Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina zgariata - ce sa fac?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
TheCube
Mi-am gasit masina zgariata in parcare (Renault Clio - culoare metalizata). Sunt niste urme paralele orizontale scurte (pana intr-un cm) de-al lungul a 20-30 de cm din marginea aripei spate. Urmele sunt destul de adanci si au ajuns la tabla.
Am 3 optiuni:
- imi rezolv treaba pe CASCO, dar s-ar putea sa nu merite sa pierd bonusul pentru atata lucru
- ma duc la service autorizat si rezolv pe cheltuiala mea. S-ar putea sa cam coste, insa nu stiu exact daca necesita chituire, vopsire a intregii aripi sau numai a zonei cu pricina. E posibil sa ma coste mai mult decat posibila reducere la CASCO;
- imi cumpar un spray de aceeasi culoare cu masina (am gasit in Carrefour identic) si dau in zona respectiva. Nu stiu insa cum trebuie procedat, daca trebuie curatat inainte cu ceva special.

Iau in calcul a treia varianta pentru ca zgarieturile in sine nu ma deranjeaza, nu sunt f. vizibile, insa mi-e frica sa nu inceapa sa rugineasca de acolo. De fapt, daca nu mi-ar fi frica de rugina, ar exista si a 4-a varianta: s-o las asa.

Voi ce ma sfatuiti? Va multmesc.
bolcu29499
1.daca sint zgirieturi foarte adinci, asta se poate rezolva numai la vopsitorie; de obicei vopsirea unui element de caroserie costa in medie la service-urile de reprezentanta cam 4 mil., cu vopseaua clientului; parerea mea este sa te duci la Standox unde au si spectrograf si iti determina nuanta adevarata a vopselei (de la soare cea originala se mai decoloreaza)
2.daca sint zgirieturi cit de cit de suprafata du-te pe www.expertauto.ro si vezi daca ti se potriveste ceva de pe-acolo
iti doresc bafta, si nu da masina pe mina neavenitilor; mai bine dai un ban........da' stai in fata
stefan_ieu
Am mai vazut chestia asta cu rezolvatul pe cont propriu pentru bonusul CASCO intr-un alt thread. Parerea mea este urmatoarea :
Chiar daca valoarea reparatiei este mai mica decat bonusul, daca mai ai vre-un necaz in anul respectiv (nu vreau sa-ti cobesc - vorbim in general) oricum apelezi la polita si atunci era mai bine daca o foloseai si prima oara. Asta e o chestie asemanatoare cu facutul CASCO. Asa ai putea sa nu mai dai bani pe CASCO si in 10 ani ai plati mai putin pe reparatiile masinii decat ai da in total pe polita (astea sunt chestii de statistica - pe asta se bazeaza companiile de asigurare - daca vrei sa fii si mai sigur te aliezi cu alti prieteni si atunci chiar intrati in statistici).

In final, ca sa nu fiu off-topic, parerea mea e ca daca ajungi la concluzia sa o repari la un service, atunci mai bine apelezi la polita.

PS: Zgarieturile pot fi de la o pisica - am vazut destul de multe carora le place sa stea tolanite pe masini la soare.
Gociu75
QUOTE(stefan_ieu)
PS: Zgarieturile pot fi de la o pisica - am vazut destul de multe carora le place sa stea tolanite pe masini la soare.

Arata-mi si mie o pisica care sa dea jos un strat de vopsea metalizata si unul de kit . Poate doar Tom :laughing3:
Cu spray-ul nu rezolvi nimic, merge doar la zgarieturi minore, la care stratul de protectie de sub vopsea a ramas la locul lui.Daca a ajuns la tabla acolo e pericol de rugina, asa ca mergi in service. Daca pe polita sau pe banii tai asta e alegerea ta
gogu25920
exista la renault niste tubulete mici cu vopsea si cu pensula (ca recipientele cu oja numai ca putin mai mari) Sunt pe coduri de culor deci nu risti diferente de nuanta este vopseaua originala. Costa cam 10 euro, Eu mi-am cumparat sunt speciale pt astfel de cazuri. Problema este ca daca te duci si intrebi de ele la un dealer renault ala te va aburi ca nu a auzit de ele si ca tb sa vopsesti toata piesa (aripa , usa etc) Vorbesti direct šla renault si daca o da cotita ii iei tare cum domne ca uite un amic si-a luat deci exista (le este lene lor sa dea comanda) Eu am luat asa ceva , e drept eram in strainatate si am intrat de curiozitate la un dealer reanult care mi-a aratat un raft plin cu din astea pe culori etc. Asa ca roaga-l sa verifice in stocuri nu numai in Romania si sa-ti comande unul.
cristianc
Cum adica ce sa faci? Ce face toata lumea, o vinzi si iti cumperi alta noua tongue.gif. Hai nu te supara, vream sa te inveselesc un pic
M i h a i
du-te la www.expertauto.ro si cauta solutii...daca e pre scump adica peste 1-2 milioane eu zic sa te fuci la casco. Treaba cu reducerea CASCO e de rahat oricum. Ce inseamna un 5% din 5-6 sute euro cat probabil ai asigurarea? 30 de euro adica 1.2 miloane...calcule aproximative.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.