Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Clasa Mare---20.000 EUR...Ce sa fie?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dragos1
Salut.

Ah ce greu este cand trebuie sa te hotarasti....

M-am dat zilele astea cu Superb de la Skoda, Mondeo Ghia de la Ford si Peugeot-ul 407.

am doua intrebari?

Ce credeti ca mai merita luat in calcul din aceasta clasa? (20.000 EUR)

Sa merg pe un Suberb clasic fara multe optionale(doar oferta cu climatronic si xenon), pe una apropape de full option Mondeo Ghia cu ESP sau sa cobor o clasa la Peugeot 407 Full Option?

Multumesc pentru ajutor
M i h a i
407 e o maina noua si nu stiu cati ar putea sa-ti spuna daca e buna sau nu, insa daca ne bazam pe reputatia lui 206, 406 sau 307, si daca mai adaugam si designul ala traznet, eu asa alege Peugeotul. N-are cum naiba sa nu fie masina buna smile.gif
Insa orice ai alege nu cred ca vei regreta....bafta
Dragos1
multumesc Mihai....
Si mie imi cam place 407-le, mai ales ca au un motor de 2.9 la 216 Cp, insa merita sa-l sacriific pentru spatiul interior din Superb...

Sau sa ma uit si pe la alte curti, gen Subaru Forester sau Toyota ori Nissan?

Chiar caut un Value for Money...
G e o r g e
QUOTE
chiar caut un Value for money

don't we all ? laugh.gif

ca nu vreau sa fiu prea rau , dar in 20 000 nu este decat clasa medie cel mult , singura exceptie superbul care este un pic mai mare . am mers in superb cateva mii de km (fo 2 mii ashe) si pare facuta din octavia :shock: . volanul ala de pe octavia , aceleasi butoane pe bord, aceleasi TOT. :shock: si asta era 2.5TDI tiptronic cu de toate pe ea mai putin piele :shock:

de ce nu un VECTRA C ? cu motorul de 3.0 CDTI 177cp , consum si performante :cheers:
Echo
Daca poti sa-ti iei un 407 full, go for it. E noua, lansata de curand, ia fatza daca privesti astfel lucrurile. Iar de coborat o clasa, Mondeo, 407, Vecra, Passat, toate fac parte din aceeasi oala, clasa medie INFERIOARA, vrei sa spui ca se compara cu un 3, A4, C? Ai vazut preturile la ultimele? Singur Supebul e un fel de struto-camila, mai lung, mai confortabil dar tot un Passat cu elemente de Octavia. asta nu-l face sa se ia la intrecere cu "the big boys" din clasa cu adevarat mare.
Lord
nici nu as sta pe ganduri, as lua un peugeot 407 fara cel mai mic regret si as rade mereu cand as trece pe langa mondeo si skoda

arata superb masina aia, mai ales pe negru (am vazut una pe gri si nu era prea frumoasa)

dotari cat cuprinde, pret care se incadreaza unde vrei tu, EXCELENT smile.gif
Iulian HondaFan
As testa si cerceta amanuntit pe toate. Superb este un Passat pe bani putini, as compara ce ofera mai putin decat Passatul. Daca nu te deranjeaza ca scrie Skoda pe ea si daca interiorul nu arata cheap eu nu vad de ce nu ai lua-o. Si daca te deranjeaza ideea de Skoda e mai bine sa mai pui 7-10000 euroi si sa iei un BMW3 sau ceva din clasa asta.

407 e, dupa cateva reviewuri pe care le-am vazut, reusit dar nu exceptional. Nu pot sa ma pronunt cum se compara cu restul. Eu nu mi-as lua o masina in primul an de fabricatie din principiu, nu stii peste ce dai, iar Peugeot ca si alti producatori europeni ( VW inclus) au mai avut chifle chiar recent.

Desi in ultimul an de productie, Passatul (e drept relativ comun acum pe soselele Romaniei) ramane cea mai buna masina din segment. Americanii sunt de aceeasi parere.

Consumer reports gradeaza inca pe primul loc Passat V6, urmat de Toyota Camry V6 si apoi Honda Accord V6 americana ( diferita total de cea europeana: alta platforma, marime, design). La 4 cilindri clasamentul este pe dos: Accord, Camry si Passat 1.8T, dar toate cele 3 sunt peste celelalte oferte ale altor marci chiar cu 6 cilindri.

Passatul insa per total se vinde mult mai prost: este pe locul 18 in segment cu 96000buc anul trecut fata de 434000 Camry si 399000 Accord.

Asta e problema spatiului interior care e mai mic la Passat desi apreciat aici de toti ca ambient si a pretului care este semnificativ, i.e. 3-5000USD, mai mare la o calitate si performante numai o tzahrah mai bune. Passatul are si o valoare reziduala excelenta la paritate cu Camry sau Accord, desi ca fiabilitate japonezii stau mai bine. Pretul pe mila de exploatare este insa similar in conditiile de aici, desi pretul de achizitie este mai mare. Cred ca in Romania vei fi favorizat la capitolul intretinere.

o parere similara ( i. e. Passat e cel mai bun in clasa medie populara precum si ca ofertele Honda si Camry sunt foarte apropiate de Passat) are si Edmunds.com cel mai frecventat site auto din lume la ora asta.



In UE anul trecut Passatul a fost primul in clasa lui cu 260000buc vandute, urmat de:

Ford Mondeo cu 199000buc, o masina de conceptie europeana pentru gusturi europene, fara echivalent pe piata americana. nu e fruntea in clasa dar are "value for the money".

Laguna cu 182500, de considerat, am citit si auzit lucruri bune de ea

Vectra cu 179500- aici George nu cred ca are dreptate, masina este subpar in clasa asta, echivalentul de aici este Chevy Malibu care e decent dar mai toata lumea e de acord ca e o treapta sub japonezi sau VW; are poate "value for the money".

Citroen C5 cu 105000,

Avensis cu 102500 ( nu atat reusita ca si Camry dupa parerile europene pe care le-am citit)

Mazda 6 cu 93000, o alta masina excelenta si apreciata pe toate cele 3 piete majore ( includ Japonia)

Peugeot 406 83000

Din nou zic: nu cred ca clasamentul vanzarilor are relevanta majora in ceea ce priveste calitatea masinilor dar niciodata nu o sa ai in frunte o masina proasta.
Iulian HondaFan
clasa mare in Europa include:
Peugeot 607, Opel/Vauxhall Omega, Renault vel Satis, Toyota Camry, Hyundai XG 350, Rover 75.

segmentul este insa foarte mic 0.7% din piata anul trecut, clasa medie de care vorbim este in jur de 10% din piata europeana.
V l a d
grija mare cu 407le caci arata superb, merge minunat, dar ce nu se spune despre el e ca are computerul amplasat in portiera stanga spate si la o tamponare relativ usoara in acel loc ai ramas cu caruta in drum si te costa de te indoaie sa o faci.
G e o r g e
laugh.gif

uitasem de asta

laugh.gif

eu iti recomand in continuare VECTRA C, a scapat de bolile copilariei, este facuta in germania , are o paleta f larga de motorizari culminand cu 3.0 CDTI 177 si 3.2 32v 211 cp.

:cheers:

superb ul este un amalgam in interior. nu -mi place . passatul este uzat moral deja.
pana30005
Daca vrei sa faci investitia cea mai buna -Mazda6(leasing).Saca vrei cash-Ford Mondeo-o masina extrem de bine facuta.Daca vrei fite-imbracate in portocaliu si ia-ti 407
James Kilowatt
Din cate am vazut eu in materie de preturi, nici una din masinile sugerate mai sus nu intra in 20.000€ full options.... Ar merge 407 de baza, sau vectra pe benzina... insa in nici un caz full option si cu motoare diesel de ultim racnet. Nu intra nici Vectra, nici Mondeo, nici macar Skoda, decat versiunile de baza cu motorizarile cele mai "pacalite".
Eu as avea dubii intre a merge la clasa mare versiunile de baza, sau la cea medie full options.
G e o r g e
ba intra in 20 000 E CIP. vectra 3.0 CDTI elegance este 19500 E . spre exemplu.
Iulian HondaFan
Passat o fi depasit moral fata de el insusi sau fata de noul Accord european. fata de Vectra C ramane un ideal de aspirat catre. Mazda 6 la fel, desi excelenta, nu e considerata peste Passat pe ambele maluri ale Atlanticului.

Desigur depinde si de ceea ce iti place sau te uiti pentru la o masina, dar peisajul in clasa este conturat cu Passat ca benchmark.
Gociu75
QUOTE(Dragos1)
Salut.

ASa merg pe un Suberb clasic fara multe optionale(doar oferta cu climatronic si xenon), pe una apropape de full option Mondeo Ghia cu ESP sau sa cobor o clasa la Peugeot 407 Full Option?

Multumesc pentru ajutor

407 si Mondeo sunt cam din aceeasi clasa. Ca sa fiu sincer, am mers cu 406 si Mondeo anterior, si 406 era mai mare la interior cel putin.
Si eu as merge pe 407, este de abia aparut. Mondeo este cam vechiut, nu a mai suferit decat facelift acum vreo 2 ani
James Kilowatt
Model: VECTRA NB 4-uºi Elegance, aut. 3.0 V6 CTDI (177 cp)

Preþ de bazã (*): 21,408 Euro
Preþ actual (*): 21,408 Euro
* Preþuri CIP (nu includ taxe ºi TVA)

Luat de pe siteul opel Romania. Plus ca TVA inseamna aproape 4000€....
G e o r g e
la toate modelele vectra diesel ai o reducere de 1030 E (la pretul TTI)
19.920 CIP varianta elegance cu cutie manuala
26.443 - 1030 = 25413 TTI
21.408 CIP varianta elegance cu cutie automata
28.418 - 1030 = 27388 TTI

so i know what i'm talking about tongue.gif
Dragos1
Mda.. E interesantaƒ partea cu
opel. InÂŽ plus au un sistem de
leasing foarte avantajos. Saƒ merg
pe vectra chel sau pe un astra
foarte aproape de full.... Maƒ
depaƒrtez putin de
ce doream eu dar e important
să fii laƒmurit de toate variantele.
La superb maƒ incantaƒ ideea unei
platforme preluata de la a6.ƒŸŸƒ
mai bine mai astept putin si
astept si alte pareri... Acuma sunt
la mare ... Va citesc si va scriu de
pe telefon si de aceea mesajul
a fost cu diacritice.
madalina
INcearca, te rog, sa editezi mesajul si sa scrii fara diacritice!
James Kilowatt
QUOTE(G e o r g e)
la toate modelele vectra diesel ai o reducere de 1030 E (la pretul TTI)
19.920 CIP varianta elegance cu cutie manuala
26.443 - 1030 = 25413 TTI
21.408 CIP varianta elegance cu cutie automata
28.418 - 1030 = 27388 TTI

so i know what i'm talking about tongue.gif


Pai sa ma inveti si pe mine in cazul asta cum pot sa-mi iau o masina de 25.000, cand eu n-am decat 20.000 :roll:
G e o r g e
foarte simplu 20 000 E CIP nu ? laugh.gif

pai mai omule, daca nu se specifica CIP sau TTI ce sa intelegem . ne dam si noi cu presupusul , asa ca am zis ce ne-ar fi convenit si noua, adica pretul CIP . :roll:
James Kilowatt
Adevarul e ca e o amteteala totala cu pretul CIP si pretul TTI, care se calculeaza intr-un fel pentru masinile din UE si alt fel pentru celelalte.... De fapt, pretul CIP e interesant doar pentru cei care vor sa o cumpere in leasing, nu? :roll:
E cam off topic.. smile.gif
Dragos1
Cip. Cip.
Altfel nu intra superb in calcul.
Doream sa aflu de la voi ,
Laurentiu_007
Eu iti recomand renault laguna.am mers cam 100km cu una si sincer mi-a placut.este f. confortabila si se conduce f lejer.cred ca la 20000 te incadrezi sa-ti iei varianta diesel de 120cp.
Viorel5
Am citit mesajele de la acest topic, si sunt de acord cu Laurentiu , Renault Laguna II ar fi o optiune f. interesanta , o masina moderna, eleganta, silentioasa, si intr-adevar la pretul acesta se poate achizitiona un model cdi de ultima generatie.
:colors:
Echo
QUOTE
La superb maƒ incantaƒ ideea unei
platforme preluata de la a6

Nu e tata a6, e Passat cu ampatament marit :cry:
robert constantin31470
Parerea mea este Mondeo, vectra daca te uiti la ea pe piese scrie gm iar skoda se stie de unde este. Copie vw.ps vw a fost declarata anul acesta ATENTIE!!! in Germania(de revistele germane) o masini sub nivelul industriei(adica proasta) studiul a fost facut pe posesorii masinii,deci si skoda este idem, eu zic sa optezi pt un mondeo full, tdi eventual merita toti banii
robert constantin31470
Era sa uit. Vezi ce service au renault sa vezi cate probleme exista. Neseriozitate. Eu zic ca o masina se cumpara nu numai dupa specificatiile ei th. ci se ia in calcul pretul pieselor(a gresi e omeneste), service(pregatirea mecanicilor care in romania este, asa cum este), garantia(unii dau garantie si la consumabile,la renault nu este cazul) etc.Asa ca ia in calcul mai multi factori cand iti cumperi o masina noua, ce vrei, ce stil de condus ai, cat timp ai liber sa te certi cu gogu din service, cat mergi cu masina zilnic,

Renault ofera garantie 2 ani, in franta pt marirea garantie cu 1 ani pretul este 1500E deci dupa un calcul rezulta ca cei care ofera 3 ani garantie iti dau masina cu 1500 E mai putin.
A in revistele franceze"de specialitate" 407 s-a clasat sub toyota avensis, acum depinde ce vrei

INCEARCA TOTUSI la TOYOTA sa vezi preturi etc, doar nu degeaba a fost declarata masina cea mai fiabila din Europa. BAFTA sper ca te-am ajutat sa te lamuresti cat de cat
iuliana34566
de luat in seama ar fi si honda accord sedan la 17275euro CIP,garantie trei ani sau 100.000 km.
Alexis35404
Eu zic Mondeo. Cred ca te incadrezi in pret cu un Mondeo in echiparea Trend cu un motor TDCI de 115 cp, puternic si econom. Spatioasa este, design frumos tinuta de drum are. Ceti mai trebuie?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.