Help - Search - Members - Calendar
Full Version: intrebare la .....plictiseala
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
AZAZEL
cam care ar fi cea mai buna masina pt o femeie , masina care sa coste pana in 30.000ddp?
clasa medie/compacta, diesel obligatoriu, 4 cilindri, manuala , nu tractiune spate, de preferinta cu posibilitate de configurare, nu ford focus, mai mult folosita in oras, fiabila, sigura, nu model f vechi, cu aere de "premium".
FAR EASTERN
De ce obligatoriu diesel si CV manuala?
Intuiesti de ce intreb?
AZAZEL
intuiesc de ce intrebi.
cutia automata genereaza consum, e scumpa si face masina si puturoasa. plus ca nu apare notiunea de frana de motor.
dieselul consuma putin dar mai important de toate are torque, se conduce mai usor si il iubesc neconditionat.

varianta care te gandesti sa mi-o propui sare din calculul in care oricum nu am luat-o niciodata in seama, mai ales ca masinile la care te gandesti sunt f lenese din punctul meu de vedere si , in special, de asta ma feresc.

anyway, discutia este mai mult pt alungarea plictiselei.
HalbaSus
Eee... cum care ? asta:
Click to view attachment

Acum serios... la ce criterii ai pus zici ca organizezi o licitatie publica si vrei sa castige A3-ul... Adica ar mai fi B-klassul care... sa fim sinceri... e cam monovolumistic si e si destul de scump... si... cam atat (ahhh, daca-l iei cu cutie automata atunci se parcheaza singura, mare avantaj pentru o femeie, dar tu vrei manuala).

In segmentul "near premium" ar mai fi:
- Alfa 147
- Volvo C30 sick.gif
- Civic hatchback
- Scirocco

Daca ai renunta la combustibilul satanei atunci ai mai avea urmatoarele variante:
- Mini wub.gif
- Brera wub.gif

Latter edit: A3-ul sotiei a facut in 3 ani aproape 18.000 km... deci e clar ca a meritat luata diesel, inca 7-8 ani si deja se amortizeaza diferenta de pret fata de benzina biggrin.gif (deh... asta e... atunci am fost nerabdatori si am luat masina care venea mai repede)
22nst
QUOTE (AZAZEL @ Nov 11 2008, 04:48 PM) *
cam care ar fi cea mai buna masina pt o femeie , masina care sa coste pana in 30.000ddp?
clasa medie/compacta, diesel obligatoriu, 4 cilindri, manuala , nu tractiune spate, de preferinta cu posibilitate de configurare, nu ford focus, mai mult folosita in oras, fiabila, sigura, nu model f vechi, cu aere de "premium".

honda civic 5d 2.2 diesel!
mike.omega
Si Civic si Prius sunt greu de parcat din cauza formelor, mai ales pentru o femeie, care probabil nu se intelege foarte bine cu manevra asta smile.gif

A3, Mito, Ypsilon, Golf6(?!), 500...

La fel, eu nu as lua un diesel mai mare de 1600cmc din cauza taxelor dar si a consumului. Ca masina de oras nu are nevoie de mai mult. Un diesel de 1.6 are 110-120CP, arhisuficient pentru oras si pentru o doamna, totul e sa nu mearga subturat!

PS: Tiguan? whistling.gif
ktullu
mini 1.6d, motorul e HDI de c4, pejos, focus, e draguta, mica, feminina, consum mic, dinamica super, ce mai vrei.
Sau mai bine clubman, e mai mare, incap si bagaje, in cazul in care merg 2 cu masina plus 1 copil, m-am urcat in spate si am incaput 1.82, 90kg, si in fata era un coleg tot la fel.

Sau un c30 tot cu 1.6 hdi.

Alte optiuni nu sunt la fel de stilate, exclusiviste, si chiar fiabile, dinamice, etc.

drabisan
Azazel, tare ce mi-ar placea sa-ti explic ca singurul drum pentru diesel, in tara asta, e pina in Germania, sau, worst case, la PBN.
Dar mai bine tac!

Sint ultra-excitat la neuron si de aia sint asa sarcastic. Dar oricum marea ta iubire diesel, pentru sotie, se cheama A3.
AZAZEL
QUOTE (HalbaSus @ Nov 11 2008, 06:56 PM) *
Acum serios... la ce criterii ai pus zici ca organizezi o licitatie publica si vrei sa castige A3-ul...

sau S40-ul.
S40-ul l-am avut 33.000 km si l-a condus si nevasta-mea si ma tot streseaza ca i-a placut la nebunie si ca nu se compara cu focusul care este o putoare samd.
am uitat sa specific: nu ma intereseaza coupe-ul si bazaconii ca mini, ypsilon, 147 samd. eu le consider downgrade fata de focus. ypsilon ? pai ce ma intorc la corsa ce am avut-o? plus ca masinile astea mi se par mici si nesigure. pt ca job-ul meu este unsafe, masina asta va trebui sa fie una pe care sa ma pot baza ca incap bagaje samd dar, tocmai pt ca jobul imi este unsafe , nu ar trebui sa ma gandesc la upgrade-uri. in fine, voi afla vineri ce se va intampla cu job-ul meu. A4 -le are acusica 3 sapt de cand e in service si se pare ca nu va fi gata mai devreme de sfarsitul saptamanii viitoare pt ca nu gasesc astia spoilere. sper sa mai apuc sa-l mai calaresc macar o data. ce-i fain e ca preavizul la noi este de 3 luni.

la ce ma gandeam si eu era civic(insa ma enerveaza motorul de 2.2 ce atrage taxe imense), A3 si S40. la ultimile doua ma enerveaza ca sunt modele destul de vechi(Halba a luat A3-ul cand era in voga-eu sunt si cam snob/cocalar). noul A3 va fi pe strazi undeva spre sf lui 2010. la golf 6(ce de fapt este golf 5 facelift) nu m-am gandit iar tiguan trebuie sa fii imbecil sa-ti cumperi. de fapt notiunea de imbecil este valabila pt marea majoritate a cumparatorilor de SUV. si, exista variante mai bune ca tiguan: rav4, outlander(insa asta e prea mare).
aaa, am uitat sa spun. depind de vanzarea focusului pt care s-ar putea sa obtin de la o necunoscatoare aprox 15.500 pt o masina de un an si 16.000 km, masina pt care am platit 18.250 euro. dar chiar si asa, topicul este mai mult pt a afla opinii .

later edit. @drabisan. imagineaza-ti ca boii aia nu au pus commonrail pt A3 facelift. doamne ce prosti si mai suntem si in mileniul 3 iar ei se considera premium.
apoi nu criticati dragostea mea pt diesel. si daca luam duminca cei 5mil de euro tot o masina diesel imi luam. imi place si gata!
StefanVVTi
Si eu tot A3 zic! E foarte potrivita pentru doamne, e suficient de puternica, sigura, spatioasa... thumbsup.gif
Hoinar
Mie din masinile astea premium(sau near premium) imi place f mult C30-ul lu' Volvo...am vazut una de prezentare care arata superb. Avea un pachet exterior sport...si niste scaune (piele alba + gri) care aratau atat de bine incat imi venea sa iau scaunele acasa biggrin.gif. Cred ca merita studiata oferta, pentru ca s-ar incadra la pret, si cu f multe dotari in pretul asta - vezi linkul.
Bine...nu mai e la fel de practica precum un sedan sau un hatch clasic... dar..wtf?!...your lady deserves the best thumbsup.gif .
guerilla
cum zicea un prieten ieri, H3 arata bestial si e doar 31k euro biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
acu la modul serios, dizal de ce? de ce nu automata - aia cu lipsa franei de motor stii ca e un basm din moment ce s-a inventat schimbare si in modul manual.
sunt o multime de oferte in piata incepand cu seria mini pana la suv-uri. depinde care va place voua.
T u d o r
Accord 2.2 MT Executive e pe la 30000 ddp. biggrin.gif Hai c-am luat-o razna, dar chiar e oferta buna in banii si dotarile astea. Si cand dai banii astia pe o masina, te mai uiti la 2-3 milioane pe an in plus pentru impozit?
20krpm
bug.
HalbaSus
C'mon... mini e downgrade ??? It's so cuteeeeeeeeee.... biggrin.gif
Eu daca as fi pus in situatia sa aleg din nou o masina pentru nevasta cred ca tot pe A3 as merge dar cu motorul 1.4TSI 125 cp sau 1.8T 160 cp. Chiar si la 18.000 km/an mi se pare oarecum nejustificat "combustibilul satanei". Si as iesi mai bine, pentru ca modelul nu mai e la fel de nou si exista si discounturi pentru el (eu la vremea aia am primit niste optionale cadou si cam atat). Pana acum s-a dovedit excelenta si singurul lucru care o strica putin este motorul diesel de sub capota...
S40-ul nu mi-a placut niciodata si probabil nici nu o sa-mi placa... dar daca sotiei tale ii place... nu e o optiune foarte rea, dar fata de focus mi se pare un upgrade mititel de tot smile.gif

Golf VI nu este un facelift ! Este o masina complet noua (cel putin asa zic cei de la VW) chiar daca estetic pare doar un facelift.
Ahhh... si daca tot cauti modele "fresh" de tot... de ce nu passat CC ?
AZAZEL
QUOTE (20krpm @ Nov 12 2008, 02:00 AM) *
bug.



adica???
klm
CITAT(AZAZEL @ Nov 11 2008, 08:52 PM) *
bazaconii ca mini, 147 samd.
[...]
apoi nu criticati dragostea mea pt diesel. si daca luam duminca cei 5mil de euro tot o masina diesel imi luam. imi place si gata!

wtf ohmy.gif , daca si mini e bazaconie...
Daca e strict pentru ea atunci eu nu vad o altfel de masina decat un coupe (eventual cabrio); EOS, Hyundai Coupe, Alfa GT, de astea, (edit: normal ca benzina).
20krpm
QUOTE (AZAZEL @ Nov 12 2008, 02:40 AM) *
QUOTE (20krpm @ Nov 12 2008, 02:00 AM) *
bug.

adica???


http://www.vw.com/newbeetle/en/us/

il stii?
HalbaSus
QUOTE (20krpm @ Nov 12 2008, 06:22 PM) *
QUOTE (AZAZEL @ Nov 12 2008, 02:40 AM) *
QUOTE (20krpm @ Nov 12 2008, 02:00 AM) *
bug.

adica???


http://www.vw.com/newbeetle/en/us/

il stii?

In afara de faptul ca e "girlie" masina aia n-are nimic interesant/frumos/bun la ea:
- Tehnic este un golf IV: tehnologie foarte foarte invechita (unii ar spune ca respectiva tehnologie era proasta si la vremea ei)
- Estetic este o imitatie nereusita a beetle-ului, spun nereusita pentru ca desi silueta masinii seamana, noul beetle nu are aproape nimic din caracterul vechiului beetle.
- In interior lucrurile stau si mai prost, intr-un "beetle" care ar trebuii sa fie "cute" au pus interiorul de golf IV... si pentru ca si-au dat seama ca au gresit ceva si interiorul nu este suficient de girlie au montat pe bord o vaza in care au pus o floare de plastic... genial ! teehee.gif
- De ce ti-ai dori o masina care a fost nascocita de Hitler, proiectata de Ferdinand Porsche si a fost in mare parte din timp condusa de oameni aflati sub influenta drogurilor ?
20krpm
aa... pentru ca satisface in buna masura cerintele initiale?... unsure.gif

smile.gif
AZAZEL
QUOTE (20krpm @ Nov 12 2008, 08:39 PM) *
aa... pentru ca satisface in buna masura cerintele initiale?... unsure.gif

smile.gif


asa ti se pare tie?!

discutam discutii.

in 147, mini, beetle, ypsilon sunt dispus sa investesc in ele maxim 5.000 euro . deci, nu ma intereseaza.
Passat CC cred ca nici eu nu pot conduce apoi altcineva!

practic, tinand cont doar de parerile si nevoile mele(masina asta ar trebui sa fie in situatii critice si pt mine)+ posobil sa care si un plod+bagaje, nu poate fi vorba de multe din masinile enumerate de voi mai mult la misto. ca tot vorbim de criterii, mini de ex nu respecta decat cateva criterii, nu si cel de spatiu, dimensiuni , siguranta, design samd.
o masina ca mini, fie place fie starneste repulsii. mie nu-mi place de ex design-ul retro. as plati pe un mini un max de 10.000 euro si nu as da un focus pt aceasta masina. wtf in focus au intrat 5 barbati(pasageri) si o femeie(sofer).
designul interior al alfei 159 care bate tot spre retro mi se pare aiurea.
22nst
dar un golf 6 nu merge?
AZAZEL
QUOTE (22nst @ Nov 12 2008, 08:57 PM) *
dar un golf 6 nu merge?


l-am vazut azi. pare interesant la interior. mi se pare destul de bine lucrat. portbagaj de 350 litri fata de focus 385 litri.
spatiul interior pt pasagerii din spate este imens comparativ cu focus.
insa mie golful ala mi se pare mai mult 5.5 decat 6.
la exterior arata aproape la fel cu golf 5. spatele si profilul mai ales iar fata e destul de interesanta. motorul de 1.4tsi si 122 cp +200 nm pare super ok.

e bun de ceva 4 motion?
a condus cineva?
mi se pare mai safe o tractiune integrala.
HalbaSus
Nooow you're talking ! 1.4 TSI mi se pare motorul ideal pentru o masina de oras care din cand in cand va fi condusa de cineva care va alerga A8-uri pe serpentine tongue.gif
Silentios, taxe mici, consum decent, putere relativ mare.
Golful VI e un golf complet nou, nu e 5.5, nu e facelift, e nou noutz! Ca seamana cu ala vechi... asta e... golful a fost tot timpul o masina mai conservatoare si nu a "rupt" standardele designului niciodata. Singura problema ar fi cu pretentiile premium, care nu prea exista, si peste un an va fi plin de ele orasul... (ca tot ziceai ca esti snob si cocalar smile.gif ).




Seri
La Golf poti lua in calcul si motorul 1.6 TDI de 115 CP, dar nu stiu exact cand va fi disponibil cu acest motor.
De Lancia Delta ce zici. Are o paleta foarte larga de motorizari diesel, este o compacta mare si este originala. De pe lista motorizarilor iese in evidenta 1.9 JTD biturbo de 190 CP, dar se incadreaza la limita in cei 30.000 de euro.
laurentiu
Eu am 3 propuneri:
1. BMW Seria 1: platforma tehnica este mai noua decat la A3 (dau exemplu A3 pentru ca s-a mai vorbit despre el). La vreo 30 000 iti iei unul foarte tare cu motorizare ceva mai puternica si dotari foarte misto. O varianta ar fi aici si Seria 3 insa placerea nu cred ca va fi la fel de mare tinand cont ca motorizarea si dotarile vor fi mai slabe.
2. Alfa Brera: personal nu-mi place Alfa Romeo. Este adevarat ca arata deosebit si iti da un feeling sportiv, la capitolul asta nu cred ca vreo masina se poate compara cu Brera (referindu-ne strict la pret). Daca mai este si rosie sunt sigur ca este visul oricarei tipe.
3. Volvo C30: pentru ca este total opusul lui Brera si o conceptie aparte despre masinile "lifestile" asa cum zice Volvo ca este masina asta. Ok, nu o fi ea foarte practica (are 4 locuri, in spate are o luneta din sticla si este oferita numai in doua usi) insa este o masina care te scoate din anonimat intr-un mod cat se poate de unic. Daca nu "intelegi" nu ai cum sa o placi. blush.gif
FAR EASTERN
Lancia Delta!
AZAZEL
se poate inchide si sterge.
din pacate a picat varianta cu vanzarea focusului.
HalbaSus
QUOTE (AZAZEL @ Nov 14 2008, 08:48 AM) *
se poate inchide si sterge.
din pacate a picat varianta cu vanzarea focusului.

Te-au dat afara ? whistling.gif
Nu inchidem topicul pentru ca poate si altii vor avea aceasi dilema si discutiile de aici le pot fi folositoare...
laurentiu
Pai hai ca atunci redau eu startul whistling.gif

CITAT(FAR EASTERN @ Nov 13 2008, 03:26 AM) *
Lancia Delta!


De ce? smile.gif
FAR EASTERN
Pai ce pot sa zic deocamdata....:
Are cutie manuala, e compacta, poate fi pana in 30000 ddp, arata super si daca nu ar fi premium, arata ca una premium. Cred ca este si pe diesel. Eu am vazut una neagrrra. Inca n-am studiat datele de pe net, dar cred ca ar putea fi luata in calcul... de cineva.
AZAZEL
QUOTE (HalbaSus @ Nov 14 2008, 08:54 AM) *
QUOTE (AZAZEL @ Nov 14 2008, 08:48 AM) *
se poate inchide si sterge.
din pacate a picat varianta cu vanzarea focusului.

Te-au dat afara ? whistling.gif



la ora acelui post inca nu aflasem frumoasa veste. spuneam ca se poate inchide pt ca s-a razgandit potentialul cumparator al focusului.
marius68582
CITAT(laurentiu @ Nov 14 2008, 10:45 AM) *
De ce? smile.gif

Dupa ce o vei vedea live nu vei accepta alta alternativa in clasa ei. rolleyes.gif
Singura chestie indoielnica in privinta acestei masini este alegerea numelui,in rest totul este la superlativ la ea !
Hoinar
QUOTE (marius68582 @ Nov 14 2008, 08:30 PM) *
...
Dupa ce o vei vedea live nu vei accepta alta alternativa in clasa ei. rolleyes.gif
Singura chestie indoielnica in privinta acestei masini este alegerea numelui,in rest totul este la superlativ la ea !


Te gandesti la numele de Delta?!
Sau te referi la faptul ca in loc sa fie sportiva e genul confortabil? smile.gif
adi.mitrea
Nu știu la ce s-a referit Marius, dar și eu sunt de părere că numele Delta din trecut nu mai are nimic în comun cu actuala. Cu atât mai mult cu cât asta nouă nu are integrală whistling.gif

Este mai mult o mașină care arată și este confortabilă.

Motorizările sunt excelente mai ales când te gândești la 1.9 diesel de 190 CP, sau la 1.4 TJET pe benzinp de 150 CP...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.