Help - Search - Members - Calendar
Full Version: airbag
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
jaky
ma ajuta si pe mine cineva?cum pot dezactiva airbagurile?golf 4 an2002 motor 1,4 benzina am vazut in carte ca unele au buton altele se dezactiveaza cu cheia undeva in torpedou dar eu nu am asa ceva!!! unsure.gif unsure.gif unsure.gif
George I
Sfatul meu este sa le lasi activate, cred ca mai importanta este sanatatea sau viata decat niste baloane umflate si plastice sparte! Totusi daca crezi in karma ta , dezactivarea-activarea se face din calculatorul masinii cu ajutorul Vag Com-ului. Drive safe!
dispecerattractari
QUOTE (jaky @ Dec 17 2008, 06:28 PM) *
ma ajuta si pe mine cineva?cum pot dezactiva airbagurile?golf 4 an2002 motor 1,4 benzina am vazut in carte ca unele au buton altele se dezactiveaza cu cheia undeva in torpedou dar eu nu am asa ceva!!! unsure.gif unsure.gif unsure.gif


Am intrat aproape frontal intr-un perete, la 60 km/h cu un VW Vento. Airbag-urile nu s-au deschis. sad.gif Masina Total Shaden, io intreg desi nu purtam centura. Morala: chiar fara sa le dezactivezi, s-ar putea sa nu functioneze. thumbsup.gif
klm
Butoanele respective se gasesc in lateralul bordului (le vezi dupa ce deschizi portiera).
dispecerattractari, airbagurile sunt de 2 feluri iar vw (ca majoritatea masinilor) are srs adica de-alea care nu se deschid daca nu ai centura pusa. Morala: daca vrei sa ai sanse mai mari ca sa traiesti lasa airbagurile activate si poarta si centura.

Lucian107416
QUOTE (klm @ Dec 19 2008, 03:45 AM) *
Morala: daca vrei sa ai sanse mai mari ca sa traiesti lasa airbagurile activate si poarta si centura.

E obligatoriu sa dezactivezi airbag-ul pasagerului daca transporti pe locul din fata un copil - in scaun de copil fixat cu centura. In Romania nu e permis sa transporti copilul pe locul din fata, dar daca masina are doar 2 locuri?? Nu mai stiu exact cum e, dar stiu ca in general constructorii pentru asta ofera posibilitatea dezactivarii airbag-ului pasager.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.