Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce maisina sa imi cumpar?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
thejoker
Salut,

Vreau sa imi cumpar o masina care trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii, in ordinea preferintelor:
-buget maxim 25000E
-sa fie noua
-sa fie mai mare de clasa mica (compacta,medie,mare,SUV,cross ... nu fiesta,mazda 2 ..etc)
-ABS+ESP
-ma intereseaza cel mai mult sa nu se auda zgomot in interior, insonorizare (la viteze de max 130 ... hai 140km/h)
-sa aiba 3 locuri pe bune in spate si nu 2 (vezi mazda 3 ... sper ca se intelege)
-sa nu aiba garda la sol prea prea mica
-nu ma intereseaza designul exterior
-nu ma intereseaza brandul (germana,frantuzeasca ... sau altele)
-nu ma intereseaza sportivitate
-nu ma intereseaza consum
-nu ma intereseaza fiabilitate (cu masina actuala am facut 30000km in 4 ani fara sa am vreo problema ... si e masina conoscuta ca fiind nefiabila)

Multumesc
laurentiu
Doua masini as zice eu: Skoda Octavia 4x4 si Subaru Forester (insa nu sunt sigur daca la Forester te incadrezi cu banii, dar poate ca , cu criza asta, te incadrezi). Iar daca ar fi sa aleg una din cele doua as alege Subaru thumbsup.gif
thejoker
QUOTE (laurentiu @ Nov 27 2008, 06:58 PM) *
Doua masini as zice eu: Skoda Octavia 4x4 si Subaru Forester (insa nu sunt sigur daca la Forester te incadrezi cu banii, dar poate ca , cu criza asta, te incadrezi). Iar daca ar fi sa aleg una din cele doua as alege Subaru thumbsup.gif


Nu m-am urcat niciodata intr-un Subaru, dar la ce am vazut pe strazi pare sa fie destul de zgomotos motorul de Subaru.
Oare cum se aude din interior la viteze de 130-140km/h ?

Octavia suna bine, cred ca o sa merg la un drive-test.


Random
Citroen C5 cu hydractive III.
T u d o r
Si un bis pentru C5.
DRAGOS
Tudor, are doar 25 de mii de dat pe masina. nu stiu in ce masura intra c5-ul cu dotari decente smile.gif

Eu am o alta propunere: Accord thumbsup.gif
T u d o r
Cu benzina intra C5. Accord e mai scump in echiparea de varf si e mai sportiva. Asta inseamna ca la turatii se "aude"... rolleyes.gif
DRAGOS
nu cred ca te pune nimeni sa mergi cu a 4-a la 140 biggrin.gif (btw, ai verificat cumva cam ce turatie ai intr-a 6-a la 140-150?)

Oricum, ambele masini se incadreaza. Sunt comfortabile( cu un plus poate pt c5), spatioase si cred eu ca se incadreaza totusi si la capitolul "sonor"
laurentiu
CITAT(thejoker @ Nov 27 2008, 03:06 PM) *
CITAT(laurentiu @ Nov 27 2008, 06:58 PM) *
Doua masini as zice eu: Skoda Octavia 4x4 si Subaru Forester (insa nu sunt sigur daca la Forester te incadrezi cu banii, dar poate ca , cu criza asta, te incadrezi). Iar daca ar fi sa aleg una din cele doua as alege Subaru thumbsup.gif


Nu m-am urcat niciodata intr-un Subaru, dar la ce am vazut pe strazi pare sa fie destul de zgomotos motorul de Subaru.
Oare cum se aude din interior la viteze de 130-140km/h ?

Octavia suna bine, cred ca o sa merg la un drive-test.


Iti recomand un drive test cu amandoua. Eu cred ca vei ramane incantat de Subaru smile.gif
T u d o r
Dragos... la 140 merg cu a 3-a... cand schimb a 4-a se face mai liniste nitel. whistling.gif

Legat de topic, nu inteleg cum poti spune ca nu te intereseaza aspectul sau consumul sau sportivitatea. Pot sa nu fie cele mai importante criterii, dar ele sunt totusi motive care pot influenta o alegere. Una e o barca confortabila, alta e o masina sportiva si dura. Una e un diesel care ia 6% pe autostrada, alta o benzina cu 9%. Una e un SsangYong Rodius si alta un Alfa 159.

Dar in fine, incercam sa nu tinem cont de aceste criterii. Subaru Legacy nu cred ca e foarte silentios. C5 insa e. Reno Laguna e foarte silentios. Francezii sunt maestri in izolatii fonice la masini.
adrian_flavius
Mazda 6 sau Honda Accord... thumbsup.gif
Eu, desi nu are 3 locuri in spate, ci numai 2, as lua un Lexus IS 220d, la oferta...iti mai raman bani si de niste plimbari/pozne...
HalbaSus
Nu te intereseaza aspectul ? Nu te intereseaza sportivitatea ? Te intereseaza spatiul interior (mare) si silentiozitatea ?
Skoda Superb 1.8 TSI.
E urata, nu e sportiva, e mare de tot in spate (poate ca nu merge sa joci tenis de camp dar o poti pune de un campionat de ping-pong pe bancheta din spate smile.gif ), motorul e destul de silentios daca nu-l urci prea tare in ture (la 130 in a 6-a nu cred sa faca prea mult zgomot)... se incadreaza in pret. Are o garda la sol decenta. portbagaj "destept"... Ahh... si are umbrela integrata in usa spate, ca la rolls royce biggrin.gif
ktullu
Votez pentru C5, e mare, noua, spatioasa, design misto, calitatea buna, preturi intre 20000 si 25000.
Diesel 2 l, 23000 suspensie H3, 22800 suspensie metalica, eu as alege h3, poti sa mia pui optiuni pana la 25000.
La 25600 iei 2.2 hdI, dar la cat mergi nu cred ca trebuie, nu prea avem strazi, taxe si revizii mai scumpe, Partea misto e la condus.

In locul tau as alege 2 hdi H3, sau daca n-am bani variantele dinamique cu suspensie metalica.
T u d o r
Corect, si Skoda Superb merge foarte bine. Ar mai fi Mondeo, tot o "people carrier".
Random
As mai lua in seama si ofertele de la Renault Laguna 3 si Opel Vectra.
La ambele modele cu cca 22.000 euro, ai destule dotari. Iti mai raman bani si de "udat" masina. whistling.gif
Otto73
Una dintre cele mai silentioase masini pe care le-am condus este noul hyundai sonata si sigur se incadreaza in bugetul tau.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.