Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce masina recomandati ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Damian
..la un pret de pana-n 13000 CIP?

e o alegere grea pe care trebuie sa o fac.
sunt multe variante si nu ma pot hotari.

voi ce ziceti??
P.S. as vrea totusi o masina de familie, si diesel, dar nu-i obligatoriu
Sorin1
Koane Demian, la banii aia, daca vrei un diesel, de familie, arunca un ochi la Peugeot sau Citroen....motoarele lor HDI dau clasa la orice.Un 307, un Xsara merg fain ! In perioada asta multi importatori au oferte tentante.Io am un Toledo TDI, e "de familie" si consuma putin...masina de om sarac !In revista Auto Expert gasesti preturile si dotarile tuturor masinilor de pe piata romaneasca.Asta daca vrei masina noua...Daca optezi pt. second, gasesti si Passat la banii aia...merita ! Bafta si sa auzim ce ai ales !
Ovidiu3
da' o octavia ce are?
Damian
Da, Xsara e in "vizorul" meu. In 12.500 CIP are cam de toate. Are si un look.... interesant.
Octavia cu dotarile lui Xsara costa ~ 14-15.000 CIP.
Dar ce ziceti de noul Nissan Almera? sau de Opel Astra?
Care dintre ele o avea un service bun si ieftin??

Ca fapt divers - cei de la Opel sunt varza. Am tot cerut o lista de preturi pe mail, si nimic. Mi se pare o chestie lipsita de profesionalism. Iar site-urile lor....de tot circul.




link
In momentul de fata cred ca mai gasesti Astra 1,6 benzina 100 CP la 11.111 Euro CIP. Astazi (24.04) mai erau disponibile 3 bucati. Masina are aer conditionat si alte mici rahaturi fiind relativ ok la capitolul dotari. Motorul e destul de moale dar ei spun ca nu consuma mult. Mie mi s-a parut cea mai OK oferta ca pret. Din cate am auzit la Peugeot 307 si chiar 206 au fost probleme destul de serioase (cunosc 3 persoane), adica ars garnitura chiulasa, stricat turbina, strambat discuri frana, toate astea pana in 5.000 km. Mai e oferta si la Seat, unde poti gasi Leon de 1,6 105 CP la 12.999 Euro CIP.
Matei
MANCA-V-AS! Numai oameni saraci pe aici...auzi vorba...un seat toledo, masina de om sarac.Eu unul sunt un mare fan seat (mai ales cordoba si leon) si tare mult as vrea sa-mi iau unul pana la batranete.Deocamdata, pe la nici 4000$ pe care-i am, ma gandesc la un espero.Are cineva idee...e buna, e proasta, merita banii?Multumesc anticipat.
link
Am uitat sa-ti spun ca Seat Leon il gasesti la 12.999 cu echiparea Signo, adica are cam de toate pe el, inclusiv climatronic. La fel, daca te multumeste, poti sa faci o incercare si la Fiat pentru un Stilo. Mie personal mi se pare net peste Xsara iar la cca 12.500 gasesti modelul de 1.8 benzina de 133 Cp super echipat. Iar varianta in 2 usi nu are rival la clasa ei ca design. Daca nu ma insel exista si oferta de Octavia pe la 11.000 da e chioara rau si cam urata la interior. Succese!
link
Ca spatiu Opelul Astra e cel mai generos, iar la Octavia iti iei cea mai mare teapa deoarece in afara de portbagaj care e imens, locurile sunt destul de inghesuite (pana la urma e Golf cu alte tzoale). La Astra mai e si motorul DTI 2.0 16v de 100 Cp (cca 13.000) care se misca OK dar nu au pe stoc si poti sa vezi masina doar peste 14 luni ceea ce nu e placut de loc. Peugeot-ul am auzit iar ca e spatios, dar la fel ca si Citroen-ul te cam arde nejustificat la piese de schimb
A Go Go
Pentru 13000 recomand Toyota Corrola
Caragheorghiev
Pentru MATEI- frate eu am avut Espero. Are tabla foarte subtire, si consuma exagerat de mult pentru motorul pe care-l are(13-15 litri in Bucuresti). Parerea mea este sa te mai gandesti!!!, In rest pot sa-ti spun ca e poate ce-a mai buna masina care s-a fabricat de Daewoo.
Pentru Damian.-Daca te gandesti sa-ti Cumperi masina de la Porsche Romania,( Seat, Skoda, VW, Audi) trebuie sa ai destui bani de piese si de spaga. au cei mai prosti mecanici pe care i-am vazut, dar sunt foarte plini de ei.Cat dspre piese... ma costa mai ieftin BMW-ul meu. Parerea mea este ca Peugeot 307 HDI SW, sau Ford Focus Sedan sau Break CDci , sunt cele mai bune oferte pt.ceea ce cauti si-ti spun in cunostinta de cauza.

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-04-27 17:58 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-04-27 18:08 ]
a1
ia/tzi o casa !
dupa calculator , daca nu ai un bijniz, masina e cea mai proasta investitie..cauta pe la cunostinte o masina mai veche , bine intretinuta si vezitzi dei treaba frate.
A Go Go
Pentru "a"....mare dreptate.
Masinile sint cele mai proaste investitii.
Se devalorizeaza cu 30-40 la suta imediat dupa ce ai iesit cu ele din magazin nou noute.
Cele vechi sint devalorizate deja.
Masinia trebuie privita ca un mijloc de transport si numai atit.
hmmm e util ce citesc aici, multzumesc!
FLORIN2
OAMENI buni!!!! vreti masini care cresc in valoare ? puneti mana pe bani si/sau pe scule, invatati mecanica, tinichigerie si luati-va masini clasice, puternice, trainice si care cresc in valoare NON-STOP. Si la 13.000 de Euroi..... DOAMNE ce si cate mi-as putea lua. Si cum arata fratilor, si lasati 100CP deoparte ca astea vechi, de stii ce sa iei vin cu 250+ CP si poti sa vii cu PORSCHE CAYENNE ca lumea tot la mine sa uita
A Go Go
Pentru Florin:
Masini vechi ca de exemplu?
Tu ce ai?
Eu am un Ford Taurus SES,V6, model 2002 cu vreo 200 de cai.
Azi majoritatea masinilor straine au intre 160 si 400 de cai de la 4 cilindrii si pina la 12 cilindrii trecind prin 8 ,si sint noi.
Daca vrei o Kia pina si aia are 105 cai.
Nu ma apuc eu de mecanica sau tinichigerie fiindca trebuie sa investesti o groaza de bani si timp in ea si dupa ce ai refacut-o asa dupa cartea ei nu mai vrei s-o iei la drum fiindca vine vre-un bou si ti-o face praf daca nu ti- fura inainte.
Chestia cu "antichiteturile" si re-facutul lor este numai pentru tipi bogati sau baieti de bani gata care au timp de pierdut si bani multi la pusculita.... Pentru cei mai cu o slujba de la 8 dimineata si pina la 17:oo searai cu doi copii si nevasta si catel ,un Taurus cu 200 de cai ajunge...
Apropo Porsche Cayenne a fost votat ca fiind cel mai bun SUV din lume la categoria hibrid de SUV/ Masina, desi tot un VW Tuareg ramine......
Personal nu-mi plac masinile germane.Nu prea mai au personalitate.Chiar si Renaulturile si Fiaturile sint mai spatioase si confortabile plus ca arata mai bine desi calitativ le sint inferioare.
Laurentiu_007
Eu cred ca o masina japoneza ar fi alegerea cea mai buna.Toyota Corolla ar fi alegerea mea.
bogdan8
damian, cred ca am ceva ce te-ar interesa:
mazda 626 sedan,turbodiesel.mai are inca contract de leasing de 2 ani.are doar 24.000 km reali,argintie cu geamuri fumurii.tel meu este 0723602382.daca esti interesat suna-ma si iti dau si restul de detalii.
[addsig]
A Go Go
Mazda 626 o masina foarte buna. Mazda in general face masini bune de calitate.
Apropo de calitatea masinilor japoneze vad ca Toyota face o fabrica de SUV-uri in Rusia.
Rusii sint destepti .Vor calitate si aduc Toyota si nu Mercedesul sau VW.
A Go Go
Pentru Laurentiu
Nevasta-mea cind am cunoscut-o pe ea conducea o Corola cu doua usi ,galbena,....nu punea ulei in motor niciodata,avea 4 bujii sanatoase si un spatiu imens in compartimentul motorului ca ma urcam pe motor calare ca sa schimb bujiile nu ca astazi in masinile cu injectie si micro-cipuri ca nu mai ai loc de aglomeratia din motor ca sa bagi o cheie....trebuie sa ai scule speciale si un calculator care sa le verifice pulsul sau mai bine zis defectele.... Intr-o noapte o bujie a "murit" si am venit acasa cu ea in 3 cilindrii pe o furtuna de zapada si ger de-ti ingheta p..a in pantaloni .
Corola aia a mers pina-n pinzele albe si 160000 de km pina cind am schimbat-o pe un microbuz Ford si-am luat 200 de dolari pe ea fiindca era ruginita saraca de atita mers.
Mi-a parut rau cind am dat-o ca nu ne-a lasat niciodata in pana si nu am investit un sfant in reparatii.
Mihai11
Damiane, io iti recomand un VW Passat Diesel
e cel mai bun, crede-ma

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-05-27 17:21 ]
orha
mai pui un pic...nu foarte mult si iti ei UN FORD FOCUS WAGON 18tddi
A Go Go
Trabant 601 decapotabil ca sa nu uiti de motocicleta din care-i facut
Pret 100 de dolari in Germania de Est.(fosta DDR)

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-06-05 23:43 ]
mihai10
ia incearca un nissan primera,daca vrei amanunte, sii ceva la mihai@pex.ro
4x4
Damian , eu iti recomand Octavia .., nu te lua dupa gurile rele , sunt convins ca la asta te gandeai si tu .

bafta
Daniel6
Skoda octavia business, pachet promotinal la 14500 CIP ai gratuit xenon, climatronic si pachet drumuri grele, pe langa ce iti ofera echiparea elegance
Cosmin9
Catre cunoscatori..
As vrea sa-mi cumpar o Octavia 1.9 TDI (90CP) si sunt in dilema.
Un prieten mi-a spus ca are cel mai bun raport pret/calitate dar pe masini.ro, la Skoda e postat un mesaj de la un posesor care spune ca nu si-ar mai lua in veci o Skoda (a avut probleme majore).
Puteti sa-mi dati un sfat?
Multam
Cosmin9
Catre cunoscatori..
As vrea sa-mi cumpar o Octavia 1.9 TDI (90CP) si sunt in dilema.
Un prieten mi-a spus ca are cel mai bun raport pret/calitate dar pe masini.ro, la Skoda e postat un mesaj de la un posesor care spune ca nu si-ar mai lua in veci o Skoda (a avut probleme majore).
Puteti sa-mi dati un sfat?
Multam
G e o r g e
eu iti spun ata nemtii nu considera octavia masina nemteasca.

de ce oare ??? sigur de buna ce este.

motorul de 1.9 90 cp este super lenes si puturos . pe autostrada o sa ai de furca cu supernovele si in oras poti sa le vezi doar spatele ...
orienteaza te spre cel de 110 cp sau spre noul 130 cp ... o adevarta minunatie la volan ...

la aceasi bani poti sa gasesti si alte masini, poti sa gasesti un vectra nou, benzina .... sau un megane II 1.5 diesel cu aceleasi performante ca skoda.

du te si fa drive teste cu toate masinile care iti plac , intreaba de 10 ori inainte sa dai un ban .
bafta la cumparaturi
Dan27
daca tu mergi cu nova cu 180 cum merge octavia cea de 90cp atunci iti mai dau o nova gratis de la mine!si nu pe deal in jos..desii si acolo cred ca la 170 iar zbura rotile!
G e o r g e
de nova nu stiu dar supernova atinge 180 si mai bine. pana la 160 urca f probleme , de acolo urca greu. iti trebuie drum, dar atinge !
Ion
Octavia cu motor Diesel de 90 CP, nu poate fi chiar asa lenesa. Cred ca trebuie facut un test drive ca sa vezi cu adevarat ce poate masina.
Si din cate stiu, e un motor foarte economic.

Cine vrea sa faca raliu cu masina sa nu-si ia Diesel.

DAR asta nu inseamna ca nu poti sa mergi cu o astfel de masina foarte bine si ca daca te grabesti, nu poti sa dai pe toata lumea la o parte. Unii insa uita sa apese pe pedala si se vaita ca nu trage masina.

Si as mai incerca Meganul 2 cu motorul de 1,5 Diesel...

Cine face testul cu astea 2 masini, sa-si scrie impresiile, va rog.

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-02-04 10:55 ]
G e o r g e
eu am facut testul , adica am condus ambele masini. skoda este mai nervoasa, oarecum, fata de megane.
megane consuma mai putin . la drum intins megane are consum de 3-3.5, iar octavia de 4.5-5.0.
la suspensii megane mi-a placut mai mult.
Anubis
Recomandarile ar fi:

Masina noua
==========
Toyota Corolla 1,6 sau Honda Civic 1,6

Second Hand
==========
BMW 320d 1998-2000
BMW 530d 1996-1998
Honda Accord 2,0 VTEC 1999-2001 (sunt EXTREM de rare in Romania din pacate)
Toyota Avensis 1999 - 2001

Nu iti recomand masini franceza sau italiene la second hand decat daca cunosti personal proprietarul si implicit si masina.

A..era sa uit...referitor la treaba cu SuperNova si 180 Km/ora...e perfect reala...eu am o SuperNova si merg croaziera 150 Km/h cu ea...ghici cat a fost top-speed..

Numai bine
M i h a i
Hai ca ghicesc eu: 179
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.