Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Suspendare Permis
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
zdeno114201
Sunt tare curios de rezultate.
la ultima mea suspendare de permis (pentru 1 luna) mi-au trebuit 8 luni, in instanta, ca sa dovedesc faptul ca eram nevinovat.
Bineintzeles ca mi-am recapatat permisul ... dar nu va spun ce chin sa te trezesti la 4 dimineata, cel putin o zi in fiecare luna, si sa conduci 400 KM (dus+intors) ca sa fii la judecatorie la ora 8 dimineata.

Am vrut sa le cer daune dar trebuia alt proces deschis.
... MA gandeam sa fac niste cheltuieli de genul: cazare la 4-5* cu o noapte inainte de proces, plus mancarea, sofer inchiriat cu masina de lux la 100 EUR/zi, vreo 2-3 zboruri cu avionul (ca deh nu puteam ajunge la proces altfel in timp util, .... in total 3-4000 Euro plus macar 5000 Eur pentru stresul cauzat si nedreptatea facuta.
FAR EASTERN
Poti extrage cateva idei de aici http://www.masini.ro/forum/content/Juridic...-amenda-viteza/ ...
klm
Deci iti trebuia avion pentru ca nu puteai ajunge in timp util insa te cazezi la un hotel de 4-5* cu o noapte inainte, eu nu inteleg blink.gif !
zdeno114201
CITAT(klm @ Nov 27 2008, 01:17 PM) *
Deci iti trebuia avion pentru ca nu puteai ajunge in timp util insa te cazezi la un hotel de 4-5* cu o noapte inainte, eu nu inteleg blink.gif !


ca sa fie nota de plata cat mai mare smile.gif
strangi toate facturile/bonurile care au legatura cu deplasarile facute altfel decat cu masina (ca ti-au suspendat permisul nu si nu poti conduce?) si le poti cere in civil drept despagubiri. Numai in cazul in care solutia judecatorului iti este favorabila - castigi procesul.
Mariustom
offtopic.gif zdeno, am acceptat acest mesaj în ideea de a face bine altora. Dar dacă mai continui să pui adresa acelui site te voi bănui de reclamă la alt site cu repercusiunile de rigoare confused.gif whistling.gif
Ai de ales unsure.gif

ninja.gif
klm
Ma rog... faci cum crezi insa nu te mira daca din cauza cererilor aberante te trezesti ca pierzi procesul.
zdeno114201
QUOTE (klm @ Nov 28 2008, 12:01 PM) *
Ma rog... faci cum crezi insa nu te mira daca din cauza cererilor aberante te trezesti ca pierzi procesul.


actiunea de daune se incepe numai dupa ce ai castigat procesul si ti-ai recuperat permisul.
ideea este ca din cauza deciziei gresite a unui politist, ai fost nevoit sa faci cheltuieli suplimentare pe care politistul trebuie sa le suporte in solidar cu institutia la care lucreaza. de obicei plateste numai politistul:(
klm
Lucrurile stau putin altfel decat crezi tu, tu nu dai in judecata politistul, dai in judecata institutia pentru ca reprezentantul ei te-a prejudiciat in timpul programului de lucru, deci Inspectoratul de Politie o sa-ti plateasca tie daune-interese, faptul ca ulterior isi recupereaza sau nu prejudiciul de la persoana care a gresit nu mai tine de tine.

andreistn
da, corect ce spui, in nici un caz nu va plati politistul ala anume banii pt daune, ci institutia pe care o reprezinta el. oricum mi se pare putin exagerat sa dai in judecata mereu pt orice, chiar si cand nu ai dreptate, sunt destui care fac asta
20krpm
QUOTE (zdeno114201 @ Nov 27 2008, 09:15 AM) *
ca sa fie nota de plata cat mai mare smile.gif

rolleyes.gif altu.
klm
CITAT(andreistn @ Dec 3 2008, 07:54 PM) *
da, corect ce spui, in nici un caz nu va plati politistul ala anume banii pt daune, ci institutia pe care o reprezinta el. oricum mi se pare putin exagerat sa dai in judecata mereu pt orice

Politistul nu-i va plati lui zdeno banii insa ar putea sa-i plateasca institutiei de care amintesti, oricum in Romania mi se pare ca se da prea putin in judecata.
Skywalker
Nu ma incadrez la nicio categorie din poll.
Am avut permisul suspendat 30 zile nu am fost vinovat am ispasit zilele de suspendare ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat...(trecut pe rosu asa zic ei, la mine s-a vazut verde)
Hoinaritza
N-am avut niciodata permisul suspendat, si nici puncte de penalizare biggrin.gif
Hotul neprins (de radare) e negustor cinstit tongue.gif
22nst
l-am avut suspendat o data, am gresit si am suportat...

la ora actuala am 3 puncte (radar)
ncristi
Am votata aiurea...trebuia sa trec la "am fost vinovat si am asteptat ca bou 3 luni"

Acum 4 ani - viteza in ciolpani chiar in dreptul podului (cum vi dinspre Ploiesti) - 170kM in localitate turned.gif ...

Au fost chiar draguti ca mi-au scris pe amenda 120 ca daca scriau viteza reala era posibil sa o incurc mai rau.
adrian_flavius
Cristi, si eu am "comis-o", dar chiar 170 la ora... whistling.gif wow...speechless...sincer...oricum, banuiesc ca te-ai lecuit...ca si mine...indiferent cum se termina procesul, acum sunt fff atent prin localitati...cand am 90 la ora, deja salt piciorul de pe acceleratie...mi-a ajuns, pentru urmatoarele 3-4 decenii...cel putin...
ncristi
Da m-am lecuit. Portiunea aia de drum este si tampita (cine circula pe DN1 stie). Cum iesi din jud. Prahova urmeaza o bucata de drum unde ii dai talpa. Indicatorul de "localitate" - (Ciolpani) in cazu asta este pus undeva in camp mult inainte ca localitatea sa incepa adica sa vezi case - in dreptul pistei de carting. Eu am avut vieteza aia undeva pe camp practic localitatea efectiv incepand de la pod spre Bucuresti.

Politistii stiu treba asta si stau la panda chiar acolo .... sau stateau la panda pentru ca de cand s-a pus camera la petrom nu prea i-am mai vazut. Si asa am luat-o peste bot smile.gif

Neplacut moment ... 3 luni de naveta cu "masinuta" si cu trenul au fost o pedeapsa aspra smile.gif. Am incercat la politia ilfov sa obtin o reducere a pedepsei la 1 luna fiind ca era prima incalcare...n-a functionat smile.gif

Oricum eu cred ca a fost o lectie care in viitor s-a dovedit a fi fost de folos smile.gif
andreic
L-am avut suspendat o luna o data...din cauza ca am facut dreapta pe culoarea rosie ... desi era scuar pentru a face la dreapta cu cedeaza (dar asfaltasera astia recent si era diferenta de nivel foarte mare smile.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.