Help - Search - Members - Calendar
Full Version: fluierat la turarea brusca,grav?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 2
george73315
salut!Proaspat posesor de Octavia 2 1,9l 105 cp.Am 1400km si am observat azi ca atunci cand turez brusc in gol se aude un fluierat,un scartait.Mai precis fix cand iau piciorul de pe acceleratie,cand trece de 2500-3000rpm,cand ar trebui sa decelereze.E grav,e normal?Am avut fabia 1,9sdi,dar ala e fara turbo asa ca nu stiu.Ma duc maine la service sa intreb sau ma fac de rusine?Parca la plecare era mai intens(motorul rece) si dupa vreo 5 km parca era la jumate fluieratul,scartaitul.Multumesc anticipat
DORU
Fluierat sau scartait ? Nu e acelasi lucru ! Poti auzi si turbo ceeace este normal. Masina ta nici macar nu a iesit din rodajul obligatoriu, incearca sa o o utilizezi corect si sa nu devina o obsesie pt tine fiece zgomot !
george73315
Merci Doru!Am fost azi la dealerul din Galati(IVAS) si mi-au zis ca e fluieratul normal al turbinei dupa ce o turezi in gol,iese din sarcina brusc si ...fluiera.Ideea e ca neavand tdi pana acum si neavand ideea de a tura masina sa aud cum suna...m-am speriat putin initial.Iar cu toate zgomotele la care nu trebuie sa acord atentie...asa e rolleyes.gif ,dar stii cum e cand ai masina noua,pana o inveti cum se aude,care e zgomotul normal si cand apare anormalul...Una peste alta sunt foarte multumit de masina,fata de Fabia mea 1,9sdi e o diferenta maaaareee! thumbsup.gif
DORU
Ai grija de ea si revino cand mai ai indoieli wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.