Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfaturi, va rog.
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Lexy
Sambata plec la mare, nu am mai fost niciodata (adika sa conduk eu) asa ca v-as ruga sa saritzi cu un sfat ceva: drum de ales, radare chestii ce consideratzi ca r trebui sa stiu(mentionez ca am mai fost decat odata cu masina-asta ca sa nu credetzi ca stiu prea bine drumul)
Mercic.
TheCube
In primul rand e buna o harta rutiera. Nici eu nu am fost inca la mare cu masina, dar am facut cateva drumuri prin tara de cand am luat-o si m-am descurcat bine cu harta.
Din pacate, pe harta nu scrie de calitatea drumurilor, asa ca asteapta un sfat de la cineva care stie drumul.
Weekend placut.
stefan_ieu
Drumuri nu sunt decat 2. Pe sus prin Slobozia sau pe jos pe Lehliu-Fetesti-Cernavoda. Nu iti trebuie neaparat harta (mai ales ca daca alegi varianta a doua nici nu cred ca te ajuta pe prima portiune - sigur nu contine autostrada noua). Indicatoare gasesti in toate orasele (aici oricum nu te-ar ajuta harta, ci doar un atlas rutier), iar in afara tii drumul drept.
Nu am fost anul asta, dar iti spun din experienta din anii trecuti + cele auzite anul asta despre drum :
a) Prin Slobozia drumul e destul de bun - pe 2 benzi (pana la Urziceni parca) prima parte , dar e mai lung si de obicei cu mai multe camioane.
cool.gif Pe jos prin Fetesti pana anul trecut si pe aici drumul era bun, dar acum am inteles ca sunt reparatii pe Fetesti-Cernavoda. Anul trecut asta era cea mai buna optiune, acum nu stiu.
Radare sunt pe ambele drumuri, asa ca nu e asta o problema. Cum ti-e norocul.

In locul tau as merge pe jos sa "simt" si eu noua realizare a drumarilor nostrii (autostrada).
Andreea
Bucata cea noua de autostrada e buna, dar intre Fetesti si Cernavoda este o buna bucata de strada pe care se circula ca pe o sosea ordinara - e spart sensul de mers inspre Bucuresti de tot, este pur si simplu dinamitat. Se pare ca din aceasta cauza au scos taxa.

In rest, soseaua e relativ buna, carpita pe ici pe colo, mai libera marti, miercuri si joi, mai ales dupa-amiaza. Indicatoare sunt, mai dai si peste carute, biciclisti - pe sosea - si motociclisti.

In statiuni mi se pare mie mai enervant, nu la pietoni ma refer, ca e normal sa fie omul relaxat, sa mearga alene, ma refer la soferi: parcheaza in mijlocul strazii, in curba sau aiurea, ca au ceva de luat de la un magazin, taraba etc. Si restul fac coada dupa el, ca deh, sunt la mare, nu are rost sa se grabeasca!

Bafta multa, vreme buna si vacanta frumoasa!
Kaiten
Ai grija la radare in primele sate dupa ce ai iesit de pe autostrada, la intrarea/iesirea din cta. si prin statiuni.
Lexy
Daca nu aleg drumul cu autostrada, am ceva de pierdut?Adika merita sa o iau pe acolo sau nu?
calin...
prin Slobozia este drumul mai lung, mai bun, plin de camioane si de radare.
prin Cernavoda, autostrada beton, apoi strada este extrem de ondulata si denivelata. nu prea am intalnit radare. pe pod se circula pe un sens. un sfat : nu depasi 50/h in Mamaia ca e plin de radare si ai grija unde parchezi masina, ca abia te astepta Mazare sa-ti puna capac la roata. la fel e si in celelalte statiuni. vacanta placuta
Lexy
Mercic dragi colegi si colege:) cred ca aleg autostrada, ca decat sa stau sa depasesc camion dupa camion...Banuiesc ca e valabila faza ca cica te lasa sa depasesti viteza legala cu 10km fara sa-ti faca nimik...maxim 10 adika.
Rai
Daca eu din Germania am gasit la mare fara sistem de navigatie e usor.Drumurile sunt descrise eu unul optez pentru cel mai lung Slobozia-Harsova-Constanta e mai bun am fost si pe Fetesti lasa de dorit dar cine traieste acolo nu cred ca conteaza.Radare sunt f multe mai ales in comune deci ar fii bine sa te tii de vitezele legale.In statiuni probleme de parcare unde sunt locuri se si plateste.Dar mai toate hotelurile bune au parcari bune si proprii chiar garaje la subsol cazul meu.
Vacanta placuta!
Rai
Apropo cu viteza eu unul am obsevat ca la vreo 58-60 pe bordul meu indica in orice masina mai mult, tipul de pe radar se uita ciudat dar nu m-a oprit sa fii fost chestia cu 10 plus nu stiu sau sa fii fost numarul de D cine stie?
Lexy
Motivul ptr care l-as alege pe ala lung este ca: toata lumea care ar pleca la mare s-ar duce pe ala cu autostrada, macar ca sa vada cum este>>>ca celalat ar fi mai liber.


PS:Este adevarat faza ca adaca mergi la~4m in spatele altei masini nu te poate lua radarul?Eu personal nu cred.
Andrei Suzuki
Lexy acum depinde si cum iti place tie sa conduci.Eu unu m-am plictisit rrau pe autostrada.Intradevar,e misto dar..merci cu 100+...si tot mergi...si tot mergi...si atat.Pe partea cealalta (Slobozia) e mai misto..depasiri...alea alea..mers cu 50..dupa aia mers cu 100...super misto.Si drumu e bun pe Slobozia.
Andrei Suzuki
QUOTE(Andreea)
Bucata cea noua de autostrada e buna, dar intre Fetesti si Cernavoda este o buna bucata de strada pe care se circula ca pe o sosea ordinara - e spart sensul de mers inspre Bucuresti de tot, este pur si simplu dinamitat. Se pare ca din aceasta cauza au scos taxa.
Bafta multa, vreme buna si vacanta frumoasa!


Andreea nu te supara ca te intreb,da de unde stii tu ca au scos taxa de pe soseaua dintre Fetesti si Cernavoda?Eu am fost acum 3 sapt si a trebuit sa platesc.
Andrei Suzuki
Lexy cand te duci la mare ca merg si eu Duminica.Poate ne vedem pe drum (slabe sanse..da zic si eu) smile.gif
Christina26262
QUOTE(Andrei Suzuki)
au scos taxa de pe soseaua dintre Fetesti si Cernavoda?Eu am fost acum 3 sapt si a trebuit sa platesc.


Au scos taxa, in ultima vreme am fost in cam toate weekendurile la mare si nu se mai plateste.

Andreea, in weekendurile de care pomeneam mai sus am plecat vineri noaptea, pe la 10, 11 si m-am intors duminica noaptea, plecam din Constanta tot cam pe la 11, 11. Am ales drumul cu autostrada si a fost liber, am mers cu 120km/h lejer in afara localitatilor. Din cand in cand mai depaseam tiruri dar nu erau exagerat de multe, iar radare am vazut vreo doua. Cu alte cuvinte, daca te hotarasti sa pleci noaptea, n-o sa fie deloc aglomerat. Partea nasoala a drumului e autostrada de la Fetesti, care e rupta rau de tot, pe la 120 ne zdruncinau creierii in cap .. iar in rest drumul e ok; ce nu-mi place, e ca numai o banda pe sens dar asa sunt oricum majoritatea drumurilor din ro.

Drum bun si vacanta placuta :cheers:
Andrei Suzuki
Greseala mea atunci :oops:
M i h a i
asa este, s-a scos taxa pe autostrada fetesti. Votez pt varianta cu autostrada cea noua . E buna, e scurta, n-are cum sa fie prea aglomerat noaptea iar apoi restul drumului este bun...doar Fetestiul e cam rupt dar au mai carpit din gropi....adica te zdruncina dar slabe sanse sa ramai cu roata in vreun gropan. Radare de asemenea putine (ultima data am dat de 2)
Andreea
Eu n-am fost pe Slobozia, deci nu am facut decat sa-mi dau cu parerea despre Fetesti-Cernavoda-Cta. Mie nu-mi prea plac tirurile (nici sa le depasesc, nici sa merg pe langa ele), ca m-au speriat cam de multe ori (destul de des, in week-end merg pe soseaua veche Buc-Pitesti si, autostrada fiind inchisa tirurilor, e plina soseaua "mea" de ele. Si turci, si unguri, si romani, din cand in cand cate un neamt... ). Fac cateodata niste manevre...

Radarele ai zice ca se hranesc cu ploaie, la cata a fost vara asta, ele sunt pe masura...

In statiuni mi-a displacut, pe langa faza cu opritul in mijlocul soselei, si faptul ca, draga Doamne, nu se mai misca nimeni cu slapii pana la plaja... Nuuu, se merge cu masina pana in buza tarmului, sa simta si smecher-mobilul briza...

La Neptun mai toate hotelurile au parcare. Cele mai dinspre lac mai mica, cele dinspre sosea mai larga... Unele au parcari mai putin amenajate - Apolo, parca...

Cei care mereti la mare - Romanica sau alte tarmuri - bronzati-va si balaciti-va si pentru mine, ca eu am apucat doar doua zile misto :cry:

VREME BUNA SI VACANTA LA MAXIMUM :cheers: !! :salute: !! :wav:
Lexy
Mercic al toata lumea de sfaturi si de urari...optez ptr varianta cealalta pe la Slobozia...

Mercic inca odata si weekend placut!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.