Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina noua, benzina, pana in 10.000 euro ( taxe incluse )
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Laur007
salutare tuturor !

revin dupa o absenta mai inelungata !
vreau sa-mi achizitionez una bucata masina, ieftina, spatioasa si costuri de intretinere mici ( zero ) !
dupa ofertele existente pe piata mi-am format o idee, dar inca nu m-am hotarat
oricum perioada luarii deciziei va fi undeva in luna Februarie, deci am tot timpul
astept si propunerile voastre

va multumesc !
P.S. credeti ca pana atunci preturile pt. auto vor mai scadea ?
adrian_flavius
Laur, in banii astia cred ca prinzi o oferta buna la Ford Fiesta sau VW Polo, ca si la o Mazda 2...

Ca si parere personala, cred sincer ca prin februarie-martie-aprilie vom vedea ofertele "adevarate"... thumbsup.gif
22nst
Fiesta si Polo si chiar Mazda 2 sunt prea mici...
In banii asta, recomand cu multa caldura Logan smile.gif
(am avut doua si stiu ce vorbesc)
Hoinar
Pai eu nu ma prind...sincer.
Noua, sub 10000 euro, spatioasa... ce variante sunt in afara de Logan? Poate Albea...Accent?
T u d o r
Sandero... biggrin.gif
Laur007
QUOTE (22nst @ Dec 2 2008, 12:45 PM) *
Fiesta si Polo si chiar Mazda 2 sunt prea mici...
In banii asta, recomand cu multa caldura Logan smile.gif
(am avut doua si stiu ce vorbesc)

poate as putea face un "drive" cu Logan, totusi as inclina spre ceva din import !
cred ca ar fi prima optiune daca e sa luam in calcul nevoia de spatiu ( copil nou nascut si accesoriile aferente ! )
mike.omega
Lacetti/Accent/Clio Symbol asta nou(desi nu prea mi-a placut cum arata) biggrin.gif
laurentiu
CITAT(Laur007 @ Dec 2 2008, 11:26 AM) *
vreau sa-mi achizitionez una bucata masina, ieftina, spatioasa si costuri de intretinere mici ( zero ) !
dupa ofertele existente pe piata mi-am format o idee, dar inca nu m-am hotarat
oricum perioada luarii deciziei va fi undeva in luna Februarie, deci am tot timpul
astept si propunerile voastre

va multumesc !
P.S. credeti ca pana atunci preturile pt. auto vor mai scadea ?


In speranta ca nu ma vei considera rautacios, cred ca singura care se incadreaza in bugetul tau este Logan. Asta daca nu vrei o masina mai mica si mai buna calitativ (si aici recomand in special Mazda 2 sau noul Colt). Cred ca din martie preturile vor fi din ce in ce mai mici.
xamez
QUOTE (laurentiu @ Dec 2 2008, 04:27 PM) *
QUOTE (Laur007 @ Dec 2 2008, 11:26 AM) *
vreau sa-mi achizitionez una bucata masina, ieftina, spatioasa si costuri de intretinere mici ( zero ) !
dupa ofertele existente pe piata mi-am format o idee, dar inca nu m-am hotarat
oricum perioada luarii deciziei va fi undeva in luna Februarie, deci am tot timpul
astept si propunerile voastre

va multumesc !
P.S. credeti ca pana atunci preturile pt. auto vor mai scadea ?


In speranta ca nu ma vei considera rautacios, cred ca singura care se incadreaza in bugetul tau este Logan. Asta daca nu vrei o masina mai mica si mai buna calitativ (si aici recomand in special Mazda 2 sau noul Colt). Cred ca din martie preturile vor fi din ce in ce mai mici.

oferta suzuki swift 9850
Hoinar
Cred ca totusi omul n-a zis ce inseamna "spatioasa" smile.gif.
Ca daca vine de pe motor...

Oferta la Swift e faina...da' poate omul prin spatiu intelege Logan sau ceva mai mare...
klm
Eu vad ca se tot recomanda Loganul asta in cam toate situatiile si va zic sincer ca mai mult de 4 maaaaxim 5k eu n-as da pe asemenea masina (am recomandat-o si eu odata insa in conditiile alea specifice, la 10k euroi se gasesc o gramada de variante de masini muuuult mai potrivite) iar costuri de intretinere 0 nu exista.
Laur007
am vazut oferta pt. Lacetti:

"Prețuri începând de la 8.291 Euro fără TVA (9.866 Euro cu TVA inclus) sau
7.618 Euro fără TVA (9.066 Euro cu TVA inclus) prin Programul Remat."

http://www.chevrolet.ro/oferte/oferte-04.html

motor de 1.4 16V 94 CP
ce parere aveti ?
Laur007
QUOTE (klm @ Dec 3 2008, 08:52 AM) *
Eu vad ca se tot recomanda Loganul asta in cam toate situatiile si va zic sincer ca mai mult de 4 maaaaxim 5k eu n-as da pe asemenea masina (am recomandat-o si eu odata insa in conditiile alea specifice, la 10k euroi se gasesc o gramada de variante de masini muuuult mai potrivite) iar costuri de intretinere 0 nu exista.


treaba cu costuri zero era cu "ghilimele", scuze !
adica ceva de genul costuri cat mai mici !
klm
Ti-am banuit intentia, nu e nevoie de nicio scuza smile.gif, daca stii ca nu exista costuri 0 atunci e ok.
Din cate vad eu vrei masina noua, daca vrei masina noua vad ca Hyundai i10 e un fel de best-buy prin Germania la banii aia insa H, Kia au revizii putin peste cat e normal sa coste, in plus daca ti s-a spart geamul poti astepta si 1-2 luni ca sa ti-l aduca, in rest sunt masini bune.
Punto, Panda - lumea zice ca sunt Fiat si n-ar fi fiabile insa Panda e un etalon in ceea ce priveste costurile de intretinere scazute iar Punto pare sa fi scapat de ani buni de problemele electrice si cele cu computerul.
Fiesta - o masina decenta cu costuri decente.
De Polo eu as fugi, nu mi se par normali cei care au pus motoare de 1.1l si 37kW pe 1500kg.
Skoda Roomster - am auzit numai cuvinte de lauda plus ca Skoda si-a cladit o reputatie de producator de masini f. bune, merita evaluat.
Mai multe nu stiu, las altora placerea sa ma completeze.

adrian_r5
QUOTE (klm @ Dec 3 2008, 02:36 PM) *
Fiesta - o masina decenta cu costuri decente.
De Polo eu as fugi, nu mi se par normali cei care au pus motoare de 1.1l si 37kW pe 1500kg.


Polo: - 60 cp / 5200 rpm, 108 Nm / 3000 rpm si 1014 kg aici

Fiesta: - 70 cp / 5600 rpm, 106 Nm / 2600 rpm si 1101 kg aici

... ti se pare ca sint diferente mari ... atit de mari incit s-o iei la fuga ???
ktullu
EU tot Logan recomand, masinile mici cu motoare mici copnsuma mult, se devalorizeaza mult. H si KIA au intretinerea cam scumpa, aveo neinteresant.
Daca vrei logan va drive test cu 1.6 16 v si o sa-ti placa, sau poti cauta pe la diversi dealeri masini fabricate prin iunie care au reduceri in plus, sau iti iei un sh 1.6 mpi la 5000-6000 si ramai si cu bani. Nu mi-as mai lua masina noua decat daca as avea firma, altfel as cauta un logan sh, km putini. etc

Nu cred ca e frumos sa faca reclama dar vezi ca sunt ceva sh cu km putini intre2000- 20000 la un dealer din buc. A --AS, si tit dau si garantie sh 6 luni. sau poate mai mult avand in vedere ca unele sunt fabrica anul acesta.


Costuri de intretinere sunt cele mai mici. la fel si casco.
klm
adrian, am pus date din certificat nu din ce gasesti pe saituri; sunt si Fieste disproportionate cu motoare de 1.1l, 37 kW insa au 200kg in minus.
adrian_r5
QUOTE (klm @ Dec 4 2008, 10:01 AM) *
adrian, am pus date din certificat nu din ce gasesti pe saituri


... adica ?
klm
Adica eu lucrez la o firma de asigurare unde sunt RCA, Casco, daune; lumea vine cu certificatele ca sa faca asigurari sau sa-si rezolve daunele si pe certificat sunt trecute informatiile de care vorbim, pe net, cel putin in privinta greutatii sunt diferente mari, de exemplu eu n-am vazut Polo mai usor de 1100kg si ajunge pe la 1530 la 40 kW/vreo 60cp (asta e o cifra dintr-o baza ca sa nu mai caut faptic copia xerox a certificatului in cauza, vorbesc de motoare pana in max 1.2l).
G4 cu 55kW si 1250kg se misca doar decent si consuma macar 1l peste o valoare decenta (sa zic un 7-8% la condus linistit), la mine media sare de 9.5 si scot un 7.5 doar cand sunt fooooarte calm; nici nu as vrea sa stiu cum se comporta o masina cu 300 kile mai grea si cu 15 cp mai putini.
Repet, nu incerc sa favorizez un model sau altul, si Fiesta are disproportii dar oricare tot e cu 200 kg mai usoara ca Polo; am in fata RCA-ul unui BMW 520 de 130 cp si 2050 kg insa acest motor se gaseste si la 92 cp asa ca fiecare poate face calculul puterii/kg ca sa vada cat de potrivite sunt asocierile acestea.
Bafta!
Laur007
pana acum mi-a placut Corsa 1.2L-16V (80CP)
cred ca este un raport calitate / pret f. bun ( parerea mea )
oricum se aud zvonuri precum: "la o masina cumparata, primesti una gratis", am auzit la radio de un dealer belgian ca la o masina de 23.000 euro iti puteai alege inca una cu pret de max. 14.000 euro
cum eu nu ma grabesc, probabil ca in primavara se pot atinge minime record pt. piata auto din Romania ( ma refer aici si la preturi si la vanzari ), deci probabil oferte care sunt acum la 12.000 - 13.000 sa le poti lua cu max. 10.000 euro
laurentiu
Am avut ocazia sa merg cu un Corsa de care zici tu dar pe o distanta destul de mica, cam 4-5 km. Masina era un taxi si avea motorul de care zici. Se misca bine masina si e destul de incapatoare. Cred ca ar fi o alegere buna. Dar asa cum ai zis, mai bine mai stai cateva luni ca sigur preturile vor mai scadea smile.gif
James Kilowatt
Eu am facut cam 600km cu corsa 1.2 benzina, si am fost foarte placut surprins de consum. Mediu a iesit 6, in conditii nu tocmai ideale (oras, serpentine si autostrada, nimic altceva). Pe un drum normal se poate scoate sub 6.
krondet
ai 10.000 euro, numai pentru masina, sau si pentru cheltuielile adiacente: RAR, taxa de poluare, si alte maruntzishuri?

peugeot 206
la mazda 2 - 10.000 euro pentru varianta basic (care u se prea importa in romania...este doar ca demo)
Laur007
cheltuielile adiacente nu le-am luat in calcul, dar se intelege ca le voi suporta pe langa pretul masinii.
tot de la Opel am vazut si varianta Astra II, de la 9.605 cu TVA si prima de casare !

http://www.opel.ro/site/campaign/prima_de_casare/index.html
http://www.opel.ro/site/campaign/campaign_details.php?id=90
krondet
QUOTE (Laur007 @ Dec 8 2008, 11:15 AM) *
cheltuielile adiacente nu le-am luat in calcul, dar se intelege ca le voi suporta pe langa pretul masinii.
tot de la Opel am vazut si varianta Astra II, de la 9.605 cu TVA si prima de casare !

http://www.opel.ro/site/campaign/prima_de_casare/index.html
http://www.opel.ro/site/campaign/campaign_details.php?id=90



se pare ca te atrage opelul ninja.gif
Laur007
masina nemteasca, pret decent !
T u d o r
Astra Classic nu e tocmai nemteasca... biggrin.gif
Laur007
are cumva, ceva italienesc ?
T u d o r
Are cumva ceva polonez. biggrin.gif
Laur007
asa cum are si Mercedez ceva turcesc ?
T u d o r
Nope, vorbesc serios, Astra Clasic se face in Polonia.

"General Motor’s plant in Gliwice, Poland. The four-door notchback variant, which made its world premiere last November at the Istanbul Motor Show, has been primarily developed for the Central and Eastern European growth markets. Together with the Zafira and Astra Classic, this is the third model currently being produced in Gliwice.

General Motor’s Gliwice plant, which started production in 1998, has earned an excellent reputation for quality with vehicles like the Zafira, Astra Classic and Agila, and is considered a model"

Sursa

Nu spun ca e proasta, spun doar ca nu e chiar germana. Si nu am vrut sa sune a misto. tongue.gif

andreistn
eu as lua fiesta... nu stiu de ce toata lumea zice de logan, n-as lua logan.
V_I_C_T_O_R
Nici eu nu as lua logan. Ford-ul mi se pare intradevar la capitolul masini mici foarte ok. Ce mai imi place iarasi este Seat Ibiza. Si cred ca-l prinzi la pret ok in perioada asta. Nici peugeot 206 nu e de lepadat....Oricum sper sa faci alegerea corecta luand in calcul in primul rand masina pe care ti-ai dorio tu... wink.gif
Laur007
clar iese din discutie Logan-ul si nici nu vreau, sa comentez !
iar oferta de la Fiesta, de 7903 euro este mai mult decat atragatoare dar ma supara ca nu are macar un radio!
mizez in continuare pe reducerea preturilor la toate variantele
ktullu
QUOTE (Laur007 @ Dec 10 2008, 12:49 PM) *
clar iese din discutie Logan-ul si nici nu vreau, sa comentez !
iar oferta de la Fiesta, de 7903 euro este mai mult decat atragatoare dar ma supara ca nu are macar un radio!
mizez in continuare pe reducerea preturilor la toate variantele



motorul de 1.3 bezina sucks, ocoleste-l
krondet
QUOTE (V_I_C_T_O_R @ Dec 9 2008, 05:41 PM) *
Ce mai imi place iarasi este Seat Ibiza. Si cred ca-l prinzi la pret ok in perioada asta.


Adevar graiesti thumbsup.gif

mai exista peugeot 107
V_I_C_T_O_R
QUOTE (krondet @ Dec 10 2008, 11:00 AM) *
Adevar graiesti thumbsup.gif

mai exista peugeot 107


Sper ca nu compari Ibiza cu 107 !!
Alex-F1
Acuma nici chiar asa, sa recomanzi 107 ca o masina incapatoare pt. familie cu copil..... confused.gif Pana acum Corsa pare cea mai ok.....o fi ea clasa mica, dar e surprinzator de incapatoare.....dar, cum ziceai, daca nu e graba, mai asteapta pana in primavara, ca nu se stie......criza asta va fi una de durata si efectele nici nu pot fi banuite......faza cu "cumperi una, primesti doua" pare inca de necrezut, dar mai stii??? blink.gif Sa inteleg ca asta va fi a doua masina in familie, pe langa Focus sau cum? Depinde si de nevoile voastre.....daca trebuie masina pt. doamna si pt. drumurile prin oras cu copilul, o Corsa ar fi mai mult decat suficient, caci in concedii plecati oricum cu Focusul, ca e mai mare!

P.S.: Bine ai revenit si sa va traiasca copilasul!!!!! drunk.gif yes.gif
laurentiu
Poate ca la primavara vei putea cumpara ceva mai mare decat clasa mica si mai mic decat o compacta, iar aici fac referire mai ales la Opel Meriva si Ford Fusion. Personal as alege Meriva pentru ca modularitatea este foarte buna, cu mult peste Fusion. Dar pe de alta parte am auzit ca Fusion ar fi una din cele mai fiabile masini din Europa. daca nu ma insel la stiri pe masini.ro am citit smile.gif
Laur007
merci frumos Alex !
focus-ul este pe leasing-ul firmei si nu am cazut la intelegere cu "boss-ul" pt. ca nu ma avantajeaza
asa ca mai bine imi iau eu una noua, decat sa iau focus-ul
krondet
QUOTE (Alex-F1 @ Dec 10 2008, 01:51 PM) *
Acuma nici chiar asa, sa recomanzi 107 ca o masina incapatoare pt. familie cu copil..... confused.gif Pana acum Corsa pare cea mai ok.....o fi ea clasa mica, dar e surprinzator de incapatoare.....dar, cum ziceai, daca nu e graba, mai asteapta pana in primavara, ca nu se stie......criza asta va fi una de durata si efectele nici nu pot fi banuite......faza cu "cumperi una, primesti doua" pare inca de necrezut, dar mai stii??? blink.gif Sa inteleg ca asta va fi a doua masina in familie, pe langa Focus sau cum? Depinde si de nevoile voastre.....daca trebuie masina pt. doamna si pt. drumurile prin oras cu copilul, o Corsa ar fi mai mult decat suficient, caci in concedii plecati oricum cu Focusul, ca e mai mare!

P.S.: Bine ai revenit si sa va traiasca copilasul!!!!! drunk.gif yes.gif




oh...se pare ca am omis ceva pe drum. eu ramasesem cuplat pe "masina mica si ieftina" thumbsup.gif
daca se include capitolul "familie", intr-adevar recomand ibiza . (initial eu optasem pentru fiat grande punto, dar seatul e mai maricel in portbagaj, si mai confortabil)
Laur007
am vazut si oferta Peugeot
un 207 cu reducere ajunge la 10.434 euro, deocamdata !
ar fi o optiune mai buna dacat Corsa ?
adrian_flavius
eu zic ca da...trecand peste intretinerea ceva mai scumpa la Pejo decat la Opel, confortul trenului de rulare de la 207 este net peste Corsa...si cred ca si portbagajul este mai mare...cel mai bine este sa verifici... thumbsup.gif
Alex-F1
"intretinerea ceva mai scumpa la Pejo" ..... a se citi "intretinerea a naibii de scumpa"..... confused.gif
T u d o r
Si unde ai citit tu ma? tongue.gif La Valcea intretinerea la Pejo e mai ieftina (a se citi "a naibii de ""mai"" ieftina"). biggrin.gif
andreistn
da, ai intr-un fel dreptate cu faza cu radio, dar nu cred ca ai face un efort prea mare sa dai 2-3 milioane pe unul dupa aia, o poti face si in timp, pt mine unul radioul in masina e asa, zgomot de fond, m-as putea lipsi de el oricum macar o perioada
laurentiu
Nu a zis nimeni nimic de Skoda Fabia. Cred ca ar trebui sa iti arunci o prvire si la ea. Se zice ca ar fi cea mai incapatoare masina din clasa mica.
krondet
QUOTE (laurentiu @ Dec 16 2008, 07:00 PM) *
Nu a zis nimeni nimic de Skoda Fabia. Cred ca ar trebui sa iti arunci o prvire si la ea. Se zice ca ar fi cea mai incapatoare masina din clasa mica.


daca s-ar mai fi gasit, m-ar fi atras fabia veche...dar asta noua, parca e incruntata.
nashpetu'
Laur007
adevaru' e ca nici mie nu-mi place Fabia
facelift naspa !
imi place in continuare 207 - ele, daca ar mai umbla astia la pret !
inca mai deliberez
parca ma uit cu un ochi si la Octavia Tour, poate mai lasa si ei ceva ! pt. ca as avea nevoie totusi de ceva mai incapator ! geek.gif
sandman
daca ar face ford niste reduceri, s-ar vinde ca painea calda focusul. chiar si la 13000euro, o varianta diesel ar merita. nu stiu ce reduceri ziceau ei de 25%, dar pe site tot mari sunt preturile.
fiatul nu imi place la finisajele interioare. stiu ca panda e f fiabil, si intretinerea are costuri reduse.
suzuki are niste reduceri de prin decembrie, la swift si sx4. nu trebuie neglijate
mazda 2 arata f bine si nu cred ca degeaba a iesit masina anului, dar tot scumpa e..
colt, in ca nu a aparut versiunea noua, o asteptam la fel ca si preturile
peugeot, 207 se conduce super, mi-a lasat-o un var 2 saptamani, nu vroiam sa o mai dau inapoi. dar preturile sunt cam mari.
citroen, c4, e deja cam invechit. inca nu stiu de ceva reduceri substantiale la c4
chevrolet, parca toata lumea se plange de ele ca ar consuma mult.
opel, la cat de "fiabile" sunt, nu stiu de ce lumea inca mai cumpara
vw polo, e masina mica, prea mica.
asteptam reducerile:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.