Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NU SERVICE CASA AUTO IASI!!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
gya74
sUNT DE ACORD CU CELE SPUSE DE LUCIAN.
MI-AM ACHIZITIONAT IN AUG. 2008 O MASINA HYUNDAI I10 PENTRU CA ESTE O MASINA SIMPATICA SI UN MODEL NOU, NUMAI BUN DE CONDUS PT O FEMEIE. Cand m-am prezentat sa o ridic am constatat ca fusese deja lovita (exfoliere de 2 mm in partea din fata) dar am fost asigurata ca mi se va repara la prima revizie (7000 km).
In a doua luna m-am prezentat la aceeasi CASA AUTO-IASI pentru montarea unei alarme si a unor senzori de parcare. Manopera pentru ele a fost 1050 lei. REPET NUMAI MANOPERA PIESELE CUMPARANDU-LE EU!!!!!
Am avut un accident si m-am prezentat la acceasi casa auto din iasi pentru un deviz pentru reparatii pe CASCO ASIGURARI BCR .
Preturile cerute de CASA AUTO SUNT ORI DUBLE ORI TRIPLE EXEMPLU ARIPA MASINA 2250 iar in alt service hyundai la Braila este doar 1700, manopera pe ora la Iasi 150 iar in service-urile HYUNDAI din tara 60!!!Acum sunt in dilema pt ca BCR nu accepta asemenea preturi ale Casei auto (desi am CASCO FARA franciza), iar cei de la Casa auto cer atentie....bani pentru un deviz estimativ desfasurat cu manopera cu tot !!!!!
SUB ORICE CRITICA SERVICIILE LOR PRET (DUBLU SAU TRIPLU). DACA SUNTETI DIN MOLDOVA SI AVETI SERVICE-UL LA IASI SA NU VA TREBUIASCA HYUNDAI!!!!
iN CEEA CE PRIVESTE EXFOLIEREA MASINII ASA CUM AM RIDICAT-O PRIMA OARA, LUCRU INSCRIS IN FISA LOR DE CONSTATARI CAND MI-AU PREDAT MASINA ....ACUM EI DAU DIN COLT IN COLT....CA TREBUIE SCHIMBATA PARTEA DIN FATA DE PLASTIC ETC. ...
FAR EASTERN
Bun venit, gya74.

E pacat ce ti s-a intamplat dar din pacate asta e cruda realitate. Si mai e pacat ca, inainte de achizitia masini, lumea nu se prea intereseaza si de serviciile post-vanzare, care pot fi un bun factor de luat in calcul pentru decizia finala. Din pacate(ma repet cu acest termen), si "reparatorii de masini" s-au obisnuit in ultima vreme sa incarce devizele, "ca doar asigurarile au de unde plati" . Diferentele constatate de tine la alte service-uri e posibil sa fie din cauza ca cei intrebati nu stiau ca decontarea o va face asiguratorul, altfel....
Oricum, daca asiguratorul le da cu flit, decontandu-le "ca la carte"(a se citi audatex), baietii solicita diferenta de la proprietarul masinii(mai ales daca acesta e persoana fizica si nu stie cum stau treburile), care, daca eventual plateste, injura apoi asiguratorul ca e "zgarcit". verymad.gif
klm
CITAT(gya74 @ Oct 28 2008, 12:18 PM) *
manopera pe ora la Iasi 150 iar in service-urile HYUNDAI din tara 60!!!

-de 2.14 ori mai mult decat Audatex
-cu 30 lei mai mult decat Scorpion Galati (servis VW - unii din cei mai mari hoti dpdv al pretului orei de manopera)
-cu 50% mai mult decat Mercedes
hmm, interesant servis!
Hoinar
QUOTE (gya74 @ Oct 28 2008, 12:18 PM) *
manopera pe ora la Iasi 150 iar in service-urile HYUNDAI din tara 60!!!


Eu la Toyo Iasi am platit cca 60-70 lei ora de manopera. Acu' e ceva mai scump, dar oricum e sub 100 de lei... astia de la Casa Auto e niste hoti!
Si mie care mi se parea mare pretul platit de mine la manopera biggrin.gif.
Pt banii astia cei de la CA ar trebui sa-mi ia masina de acasa si sa mi-o aduca reparata inapoi urgent!. Si cu parfumul/lichidul de parbriz schimbate!
pfffff....

ps: gya, nu stii nici un service autorizat Hyundai prin apropiere? ma refer la orasele maricele la care poti ajunge repede (Bacau, Vaslui, P Neamt..). Eu as prefera sa fac plimbarea si sa dau mai putin, doar de-al dracului sa nu-si bata astia joc de mine. As intelege (poate) pretul daca ar fi la fel in toate reprezentantele Hyundai, dar nu cand ei au mai mult decat dublul altor unitati asemanatoare...
G e o r g e
in statele cu apa calda aveti idee cat e ora de manopera ? ca daca tot vrem sa ne aliniem la ue ?
guerilla
da, stiu. 12 euro/ora in viena.
ce-mi plac mie comparatiile cu tarile cu apa calda.
costul cu personalul e mai mic la noi, nu se justifica sa ai preturi la fel ca in tarile alea.
FAR EASTERN
QUOTE (G e o r g e @ Oct 28 2008, 03:41 PM) *
in statele cu apa calda aveti idee cat e ora de manopera ? ca daca tot vrem sa ne aliniem la ue ?



Audatex-ul e un program pus la punct de o firma din tarile alea. Vezi audatex.com. cool.gif
G e o r g e
QUOTE (guerilla @ Oct 28 2008, 05:48 PM) *
da, stiu. 12 euro/ora in viena.
ce-mi plac mie comparatiile cu tarile cu apa calda.
costul cu personalul e mai mic la noi, nu se justifica sa ai preturi la fel ca in tarile alea.

120 poate ... atata e la mercedes . de acord cu tine , tot de acord si cu afirmatia de mai sus ca nu merita 100 ron pe ora service la un hyundai , dar pe de alta parte , daca firma vinde o masina ieftina din ce naiba sa traiasca si firma aia ?
si in plus cine te obliga sa faci service la ei ?
Hoinar
QUOTE (G e o r g e @ Oct 28 2008, 03:59 PM) *
...
120 poate ... atata e la mercedes . de acord cu tine , tot de acord si cu afirmatia de mai sus ca nu merita 100 ron pe ora service la un hyundai , dar pe de alta parte , daca firma vinde o masina ieftina din ce naiba sa traiasca si firma aia ?
si in plus cine te obliga sa faci service la ei ?


1. Din servicii bune si ieftine, care atrag clienti mai multi smile.gif.
2. Ei, prin faptul ca-s singurii din Iasi, si multi oameni nu au timp/nu vor/nu pot/nu stiu.. sa se duca in alt oras la reprezentanta Hyundai. Asta in conditiile in care vrei sa-ti pastrezi garantia....ca daca nu te intereseaza garantia, e alta mancare de peste smile.gif.
G e o r g e
QUOTE (Hoinar @ Oct 28 2008, 06:24 PM) *
QUOTE (G e o r g e @ Oct 28 2008, 03:59 PM) *
...
120 poate ... atata e la mercedes . de acord cu tine , tot de acord si cu afirmatia de mai sus ca nu merita 100 ron pe ora service la un hyundai , dar pe de alta parte , daca firma vinde o masina ieftina din ce naiba sa traiasca si firma aia ?
si in plus cine te obliga sa faci service la ei ?


1. Din servicii bune si ieftine, care atrag clienti mai multi smile.gif.
2. Ei, prin faptul ca-s singurii din Iasi, si multi oameni nu au timp/nu vor/nu pot/nu stiu.. sa se duca in alt oras la reprezentanta Hyundai. Asta in conditiile in care vrei sa-ti pastrezi garantia....ca daca nu te intereseaza garantia, e alta mancare de peste smile.gif.

1. te'au facut , ei ofera tu inghiti
2. vezi punctul 1 , tu esti clientul ei trebuie sa faca ce zici tu ca ai banii nu viceversa.
Hoinar
QUOTE (G e o r g e @ Oct 28 2008, 04:32 PM) *
...
1. te'au facut , ei ofera tu inghiti
2. vezi punctul 1 , tu esti clientul ei trebuie sa faca ce zici tu ca ai banii nu viceversa.


1. si 2. - f corect, dar atata timp cat ei au servicii scumpe si proaste, si sunt singura reprezentanta din Iasi...cam complicata situatia..nu? smile.gif
G e o r g e
deloc , iei alt brand
Hoinar
QUOTE (G e o r g e @ Oct 28 2008, 04:52 PM) *
deloc , iei alt brand


Corect...doar ca pana nu iei masina respectiva nu stii de ce probleme te lovesti, in caz ca nu citesti forumuri, sau poate consilierii de vanzari stiu sa-si faca treaba foarte bine si te conving, sau poate masina iti place atat de mult incat nu ai ochi sa vezi problemele relatate de altii..
Problema nu ar exista daca lucrurile ar fi decente (preturile, conditiile, comportamentul..)...altfel...constati amarat ca ai fost luat de fraier..
guerilla
jorj, nu vorbeam de mercedes. ci de un service oarecare. spre deosebire de tara asta, in tarile cu apa calda nu iti zboara garantia daca faci reviziile periodice la un service atestat ca service si nu la reprezentanta (dealer) cum e aici.
mai nou, sunt zvonuri ca vom avea cate doua tarife la service: daca ai cumparat masina din RO o sa ai X RON daca ai cumparat masina de peste granita o sa ai 2X RON.
fain nu?
iar asta cu sa traiasca si ei, hai ma lasi. daca nu sunt in stare sa isi castige banii sa nu mai faca afaceri. ridica sedii de cateva milioane si le plangem de mila ca nu au saracii bani decat din revizii. sa taxeze cat vor ei, dar sa nu fiu obligat sa ma duc la ei cand as putea sa ma duc la orice service (care are actele in ordine de la stat) si aia e. inteleg daca mi se rupe motoru sau am probleme sa ma duc la dealer, in rest ... multa dragoste. iar daca vrei sa vorbim si de costul ABERANT al pieselor de schimb, putem discuta. nu le mai tine partea ca nu ai dreptate.
gya74
ESTE UN SERVICE HYUNDAI LA BACAU....DAR AM AUZIT CA CEI DE LA GALATI SUNT CEI MAI SERIOSI....PE EI I-AU AGREAT SI ASIGURARI BCR.
klm
gya, vedem si daca scrii cu litere mici, nu trebuie sa tipi la noi din cauza casei auto iasi smile.gif.
La Gl servisul hyundai lucreaza cu mai multi asiguratori, or avea manageri mai altruisti cu asiguratorii locali.
renegatu
Mai nou exista un service Hyundai si in Barlad 120 km de Iasi: DMD service. Eu am gresit... Am vb cu cei din Barlad si prima revizie de 10000 km diesel era aprox 550 lei cu tot cu manopera, tva tot. Neavand timp am zis sa dau un tel la CA Iasi... Toate bune si frumoase: 580-600 lei imi zice baiatul la telefon. Dupa ce imi fac revizia [nu am avut timp sa ma duc in barlad] imi da factura: 770 lei = 180 euro , 580 lei era doar uleiul (110 lei/ litru). Manopera a fost undeva la 90 si ceva lei pentru 45 de minute.
casiana
Eu am fost foarte multumita de service-ul HYUNDAY nou deschis in Barlad DMD SERVICE - sunt foarte seriosi iar preturile sunt foarte bune, incomparabil mai mici cu cele de la CASA AUTO IASI, iar intre IASI si Barlad sunt doar 120 km pe care ii faci lejer, si nici nu astepti pt o programare de iti vine rau ca la CASA AUTO, mai mult cei de la DMD sunt foarte de treaba.Dupa ce am facur revizia la Hyundai acolo am dus pentru reparatii si celelalte doua masini ale familiei pentru ca repara orice marca
, pe langa hyundai.
Mumu
Revizie la Tucson benzina la 2 ani sau 30000km facuta de mine saptamana trecuta la vestita Casa Auto. 840 ron (schimbat filtre, ulei, inspectie vizuala, etc.) adica nu i-au facut mai nimic. Din banii astia 400ron a fost manopera pentru exact 90 min. Alte comentarii sunt inutile!
unacom
Domnilor, posesori a marcii de masina HYUNDAI, daca tineti la masina dumneavoastra, cat si la portofel nu apelati la serviciile CASA AUTO HYUNDAI IASI DIN PACURARI pentru ca sunt varza. Nu se pricep decat la schimb ulei, filtre, becuri si placute frana. EVITATII !!! EU AM LUAT PLASA !!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.