Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ford fiesta
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
mario_m_2006
saluate prieteni am mai citit si eu pe aici si intradevar multe probleme cu frumoasa si renumita firma FORD eu am luat anul trecut o fiesta 1.4 tdci care consuma ulei la greu primul consum de ulei 1.6 litri la 9600km am tot fost la service mi-au completat cu ulei scurgeri nu sunt nu au stiu sa-mi spuna cauza, am facut revizia la 15000 km dupa 8000 km (adica 23000km cat am cu ea) uleiul pe joja este la minim si nici o rezolvare sunt foarte nesimtiti stiu sa ne ia banii si atat treaba buna nu fac deloc ce se intampla de am consum asa de mare? saluate
IRONIK
si eu am fiesta 1,4tdci si are acum la bord cam 7800k si deja a papat cam un litru cei drept iam cam dat talpa in draci afara......dar mi sa adus la cunostinta ca acest motor cam pe la 30000k se potoleste cu papatul de ulei laugh.gif
drabisan
Nu pot sa-ti confirm/infirm faza cu 30.000km. Nici unul din colegii mei nu are atitia km cu vreun Fiesta.
Dar da, consuma ulei destul de mult. Majoritatea au completat aproape 1l undeva intre 6 si 10.000km.
Pentru comparatie, Golf-urile de la job au completat toate 1l pina in 5000km. Al doilea litru undeva pina la 15.000.

Sint ambele motoare care au placere la consumat ulei. Cu grija sa nu ramii cu prea putin ulei si asta e...
mario_m_2006
QUOTE (IRONIK @ Dec 19 2008, 07:17 PM) *
si eu am fiesta 1,4tdci si are acum la bord cam 7800k si deja a papat cam un litru cei drept iam cam dat talpa in draci afara......dar mi sa adus la cunostinta ca acest motor cam pe la 30000k se potoleste cu papatul de ulei laugh.gif

la 8000 km mi-a intrat 1 L de ulei
IRONIK
QUOTE (drabisan @ Dec 20 2008, 10:55 AM) *
Nu pot sa-ti confirm/infirm faza cu 30.000km. Nici unul din colegii mei nu are atitia km cu vreun Fiesta.
Dar da, consuma ulei destul de mult. Majoritatea au completat aproape 1l undeva intre 6 si 10.000km.
Pentru comparatie, Golf-urile de la job au completat toate 1l pina in 5000km. Al doilea litru undeva pina la 15.000.

Sint ambele motoare care au placere la consumat ulei. Cu grija sa nu ramii cu prea putin ulei si asta e...


si tot cam acolo se ajunge la acelasi consum

p.s: mai pe Romaneste serviciu,mai lasatil dracu de job ca doar suntem Romani
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.