Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pierdut acte
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Potzocul
va salut pe toti,
am facut-o lata... am pierdut actele masinii si ale mele, respectiv talon, permis, buletin+portofel.
imi poate explica si mie cineva ce e de facut pentru eliberarea unui nou talon?
cu buletinul si permisul e ok, am inteles ca pentru talon e cam mare bataia de cap.

va rog, daca a mai patit cineva ceva asemanator sa imi explice si mie.
Marius*
Duplicat al certificatului de înmatriculare

DOCUMENTE NECESARE:

a.) cererea solicitantului;
b.) cartea de identitate a vehiculului (original și copie);
c.) certificatul de înmatriculare deteriorat, după caz;
d.) dovada plății contravalorii certificatului de înmatriculare – 30 lei (vezi și secțiunea Taxe);
e.) actul de identitate al solicitantului, în original și în copie.

În cazul persoanelor juridice, pe lângă documentele sus-menționate se solicită și copia certificatului de înregistrare a societății, delegația și actul de identitate delegat.

Documentul original prevăzut lit. e) se restituie pe loc, după confruntarea cu copia. Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu predarea duplicatului certificatului de înmatriculare al vehiculului.

Termenul de eliberare a documentelor de înmatriculare este de 2 ore de la depunerea dosarului la ghișeu.

Documentele se eliberează pentru:

* persoane fizice (personal sau prin împuternicit prin procură notarială), în baza documentului de identitate;
* persoane juridice - delegație + act de identitate delegat.
Potzocul
Multumesc enorm! m-ai linistit...
credeam ca e mai complicat.
Laur007
si eu am patit-o !
am avut noroc ca a venit un "sarac" si mi le-a adus, care cred, ca se ocupa cu asa ceva.
a venit la adresa, a sunat la interfon si mi-a cerut si bani 50 RON
i-am dat si o baterie de vin pe care, o aveam prin casa si dus a fost !
mare noroc am avut !
nu stiu nici acum, daca le-am pierdut sau le-au furat
tind spre a doua varianta

bafta si tie, nu se stie niciodata !
Potzocul
eu cred ca le`am aruncat la gunoi biggrin.gif
aveam o punga in mana care trebuia aruncata si ma grabeam sa ajung la mecanic...
si eu m-am gandit sa le intreb pe doamnele care cauta in tomberoane daca nu au gasit nimic,,,
Potzocul
ei bine am actele!
nu pe cele vechi ci pe cele europene...
permis nou si talon nou.
ambele eliberate dupa ~14 zile.

ce nu stiu eu: am pe talon trecut cand expira ITP`ul... dar nu e stampilat in rubrica respectiva!
ar trebui sa trec pe la RAR???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.