Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sisteme de control al emisiilor
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
PalCo
Rasfoind paginile lui TOYOTA-TECH, am gasit campania de notificare a clientilor posesori de diesel-uri cu motoare AD pentru reprogramarea computerului.
Campania a fost lansata pe 7 nov 2007 si viza anumite autoturisme (RAV4, Corolla, Auris, Corolla Verso si Avensis), fiind mentionate VIN-urile (seriile de sasiu) in cauza.
Doar ca - si aici este nedumerirea mea - sunt chemate doar motoarele care au:
- DPF (Diesel Particulate Filter)
- DPNR (Diesel Particulate NOx Reduction) si
- CCo (Oxidation Catalyst Converter).
Fiindca seria mea este inclusa in lista, ma intreb daca masina mea are vreuna din cele trei sisteme de control al emisiilor. Inclin sa cred ca niciuna, fiindca n-ar fi ridicat Toyota pretul masinii, adaugand un astfel de filtru, daca politica de mediu al statului roman nu o cerea. Pana acum.
Dar daca... ?
Voi aveti?
Cum aflam?

Campania este valabila (resoftarea este gratuita) pana in August 2011.
vio
sigur ai asta - CCo (Oxidation Catalyst Converter). adica convertoru catalitic - catalizatorul
bebelacus
interesant. si a mea se incadreaza acolo. sa vad zilele urmatoare. oricum, informatie buna, multzam.
in ce consta toata chestia? adica cu ce iti imbunatateste masina? e cumva nesigura? eu sint multumit si de consum si de performante. care sa fie smecheria?
david1979
ma incadrez perfect , 2.0 d4-d
bebelacus
a mai facut cineva sapaturi? asa, macar vreun zvon scurs de pe la prietenii din reprezentante etc? care ar fi motivul? ce imbunatateste reprogramarea asta?
cum ziceam mai sus, sint multumit de cum merge masina; si cum trage, si de consum, si cam de toate, tehnic vorbind.
PalCo
Ceva concret?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.