Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Celica
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
DanielVlad
Va salut cu respect,
Deranjez si eu cu acest topic in speranta ca ma puteti ajuta. Mi s-a ivit o ocazie sa cumpar o Toyota Celica din anul 1990 la pretul de 2000 euro, motor 1.6, 100 cai, cutie automata, geamuri electrice, servo, trapa, oglinzi electrice, inchidere centralizata s.a...
As vrea daca stie cineva si daca puteti sa imi dati si mie niste indicatii , daca ar fi bine sa cumpar aceasta masina, cat costa intretinerea unei astfel de masini, daca se merita sa o cumpar si mai ales de unde as putea sa-mi iau piese de rezerva in caz ca imi cedeaza vreo piesa si cam cat m-ar costa piesele la aceasta masina.


Propietarul mi-a zis ca masina mai necesita mici reparatii pentru ca nu a mai mers de o perioada de timp cu ea, si principala reparatie ar fi o garnitura care trebuie schimbata pentru ca e putin uzata si curge uleiul de la cutia de viteze sau de la servo nu am inteles exact si ca m-ar putea duce la cateva milioane intr-un service, in rest masina se conduce bine, e stabila, si nu am observat ca ar avea alte probleme.

Va rog frumos sa imi dati si mie niste sfaturi pentru ca e prima mea masina care o cumpar si nu as dori sa am probleme cu ea si sa o las in parcare sa rugineasca..mai ales ca ma pasioneaza aceasta masina..am intrebat multi prieteni si unii imi zic ca ar fi bine sa o cumpar altii ca nu ar fi bine si de aceea am decis sa intru pe un forum specializat sa cer ajutorul unor oameni care probabil cunosc mai bine astfel de detalii. Va multumesc
Cipp
Multumim din inima guvernului pentru politica idioata pe care o duce referitor la taxa de poluare. Au urcat taxele pana'n pod la masinile noi, iar la cele vechi le-au redus, ca deh... trebuie sa transforme Romania in cimitirul de masini al Europei!

Poti sa te superi pe mine, dar gratis daca mi-ar da masina eu n-as lua-o. Iti inchipui ca gasesti piese pentru o masina produsa acum 18 ani in Japonia la preturi rezonabile, iar masina cu cutia autoamata sa consume sub 10 in oras? Te inseli. Poti sa crezi toate povestile, care de care mai adevarate, referitoare la fiabilitatea recunoscuta a Toyotei, nu zic ca Celica nu e o masina de referinta in istoria automobilismului, dar dupa 18 ani cred ca s-a dus vremea ei.
DanielVlad
Toyota Celica vroiam sa scriu ma scuzati, nu Toiota..


Am inteles parerea ta asta este..fiecare cu opinia lui..dar pe mine m-ar fi intersat costurile acestei masini,intretinere, etc...si daca pentru un interval de 2-3 ani pana invat soferie mai bine ar merita aceasta masina sa o cumpar smile.gif
FAR EASTERN
Daniel, bun venit pe forum.
Parerea mea este ca Celica nu e o masina pe care sa inveti sa soferie. Pentru Celica trebuie sa stii soferie.
In rest, numai bine!
DanielVlad
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 29 2008, 09:58 AM) *
Daniel, bun venit pe forum.
Parerea mea este ca Celica nu e o masina pe care sa inveti sa soferie. Pentru Celica trebuie sa stii soferie.
In rest, numai bine!



multumesc, nu e vb de soferie, ca de condus stiu sa conduc, eu as vrea sa ma informez mai mult despre aceasta masina, sa stiu daca sa o cumpar, sa nu o cumpar.. sunt intr-un mare dubiu, si as vrea sa stiu si eu de la oameni care au si ei o toyota celica la randul lor ( daca or fi pe aici) detalii despre aceasta masina yes.gif drive.gif sad.gif
T u d o r
Da' ce-are Celica de nu poti invata sa conduci pe ea? E vreun Lambo cu ESP-ul stricat?
Mi se pare o masina ca oricare altele, mai ales ca e motorizata la nivelul de baza si mai are si cutie automata, nu are valente sportive. E un coupe care la viata lui a fost minunat. Far, poate te-ai gandit la MR2, cu motor central. Celica e o masina foarte cuminte cu motorul ala.
Intrebarea corecta e daca merita o masina de 18 ani 2000 euro. Eu zic sa te duci cu un mecanic bun, sa gaseasca ce are defect, sa evaluezi bine cati bani trebuie sa mai bagi in ea pana sa fie safe pentru drum. O masina care a stat foarte mult timp pe tusa poate avea hibe mai mari decat una care a mers intr-una.
Si btw, cati km are masina asta? Si de unde o iei, din Romania sau de afara?
DanielVlad
QUOTE ( T u d o r @ Nov 29 2008, 10:14 AM) *
Da' ce-are Celica de nu poti invata sa conduci pe ea? E vreun Lambo cu ESP-ul stricat?
Mi se pare o masina ca oricare altele, mai ales ca e motorizata la nivelul de baza si mai are si cutie automata, nu are valente sportive. E un coupe care la viata lui a fost minunat. Far, poate te-ai gandit la MR2, cu motor central. Celica e o masina foarte cuminte cu motorul ala.
Intrebarea corecta e daca merita o masina de 18 ani 2000 euro. Eu zic sa te duci cu un mecanic bun, sa gaseasca ce are defect, sa evaluezi bine cati bani trebuie sa mai bagi in ea pana sa fie safe pentru drum. O masina care a stat foarte mult timp pe tusa poate avea hibe mai mari decat una care a mers intr-una.
Si btw, cati km are masina asta? Si de unde o iei, din Romania sau de afara?



La asta m-am gandit si eu si deja am vorbit cu vreo 2 mecanici si va urma sa ma duc sa vad masina cu ei inca odata. Masina o iau din Romania, e la primul ei propietar, si nu a mers decat "d-aici pana la coltu strazii" cu ea pentru ca il cunosc din cartier, masina e bine intretinuta, doar micile reparatii care mai trebuiesc facute. Merci de raspuns, imi da de gandit mai bine si cred ca pana la urma o sa o iau daca si mecanicii imi dau OK-ul thumbsup.gif smile.gif
T u d o r
Daca esti pasionat de masina asta, ia-o. Chiar daca nu va fi in stare foarte buna, pasiunea te va face sa o aranjezi. Daca o iei doar sa mergi "pana la coltul strazii", mai bine cauti ceva mai nou la banii astia.

LE: M-am uitat pe mobile la modelul asta, vezi ca gasesti acolo destule care arata bine, la pret mai mic. Taxa de inmatriculare nu e mare pentru 1.6, dar sunt si multe motoare de 2.0.
DanielVlad
QUOTE ( T u d o r @ Nov 29 2008, 10:34 AM) *
Daca esti pasionat de masina asta, ia-o. Chiar daca nu va fi in stare foarte buna, pasiunea te va face sa o aranjezi. Daca o iei doar sa mergi "pana la coltul strazii", mai bine cauti ceva mai nou la banii astia.

LE: M-am uitat pe mobile la modelul asta, vezi ca gasesti acolo destule care arata bine, la pret mai mic. Taxa de inmatriculare nu e mare pentru 1.6, dar sunt si multe motoare de 2.0.



pai, masina este inmatriculata, eu ma gandeam sa o las o vreme cu numerele alea, ale fostului propietar, ca nu cred ca vor fi probleme mai ales dupa ce imi face actu de vanzare cumparare, si astfel ma scuteste de o taxa de inmatriculare o perioada de timp, plus ca imi face itpu pana in 2011 smile.gif
omul nu are de ce sa ma minta ca sa vanda masina , pentru ca suntem prieteni buni si plus de asta, el are afaceri calumea si banii nu sunt o problema pt el sa vanda masina, plus ca nu are timp sa stea sa o vanda etc..

Si da, ai dreptate, pasiunea ma va face sa o aranjez, vreau sa o reconditionez total sa o fac sa arate bine, nu sa o tunez si sa ii stric aspectele, dar singura mea grija este in legatura cu piesele masinii, mi-e putin teama ca nu voi gasi piese la ea daca imi pica ceva.. sad.gif

Oricum iti multumesc frumos pt timpul acordat, ma voi duce zilele astea sa ma uit cu un mecanic la ea thumbsup.gif
Hoinar
QUOTE (DanielVlad @ Nov 29 2008, 10:50 AM) *
...
pai, masina este inmatriculata, eu ma gandeam sa o las o vreme cu numerele alea, ale fostului propietar, ca nu cred ca vor fi probleme mai ales dupa ce imi face actu de vanzare cumparare, si astfel ma scuteste de o taxa de inmatriculare o perioada de timp, plus ca imi face itpu pana in 2011 smile.gif
omul nu are de ce sa ma minta ca sa vanda masina , pentru ca suntem prieteni buni si plus de asta, el are afaceri calumea si banii nu sunt o problema pt el sa vanda masina, plus ca nu are timp sa stea sa o vanda etc..

Si da, ai dreptate, pasiunea ma va face sa o aranjez, vreau sa o reconditionez total sa o fac sa arate bine, nu sa o tunez si sa ii stric aspectele, dar singura mea grija este in legatura cu piesele masinii, mi-e putin teama ca nu voi gasi piese la ea daca imi pica ceva.. sad.gif

Oricum iti multumesc frumos pt timpul acordat, ma voi duce zilele astea sa ma uit cu un mecanic la ea thumbsup.gif


Nu ma prind...daca masina deja e inmatriculata in Romania, pentru ca e la primul proprietar...de ce sa mai platesti o data taxa de inmatriculare?
Eu stiam ca tocmai asta e avantajul SH-urilor din Romania...nu se mai plateste taxa mareata de prima inmatriculare (actuala taxa ecologica)...
Sau e ceva ce-mi scapa?

ps: Succes in pasiunea ta...nu o lasa sa se stinga smile.gif.
DanielVlad
QUOTE (Hoinar @ Nov 29 2008, 03:55 PM) *
QUOTE (DanielVlad @ Nov 29 2008, 10:50 AM) *
...
pai, masina este inmatriculata, eu ma gandeam sa o las o vreme cu numerele alea, ale fostului propietar, ca nu cred ca vor fi probleme mai ales dupa ce imi face actu de vanzare cumparare, si astfel ma scuteste de o taxa de inmatriculare o perioada de timp, plus ca imi face itpu pana in 2011 smile.gif
omul nu are de ce sa ma minta ca sa vanda masina , pentru ca suntem prieteni buni si plus de asta, el are afaceri calumea si banii nu sunt o problema pt el sa vanda masina, plus ca nu are timp sa stea sa o vanda etc..

Si da, ai dreptate, pasiunea ma va face sa o aranjez, vreau sa o reconditionez total sa o fac sa arate bine, nu sa o tunez si sa ii stric aspectele, dar singura mea grija este in legatura cu piesele masinii, mi-e putin teama ca nu voi gasi piese la ea daca imi pica ceva.. sad.gif

Oricum iti multumesc frumos pt timpul acordat, ma voi duce zilele astea sa ma uit cu un mecanic la ea thumbsup.gif


Nu ma prind...daca masina deja e inmatriculata in Romania, pentru ca e la primul proprietar...de ce sa mai platesti o data taxa de inmatriculare?
Eu stiam ca tocmai asta e avantajul SH-urilor din Romania...nu se mai plateste taxa mareata de prima inmatriculare (actuala taxa ecologica)...
Sau e ceva ce-mi scapa?

ps: Succes in pasiunea ta...nu o lasa sa se stinga smile.gif.



pai eu asa stiam... tinand cont de faptu ca e prima masina care mi-o iau nici eu nu stiu prea bine cum e, dar daca vreau sa-i schimb numerele si sa o trec pe numele meu trebuie sa platesc acea taxa.. unsure.gif
Hoinar
QUOTE (DanielVlad @ Nov 29 2008, 04:35 PM) *
...
pai eu asa stiam... tinand cont de faptu ca e prima masina care mi-o iau nici eu nu stiu prea bine cum e, dar daca vreau sa-i schimb numerele si sa o trec pe numele meu trebuie sa platesc acea taxa.. unsure.gif


Eu din cate stiu poti pastra numerele vechi ale masinii si in acte sa se schimbe doar proprietarul. Dar asta cel mai bine o poti afla la politie...Daca sunt numere romanesti, sa ne intelegem.
Referitor la taxa de prima inmatriculare (actuala taxa de ecologie), aia nu se plateste decat la prima inmatriculare a unui vehicul in Romania...daca masina a fost deja inmatriculata in Romania, atunci vestita taxa Moliceanu nu se mai aplica. Platesti doar niste taxulete mici pe la primarie...da' nimic important.
DanielVlad
QUOTE (Hoinar @ Nov 29 2008, 04:52 PM) *
QUOTE (DanielVlad @ Nov 29 2008, 04:35 PM) *
...
pai eu asa stiam... tinand cont de faptu ca e prima masina care mi-o iau nici eu nu stiu prea bine cum e, dar daca vreau sa-i schimb numerele si sa o trec pe numele meu trebuie sa platesc acea taxa.. unsure.gif


Eu din cate stiu poti pastra numerele vechi ale masinii si in acte sa se schimbe doar proprietarul. Dar asta cel mai bine o poti afla la politie...Daca sunt numere romanesti, sa ne intelegem.
Referitor la taxa de prima inmatriculare (actuala taxa de ecologie), aia nu se plateste decat la prima inmatriculare a unui vehicul in Romania...daca masina a fost deja inmatriculata in Romania, atunci vestita taxa Moliceanu nu se mai aplica. Platesti doar niste taxulete mici pe la primarie...da' nimic important.



pai e bine daca trebuie sa platesc doar taxele alea mici, bine ca am lamurit si problema asta, vorbisem azi cu un baiat care are si el o celica din 1990 luata din Germania si se plangea ca trebuie sa plateasca vreo 1380 euro taxa sau ceva de genul asta.. ma speriasem credeam ca trebuie sa platesc si eu atat beer.gif
Acum mai am doar o grija, si anume piesele pentru masina.. smile.gif
T u d o r
1380? ohmy.gif Nu e Euro 1? Chiar si la motorul de 2000 cmc, taxa e doar vreo 700. De aia te pusesem sa te uiti pe mobile.de, gasesti acolo destule Celica pe la 1400-1600 euro.
DanielVlad
QUOTE ( T u d o r @ Nov 29 2008, 05:27 PM) *
1380? ohmy.gif Nu e Euro 1? Chiar si la motorul de 2000 cmc, taxa e doar vreo 700. De aia te pusesem sa te uiti pe mobile.de, gasesti acolo destule Celica pe la 1400-1600 euro.



motorul lui este non euro, stiu ca gasesc intre 1400 si 1600 euro, baiatu asta cu care am vorbit a dat 1500 pe ea si merge cu numere provizorii da o sa fie nevoit sa o inmatriculeze si vrea sa o inmatriculeze prin bulgaria
M A R I A N
Daniel, tot respectul pentru tine pentru ca incerci sa readuci la viata o masina superba cum e Celica.

Eu m-am tot uitat pe mobile.de si am vazut ca intr-adevar preturile sunt destul de mici, incepand de la ~950 de euro. Pai in cazul asta, daca ai nevoie de piese, poti trimite pe cineva sa-ti aduca vreo 2 si rezolvi problema.

Uite una absolut superba:

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=2
DanielVlad
QUOTE (M A R I A N @ Nov 29 2008, 09:23 PM) *
Daniel, tot respectul pentru tine pentru ca incerci sa readuci la viata o masina superba cum e Celica.

Eu m-am tot uitat pe mobile.de si am vazut ca intr-adevar preturile sunt destul de mici, incepand de la ~950 de euro. Pai in cazul asta, daca ai nevoie de piese, poti trimite pe cineva sa-ti aduca vreo 2 si rezolvi problema.

Uite una absolut superba:

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=2


Salut, multumesc frumos.
Am mai vorbit cu cativa detinatori de Celica si mi-au spus cam ce preturi sunt la piese in Romania si mi-au recomandat si niste service-uri, am gasit si pe net un site http://www.autopartswarehouse.com/search/p...&ddKeyword= si banuiesc ca pot face si de acolo comanda. Nu are rost sa ma duc in Germania sa mai imi iau inca o masina la fel pentru ca n-as avea unde sa o mai pun si pe cealalta, oricum degeaba vorbesc acum, intai si intai sa o cumpar pe asta de o vreau asa de mult tongue.gif
Merci frumos pt timpul acordat.
klm
Mi se pare o mare prostie sa spui ca o masina de 18 ani nu merita cumparata si condusa; e drept ca nu vei putea face zeci de mii de km/an insa cu putina si o exploatare corecta n-ar trebui sa ai probleme. Cele mai mari probleme le ridica preturile la piese care, pentru modelele japoneze mai vechi, am auzit (n-o lua ca litera de lege) ca ar fi mai ridicate si mai rare, insa pentru frumusetea Celicai eu zic ca merita.
Bafta!

vio
cam asa e cu piesle de schimb ... de fapt cea ma grava e ca nu se mai gasesc deloc la unele modele , ca iti inchipui ca nu mai conteaza banu cand vrei sa ti repari mashina
DanielVlad
QUOTE (klm @ Dec 2 2008, 11:02 AM) *
Mi se pare o mare prostie sa spui ca o masina de 18 ani nu merita cumparata si condusa; e drept ca nu vei putea face zeci de mii de km/an insa cu putina si o exploatare corecta n-ar trebui sa ai probleme. Cele mai mari probleme le ridica preturile la piese care, pentru modelele japoneze mai vechi, am auzit (n-o lua ca litera de lege) ca ar fi mai ridicate si mai rare, insa pentru frumusetea Celicai eu zic ca merita.
Bafta!


Pai asa si este, sunt cam scumpe si rare, se mai gasesc pe la dezmembrari sau la comanda pe net din pacate sad.gif dar nu conteaza, o sa iau masina pt k si mie imi place, e un coupe frumos smile.gif
Multumesc frumos tuturor care mi-ati raspuns la acest topic ! smile.gif dau o bere cand o iau tongue.gif
ANDark
Salut. Ti-ai luat masina? Eu am una inca din vara si acum incerc sa o reconditionez. Cum stai cu piesele? Ai luat de afara masina de piese sau ai gasit de la dezmembrari? Am si eu o groaza de probleme cu ea si rezolv una, dau de alta... ma omoara cu zile. Daca mai sunt si alti posesori de Toyota Celica ii rog sa posteze aici:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.