Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Peugeot 407
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Peugeot > 406/407/508
Peugeot_Fan
Cum vi se pare Peugeot 407? :?:
sandman
masina e super misto. arata super
V l a d
mmm.. da arata misto... dar....
si-a luat un coleg de la servici un 407. Masina arata superb are un motor care promite multe, dar cand te sui in ea iti piere tot entuziasmul. Bordul e facut din plastic de pix ieftin, tapiteria e de plus si display-ul arata tot felul de animatii de-a dreptul urate si gratuite. E cel mai ieftin si mai hidos interior pe care il vazui vreodata. Bordul e frumos, dar restul lasa mult de dorit, pana si butoanele sunt inghesuite de parca nu ar fii avut destul loc in masina. Pacat ca au stricat un design exterior ata de reusit, cel putin din fata si lateral caci la spate ceva pare neterminat.
Watcher
Eu am observat alta problema: rotile din fata sunt foarte in spate, aproape de usi, nu de botul masinii (gen Espero), asa ca cred k innebunesti la gropi si borduri...
Echo
QUOTE
Eu am observat alta problema: rotile din fata sunt foarte in spate, aproape de usi, nu de botul masinii (gen Espero), asa ca cred k innebunesti la gropi si borduri...

Asa e la toate masinile cu tractiune pe fata, si in special la cele care au capota plonjata, trebuie sa lase loc motorului si cutiei de viteze de unde rezulta o consola fata mai lunga. Fa o comparatie cu MB sau BMW care au motorul montat mult mai in spate, in spatele rotilor din fata. Asta e OFFTOPIC. Nu stii cum se plimba 407 peste gropi decat daca te dai cu el, consola fata nu influenteaza modul in care lucreaza suspensia. Masina e daguta dar parca conceptul lansat inaintea ei era mai frumos.
Watcher
Nu ziceam ca are legatura cu suspensia, ma refeream la faptul ca dai cu botul de fundul gropii..
sandman
masina este super eleganta si la banii astia(19000euro) nu ai ce sa iti iei ceva mai bun. daca ti-o iei si neagra....
madalina
QUOTE("sandman")
masina este super eleganta si la banii astia(19000euro) nu ai ce sa iti iei ceva mai bun. daca ti-o iei si neagra....


vei merge cu ea la spalatorie o data la 3 zile. smile.gif

Sincer cred ca poti lua o Mazda 6 la banii astia.
ovidiu33347
Mie mi se pare una din cele mai frumoase masini scoase in ultimii 10 ani, iar avind in vedere ca masinile germane la banii astia nu mai au calitatea pe care o aveau pina acum 5-6 ani, cred ca reprezinta o foarte buna alternativa la evaluarea ofertei pt cumpararea unei masini noi. Oricum impresia este foarte buna, iar faptul ca butoanele pe consola sint din plastic e un lucru comun, chiar de pix ieftin nu cred, iar daca toate masinile s-ar face cu butoane mari tip passat, care ar mai fi diversitatea? Cum ar fi sa fie toate masinile la fel? Interesant este daca service-ul este la inaltzimea ashteptarilor, pt ca la volkswagen la porsche sint shi superaglomeratzi, shi exagereaza cu pretzurile, alunecind sigur spre nejustificarea pretzurilor, ca sa nu zic "hotzie". E imposibil sa coste 2 miloane de lei schimbarea unei garnituri banale la etrierul frinei din spate, piesa efectiv costind 7mii de lei. Deci nota proasta pt volkswagen la capitolul service. Cea ce am scris aici reprezinta o parere a mea. Numai bine.
madalina
Nu se referea la marimea butoanelor, ci la calitatea plasticului folosit, "calitate" extrem de prosta.
Peugeot_Fan
Eu sunt de accord cu ovidiu33347.Masina este SUPER.Peugeot 407 :shock: a fost gandit excelent.Din acest motiv este MASINA MEA PREFERATA.Dar ce ziceti de Cabrio? :?:
ionut32111
din punct de vedere al desingului e ok mai ales fata,insa calitatea finisajelor..... laugh.gif nici o mazda 6 nu e rea sau o toyota avensis
Laurentiu34355
Nu stiu cati din cei care critica 407-le , l-a si incercat! Eu am testat o astfel de masina, 407 ST 2000 HDI 136 CP 16V. Va spun ca am ramas masca! Calitatea plasticului de pix, nu cred ca poate sa o probeze cineva, nu cred ca a-ti scos butoanele de la locul lor sa vedeti cat de rezistente sunt! Va spun ca imi venea sa plang cand m-am suit inapoi in 406-le meu, era cu totul altceva!
Masina este super, si ca sa-i oftic pe cei care o critica, deja mi-am comandat un 407 ST SPORT 2000 HDI 136 CP!
Si inca ceva, modelul coupe chiar exista?
James Kilowatt
Mie imi place mai mult mazda6... initial mi-a placut 407, insa au inceput sa se inmulteasca si acum nu mi se mai pare prea deosebit... daca stau si ma gandesc, e chiar banal. Chestie de gust..... prefer designul de la Mazda. Pe de alta parte 407 imi lasa senzatia ca este loc de tuning....
Despre cum merge nu ma bag ca nu m-am dat cu el.
BMW34294
Totul e relativ. Eu am facut drive test si cu 407 (2.0 diesel si 2.0 benzina) si cu Mazda6 diesel. Mi-au placut toate ca si condus, cu mentiunea ca 407 2.0 diesel e superb. Dar ca si calitate a finisarilor interioare, Mazda6 ma oripileaza, asa cum o fac si stopurile rosii transparente de pe masinile japoneze... (uite ca honda nu o face...)
Peugeot_Fan
Este posibil sa existe.Nu stiu sigur,dar cred ca va exista.Am doua poze cu PEUGEOT 407 COUPE :wav: .Mie mi se pare SUPER.Voua?
Peugeot_Fan
PEUGEOT 407 COUPE.
ionut32111
si la ce bani va fi noul 407 coupe daca un 407 2.2l executive 25700E la 32000E DDp este TT 1.8T,un BMW318 coupe 29700EDDP iar un 320d 31300 DDP
ionut32111
Totusi bmw e bmw,audi e audi,si peugeotul e peugeot dar totusi... :evil:
adrian41198
Trebuie sa recunoastem ca 407 atrage atentia si te face sa intorci privirea dupa ea (barbatii stiu mai bine :angel: ) dar are si parti mai putin bune. Am impresia ca este prea putin incapatoare raportat la dimensiunile exterioare. Plasticul folosit la interior nu este nici ieftin si nici de proasta calitate dar lasa aceasta impresie (de multe ori prima impresie conteaza).
In schimb motoarele de la Peugeot sunt bune/fiabile.
Pretul mi se pare cam mare pentru ce ofera dar sa nu uitam ca este model nou.
Doc
Cum ti-ai dat seama ca este plasticul de calitate prosta? La-ai gustat? Ai luat o proba si te-ai dus cu ea in laborator sa ii determini compozitia?
Ideea este urmatoarea: calitatea materialelor depinde de banii pe care ii dai pe masina. Si mai este cunoscut un fapt : toata masinile din est au materiale de proasta calitate. Justificarea este ca suntem prea saraci si romani.

Eu chiar nu ma gandeam ca apar critici legate de finisajele interioare. Mi s-a parut ok si pana acum am vazut ca majoritatea posesorilor sunt multumiti de ele.
AZAZEL
AS DORI, DACA EXISTA PROPRIETARI DE 407 CE NAVIFGEAZA PE ACEST FORUM, sa povesteasca unele lucruri despre masinile lor; grad de multumire, fiabilitate , calitate service, cost revizii, confortul masinii.

ma intereseaza pareri obiective si nu influentate de faptul ca sunt proprietari de 407( cum naiba sa spun ca am fost prost si am dat 20000 pe o masina proasta)
AZAZEL
stie cineva ce dimensiuni au anvelopele standard de pe 407 atunci cand pui jante de 17 optional ?

cam care ar putea fi dimensiunea maxima a anvelopelor de pe 407 , configurat cu jante de 17???
AZAZEL
stie cineva despre noi motoare diesel pt 407????

stiu ca va apare un 2.7 hdi pt 607.

dar de 407 ce se aude????
poate vreun 2.2 hdi sau vreun 2.0 mai puternic.

rog raspuns!!!
ypyvw
am si eu o problema la 407 code 001........2........3
ypyvw
code 001 1e 17 14 45 permanent please refer to fault relevant tecnical manual
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.