Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum copiez un video DVD pe hard disk?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
M A R I A N
Recunosc, sunt afon in chestiile astea si as vrea sa aflu de la voi cum pot copia mai multe mini DVD-uri de 1.46 GB de 30 de minute (pe care l-am inregistrat cu ajutorul unei camere handycam Sony) pe hard disk. Adica ce program imi trebuie (eventual sa-l descarc de pe net) si pasii pe care trebuie sa-i urmez.
Dupa ce le copiez pe hard, as vrea sa le copiez pe un DVD-RW normal de 4.7 GB de 120 de minute.

Ceea ce am reusit sa fac, a fost sa instalez CD-ul cu software cu care a venit camera Sony. Cu ajutorul acestui program am reusit sa copiez mini DVD-ul cu filmul pe un un DVD-RW normal INSA NU MI L-A COPIAT MAI INTAI PE HARD DISK. Adica, imi spune ceva de genul "baga DVD-ul inregistrat, scoate DVD-ul inregistrat, apoi baga DVD-ul blank, scoate DVD-ul". Deci nu mi-l copiaza pe hard. Insa apar 2 probleme:
- DVD-RW-ul normal, pe care mi-l inregistreaza software-ul asta de la Sony, nu-l pot rula decat pe laptopul meu, cu ajutorul programului pe care-l am preinstalat din fabrica, InterVideo WinDVD 5
- desi mini DVD-ul cu filmul initial are doar 1.46 GB si DVD-RW-ul normal are 4.7 GB, dupa ce software-ul Sony realizeaza treaba asta, constat ca pe DVD-RW-ul normal nu mai pot inregistra continutul unui alt mini DVD (desi teoretic ar mai fi spatiu).
In concluzie, nu ma avantajeaza metoda "propusa" de software-ul de la Sony.

Please help!
f1anatic
DVD Fab 5.x - e tot ce vei avea nevoie vreodata pt a copia DVD-uri.
OvidiuH
Dvd Shrink sau zeci de alte progrămele gratuite.
Alex-F1
Copiatul ca si copiatul, dar la editare sa vezi distractie...... wallbash.gif Io de copiat le-am copiat, dar stau cu ele pe hard disc si urmeaza sa-mi arate careva mura-n gura cum sa fac mai departe ce trebuie.....conversii, split-uiri, editari, copieri pe CD/DVD.....am io ceva programe instalate, dar alea is Star Treck.....ma uit la ele cu taxa inversa teehee.gif .....cu rabdare as putea sa invat si singur cat imi trebuie mie, dar nu prea stau bine cu rabdarea.....si nici cu timpul..... confused.gif Somebody help us!!! rolleyes.gif

Io de pe camera pe hard disk le-am copiat cu softul cu care a venit camera Sony....aia a fost simplu.....
M A R I A N
Multumesc. Am reusit. Cel mai simplu si mai complet mi s-a parut a fi DVD Fab 5. thumbsup.gif
f1anatic
QUOTE (M A R I A N @ Nov 17 2008, 08:06 PM) *
Multumesc. Am reusit. Cel mai simplu si mai complet mi s-a parut a fi DVD Fab 5. thumbsup.gif



Si pt editare, Adobe Premiere CS3.

DVD Shrink face doar shrink-uire. Adica pe romaneste comprimare. Probabil exista un setting care lasa fisierele pe HD, dar DVD Fab 5 este chiar f. usor si f. complet.
FAR EASTERN
M A R I A N, ai incercat copy/paste? whistling.gif
klm
CITAT(f1anatic @ Nov 18 2008, 04:38 AM) *
Si pt editare, Adobe Premiere CS3.

AP CS3 costa 790$=2.300 lei=466 mDVD=233 ore (calitate ridicata).
CITAT(FAR EASTERN @ Nov 18 2008, 08:49 AM) *
M A R I A N, ai incercat copy/paste? whistling.gif

Nu merge biggrin.gif .
FAR EASTERN
QUOTE (klm @ Nov 18 2008, 10:44 AM) *
[
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 18 2008, 08:49 AM) *
M A R I A N, ai incercat copy/paste? whistling.gif

Nu merge biggrin.gif .



Are you sure?!
StefanVVTi
QUOTE (Alex-F1 @ Nov 17 2008, 11:27 PM) *
conversii, split-uiri, editari, copieri pe CD/DVD.....am io ceva programe instalate, dar alea is Star Treck.....

Anul trecut, cand a trebuit sa montam un film pentru Balul Bobocilor, am vrut sa face ceva mai "fancy" si am folosit Pinnacle Studio. Nu e foarte dificil sa-l folosesti ... am invatat intr-o noapte chestiile de baza si in urmatoarele 2 nopti am facut un montaj dragut. Iti recomand PS...poti face multe chestii cu el!
krondet
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 18 2008, 09:50 AM) *
QUOTE (klm @ Nov 18 2008, 10:44 AM) *
[
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 18 2008, 08:49 AM) *
M A R I A N, ai incercat copy/paste? whistling.gif

Nu merge biggrin.gif .



Are you sure?!



copie doar imaginea de pe disk, nu si continutul
T u d o r
Eu am o camera de-aia cu dvd si bineinteles ca blond cum sunt ma intrebam cum s-o leg la pc sa descarc filmul... biggrin.gif Mariane, ai incercat sa bagi dvd-ul proaspat scris in dvd-romul calculatorului si sa dai copy-paste? whistling.gif Mie mi-a iesit, erau parca mpeg-uri. teehee.gif
FAR EASTERN
Bravo, Tudore!!!! thumbsup.gif Tot noi, astia "batrani" sa le dam lectii? Si in ce domeniu......
klm
Tudor si FE, este un fisier care parca se numeste VIDEO_TS.vob (sau directorul este VIDEO_TS) pe care il poti copia ca pe un .avi obisnuit insa nu mai ai capitolele si mai pierzi pe la sunet; eu prefer sa dau 5 lei/mdvd pe care scriu: "serbare" si il pun in cutiuta cu mdvd-uri.
Marian, poti inregistra si 1 ora pe un dvd.
T u d o r
Cred ca video_ts si audio_ts sunt fisiere de video dvd. Daca nu ma insel, se deschid cu Nero. Oricum, nu cred ca ma insel cand spun ca filmarile mele sunt facute in mpeg. unsure.gif
FAR EASTERN
Foarte corect. O inregistrare facuta de camera pe DVD sau mDVD nu se face cu capitole. Alea se fac cand se editeaza inregistrarea bruta sau se gasesc pe un DVD fabricat(cu filme, concerte, etc.) Ori la asta se refera M A R I A N, cum copie o inregistrare BRUTA de pe DVD pe HD. Eu stiu ca sunt o gramada de subtilitati, dar aici era vorba de o chestie simpla.
klm
CITAT(FAR EASTERN @ Nov 18 2008, 02:42 PM) *
O inregistrare facuta de camera pe DVD sau mDVD nu se face cu capitole.

Of, of, cat de tare te inseli... or fi si camere care salveaza direct mpeg insa nu Sony, astea de care vorbesc filmeaza cu capitole si in mod sigur sunt fisiere .vob (care pot fi redenumite in mpeg insa se pierd capitolele); daca tii neaparat o sa-ti fac printuri la un dvd ca sa vezi smile.gif.
T u d o r
Eu Sony am, DCR-DVD205. Acum or fi posibilitati de inregistrare si asa si asa, ca nu am cautat prea mult. De fapt, am folosit-o doar de 2 ori pana acum, o "investitie" inutila.
FAR EASTERN
QUOTE (klm @ Nov 18 2008, 04:15 PM) *
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 18 2008, 02:42 PM) *
O inregistrare facuta de camera pe DVD sau mDVD nu se face cu capitole.

Of, of, cat de tare te inseli... or fi si camere care salveaza direct mpeg insa nu Sony, astea de care vorbesc filmeaza cu capitole si in mod sigur sunt fisiere .vob (care pot fi redenumite in mpeg insa se pierd capitolele); daca tii neaparat o sa-ti fac printuri la un dvd ca sa vezi smile.gif .


OK, atunci. smile.gif
klm
Click to view attachmentClick to view attachment
Capitolele si sistemul de directoare/fisiere.
Click to view attachmentClick to view attachment
Click to view attachmentClick to view attachment
dupa cum vezi in ultimul print am toate codecurile instalate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.