Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Actiune Umanitara de Craciun 2008
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
guerilla
Nu este ideea mea, dar e una din ideile care te fac sa te gandesti la ce inseamna Craciunul.
Am sa copii aici mesajul original care poate fi gasit pe forumul clubului4x4

dar inainte de text, o poza ca sa va ganditi mai bine daca ignorati sau nu mesajul urmator:


QUOTE
Invitatie la Actiune Umanitara de Craciun 2008



Asociatia sportiva 4x4 alaturi de Forumul http://forum.club4x4.ro/ au placerea sa va invite, sa participati / sa va implicati la Actiunea Umanitara pe care am initiat-o cu ocazia Sfintelor Sarbatori de Craciun.
Aceasta actiune va avea loc pe data de sambata 20 decembrie 2008 in localitatile Valea Screzii si Valea Plopului, din judetul Prahova, undeva dupa Valenii de Munte, la aproximativ 100 km de Bucuresti.
Beneficiarii acestei actiuni sunt cei 250 de copii, orfani, abandonati si copii alaturi de mame abuzate, care formeaza aceasta comunitate.Copiii aflati in acest asezamant sunt de la sugari la adolescenti, fete si baieti.Acest asezamant este o initiativa privata a Parintelui Nicolae Tanase si se sustine exclusiv din donatii si voluntariat, fara ajutor de la autoritatile statului.
De-alungul timpului au trecut prin acest loc peste 1000 de copii.Acesti copii primesc cazare in conditii decente, hrana, asistenta medicala, educatie, sunt sustinuti in toate formele de invatamant, sunt ajutati sa se integreze social.Pe langa toate acestea sunt crescuti in morala crestina, li se dezvolta si cultiva anumite trasaturi morale si de caracter pentru a deveni niste buni cetateni si buni romani.
Asociatia sportiva 4x4 si Forumul http://forum.club4x4.ro,/ fondat si sustinut de aceasta asociatie, se implica in proiecte sociale, actiuni umanitare, voluntariat etc.
Actiunea Umanitara de Craciun, din data de 20 decembrie, anul curent se inscrie pe aceasta linie.
Orice ajutor este bine venit in produse sau bani.Cu fondurile rezultate din donatiile personale ale membrilor clubului, forumului, precum si alte persoane fizice si juridice, se vor cumpara diverse bunuri necesare celor de acolo, respectiv : rechizite, televizoare, boilere, calorifere, medicamente, detergenti, fulare, caciuli, manusi, diverse alte produse, bunuri de consum sau de folosinta indelungata, absolut necesare copiilor aflati in colonia de la Valea Screzii si Valea Plopului.
Va exista o transparenta totala asupra gestionarii bunurilor si fondurilor adunate in cadrul acestei actiuni.In urma actiunii se vor face filme si poze care vor ilustra la modul concret cum s-a derulat aceasta activitate.
Toti sponsorii, donatorii si participantii vor primi ulterior un DVD cu imagini si filmulete de la Actiunea Umanitara, precum si diplome de multumire din partea Asociatiei Sportive 4x4.

Daca sunteti dispusi sa sustineti, sa va alaturati sau doriti lamuriri suplimentare vis-a-vis de acesta actiune ne puteti contacta la telefon :
-0727 314 777 Ligia Popescu
-0728 311 777 Mugur Nicolae

Pentru donatii in bani puteti folosi contul CLUB 4X4:
-Cont: RO74 RZBR 0000 0600 0992 7496
Raiffeisen Bank Agentia George Cosbuc



Va multumim anticipat pentru intelegere si va asteptam,


Mugur Nicolae - CLUB 4X4


PS. Daca era nevoie sa mai spun, eu voi fi acolo.
adrian_flavius
Se pot depune bani direct in contul respectiv, sau e necesar un OP?
guerilla
ordinul de plata e necesar pentru tine daca depui banii din firma. (si nici asa nu e obligatoriu daca folosesti internet banking). altfel nu e necesar decat sa faci tranzactia.
pentru cei care vor sa doneze bunuri eu le pot ridica din bucuresti.
adrian_flavius
in cursul saptamanii o sa fac un OP...va fi dintr-un cont de persoana fizica, nu de firma...o sa-ti trimit verdele scanat, prin PM, imediat ce fac OP-ul... thumbsup.gif
20krpm
mosh guerilla, trimite-mi te rog, chiar si privat, o adresa a asociatiei respective. thanks.
vio
ideea e ca lumea isi aminteste de copii astia numai de craciun ... mi se pare un pic cocalaresc ... pot sa mi iau orice oriunde, dar cam asa e ...
James Kilowatt
De acord cu vio la partea de timing. Totusi, asta nu inseamna ca ideea in sine e rea, probabil exista si idei cocalaresti bune.

Ala e un cod IBAN?
adrian_flavius
Da, James, este IBAN...il poti folosi si pentru transferuri internationale...numai ca trebuie sa ai grija ca banii care ajung acolo sa fie in lei, nu in alte valute...deci contul de plecare trebuie sa fie tot pe lei, nu pe altceva... thumbsup.gif
guerilla
mersi flavius thumbsup.gif

e nevoie de medicamente, centrala pe lemne, calorifere. pe asta se vor axa fondurile primite. orice ajutor e binevenit insa (haine, mancare, jucarii, etc).

vreau ca topicul asta sa nu se transforme intr-o polemica dar pentru cei care spun (uneori pe buna dreptate) ca astfel de actiuni se fac numai de craciun, vreau doar sa le aduc la cunostinta ca cei cu 4x4 au ajutat si la inundatii si de ziua copilului si de fiecare data cand au trecut pe coclauri pe langa un loc in care era nevoie de ei. din pacate cei care comenteaza o vor face indiferent de natura cererii iar cei ce vor sa ajute, o fac fara sa o spuna de multe ori.
multumesc celor care au ajutat pana in acest moment.

guerilla
multumesc lui adrian flavius si lui 20krpm pentru sustinere.
daca mai e cineva pe ultima suta de metri (maine dimineata e plecarea) il rog sa imi dea un pm ca sa discutam.
Alex-F1
Mai e valabila treaba si dupa Craciun sau pe data de 20 se incheie toata afacerea?
guerilla
pentru mine asta e lait-motivul intalnirii:



alte poze:














mai am si alte poze, dar momentan nu ma lasa sa le mai lipesc, nu stiu de ce.





mike.omega






















mike.omega









FAR EASTERN
Felicitari! arigato.gif
pmhoria
Privirile acelor copii spun f multe, poate prea multe ....
Felicitari organizatorilor !!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.