Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Consum urias GolfV
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
BRUNY
Salutari
Am un Golf V 1.6 FSI 115 CP din 2007 cu cutie tiptronic. Are cam 25000 km, folosesc numai benzina premium, insa consumul mi se pare exagerat: 16.5 l/100 km !!! Consum facut cu un plin, doar in Bucuresti, fara a folosi climatronic'ul.
Cum vi se pare?
WNS
Daca mergi cu masina pe distante mici si scurte, iar in plus mai e si aglomerat traficul incat sa stai mai mult in coloanele de pe la semafoare, e normal un astfel de consum.
BRUNY
Fac zilnic 16 km. Coloane la semafoare nu prea am (maxim 2-3) cand ma mai intersectez cu vreo strada mare.
Merg doar pe stradute atat dimineata cat si seara. Iar orele la care plec si vin de la munca nu sunt ore foarte aglomerate.
klm
Nu pare urias insa este destul de mare; de cat timp ai permisul?

BRUNY
QUOTE (klm @ Nov 11 2008, 10:06 AM) *
Nu pare urias insa este destul de mare; de cat timp ai permisul?

de 7 ani. Conduc zilnic si sunt soferita number one! cool.gif

Cumnatul meu are acum un Porche Chayenne S 3200, 250 CP, benzina, cutie automata si consuma 20l/100km. Inainte a avut un X5, 3000, 220 CP , benzina, cutie automata si ii consuma 16l/100 km

Sa consume un Golf v de 1600 si 115 CP mai mult ca un X5 3000 cu 220 CP? Asta in conditiile in care nu sunt genul de soferita care sa se macaie pe Stefan Cel Mare! Pur si simplu, acelasi oras, acelasi stil de condus si diferente foarte mari de masini!

klm
CITAT(BRUNY @ Nov 11 2008, 12:16 PM) *
de 7 ani. Conduc zilnic si sunt soferita number one! cool.gif

gg, bv biggrin.gif, atunci consumul e urias.
mike.omega
1.6FSI oricum consuma in oras in jur de 10, cu sau fara trafic smile.gif Avand in vedere faptul ca circuli prin bucuresti si ca ai o cutie automata e normal sa consume mai mult, insa 16% e exagerat biggrin.gif

Pe site consumul oficial este de 11.3%... ceva nu se leaga tongue.gif Consum extraurban i-ai facut? Ala cum e?
BRUNY
QUOTE (mike.omega @ Nov 11 2008, 11:18 AM) *
1.6FSI oricum consuma in oras in jur de 10, cu sau fara trafic smile.gif Avand in vedere faptul ca circuli prin bucuresti si ca ai o cutie automata e normal sa consume mai mult, insa 16% e exagerat biggrin.gif

Pe site consumul oficial este de 11.3%... ceva nu se leaga tongue.gif Consum extraurban i-ai facut? Ala cum e?


extraurban e cam 8.5-9 mers lejer (120-140)
maxim a fost 190 km/h pe autostrada si imi arata in bord 11
Totusi...FSI ar trebui sa consume mai putin. Oricum 1.6FSI 115 CP au scos'o din productie de ceva vreme dar nu am reusit sa aflu de ce!
Nici golf 6 nu se mai fabrica in aceasta varianta!!!


klm
1.6FSI consuma cam 10 (cu AC)+1l pentru Bucuresti+1l automata+1l nervi=13l/100, diferenta trebuie sa vina din alta parte, verifica starea uleiului sau fa-i o diagnoza completa (daca te interesezi gasesti mai mult ca sigur un test vag-com sub 100 lei).

mike.omega
Cel exterior sa zicem ca ar fi bun.... biggrin.gif

@klm: vorbim cu o domnisoara aici, crezi ca ideea cu cumparatul diagnozei e asa de buna? smile.gif

Sfat: schimba filtrul de aer si uleiul cu cele recomandate de producator. Dar mare atentie unde! Ca Porsche RO sunt "renumiti" pentru serviciilor lor. Mersul in oras(numai sau preponderent) duce la o uzura prematura a uleiului si o imbacsire a filtrului de aer cam la fel!
Si incearca sa mai schimbi si marca benzinei, poate apare vreo diferenta wink.gif
klm
CITAT(mike.omega @ Nov 11 2008, 03:21 PM) *
@klm: vorbim cu o domnisoara aici, crezi ca ideea cu cumparatul diagnozei e asa de buna? smile.gif

Sigur, diferenta de pret este de peste 100 lei intre reprezentanta si "un laptop cu interfata" iar raspunsul e acelasi.
BRUNY
QUOTE (mike.omega @ Nov 11 2008, 01:21 PM) *
Cel exterior sa zicem ca ar fi bun.... biggrin.gif

@klm: vorbim cu o domnisoara aici, crezi ca ideea cu cumparatul diagnozei e asa de buna? smile.gif

Ai noroc ca ai dreptate cu a doua jumatate tongue.gif
Se va duce sotul cu masina in service (in nici un caz la Porche) ca eu mereu primesc ranjete sugestive.

Uleiul il verific destul de des, culoarea e ok. Benzina doar premium, presiunea in pneuri...mai mult de atat nu stiu ce sa ii fac.

O sa va tin la curent.


G e o r g e
e ok consumul. la 16km / zi mai ales in bucuresti si algomeratie . enjoy the car and forget about the rest
StefanVVTi
George, nu e chiar asa laugh.gif Eu am 3 km pana la facultate( dus - intors = 6 km), facuti nimineata la 7 si seara la 17-20.00(depinde), si trebuie sa trec pe la Razoare, si Drumul Taberei si tot tacamul si Corolla nu mi-a sarit de 13.2% cand am dat in ea unde puteam! thumbsup.gif
G e o r g e
este manuala si vvti . lasa povestile smile.gif fsi urile oricum consuma mai mult in conditii de stres. cuplul este mai sus .
cucuci
si sa nu uitam si de frigul de afara ! din cate ai zis mergi dimineata si seara cu masina ... in principiu motorul rece atat dimineata cat si seara. consumul ca idee mi se pare mare dar in conditii de aglomeratie si motor rece mi se pare relativ normal.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.