Help - Search - Members - Calendar
Full Version: va salut
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
radu73
VA SALUT. am un nissan almera 1.5 si am o problema,nici un mecanic din 10 nu a reusit sa o faca. in sarcina merge intrerupt motoru,ca si cum nu se alimenteaza.la cererea mecanicilor am schimbat:bujiile,senzorii de la axu cu came si arborele cotit si bobine de inductie.nu mai stiu ce sa mai schimb sa mearga bine.la relantiu merge bine,in schimb turometru oxcileaza intre 1000 si 2000 de ture nu ramana fix pe o anumita turatie.in sarcina e la fel.daca a avut cineva aceleas probleme datimi si mie un raspuns va rog
Arheopterix
Cati ani,ce carburant cati km?
Vesnicile intrebari.....
lvg
Eu stiu babeshte: daca nu merge, la motoare pe benzina ori nu vine benzina cum trebuie, ori nu e aprinderea buna, asa ca verifica lucrurile simple.
Pompa si filtrul de benzina le-ai verificat?

Bafta multa!
klaxxy
Fiind 1,5 l banuiesc ca este pe benzina. Injectoarele le-ai verificat pe banc? O curatare cu ultrasunete, ceva?
La un asemenea comportament diagnoza este una singura: computerul de diagnoza, cu softul aferent. Ai facut testul asta? Ce zice computerul in stationare? Dar in sarcina, la drum, cand ai probleme? Imposibil sa nu sesizeze ceva. Oscilatia turometrului ma face sa cred ca NU ai facut diagnoza computerizata, ceea ce face ca orice actiune sa fie frectie la picior de lemn. Detaliile privind diagnoza computerizata ar trebui sa ni le spui. Abia dupa aceea se pot imagina si solutii.
radu73
e din 2001, 155000 km, 1,5 benzina
radu73
am facut 3 teste si a iesit: eroare la bujii,senzori de la axu cu came si de la arborele cotti,am schimbat tot si nici un rezultat. ultima varianta ar fi sa schimb filtru de benzina. problema e ca filtru se afla in pompa din rezervor si se schimba cu totu.dar nu e nimeni sigur ca asta ar fi problema,sau sonda {landa}nu stiu daca am scris corect.MERSI
lvg
din ce am gasit pe cand ma documentam despre Almere, se zice ca intr-adevar senzorul la ax s-a inlocuit la multe motoare de 1.5 benzina:
"Very cheap offers in 2004. Sudden poor running of petrol engines or failure to start due to crankshaft sensor malfunction (seems to be vulnerable to dirt or water ingress: see recalls)."
"Recalls
29-1-2002: 34,480 Almera and Primera 1.5s, 1.6s and 1.8s recalled because engine crankshaft and camshaft position sensors may case engine to stall and not re-start. 25-2-2002: Parking brake may not set properly because of misalignment between ratchet and pawl teeth. 26-11-2002: During production, convetor may have damaged front left hand tyre. Tyres on 2,758 cars to be inspected and replaced if necessary. 8-12-2003 Recall of 108,563 1.8 and 2.0 litre petrol engines built 1998 - 2003 over angle and position sensors which can cause engines to stall and/or fail to re-start. Sensors to be replaced."
Acum, daca aceia sunt schimbati si altceva nu gasesti, mai ramane filtrul de benzina de verificat; nu cred ca e asa de greu de scos (am atasat capitolul despre combustibil din manualul de service, scrie acolo cum).
Click to view attachment
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.