
f1anatic
Eu jocuri nu mai joc de ani buni. Dar idea jocurilor pe LAPTOP (cu exceptie gen Tetris; Table; Sah; Carti - care sint jocuri de aeroport sau alte sali de asteptare) mi se pare dubioasa. Construieste un desktop pt jocuri & multimedia si gata. Eu asta as face; asta voi face - cind va fi sa imi reinnoiesc PC-ul.

Momentan:
Lenovo 3000 V100 - cu extra baCterie ce ma tine vreo 3.5 h care e numai bun de vazut filme si lucrat in ritm "office"; 1.6 ghz Intel Cuore Duo cu 2 Gb ram si 110 Gb 7200 rpm SATA drive si Win XP Pro pus la cura de slabit cu nLITE

Desktop - cu C drive 10,000 rpm de 35 Gb; D drive (IDE) (sau SATA) cu 500 Gb; H drive cu 200 Gb SATA si E drive (IDE) cu 250 Gb toate de 7200 + extern USB 100 Gb + extern 60 Gb IDE clona la C + 2Gb RAM + 2.1 GhZ AMD Athlon 64bit HT; + Win XP nLite + dual monitor + video capture card + SAGE-TV(care a transformat PC-ul in multimedia, ca inregistrez showurile de la TV - un fel de TiVo personal) + dual 19in monitor. Asta e viata mea.

Laptopul este doar pt a putea lucra chestii gen Office cind nu sint acasa sau la Office si pt. e-Mail. Tot ce tine de "download"; de expus la virusuri; de expus la spyware etc; este laptopul. Ha ha am avut un virusel peste week-end de a trebuit sa reformatez C drive si sa reincarc back-up. Nu am pierdut decit vreo 6 ore...dar Thank God nu am pierdut nimic. Laptopul este un fel de filtru pt computerul de acasa...are nu are decit access simplu la net. Un singur program - Firefox. Si bineinteles pazit de 3 programe.

Parerea mea este ca laptopul nu va putea niciodata sa inlocuiasca un desktop. Nici prin putere bruta; nici prin viteza; nici prin stocare de date; nici prin suprafata ecranului; nici prin comfort; nici prin nimic...decit mobilitate.
Rebel
QUOTE (f1anatic @ Dec 22 2008, 04:49 PM) *
>>>
Parerea mea este ca laptopul nu va putea niciodata sa inlocuiasca un desktop. Nici prin putere bruta; nici prin viteza; nici prin stocare de date; nici prin suprafata ecranului; nici prin comfort; nici prin nimic...decit mobilitate.


Da-mi voie sa te contrazic. Sunt gaming machines care pun in fund multe desktopuri. Si sunt super si la imagine si la viteza si la sound. Eu inca ma mai joc cand am timp desi prefer in general XBox-ul.
air_wolf
QUOTE (Rebel @ Dec 22 2008, 09:51 PM) *
QUOTE (f1anatic @ Dec 22 2008, 04:49 PM) *
>>>
Parerea mea este ca laptopul nu va putea niciodata sa inlocuiasca un desktop. Nici prin putere bruta; nici prin viteza; nici prin stocare de date; nici prin suprafata ecranului; nici prin comfort; nici prin nimic...decit mobilitate.


Da-mi voie sa te contrazic. Sunt gaming machines care pun in fund multe desktopuri. Si sunt super si la imagine si la viteza si la sound. Eu inca ma mai joc cand am timp desi prefer in general XBox-ul.


eu am un acer aspire 6920G de care sint fooaaaaaaaaaaarte multumit. l-am luat pentru ecranul fullHD de 1080p (care se vede bestial). la ce fac eu se simte o difenta enorma intre cel vechi si asta.
daca as vrea sa ma joc pe asta l-as lua, chiar daca e cu turion. cind trebuie sa te incadrezi in buget esti obligat sa faci compromisuri si din toateofertele pe asta il gasesc cel mai interesant, cu cei 512MB video.

@f1anatic: de citiva ani buni laptopul mi-a inlocuit cu succes desktopul. n-as mai trece la desktop nici sa ma platesti.
OvidiuH
QUOTE (Rebel @ Dec 22 2008, 09:51 PM) *
Da-mi voie sa te contrazic. Sunt gaming machines care pun in fund multe desktopuri. Si sunt super si la imagine si la viteza si la sound. Eu inca ma mai joc cand am timp desi prefer in general XBox-ul.

Mereu în aceeași sumă cu un laptop vei putea lua un desktop (mult) mai puternic. Laptopul compensează însă prin altele.
RUE
http://www.ultrapro.ro/produse/sisteme-not...s-packard-bell/

asta s-a dus sa cumpere. ofertele anterioare la flaimngo nu mai erau.

cred ca Intel GMA 4500 MHD pt video este shared... true?
OvidiuH
Da, este shared.
f1anatic
UIte ce as cumpara ACUM
PROCESOR
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx...N82E16819115202
PLACA
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx...N82E16813131359

Iar restul de garbage se ia ca sa se potriveasca...3Gb RAM-uitzi (ca trebe' nou); o sursa de putere pe masura; hardrive-urile se muta (imi trebuie doar 2 bucati IDE to SATA converter). Card video il transfer...Zic ca scot totul la 700 de dolari.

Si ce super PC: Intel Core i7 920 Nehalem 2.66GHz 4 x 256KB L2 Cache 8MB L3 Cache LGA 1366 130W Quad-Core pai cu asta pot ara; semana; converti 3 filme din DivX in MPEG; mai mai joc si Doom 14 si am si 7 ferestre de Acrobat deschise. Bine bine exagerez.

Acum realistic sa caut naibii o sursa de putere pt PC-ul actual ca se cam chinuie cu atitea hardrive-uri interne si un external hardrive enclosure.
air_wolf
QUOTE (f1anatic @ Dec 23 2008, 04:56 PM) *
UIte ce as cumpara ACUM
PROCESOR
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx...N82E16819115202
PLACA
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx...N82E16813131359

Iar restul de garbage se ia ca sa se potriveasca...3Gb RAM-uitzi (ca trebe' nou); o sursa de putere pe masura; hardrive-urile se muta (imi trebuie doar 2 bucati IDE to SATA converter). Card video il transfer...Zic ca scot totul la 700 de dolari.

Si ce super PC: Intel Core i7 920 Nehalem 2.66GHz 4 x 256KB L2 Cache 8MB L3 Cache LGA 1366 130W Quad-Core pai cu asta pot ara; semana; converti 3 filme din DivX in MPEG; mai mai joc si Doom 14 si am si 7 ferestre de Acrobat deschise. Bine bine exagerez.

Acum realistic sa caut naibii o sursa de putere pt PC-ul actual ca se cam chinuie cu atitea hardrive-uri interne si un external hardrive enclosure.


da, e corect placa+pocesor undeva la 700$; acum mai pun asa, ca nu am ce muta: 100$ blu-ray+150$ carcasa+150$ 2*hdd+50$ cooler+70$ 4GB RAM+150$ monitor+150$ video card+tastatura, mouse, camera web = 1440$ - asta inseamna un laptop cu core2duo la 2.5 , video de 512, 4GB RAM, 320hdd - adica mai mult decit suficient pentru un om normal. si e de preferat pentru ca ai si mobilitate, nu ocupi spatiu mult, consuma mai putin curent.

enclosure-ul de 5.25" are alimentare externa. pina si amaritul ala de 40 de lei, pentru 2.5" are mufa de alimentare...
cris01
depinde la ce vrei sa foloseti laptopul, daca il vei folosi numai pentru office, oricare dintre cele doua, dar eu personal as opta pentru intel, daca vrei jocuri nici unul dintre cele doua, mai pune inca 500 sau 1000 lei si-ti cumperi un laptot cu o placa video mobila de cel putin pe 128 biti
Titi1988
QUOTE (cris01 @ Sep 21 2012, 08:22 AM) *
depinde la ce vrei sa foloseti laptopul, daca il vei folosi numai pentru office, oricare dintre cele doua, dar eu personal as opta pentru intel, daca vrei jocuri nici unul dintre cele doua, mai pune inca 500 sau 1000 lei si-ti cumperi un laptot cu o placa video mobila de cel putin pe 128 biti


Dec 23 2008, 03:38 PM

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.