Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Hyundai I30 sau Suzuki SX4
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
danutza
Buna ziua tuturor as vrea sa incep acest topic cu o rugaminte pt toti aceia care au achizitionat Hyundai I30, sau macar au cateva idei despre aceasta masina.Eu si sotul meu dorim sa cumparam o masina (prima pt noi) si dispunem din pacate doar de 12000 euro.Dintre toate masinile despre care am citit pe net (de cateva luni deja) am ramas doar cu 2 in minte, bine 3 mai e si kia cee'd, dar cred ca o sa renuntam la ea,dupa cate am citit pe forum. Mie imi place I30 iar sotului suzuki Sx4, acum la masini nu ma pricep ci ma uit doar la exterior si interior sa arate bine. Daca poate cineva sa-mi spuna care din ele merita sa fie cumparata si de ce as aprecia gestul. Despre Suzuki am citit destul, dar nu si despre oferta care este acum pe piata Winter Edition care costa pana in 12000 .As vrea sa stiu daca cineva a cumparat aceasta masina si ce parere are. Sper sa-mi raspunda cineva macar la cateva din nedumeriri. Va multumesc.
ktullu
QUOTE (danutza @ Nov 4 2008, 04:47 AM) *
Buna ziua tuturor as vrea sa incep acest topic cu o rugaminte pt toti aceia care au achizitionat Hyundai I30, sau macar au cateva idei despre aceasta masina.Eu si sotul meu dorim sa cumparam o masina (prima pt noi) si dispunem din pacate doar de 12000 euro.Dintre toate masinile despre care am citit pe net (de cateva luni deja) am ramas doar cu 2 in minte, bine 3 mai e si kia cee'd, dar cred ca o sa renuntam la ea,dupa cate am citit pe forum. Mie imi place I30 iar sotului suzuki Sx4, acum la masini nu ma pricep ci ma uit doar la exterior si interior sa arate bine. Daca poate cineva sa-mi spuna care din ele merita sa fie cumparata si de ce as aprecia gestul. Despre Suzuki am citit destul, dar nu si despre oferta care este acum pe piata Winter Edition care costa pana in 12000 .As vrea sa stiu daca cineva a cumparat aceasta masina si ce parere are. Sper sa-mi raspunda cineva macar la cateva din nedumeriri. Va multumesc.



daca nu stiai i30=cee'd, same shit.
T u d o r
I30 e conceptual identica cu Cee'd. Asa ca daca nu te-a convins Kia, nu are sens sa iei Hyundai. Dupa mine, ambele sunt masini bune, cu pret excelent pentru ce ofera. Intr-o alegere intre Cee'd si I30 as merge pe cea care imi ofera cel mai bun si ieftin service. SX4 e ok, dar modelul la 12000 euro e cam sarac si nu ofera 4X4. Mai bine o compacta, sau daca nu-ti ajung banii pentru dotarile pe care ti le doresti, coboara in clasa mica si poti gasi la 12000 euro masini dotate si motorizate bine.
Dar eu as merge pe Cee'd. smile.gif
danutza
Bine stiu ca aveti dreptate si hyundai si kia seamana, dar despre kia am citit foarte multe lucruri rele, tot felul de probleme, nu stiu cat de grave, dar oamenii se cam plangeau de ea. Despre hyundai nu am prea citit mai nimic, nici de bine nici de rau , de asta am vrut sa intreb oameni care se pricep , noi fiind incepatori (sotul acum ia carnetul) deci nu ne pricepem mai deloc la masini.Multumesc pt sfaturi o sa ii spun si lui sa vedem ce parere are.El era foarte incantat de suzuki si de pret , dar nu l-a vazut decat pe net.
Hoinar
QUOTE (danutza @ Nov 4 2008, 03:06 PM) *
Bine stiu ca aveti dreptate si hyundai si kia seamana, dar despre kia am citit foarte multe lucruri rele, tot felul de probleme, nu stiu cat de grave, dar oamenii se cam plangeau de ea. Despre hyundai nu am prea citit mai nimic, nici de bine nici de rau , de asta am vrut sa intreb oameni care se pricep , noi fiind incepatori (sotul acum ia carnetul) deci nu ne pricepem mai deloc la masini.Multumesc pt sfaturi o sa ii spun si lui sa vedem ce parere are.El era foarte incantat de suzuki si de pret , dar nu l-a vazut decat pe net.


Hyundai I30 si Kia Ceed nu seamana. Sunt aceeasi masina cu alt acoperis smile.gif. Deci orice laude sau plangeri la adresa uneia sunt valabile si la adresa celeilalte (cu exceptia a cum arata la interior si exterior). Iar Hyundai este firma mama a Kia (asta ca sa intelegi implicatiile smile.gif ).
Pe forumurile dedicate marcilor foarte multi se inscriu la inceput doar ca sa afle solutii pentru anumite probleme, de asta ai impresia ca sunt f multe chestii rele, dar de fapt masinile sunt normale, unele mai au defecte, dar nu e ceva de genul masinilor vechi care se stricau la orice drum mai lung.
Preturile sunt bune, dotarile sunt ok, vedeti ca SX4 e un pic diferita fata de cele 2, pentru ca e un pic mai inalta si da impresia de SUV-ulet. Doar ca la 12000 euro nu are tractiune 4x4. Si e ceva mai mica la portbagaj.

Daca nu aveti neaparata nevoie de spatiul asta, puteti merge si la clasa mai mica, si sunt sigur ca se va imbogati oferta.
Eu personal la banii astia m-as uita si la Suzuki Swift (motor 1.5, echipare GS). Masina mica, dar motor fain si dotata bine.

Nu uitati, orice ar fi, ignorati laudele dealerilor si puneti pe hartie avantaje si dezavantaje, faceti drivetest (daca nu aveti curaj voi, pt ca sunteti incepatori, alegeti un prieten in care aveti incredere), stati in masina si vedeti daca va simtiti bine in scaune, daca aveti vizibilitate, frecati dealerul la cap cu tot ce va trece prin cap legat de masina care va intereseaza, intrebati despre finantare (tot felul de variante), intrebati printre cunoscuti...
Hoinar
Am uitat ceva. Suzuki SX4 e identica cu Fiat Sedici. In acelasi stil in care Ceed e identica cu I30. Deci mergeti si la Fiat si vedeti Sedici, poate au oferte mai bune...
danutza
Multumesc mult pt sfaturi, dar cea mai mare problema a noastra e faptul ca la noi in oras nu sunt decat urmatoarele marci :Hyundai, dacia, renault.peugeot si o sa faca si ford. Din pacate serviciul sotului nu ne permite sa mergem in alt oras sa vedem si alte marci , de aceea noi ne gandeam ( el mai mult ) ca daca ne hotaram de pilda la suzuki isi ia liber de la serviciu si mergem la Tm la sara motors ca acolo au oferta si daca ne place il comandam si gata .Cam asta e ideea lui de aceea noi intrebam in stanga si in dreapta ce parerea au altii despre masini , pt ca noi nu le putem vedea pe toate.Stiu ca nu ar trebui asa facut dar din pacate el nu poate pleca de la serviciu cand vrea.De aceea noi ne-am mai gandit si la logan prestige, dar asta pt alt topic. Oricum multumesc inca o data pt raspunsurile voastre, diseara cand vine o sa ii arat si lui ce sfaturi ne dati. Ah si inca ceva el abia acum ia carnetul deci drive test facut de noi nu putem inca sa facem.
adrian_r5
QUOTE (Hoinar @ Nov 4 2008, 03:23 PM) *
Eu personal la banii astia m-as uita si la Suzuki Swift (motor 1.5, echipare GS). Masina mica, dar motor fain si dotata bine.


Eu personal la banii astia as lua Suzuki Swift 1.3 GLX SE ... si cu restu' ramas as merge in vacanta cu noua masina wink.gif

E vorba de un sofer incepator ... motorul de 1.3 e suficent pt. nevoile de zi cu zi ...

Dar daca danutza a intrebat de I30 sau SX4 inseamna ca isi doreste o masina cu un portbagaj ceva mai mare decit cel al Swift-ului ...

(foarte subiectiv) as alege SX4 wink.gif

@danutza - de unde esti ?
ktullu
QUOTE (danutza @ Nov 4 2008, 03:51 PM) *
Multumesc mult pt sfaturi, dar cea mai mare problema a noastra e faptul ca la noi in oras nu sunt decat urmatoarele marci :Hyundai, dacia, renault.peugeot si o sa faca si ford. Din pacate serviciul sotului nu ne permite sa mergem in alt oras sa vedem si alte marci , de aceea noi ne gandeam ( el mai mult ) ca daca ne hotaram de pilda la suzuki isi ia liber de la serviciu si mergem la Tm la sara motors ca acolo au oferta si daca ne place il comandam si gata .Cam asta e ideea lui de aceea noi intrebam in stanga si in dreapta ce parerea au altii despre masini , pt ca noi nu le putem vedea pe toate.Stiu ca nu ar trebui asa facut dar din pacate el nu poate pleca de la serviciu cand vrea.De aceea noi ne-am mai gandit si la logan prestige, dar asta pt alt topic. Oricum multumesc inca o data pt raspunsurile voastre, diseara cand vine o sa ii arat si lui ce sfaturi ne dati. Ah si inca ceva el abia acum ia carnetul deci drive test facut de noi nu putem inca sa facem.


Sincer

Atunci cumpara Logan Prestige 1.6 105 CP daca faci sub 15000-20000/km sau 1.5 DCI daca faci peste. Pretul la benzina este 9900 parca si la diesel 11000, cu airbaguri laterale, vopsea metalizata, garantie 3 ani, rev la diesel la 15000 la benzina la 20000. Pretul la rev diesel (am 1.5 65CP 45000 km) 260 RON(fara filtru de motorina, am intrebat si au spus ca fiind curat nu e nevoie); 360 cu filtru de motorina. Acum trebuie sa va placa si masina cat de cat, daca nu va place neam, n-ai ce face.
In comparatie cu Hyundai rev la diesel este in jur de 6 milioane la Galati, si stiu ca service-ul din Iasi taxeaza 1,5 mil ora de manopera, ca fapt divers. Service-uri Dacia sunt peste tot. Ai putea sa te mai uiti la C4, 1.6 benzina la oferta VTR e pe la 12000, sau 12900 motorina, cu dotariel de bun simt esentiale.

Succes.
klm
CITAT(adrian_r5 @ Nov 5 2008, 08:48 AM) *
@danutza - de unde esti ?

danutza e maritata, adriane, teehee.gif biggrin.gif laugh.gif !
adrian_r5
QUOTE (klm @ Nov 5 2008, 11:48 AM) *
danutza e maritata, adriane


... din punctu' asta de vedere nici eu nu stau prea bine wink.gif
danutza
da la logan prestige benzinar ne-am gandit si noi, stiu multe despre el , dar e cam urat.Sunt din Severin.Am mai gasit o optiune peugeot 308 e 12495 dar nu are radioulte altele.Dificil, oricum daca ati condus una din aceste masini: hyundai I30, Peugeot 308, renault megane e acum la oferta, va rugam impresiile voastre, va multumim.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.