Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Guvernul tripleaza taxa auto
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
marius68582
Guvernul tripleaza taxa auto

Ca in evul mediu,cand tarabostele taia si spanzura si dicta dupa bunul plac.
Trebuie totusi sa-i fiu etern recunoscator ca mi-a lasat 10 zile la dispozitie in care sa-mi platesc taxa,in jmecheria lui ar fi putut promulga ordonanta de urgenta cu aplicare de maine !
T u d o r
Mie-mi vine sa le bag pamant in gura... cica nu se stie daca se mai suspenda taxa pentru auto noi...
drabisan
Suspendarea taxei auto pentru masinile noi o sa apara exact in ziua in care o sa apara si normele de aplicare ale legii privind indemnizatia de nou-nascut. Din ciclul de legi nascute in campanie electorala si aplicate peste exact 4 ani.
Niste jegosi! Uneori ma gindesc daca nu sintem noi prosti pentru ca-i inghitim...

Nu sint neapara impotriva taxelor mari la masini second hand, asa cum nu sint impotriva sanctionarii TUTUROR, fara nici o exceptie, infractiunilor din trafic. Fara astfel de masuri radicale normal ca va fi mai rentabil un A4 cu motorul terminat decit orice masina noua. A4 e doar un exemplu, ca am venit azi cu unu de la Botanica pina in Militari, cu un A4 v6 quatro...la inceput am crezut ca o fi rece masina, dar dupa 5km afuma in mod constant toate cele 3 benzi!
V_I_C_T_O_R
Am inteles ca au facut astia din guvern un mare rahat cu legea cu taxa, cica e gresita si ca cei cu masini vechi aduse de afara, cu motos sub 2000 cmc vor plati si ei taxa auto 0, la fel ca si cei care cumpara masini noi cu motor sub cmc. De asemenea se pare ca legea nu mai poate fi modificata decat de noul guvern care se va forma.

Halal guvern! Nici macar atunci cand fac ceva pentru buzunarul lor nu sunt in stare sa o faca calumea.....dar cand fac pentru tara si pentru noi....no comment!

Salut si numa' bine!
marius68582
Am platit taxa acum 30 minute,matusile de la ghisee erau foarte relaxate,oamenii din fata lor nu !

Stiam de la bun inceput ca voi avea de platit 2000 de euro pentru a putea circula cu Alfa 166 in Romania,lucru pe care mi-l asumasem cand am cumparat masina din Germania.Este execrabila insa starea de confuzie instaurata,lipsa de hotarare si felul cum lovesc dragii nostri guvernanti ,miseleste,cu ordonante scoase din burta si aplicate peste noapte.Pentru prima oara de cand m-am intors din Irlanda si am luat hotararea de trai in Romania ma simt scarbit de tara asta.
Daca se va organiza un protest in Bucuresti sau aiurea este foarte probabil sa particip si sa contribui cu ce pot si eu.Eventual cu o duba mare rosie si zgomotoasa,inscriptionata cu urari de bine.
A K U
QUOTE (marius68582 @ Dec 11 2008, 09:35 AM) *
miseleste,cu ordonante scoase din burta si aplicate peste noapte.Pentru prima oara de cand m-am intors din Irlanda si am luat hotararea de trai in Romania ma simt scarbit de tara asta.


Welcome to the club. Pe mine deja ma amuza magariile astora si nu ma mai mira nimic.
klm
-Termenul de returnare a banilor luati abuziv prin OUG cu taxa de prima inmatriculare este de 90 de zile.
-OUG 50/2008 prin care se micsoreaza sumele platite pentru taxa a avut 2-3 saptamani de intarziere in ceea ce priveste normele de calcul si de aplicare.
-Finantele au avut inca de luni 08.12.2008 (data publicarii noii OUG in MO) normele de calcul si de aplicare.
-procedura de restituire a sumelor incasate in plus in aceasta saptamana va fi stabilita in termen de 30 zile.

do2gcri
Eu mi-am luat banii inapoi!!!
Taxa auto, fie ea de poluare sau nu, se poate recupera integral pentru masinile second hand aduse din comunitatea europeana, problema e ca romanii in loc sa isi ia banii inapoi discuta aiurea subiectul......pe asta se bazeaza si Statul Roman de ce sa scoata taxa ??? nu are nici un motiv ....mai putin de 0.5% din cei care au platit acesta taxa au cerut-o inapoi si au si recuperat-o......asa ca procentul e complet nesemnificativ......

do2gcri@yahoo.com
emanoeladrian
QUOTE (do2gcri @ Jan 28 2009, 03:46 PM) *
Eu mi-am luat banii inapoi!!!
Taxa auto, fie ea de poluare sau nu, se poate recupera integral pentru masinile second hand aduse din comunitatea europeana, problema e ca romanii in loc sa isi ia banii inapoi discuta aiurea subiectul......pe asta se bazeaza si Statul Roman de ce sa scoata taxa ??? nu are nici un motiv ....mai putin de 0.5% din cei care au platit acesta taxa au cerut-o inapoi si au si recuperat-o......asa ca procentul e complet nesemnificativ......

do2gcri@yahoo.com


Pai poate imi spui si mie cum..!?? ca eu ma judec cu statul Roman de 1 an si jumatate de mi s-a acrit.Dosarul mi-a fostīblocatīla sectorul 5 prima data,vre-o 5 luni,din Octombrie pana acum sta la Curtea Constitutionala asteptand verdictul in urma exceptiei de neconstitutionalitate ridicata de avocat,....m-am saturat de taraganelile justitiei romane !.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.